Forum despre Accenture Romania

dzzz Vineri, 13 Iunie 2014
Eu am dat testul de franceza in timisoara. L-am dat partial pe calculator. Sunt mai multe subiecte de gramatica respectiv de ,,potrivire'' a verbelor intr-un anumit context. In alt exercitiu primeai un paragraf si apoi trebuia sa alegi dintr-o insiruire de cuvinte cuvantul potrivit. Apoi aveai mai multe propozitii si trebuia sa creezi tu dialogul corect, practic trebuia sa le pui in ordine. Si a mai fost un exercitiu in care trebuia sa formulezi un mail (Prietenul tau dintr-o alta tara doreste sa se stabileasca in Romania. Ce sfaturi i-ai da din pct de vedere al educatiei, economiei, etc), mail-ul trebuia scris pe o coala de hartie pentru a-ti verifica accentele- asta am inteles ca ar fi fost motivul pt care am scris mail-ul pe foaie. Eu consider acest test de nivel mediu. Cam atat!
Anonim Vineri, 13 Iunie 2014
merci
Andreea Vineri, 13 Iunie 2014
imi poate spune cineva care a trecut de interviul oral la telefon ce intrebari se pun? Multumesc
Andreea Vineri, 13 Iunie 2014
Si care este salariul pe lb franceza pt un post de entry level ?
Anonymous Luni, 16 Iunie 2014
Am aplicat si eu la aceasta firma pentru postul de Accounting with German.Am fost sunat dupa o zi si m-au chemat la interviu unde am dat un test de germana care continea foarte,foarte multe pagini,ultimul exercitiu era despre un mail scris catre un client nemultumit(acesta fiind cireasa de pe tort,cel mai important exercitiu din tot testul..Bineinteles ca am trecut cu 79/100.Am fost ulterior chemat la un al doilea interviu unde am vorbit direct cu recrutoarea si care a incercat sa ma stoarca cu tot felul de intrebari ca poate poate imi gaseste si niste minusuri,lucru care ia reusit probabil.Cu toate ca am avut experienta in domeniu,iata ca nici macar asta nu a contat.Singurul meu minus a fost faptul ca nu ma descurcam la contabilitate,dar la urma urmei era contabilitate entry level,faceai oricum training,femeia m-a asigurat ca nu e eliminatoriu testul de contabilitate.Ei bine,orice este posibil in firma asta.Succes tuturor celor care au norocul sa treaca de toate testele.
@Adina Marti, 17 Iunie 2014
Tu spui ca avem un post pe limba engleza si ca vine cineva sa se angajeze pe acel post de limba engleza, dar care stie si japoneza si cere un salariu mai mare decat o alta persoana care stie doar engleza. Este lipsit de sens. Daca trebuie sa fii paznic in parc, sa zicem, vei primi salariul de paznic in parc - chiar daca ai studiat la Harvard.

La fel si la postul in care vorbesti engleza. Poate ai un nivel f ridicat de cunostiinte - daca trebuie sa faci ceva f simplu, vei fi renumerat ca atare. Si asta stiu si cei care aplica pentru acele pozitii. Nimeni nu cere sa fie platit pentru servicii pe care nu le va presta. Toate lumea stie asta.
Povestile acestea cu oameni superpregatiti, care vin sa se angajeze pe posturi sub nivelul lor, sunt de toata jena.

Si mai si scrii "Nu e logic?" - Nu, nu e logic deloc ce scrii. Nici in filmele science-fiction nu se intampla asa ceva.

Daca tot doriti sa va aparati firma unde lucrati (ceea ce nu este condamnabil) si daca tot v-ati propus sa demonstrati ca cei care au scris lucruri negative despre ea nu au dreptate (la cererea altcuiva sau din proprie initiativa) ... faceti-o si voi cu putina logica, veniti cu niste argumente.
Adina Marti, 1 Iulie 2014
Am dat un exemplu cam extrem si cred ca s-a inteles ce am vrut sa spun. Esti platit in functie de ce cere job-ul nu in fuctie de cat stii in plus :(. Eu am plecat de la accenture si a fost ok in mare. Salariile sunt destul de mici si intradevar am auzit de team leads care cam strica atmosfera. Eu personal nu am trecut prin asta.

