Forum despre Accenture Romania

Maria Luni, 5 Noiembrie 2012
si eu sunt interesata de salariile de la Accenture. orice informatie e utila. multumesc
eu :) Marti, 6 Noiembrie 2012
@Raluca- adica trebuie sa ai C1-C2 sau e ok si B2 , avand in vedere ca la HR interactionezi mai mult cu persoanele ;
Contact Center & HR Admin with German-
tin sa precizez ca ma refeream la orice pozitie pe HR
Andreea Miercuri, 7 Noiembrie 2012
Care sunt salariile pe Germana pe Hr? Am fost la interviu acum 2 sapt, a fost ok, dar nu a mai sunat nimeni:((( heeeeelp
mihai cazachevici Marti, 13 Noiembrie 2012
...am fost la interviul lor de limba germana, scris, la sediul firmei...fiind vorbitor nativ de germana , evident nu am avut probleme...dupa care interviul telefonic de limba germana, evident fara nici o problema....doar ca domnisoara cu care am vorbit avea clar ceva probleme de exprimare cursiva in germana....am fost dupa aceea la interviul cu domnisoara de la HR, care a parut a decurge normal si a carui concluzie a fost ca urmeaza in mod sigur intalnirea cu un project manager....peste maxim o saptamana....dupa ce nu am primit nici un raspuns timp de 10 zile am sunat de cateva ori ..... nu am fost sunat inapoi....si cam la a cincea incercare am reusit sa o "prind" pe domnisoara la telefon....care mi-a spus ca au incheiat procesul de recrutare ( ceea ce nu e real, intrucat pe site-urile de joburi ei au prelungit perioada pana in decembrie) si ca vor merge mai departe cu alti candidati....fara sa imi poata spune de ce....argumentand ca si-a scris ea ceva pe CV, dar nu mai stie ce ...... deci: TOTAL NESERIOSI SI NEPROFESIONISTI, LEGAT DE BANI, LE CERUSEM UN MINIM DE 500 DE EURO, ADICA CEVA MODEST ORICUM... , NU STIU SA VORBEASCA SAU SA TINA LEGATURA CU CANDIDATII IN CADRUL UNUI PROCES DE RECRUTARE....SI AVAND IN VEDERE INTERVIUL DE GERMANA TELEFONIC SI NIVELUL SLAB AL CELEI CU CARE AM VORBIT, E CLAR CA DACA ESTI CAPABIL NU AI SANSE LA EI....
Anna Menzies Vineri, 16 Noiembrie 2012
Draga Mihai...ai mare dreptate, in general nu se cauta competenta si oameni foarte siguri pe ei deoarece angajatul trebuie sa fie usor de manipulat., daca aveti deja experienta si cautati un loc de munca EVITATI! pe cat se poate, asta daca va cautati un loc de munca adevarat si nu doar o ocupatie, si daca aveti respect de sine si personalitate si nu sunteti gata sa va lasati indoctrinati si sa va contopiti intr-un univers corporatist care nu face altceva decat sa va uniformizeze personalitatile si stilul, sa va inrobeasca si sa va stoarca de toate resursele in folosul personal. si totul deghizat intr-o maniera prietenoasa, cu un mediu decent, un salariu caldut (din pacate principala arma din arsenalul de racolare....fiindca multi tind sa renunte usor la a-si gasi un job adevarat si se pierde pe veci in acel paradis corporatist) unde ti-se bate capul ca sunt adepti ai managementului participativ....iti creaza iluzia ca esti important si poti face performante si iti ia ochii cu diverse ''atentii'' si asa zise beneficii.....sau diverse mascarade de programe interne menite sa manipuleze si sa creeze senzatia de pretuire a angajatului si a sustinerii acestuia.......of si ce pacat cand realizezi ca totul este atat de steril si lipsit de substanta, ieftin, meschin si cand odata cu inaintarea in timp realizezi ca se surpa fiecare caramida pusa la altarul pe care tu le-ai construit in inocenta si naivitatea ta de la inceput...si te trezesti un soi de robotel care ajunge sa presteze munca din inertie si dependenta de bani in general sau alte cele. Asa nu sunt nici seriosi nici atat de competenti pe cat par sau se pretind .... pentru cei ce sunt la inceput si reusesc sa reziste tendintelor de indoctrinare si sa nu-si compromita si altereze propria personalitate si pentru cei ce pot privi lucurile in profunzimea lor si pot penetra cu mintea dincolo de fatada superficiala a tot ce inseamna aceasta companie si nu numai este un loc bun pentru o perioada scurta de timp ... pentru cei care au deja experienta nu recomand DELOC insa din pacate din nevoie de bani multi cad prada cum am facut-o si eu acum ceva timp si multi altii....e o parere personala doar insa daca cineva dintre voi va ajunge acolo va trage singur concluziile...mult succes tuturor!!!
Anna Menzies Vineri, 16 Noiembrie 2012
P.S nu vi-se pare suspecta prezenta permanenta pe orice site de angajare?...si ultra-fluctuatia de personal si interviurile...inainte sa luati o decizie priviti semnele care anticipeaza si sustin ce am spus...sunt numeroase daca deschideti ochii! spor
Andrea Vineri, 16 Noiembrie 2012
salarii mici, sanse de promovare si dezvoltare minima, trebuie sa te imprietenesti bine de tot cu cineva, pentru a ajunge unddeva...nu va lasati vrajiti de vorbele frumoase si promisiunile desarte care vi se fac la interviu...si subscriu ce spune Anna, clar e ceva in neregula cand e fluxul asa mare de personal si interesati va putin, ca multe proiecte nu sunt, ba dimpotriva, foarte multe pleaca si multi au ramas fara loc de munca, germana e in floare acum, dar pt un salariu mizer si pentru o atmosfera de plantatie NU MERITA!! nu as recomanda nimanui!!!
geo Vineri, 16 Noiembrie 2012
Sunt si eu curioasa....ce inseamna salariu mizer?
