Forum despre 1&1 Internet Development

rialis Miercuri, 18 Aprilie 2012

conform http://cariere.1and1.ro:

-initial trimiti CV-ul tau la career@1and1.ro specificand postul pentru care vrei sa aplici;
-in masura in care CV-ul tau se potriveste profilului pe care il cautam, te chemam la un test tehnic;
-daca treci si de testul tehnic, te invitam la un interviu;
-iar daca dupa discutia aceasta ne convingi ca esti persoana pe care o cautam, iti facem o oferta; daca am ales insa pe altcineva, iti multumim si te felicitam ca ai ajuns pana in acest stadiu."

si care ar fi testul tehnic. despre ce este mai exact? am vazut ca au multe pozitii pe IT Software Development, deci banuiesc ca este programare Java, PHP etc. dar cam ce nivel se cauta, a fost cineva la interviuri sau lucreaza cineva pe la ei. chiar ar fi interesant sa stim si noi ceva de 1&1 in Romania.

marius Miercuri, 12 Septembrie 2012
stiti cam cat se ia pt Business Intelligence Analyst?

Nicoleta Vineri, 14 Septembrie 2012
Stie cineva in ce consta interviul pentru postul de Business Intelligence Analyst?
Nelu Miercuri, 14 Noiembrie 2012
Pentru BI lozul este 6000 RON, iar pentru product manager poti sa ajungi cam la 8000 RON
ioana Marti, 6 August 2013
in ultimii ani s-a plecat foarte mult si s-a angajat putin...multe joburi se muta inapoi in germania. Se cauta juniori si nu prea se fac mariri de salariu. Anul trecut s-a desfiintat o intreaga echipa si s-a mutat in Germania. Unii au avut noroc ca s-au putut muta in Germania sa continue munca, restul au trebuie sa isi caute la alte firme. In rest, volumul de munca e OK, HR-ul e de treaba :)
EL Duminica, 11 August 2013

Pro:

Mediu de lucru ok .
Program flexibil.
Colegi ok.
Sucuri/Ape.
Summerfest/Octoberfest/Winterfest/Martifest ( party -uri / iesiri ).
Ping/Pong , Fuseball
Bucatarii mari dotate / Aparatul de cafea.

Contra:

Angajati multi ( peste 300) care jumatate din timp o ard aiurea pe FB si Youtube, la cafele , ceaiuri , ping pong. De ce ?
1) Pentru ca responsabilitatile / proiectele / task urile nu sunt bine definite.
2) Pentru ca in loc sa se motiveze angajatii curenti s-a ales angajarea altora si uite asa, in loc ca un angajt sa lucreze full (8h), lucreaza 2 cate 4h , iar celelalte 4 stau degeaba.

Traininguri 0 , sau poate cu greu , obtinute , procedurile de obtinere a lor sunt ascunse.

Posibilitatea de a schimba seniorshipul nu este prezentata in mod explicit angajatului, ci doar cu 2 sapt inainte este rugat sa completeze o foaie (PMP) care oricum nu va iesi conform cerintelor de a avansa.

Mariri de salariu o data pe an in aprilie(~10%) , dar nu la toata lumea.

Birocratii peste birocratii, useri, parole, foi, fise,drepturi.

dudei Duminica, 8 Septembrie 2013
Din cate stiu, intai trebuie sa fi fost un tester/programator ceva, apoi dupa 9-10 ani exp in care participi si la traininguri pentru management, te faci manager sa zicem.
gheorghe popescu Luni, 28 Octombrie 2013

Poate sa zica cineva care este salariul la firma aceasta ???

Hoegaarden Sambata, 9 Noiembrie 2013
Intreb si eu ca si @gheorghe popescu, doar ca un pic mai nuantat:

In ce range poate fi salariul pentru:
1. Developer javascript senior
2. developer php senior
3. developer java senior
4. team leader

Multumesc mult!
un-ul Sambata, 9 Noiembrie 2013

Lucrez aici de 1 an si jumatate ca Java dev.
Primele 6 luni le-am lucrat prin firma de recrutare, restul direct la ei.
Cand am trecut direct la ei, am renegociat salariul.

Salariul se mareste o data pe an la o data fixa pentru toata lumea, dar asta dupa primul an ca si angajat la ei - asta inseamna ca daca lucrezi 6 luni la contractor, si treci la ei la o luna dupa mariri, o sa mai stai aproape 2 ani pana ti se mareste salariul.

Beneficii gen summerfest, winterfest etc. nu le ai daca esti angajat prin contractor.

Pentru concediu trebuie doar sa vorbesti cu team lead-ul si bookezi intr-un tool intern. Poti sa iti iei si cu o zi inainte, sau daca vrei o jumatate de zi in ziua respectiva si nu ai treaba urgenta de facut, poti.

Overtime nu se face. Sau daca faci din proprie initiativa, nu esti platit pentru el. Rar sa te cheme ei in afara programului.

Unele lucruri depind si de departament, dar e o variatie mica.

Din cauza ca accese se dau foarte greu, iar cei de la IT sunt un departament separat, ii cam doare de deadline-urile tale, asta fiind unul din motivele nerespectarii deadline-urilor.