Am avut zile cand am stat in plus ( in 99% din cazuri am fost platita pentru aceste ore) si zile cand era foarte lejer. In functie de tara clietului se poate intampla sa nu ai liber de sarbatorile legale si sa ai optiunea sa iti iei acea zi alta data.

Acum am realizat ca media de varsta e undeva sub 30 de ani spre deosebire de noul job.

salariile fara bonus de limba in Bucuresti sunt aproxiamtiv:

level 12 : 18 mil
level 11 : 25 mil
level 10 : 34 mil
diana Joi, 3 Iulie 2014
Buna! A dat cineva testele de limba spaniola si engleza la Bucuresti pentru proiectul de HR? Imi poate spune cum a fost?Multumesc anticipat!
* Miercuri, 16 Iulie 2014
In IT salariile sunt ceva mai mici decat pe piata din Romania. Munca suplimentara exista, cel putin in echipa din care am facut parte. E adevarat ca intotdeauna a fost platita (cu 75% bonus). Munca suplimentara efectuata in timpul weekend-ului se plateste la fel ca cea din timpul saptamanii (deci nu exista un bonus suplimentar). In general este haos in ceea ce priveste procesele si procedurile (nu ma refer la cele administrative, ci mai mult la cele de lucru).

Din punct de vedere administrativ, in general nu am avut probleme, dar exact la plecare compania (banuiesc ca in mare masura politicii celor din Romania) s-a decis sa fie foarte "profesionista" si a umblat cu ciupelie mai mici sau mai mari la bani.

Cred ca e o companie rezonabila pentru cineva in primii 3 ani de experienta, dar absolut deloc recomandabila pentru cei cu mai mult. Posibilitati de promovare foarte putine si la intervale foarte mari de timp. Daca nu ar fi fost problema de la final i-as fi acordat 3.5/5. Cu cele recent intamplate mai mult de 2.5/5 nu le dau.
Cris Marti, 22 Iulie 2014
Buna. Imi poate spune cineva daca pt posturile de HR - limba straina, interviul f2f cu persoana de la HR si cel cu managerul se dau in aceeasi zi sau in zile diferite?

