Forum despre Accenture Romania

Mary Duminica, 18 Mai 2014
@ Anonymsp33d - nu stiu cum poti sa insisti ca nu se intra pe recomandari si pile cd tu vorbesti de filiala din Bucuresti iar eu de cea din Timisoara. Chiar tu spuneai intrun post anterior ca nu stii cum e la Tm. In Tm Accenture activeaza de doar cateva luni, daca nu stiai a preluat departamentul de HR de la Alcatel ( Alcatelul a externalizat in ultimii ani mai multe departamente ) si l-a preluat cu naravurile respective se pare. Rog persoane care s-au aganajat pe franceza in Tm, fara recomandare sau pile, sa lase un post. Pe Alcatel nici macar nu erau postate posturile vacante, se mergea doar pe recomandari si pile, acuma cel putin le posteaza...
Vis-a-vis de salarul unui Team Leader pe HR sau conta sunt 100% sigura ca e in jur de 4000 , nu vreau sa dau nume...Ti se pare mult sau putin, nu am inteles ? Nu e nevoie sa ma mai informez, asa e
albert Duminica, 18 Mai 2014
ca-n orice multinationala (genpact, wns, oracle etc) si in Accenture posturile pe engleza, franceza, spaniola si italiana se dau pe pile in 90% din cazuri. uneori si cele pe germana sau chiar limbi exotice (desi aici e mai greu).

Sursa : angajati interni pe aceste limbi, pe care ii cunosc.
Anonymsp33d Marti, 20 Mai 2014
@Mary: nu stiu ce este in TM, este posibil sa ai dreptate. in Buc am colega care a facut peste 10 recomandari si s-au luat oameni din afara, fara recomandari, pe posturile respective. In ceea ce priveste salariu de team lead depinde pe ce departament
@albert: vorbim de Buc sau TM? in majoritatea posturile limba straina este doar o conditie in plus, dar nu e de baza, deci degeaba stii o limba straina daca nu si cunostinte si pentru ceea ce ar trebui sa faci. In plus, spre diferenta de alte companii, interviul cu HR nu este doar sa iasa la numar ci echipa de HR are studii psihologice si analizeaza candidatul.
albert Miercuri, 21 Mai 2014
@Anonymsp33d
Vorbim de Romania. In majoritatea posturilor de fapt te angajeaza pt limba, e clar din descrierea postului, au nevoie de vorbitor de limba X ... pt limbile astea latine, in cele mai multe cazuri(sa zicem 9 din 10), oriunde in Bucuresti, la orice multinationala, se intra pe pile. Sunt multi vorbitori buni sau suficient de buni. Iar asta e valabil si la Accenture.
Ah btw inainte sa faci reclama de profesionalism, vezi ca un HR Executive din Accenture a terminat facultatea de Marketing. 'studiaza' e un termen prea puternic pt HRul romanesc, imi pare rau ..
gabriela Miercuri, 21 Mai 2014
cateva aspecte pentru cei care dau testele initiale (engleza + test specific;

dau aici cateva detalii din ceea ce imi amintesc fara a avea pretentia ca imi amintesc perfect. testul de engleza este relativ usor as putea zice - este impartit in 5 sau 6 parti iar ultima parte este sa scrii un e-mail (subiect usor; cel putin 250 cuv);
prima parte este sa completezi spatiul lipsa cu cateva o varianta de raspuns (grila - 3 variante); partea a doua - este un text in care sunt cuvinte lipsa - apoi ti se dau variantele de raspuns (4 variante); sunt vreo 2-3 astfel de texte;
partea a treia: se da un text; iar mai apoi sunt intrebari din acel text; intrebarile sunt grila cu 4 variante de raspuns;
partea a patra: se dau vreo 10 propozitii (dialog) care trebuie pus in ordine;
ultima partea: e-mail-ul
andrew Joi, 22 Mai 2014
Pe un post de Financial Controller...aveti idee cam ce salariu se plateste?
Anonim Vineri, 23 Mai 2014

Am fost si eu la un intervii la Accentrure primul scris am luat 68 puncte in lb germana iar la testul oral ammaicat culmea. Suspectez cat se poate de serios ca domnisoara cu care am dat proba orala s-a intimidat si speriat sa nu-si piarda propriul scaun deoarece vb germana foarte bine in familie zi de zi vb germana deoarece sotul nu stie romaneste plus ca am lucrat mult timpmin germania. In timpul interviului am corectat -o pe domnisoara care dorea sa intrebe unde ai locuit dar a pronuntat gresit si a intrebat unde ai iubit :) cred ca s-a simtit prost ca am indraznit sa o corectez...... si poate nu doreste sa angajeze pe cineva mai bun decat dansa dee aceeia da feedbackuri slabe ...daca-mi spunea ca am cazut la scris intelegeam no problem, dar sa-mi spuna ca am picat la oral m-a pufnit rasul .

