Forum despre Accenture Romania

ibse Vineri, 10 Octombrie 2014
Am fost chemata la o testare in lb spaniola si engleza, dupa ce am aplicat pt un post de hr admin.
Am dat testul, dupa cateva zile ma suna, ma felicita pt rezultatul testului si ma cheama la un interviul cu hr_ul lor. Dupa o discutie de o ora in care am fost intrebata si iar intrebata despre orice,de la liceu pana la experienta,fiecare job etc plec. Ma suna iarasi dupa cateva zile sa merg la o n alt interviu de data asta cu managerul de proiect. Toate bune,ajung acolo si astept astept,dupa vrea 15min vine altcinev,o tipa foarte intepata de altfel si imi zice, haideti intr_o sala sa discutam.
Dar eu aveam interviul cu alta persoana, am incercat sa ii spun si ea imi raspunde sec si de_a dreptul revoltata "pers x nu poate sa vina". In regula,zic eu si nu m_am gandit ca o sa fie vreo problema.tipa nici nu stia cine sunt,daca lucrez, daca am mai lucrat,etc etc.imi spune sec povesteste_mi despre tine si dupa aia sa vorbim putin in spaniola.
Eu zic ca m_am descurcat ft bine la partea vorbita.tipa asta, o uracioasa si o intepata pt care n as fi putut lucra, clar avea o zi proasta sau ft proasta. Halal profesionisti.
In fine, primesc alt telefon dupa o zi,acelasi tipa draguta de la hr imi da vestea ,,stiti managerul de proiect a considerat ca nu va potriviti pe proiectul lui dar va oferim alta varianta, puteti sa veniti maine la o discutie ?,,?!?!?!? What?!
Bineinteles varianta era cu alt program,alt job si alt salariu presupun.
Degeaba e atmosfera multiculturala and shit daca habar n avem de people skills, empatie, politete.
Daca tratam oamenii ca pe sclavi sau cu superioritate pai eu zic sa nu va asteptati sa motivati in vreun fel pe cineva sa stea mai mult ca angajat.
Sfatul meu, nu va lasati calcati in picioare, nu acceptati orice de la superiorii vostri, cereti mai mult de la voi.
Nu degeaba sunt atatea comentarii aici, feriti_va de accenture!!
A. Miercuri, 22 Octombrie 2014
Buna, a aplicat cineva pentru postul de IT support cu germana? Ce stiti despre acest post?
candidat Duminica, 26 Octombrie 2014