Va multumesc anticipat!
adrian Vineri, 1 August 2014
imi spune si mie cineva unde se dau interviurile la timisoara ca abia am auzito pe cea de la telefon si pe langa asta sunt nou in oras. multumesc
Alis Luni, 4 August 2014
Buna. Merg miercuri la o testare la Accenture pe postul de HR Administrator with English. Imi puteti spune cam ce anume se da la aceasta testare? Am inteles ca ceva intrebari de vocabular.. Daca a fost cineva si imi puteti spune, in ce anume consta partea de writing? Ca nu stiu cam ce sa imi pregatesc. Mersi!!
dzzz Marti, 5 August 2014
In Timisoara testele/interviurile se dau la sediul Accenture( e in cadrul Bussines Center din piata 700).
aol Marti, 5 August 2014
Buna, stie cineva daca interviul pentru HR Admin franceza este in romana sau fr?
jagermeister Vineri, 8 August 2014
Buna, stie cineva ce implica pozitia de Legal Advisor pe lb. italiana? Ce salarizare se ofera?
Grazie!
Cata5 Vineri, 15 August 2014
Nu inteleg de ce ne cheama la n interviuri si dupa ramanem in plop, fara nici un raspuns ....
candidat_2014 Joi, 21 August 2014
Cateva cuvinte despre experienta avuta in legatura cu Accenture TM pe care as vrea sa le impartasesc:
-am aplicat pe site (e-jobs) pentru HR engleza, am fost sunata, stabilit primele doua interviuri la hoteluri din TM, primul, cel de limba, la Continental, care are ca punct final un e-mail trimis unei cunostinte din alta tara in care se prezinta avantajele/dezavantajele unei relocari cu job-ul in Romania si acest text sa contina 250 de cuvinte; la sfarsitul testului se afiseaza punctajul;
-dupa maxim doua zile a urmat telefon pentru stabilirea celui de-al doilea interviu, tot in cadrul unui hotel pe malul Begai, vis-a-vis de Flora; interviul est cu un reprezentant HR, o discutie destula de standardizata cu intrebari clasice si lipsite de originalitate, gen: "Unde te vezi peste 5 ani?", "Care e job-ul ideal pentru tine?" etc.;
-o data trecut si acest interviu, a urmat cel cu un Hiring Manager in cadrul biroului in cladirile din Piata 700, in cadrul caruia, la fel, intrebari repetitive si lipsite de relevanta, insistenta asupra statutului si a perspectivelor de a intemeia o familie in viitorul apropiat (se urmarea daca ar fi existat posibilitatea unui concediu maternal in viitorul apropiat);
-salariul solicitat, documentat de altfel, a fost intre 1200-1800 RON;
-continuarea?...liniste totala timp de 3 saptamani, dupa care a urmat un mail tipizat si total impersonal in care mi s-a adus la cunostinta ca nu ma calific pentru job-ul respectiv;
-deci, recapitulare: aplicat pe site, nu din interior, desfasurare rapida a primelor 3 etape ale procesului de recrutare, dupa care raspuns final, dupa 3 saptamani!
Acum, date si informatii aflate din interior din surse sigure si de incredere, precum si culese de la alte persoane care au participat la interviuri acolo:
-se merge garantat pe recomandari, relatii, pile din interior (procent 90%), ba mai mult decat atat, persoanele din interior angajate acolo primesc prime si bonusuri pentru fiecare persoana angajata in urma recomandarilor;
-nu conteaza ce salariu ceri prin urmare, pentru ca oricum se merge pe relatii;
-persoane care au mers la acelasi interviu pe acelasi post in aceeasi zi, singura diferenta fiind ca unul a fost chemat in urma aplicarii pe site, iar celalalt in urma recomandarilor, in primul caz, raspuns, de regula negativ dupa 2 saptamani, in cel de-al doilea caz raspuns dupa o zi, maxim doua si in 2 saptamani deja angajat pe acea pozitie in companie; precizare si subliniere: persoana care a aplicat direct pe site foarte pregatita, certificata, plus activitate constanta de traduceri si meditatii pe limba respectiva a "picat" testul, iar cea de-a doua l-a luat cu brio; a, si inca un detaliu, cele doua persoane avand aceeasi experienta si acelasi loc de munca anterior:)
-o data angajat, ai parte de un "minunat" stagiu in care nu esti luat in seama, nu ai birou si abia astepti sa treaca orele sa pleci acasa;
-dupa stagiu, incepi lucrul efectiv, ti se dau proiecte in brate si descuraca-te; nu reusesti sa le rezolvi in cadrul orelor de program, in asa fel incat sa respecti termenul limita, ghinionul tau, n-ai decat sa stai peste program, sa vii in weekend si sa lucrezi inclusiv in zile de sarbatori legale, gen Pasti, Rusalii, 1 Mai etc.
Concluzia? Ramane la aprecierea fiecaruia...:)
Ada Sambata, 23 August 2014
Buna tuturor. Am aplicat pentru back office assistant pe franceza, am trecut testul si primul interviu cu HRul si am fost chemata la interviul final cu managerul de proiect. Stie cineva cam in ce consta? ce intrebari sunt si daca sunt atat in franceza, ca si in engleza?
Multumesc.
candidat tm Miercuri, 27 August 2014
Buna Ada
La interviul final o sa fie si cateva intrebari in lb franceza, specifice oricarui interviu: calitati, defecte etc.
Am vazut f multe postari negative si nu inteleg de ce. Experienta mea cu aceasta companie a fost f placuta: am parcurs intregul proces de selectie (nu am fost recomandata din interior ci mi-a depus cv-ul pe ejobs) si am ajuns pana in faza finala in care mi s-a oferit postul si salariul pe care l-am cerut. Doar ca, din motive personale, a trebuit sa refuz oferta lor, care era un destul de ok, cu multe beneficii in pachet. Deci, nu se fac angajari pe pile, dupa cum spun unele persoane.
dana Miercuri, 27 August 2014
Am fost chemata la un interviu pentru postul de Junior HR Specialist in limba germana, imi puteti spune va rog in ce consta interviul si cum ar trebuii sa ma pregatesc?