The experienced Miercuri, 28 Mai 2014

Si eu am facut marea greseala sa cred ca ma pot angaja la Accenture fara spaga / pile / nepotisme sau alte chestii specific romanesti.
In acea perioada nu eram la curent cu acest site, de unde poti afla EXACT cum sunt lucrurile, nu cum iti spun cele de HR ca ar fi.
Am fost chemat de cei de la Accenture pentru 3 pozitii diferite numai pentru a face un numar de interviuri, pentru a se pastra aparentele ca s-a facut un concurs pentru respectiva pozitie. Si de fiecare data a trebuit sa raspund la aceleasi intrebari stupide: unde te vezi peste x ani? care este job-ul tau ideal? – ca si cand idioteniile astea ar avea vreo relevanta.
Si a trebuit sa suport sa discut cu persoane in limba straina pe care abia o vorbeau, in afara de „spune-mi ceva despre tine si buna ziua” nu aveau habar de nimic. Si nu aveau accent. Si de fiecare data au intrebat invariabil acelasi lucru „spune-mi ceva despre tine” – zici ca eram la un blind date.. Si totusi acesti roboti lucrau acolo, pe o pozitie pe care puteam lucra eu. De ce oare?
Faptul ca angajeaza pe pile – nici o suparare, este firma lor fac ce doresc dansii.
Faptul ca angajeaza prosti – nici o suparare, este firma lor, ei au de pierdut.
Faptul ca m-au chemat pentru 3 pozitii diferite, de peste 10 ori personal, la sediul lor de la dracu cu carti – numai pentru a ma lua de prost si pentru a se preface ca fac dansii angajari corecte – foarte urat din partea lor. In momentul in care realizezi ca cineva nu este ceea ce cauti – nu il mai chemi a doua oara. Insa dansele si a doua si a treia oara au mintit la telefon si au spus tot felul de povesti cu angajati extrem de bine pregatiti si modificari de ultimul moment si hotarari de ultimul moment in care au descoperit marii manageri Accenture ca as fi mult mai potrivit petnru alta pozitie. Niste nulitati umane. Asta sunt cei care se ocupa de angajari la Accenture.

Dupa niste luni in care am observat ca angajatul pe pile este regula, nu exceptia, in Romania, privesc aceste lucruri cu o oarecare detasare. Insa experienta cu doamnele de la Accenture a fost o lectie foarte valoroasa si extrem de neplacuta.

Partea cea mai buna a intregii "aventuri" este ca am realizat ca nu doresc sa lucrez intr-un asemenea mediu, cu asemenea oameni incompetenti si mai ales nesimtiti si mincinosi.

anonim_azi Joi, 29 Mai 2014
@Anonymsp33d - daca pers. de la HR au studii psihologice nu inseamna ca sunt si competente (toata lumea stie ca in ziua de azi oricine poate obtine o diploma de facultate), iar in ceea ce priveste analizarea candidatilor, ei bine si asta lasa de dorit. Pers. cu care am avut eu contact nu stiu nimic despre recrutare sau domeniul HR in general, din punctul meu de vedere mai au multe de invatat. Asa cum spunea si "The experienced" abia vorbesc o lb straina si au pretentii de evaluatori. Sincer mi se pare jenant sa folosesti intrebari luate de pe net, nici macar patronul buticului de la coltul blocului nu face asta ...

Din ce am aflat se pare ca la Accenture conteaza ce salariu ceri. Candidatii care merg pe pile au avantajul ca stiu care e salariul exact pentru postul respectiv. Cei de la HR nu-si imagineaza ca un om care cere un salariu mai mare merita banii respectivi, ci pur si simplu pleaca de la premisa ca toti oamenii care merg la ei la interviuri sunt la fel ca habarnistii deja angajati si nu merita sa fie platiti la adevarata lor valoare. Ca sa nu mai spun ca in mod normal un candidat cere putin mai mult decat ar accepta in mod normal, tocmai pentru a-i da angajatorului posibilitatea sa negocieze. Asa cum spuneam si mai sus, pers de la HR mai au multe de invatat. Faptul ca au terminat Facultatea de Psihologie nu le ajuta cu nimic, ba mai mult din experienta pot afirma ca cei care au terminat sunt cei mai slabi oameni de HR.
babythefool@yahoo.ro Sambata, 31 Mai 2014

Postul pt care am candidat eu a fost reactualizat, anuntulme identic si azi 31 mai 2014 tot 4 posturi disponibile. Am avut si la Genpact interviu si m-au acceptat, m-a sunat dna de la Genpact de 3 ori sa ma convinga sa vin la ei, sa accept conditiile, nu exagerez de 3 ori . Iar Accenture au zis ca nu sunt la nivelul asteptarilor lor. Atunci de ce ma suna astia de 3 ori or fi mai prosti Oare ????? Ma indoiesc.
Nu cred ca compania, filiala in sine e devina, au prins niste romanasi acolo niste posturi de Team Leaderi sau Manageri si conduc firma ca pe buticul lui tacs'u daca ar sti cce fac ei sefii lor din strainatate s-ar curicii cu siguranta .