Insa ti se cere sa notezi intr-un tool intern activitatea zilnica: normal, nu poti sa treci ca astepti acces sau ca te joci, sau nu raspunde nimeni dintr-o anume echipa.

Iar managementul vrea sa se lucreze aglie. Very funny. Nu mai stii cum sa scoti camasa.

Nu exista proceduri standard pentru cum se face ceva anume, deci trebuie sa dai telefoane, mailuri etc. sa afli.

Se folosesc foarte multe tool-uri interne. Acestea, cat si multe aplicatii si framework-uri sunt putin spre deloc documentate.

Ca si promovare, poti sa promovezi, dar nu se va reflecta neaparat la salariu.

Salarii:
JS dev cu 1 an si ceva vechime: 2000 ron.
De senior nu stiu nimic.
De php nu stiu nimic.
Java dev (asta stiu sigur 100%): peste 3-4 ani experienta: majoritatea intre 4000 si 5000 ron, dar sunt cativa si cu salarii de 6000-7000-8000 ron.
Team leader-ul nu are beneficii prea speciale. Cel putin cand promovezi de la membru de echipa la team lead, nu ti se mareste salariul. Sau poate nu stiu eu destule exemple.

Proiectele sunt nedefinite total de la inceput. Nu stiu nici ei ce anume vor exact sa faca. Ti se dau specificatii si dupa predarea proiectului, nu doar cu cateva zile inainte.

Mediu de lucru si colegii sunt ok. Programul, cum ziceam, flexibil. Sucuri, Ape, Cafele la discretie.

O MASA de Ping-pong si UNA de fusball la peste 300 de persoane: trebuie sa fii norocos sa prinzi loc.
Bucatarii dotate da. Mari nu: pe un etaj (din 6) sunt 3, maxim 4 masute rotunde unde chinuiti pot manca 3 oameni. Drept urmare, multi mananca in oras, sau pe la 14-15 dupa-masa, pentru ca nu au loc la ora normal a mesei: 12 sau 13.

Ai IP de germania.
=>
-Nu poti sa vezi orice pe youtube spre exemplu. Multe site-uri te iau drept neamt, si afiseaza interfata in germana.
-Transfer lent. Vrei sa iti testezi aplicatia pe un server din germania? Ai rabdare... oricum trebuie sa ai multa rabdare la firma asta.

Sper ca v-am lamurit.

Emi Duminica, 10 Noiembrie 2013
Buna ziua, Dupa citirea informatiilor de mai sus revin si eu cu Doua intrebari: 1. Care este salariul unui BI Analyst cu si fara experienta? 2. In cadrul interviului exista si o evaluate tehnica pentru aceasta pozitie pe langa interviul in sine- se poate sa-mi oferiti detalii cat Mai multe privind aceasta evaluare tehnica? Multumesc
Andrei Luni, 18 Noiembrie 2013
Poate sa imi spuna cineva care este salariul la QA pentru un junior?
Hoegaarden Marti, 19 Noiembrie 2013
Mersi mult @un-ul.
raspunsuri Miercuri, 27 Noiembrie 2013
@Emi:
- cu putina experienta 4000-5000 lei net
- cu experienta >5000 lei net
Daca exista test tehnic pentru BI, intrebari generale despre BI, ce este un fact, ce e o tabela de lookup, poate un pic de sql in linii mari.

@Andrei: student ~ 2000 net, cu un pic de experienta - 2500 net.
DanS Sambata, 3 Mai 2014
Experienta interesanta cu aceasta companie. Fie nu mi-au raspuns cand am aplicat, fie s-a trezit un membru al echipei de HR sa imi spuna ca nu ma potrivesc si apoi sa imi sugereze cam ce tipuri de roluri as putea sa caut daca vreau sa imi gasesc un job.
bang Joi, 15 Mai 2014
s-a mai angajat careva de curand la ei ?
Bogdan Marti, 20 Mai 2014
Eu am aplicat la ei pt un post de PHP Web Developer. Mi-au trimis un mail acum 2 zile sa propun o zi si o ora cand sa ne vedem. Le-am dat un mail cu ziua si ora si dupa 2 zile inca nu mi-au dat reply.
Bogdan Joi, 29 Mai 2014
Tot eu, cel care am aplicat la ei pt post de PHP Web Developer... Dupa ce le-am dat mail cu data si ora propusa, nu mi-au raspuns timp de 11 zile, ca pana la urma sa imi dea mail ca, desi sunt impresionati de abilitatile mele, au ales pe altcineva.
Intrebarea mea: cum oare sa fie impresionati de abilitatile mele, daca nici macar nu am avut ocazia sa discutam?
Cireasa de pe tort a fost faptul ca, vezi Doamne, or sa ma pastreze in baza de date, de parca as mai fi interesat.
un angajat Luni, 23 Iunie 2014
ce stiti despre QA engineer ?
Multumesc
Anonim Sambata, 12 Iulie 2014
Are cineva idee care sunt salariile de la 1&1 in Karlsruhe ?