Aveti idee care este salariul oferit de Accenture pentru postul de Service delivery Team Leader with English?
Multumesc!
enigmatic Joi, 13 Noiembrie 2014
Salut. Stie cineva de vreun Sindicat existent in firma Accenture? Am gasit o pagina www.sitt.ro,, destul de interesanta. aveti mai multe informatii despre asta? Multumesc
pt enigmatic Vineri, 14 Noiembrie 2014
Nu au sindicat din ce stiu.
S. Luni, 17 Noiembrie 2014
Buna tuturor. M-am angajat de curand la Accenture (bucuresti). intr-adevar am primit raspunsul dupa o luna, dar a meritat asteptarea. salariul este chiar mai bun decat ce am cerut, am o gramada de beneficii plus asigurare medicala privata. inainte sa ma duc la interviuri si la examen ctisem acest forum si ma descurajasem. Nu va descurajati oameni buni.. lucruri bune se intampla!
Mult succes!
Ana Marti, 18 Noiembrie 2014
Buna, am fost chemata la interviu pe engleza si as vrea sa stiu si eu in ce consta testul si interviul cum decurge si cat este salariul, postul pt care am aplicat este Customer Service Representative with English.
enigmatic Miercuri, 19 Noiembrie 2014
Totusi cred ca ar fi un Sindicat in Accenture Timisoara, ia cititi ce scrie pe site-ul asta: www.sitt.ro....
Daniel Miercuri, 26 Noiembrie 2014
@S ai spus ca te-ai angajat la ei de curand pe un salariu mai mare decat ai cerut; poti sa spui te rog pe ce pozitie si care e plaja salariala?
Eu am fost acum vreo 3 luni in process de recutare cu ei ptr o pozitie de Remedy Specialist cu rol si de coordonare echipa( erau 4 membri in echipa cu tot cu mine, 2 posturi deschise la Accenture si alte 2 posturi la client) ; am trecut de interviurile cu: HR face to face, cel tehnic prin telefon si dupa intalnirea cu managerul de proiect mi sa spus ca intr-o saptamana urma sa primesc oferta .
Eu initial cerusem 3500-4000 Ron fiind si rol de conducere ca in final sa ma tina vreo 2 saptamani in suspans si sa-mi spuna ca de fapt nu mai am loc in echipa ca au mers mai departe cu un singur candidat desi au fost 2 poztitii deschise ( unul de team lead si unul tehnic in cadrul echipei Accenture) ; adica am inceput procesul de recrutare pentru rol de team lead si am sfarsit sa nu mai fiu angajat deloc nici pe pozitie tehnica desi trecusem toate interviurile ...
Sincer am ramas cu un gust amar despre ei.
Ex-angajat Miercuri, 26 Noiembrie 2014
Ca in orice firma si Accenture are parti bune si ... sa spunem "mai putin bune"
Depinde foarte mult workforce-ul in care se afla jobul pentru care s-a aplicat. Pe partea de BPO (Services cum ii spun ei) lucrurile nu sunt chiar roz, dar salariile sunt ok si ca in orice multinationala se respecta legea,
pe partea de IT (solution) lucrurile stau altfel insa in practica sunt doar 2 roluri: junior si TL. Salariile vin de pe o grila destul de ok deci daca pentru 100-200 RON iesiti din grila nu se va face nici o oferta din partea HR-ului, deoarece ofertele trebuie aprobate inainte de a fi trimise catre candidat.
In privinta procesului de recrutare pot sa va spun ca pe BPO de obicei informatia nu ajunge la cel ce poate lua decizia, iar pe IT se poate bloca la client. Un client care in cel mai fericit caz are un cv dar in nici un caz nu a discutat cu candidatul. Deci feedbackul pozitiv din partea HR/managerului de proiect nu garanteaza oferta.
sas Luni, 8 Decembrie 2014
Nu i se pare nimanui ciudat faptul ca aceasta multinatioanala face angajari masive si incontinuu
SteveWorks Duminica, 18 Ianuarie 2015
Nu neaparat. Boom-ul de angajari e foarte bine justificicat pe orice tine de outsourceing, mai ales pe latura de it. Si procentul e similar si la filmele romanesti gen EBS (http://www.ebs.ro/en/).
nteodor Miercuri, 20 Mai 2015
Poate cineva sa detalieze putin despre sediul din Cluj? Am inteles ca sunt exclusiv pe IT. Mediul ma intereseaza , munca prestata , daca se face overtime frecvent , salarizare comparativ cu alte firme din cluj - chestiuni de acest gen.
Mary123 Miercuri, 24 Iunie 2015
Buna. am fost azi la primul interviu pt postul de HR administrator pt lb spaniola. imi poate spune cineva in ce consta testul de limba?
Carla13 Luni, 17 August 2015
Mari123, ce-ai facut la interviu? Te-ai angajat?
Poate cineva, va rog, sa-mi spuna cam care este salariul pentru hr admin entry level?
florin2020 Miercuri, 16 Decembrie 2015
@Ex-angajat: pe partea de IT (Technology) nu sunt doar 2 roluri: junior si TL, ci e o intreaga structura.
Legat de angajari intr-adevar pentru unele pozitii se asteapta si un feedback de la client, dar pentru cele mai multe nu, pe IT sunt mai multe proiecte pe care un om care stie Java sau .NET, SAP sau Oracle poate intra
Dia91 Sambata, 6 Februarie 2016
Buna! Am fost chemata la un interviu pe postul de RTR Associate with italian. Mi s-a spus ca vor fi 2 teste, unul de limba si unul de contabilitate. Stie cineva in ce consta testul de contabilitate? Va multumesc!
lady_blue93 Sambata, 6 Februarie 2016
Buna Dia91. Testul de contabilitate este unul super lejer, este ceva foarte basic, nu e ceva pompos. Cred ca gasesti si pe Google ceva teste de contabilitate primara. Din cate imi amintesc nici nu e test eliminatoriu, important e sa stii bine limba straina. E mai mult sa iti vada gandirea logica, sa nu te pierzi in detalii sau sa nu faci greseli basic.
Faci oricum formare la ei daca treci de testul de limba si de interviurile cu HR si manager.
Bafta !
Rudy Sambata, 13 Februarie 2016
Buna! Cam cat dureaza pana primesti un raspuns de la ei in urma interviului?
Te anunta si in cazul in care ai fost respins?

Am fost acum vreo 3 saptamani la interviul tehnic (la care cred ca m-am descurcat destul de bine pentru ca am raspuns la vreo 80-90% din intrebarile adresate) si dupa interviu persoana cu care am dat interviul mi-a zis ca voi fi contactat de HR in zilele urmatoare si spera sa se termine totul cat mai repede.
Doar ca au trecut vreo 3 saptamani si nu am nici o veste de la ei.
Asta inseaman ca sunt respins?
rodoid Luni, 15 Februarie 2016
Si eu sunt in aceeasi situatie. Am foat chemata la un interviu pe 27.01 si totul a decurs bine( tipele de la hr pareau foarte incantate). Nu prea au fost de acord cu suma ceruta pt ca era cu mai mult decat dadeau ei cu 400 de lei :/. Asta a fost o chestie de la inceput ca nu e cat acorda ei dar sa vada totusi daca dam interviul. In fine, am dat pana la urma interviul, si testul care a fost unul pt un elev de clasa a 7a sa nu exagerez. Apoi au zis ca imi fac o oferta si revin. Bineinteles ca inca astept...