Adina Luni, 2 Iunie 2014
De angajat pe "pile" nu prea am auzit. Lucrez la Accenture si am recomandat o persoana care nu a fost angajata. Eu m-am descurcat singura, fara pile etc. Trebuie sa ai probleme serioase sa crezi ca a fost perfect interviul si totusi sa il pici. Cel mai probabil salariul cerut este problema sau o ceva legat de comportament. Sincer conteaza foarte mult raportul salariu/cunostinte. De ce sa iti dea 50 mil cand cineva mai slab care cere 20 mil se potriveste la fel de bine. Ce conteaza accentul daca comunici prin email etc ...
lolo Luni, 2 Iunie 2014
@ Adina -eu cunosc pers angajate pe pile in TM. Nu vreau sa dau nume, dar as putea sa enumar.... stiu pers care au picat initial testul de limba dar cunostinta ei din interior a intervenit si a fost angajata. Stiu pers aduse de TL, etc
criss Marti, 3 Iunie 2014
stie cineva ptr pozitia de legal adviser with france cat este salariul?
criss Marti, 3 Iunie 2014
french
@ Adina Joi, 5 Iunie 2014
De angajat pe pile nu ai auzit pentru ca nimeni din cei care se angajeaza pe pile sau care dau spaga nu recunosc asta. Ai auzit vreodata hot sa spuna ziua in amiaza mare, de fata cu alti oameni ca el fura? Ceea ce spui tu este o aberatie.

Iar faptul ca mai si lucrezi la Accenture si te-ai sesizat sa intri aici, pentru a ne convinge ca totul este frumos si corect - mi se pare ceva de o slugarnicie ieftina.
Adina Joi, 5 Iunie 2014
Am intrat pe acest site pentru ca am un interviu in alta parte si am vrut sa verific firma, si sincer pt ca vroiam sa vad daca cineva a scris care sunt salariile in Timisoara pentru ca am si optiunea sa ma mut la Accenture Timisoara si vroiam sa stiu cat pot negocia la salariu pentru banda 10 :).
Oricum la ce fete "inteligente" au angajat in ultima vreme, nici nu vreau sa stiu cum sunt cele care au picat.
criss Joi, 5 Iunie 2014
va rog daca poate cineva sa-mi raspunda cu aproximatie, salariul ptr legal adviser with french
@ Adina Vineri, 6 Iunie 2014
" cineva mai slab care cere 20 mil se potriveste la fel de bine. "
Cu. Poate cineva mai slab sa fie mai bun ??? decat cineva priceput ???? Ha?? Asa va invata la HR 😊 vai de politica ta ..hai ca carpim postul cu careva nu conteaza, ieftin si prost sa fie, DAR CA PIERDETI CLIENTI DIN CAUZA UNUI INCOMPETENT CONTEAZA ???? Unul bun iti tine clientii in firma unul prost ii alunga. Si ce afacere ati facit atunci ? Ce ati castigat angajand unul prost care face treaba asa, si asa cum poate saracul .... clientul va merge unde i se ofera si cantitate si calitate . Sunteti varza. Ce zic eu acuna-s chesti simple de logica .
Tu te auzi vorbind .????
Cu alte cuvinte, vrem, angajam oameni mai slabi, ca merge si asa pt ca cer salarii mici si noi le dam si mai mici . Eu am cerut 16 nu 20 . Si am cerut asa putin tocmai ca sa nu fie un impediment si sa merg al sigur.
Adina Marti, 10 Iunie 2014
Si acum toata lumea a inteles de ce nu ai fost angajat/a. :) Uite un exemplu mai usor de inteles: Postul e doar pe limba engleza, si la interviu vine o fata care stie si japoneza si cere 2000$ si una care stie engleza la fel de bine ca prima si nu stie japoneaza deloc dar cere 500$. Pozitia este pe engleza si fata care cere mai putin e angajata. Nu e logic ? Apropo in companiile de BPO cam conteaza costurile de asta si vreau sa plec. Tu ai cerut 16 si nu te-au angajat :D jenant.
Si nu lucrez la HR, dar oricum nu o sa ma crezi.
Anonim Joi, 12 Iunie 2014
Stie cineva in ce cinsta testul la limba franceza la Timisoara?