Andrea Sambata, 17 Noiembrie 2012
cu salariu e strict subeictiva treaba....mergi si vezi si dupa un timp ai sa poti evalua singura piata salariilor si ai sa intelegi...pentru primul job e mai mult decat suficient in general variaza intre 1400/1500 cu engleza si alte limbi considerate ... te las pe tine sa apreciezi cum... si peste 3000/3500 pentru limbi ''exotice''... asta pentru entry level. mult succes tuturor si sa va gasiti ce va doriti dar nu uitati ca un job nu inseamna numai bani..depinde de nevoile si stadiul de dezvoltare profesional al fiecaruia
geo Sambata, 17 Noiembrie 2012
Mie un salariu de 3000-3500 mi se pare departe de mizer, chiar si pt Bucuresti. Acum depinde si pt ce limbi se ofera in cazul incepatorilor.
Iar pentru limbile normale - franceza, italiana etc - eu stiu ca salariul de intrare depaseste sumele mentionate de tine (cel putin pentru proiecte de conta).
? Sambata, 17 Noiembrie 2012
si cat ar fi salariu decent? si mai ales pe ce limbi poti cere peste 3500???
Andrea Duminica, 18 Noiembrie 2012
Atunci mergi sa te angajezi si gata daca iti convine. Comentariul meu nu ti-se adreseaza...fiecare decide singur pentru el si gata...eu doar impartasesc o parere cu alte sute de actuali, fosti sau potentiali si cunoscatori angajati...nu sari la peste 3000 nici macar peste 2200 daca nu cunosti finlandeza, norvegiana, araba sau portugheza..fiindca asta se intampla doar in cazuri exceptionale.....in rest daca tie iti pare ok MERGI nu asculta la mine si nu trebuie sa fii de acord..o cariera frumoasa iti doresc si un salariu si job care il meriti
Andrea Duminica, 18 Noiembrie 2012
La ce mai intri si te contrazici daca iti convine si cunosti mai bine....fiecare cu treaba lui dar la nivel general exista nemultumiri si bine fundamentate...nu numai cu salariile...si oricum politicile salariale nu le putem sti si anticipa...depinde de putera ta de negociere...de experienta....etc etc...daca e primul job iti inteleg naivitatea si ignoranta dar daca tu atat poti percepe si banii sunt tot ce conteaza meriti un loc in sistemul ala cu iz de sectanti....pana nu ajungi si negociezi e irelevant ..sumele sunt orientative si pot fi diferente mari fiindca sunt multi factori dar nu ma mai consum...nu pentru rine...e normal sa existe mai multe tabere....iti sugerez sa nu ma asculti si nici nu vreau ... spor
Maria Marti, 20 Noiembrie 2012
hahahah 3000 e maximul fie si conta, ca oricum cam tot e conta si e doar pe Olandeza, ceha si altele de genu.Araba e destul de usor de gasit deci mai mult de 2500 nu iei portugheza la fel,iar cei cu spaniola/engleza/franceza/italiana e mare lucru daca iau 1800 si cu germana abia la 2200 maxim.deci geo e de tine, mai ales daca stii olandeza/ceha poti cere si 3500 tot ce e posibil sa iei :)
vrabia malai viseaza Miercuri, 21 Noiembrie 2012
great insight maria, thanks!
cristi Vineri, 23 Noiembrie 2012
entry level : customer service analyst with dutch? Salariul?
Cam cat asi putea cere?
Mana Miercuri, 5 Decembrie 2012
Subscriu in totalitate la ceea ce a scris mai sus Anna, din punctul meu de vedere toate companiile de outsourcing sunt bune cel mult doar pentru un inceput de cariera si doar ca experienta pentru a intelege foarte bine ce NU iti doresti de la un job. Nivelul salarial Maria l-a descris foarte bine, variaza in plus sau minus destul de putine, fiecare e liber sa il aprecieze daca este decent sau nu in functie de pregatirea fiecaruia ... inca ceva... o data angajat nu prea mai exista loc de negocieri, ori vei accepta toate conditiile lor (inclusiv ore lucrate fara numar) ori vei alege usa. Majoritatea mai devreme sau mai tarziu aleg usa si astfel este absolut normal sa fie in permanenta anunturi de angajare. Totdeauna la interviul de angajare se pune placa cu un nou client si un nou proiect realitatea este un pic alta
Alex Miercuri, 12 Decembrie 2012
Poate sa-mi spuna cineva ce fel de contabilitate se foloseste in joburi precum Accounts Receivable/Payable in BPO? conta. financiara sau de gestiune? Nu am mai lucrat in conta., de aceea intreb. De asemenea, cu ce programe (softuri) se lucreaza de obicei? sunt complicate? multumesc.
Ioana Marti, 8 Ianuarie 2013
Accounts Receivable/Payable sunt doar o mica parte a contabilitatii financiare, oricat de pompos ar suna, este de fapt mai mult contabilitate primara. S-ar traduce foarte simplist in contabilitatea clientilor si respectiv a furnizorilor si se limiteaza la o munca de robotel de introdus date, care dupa parerea mea poate fi facuta si de o persoana care nu are cunostinte de contabilitate, sau are cel mult cunostinte de baza. Softul se invata relativ usor, dat fiind ca munca zilnica este una repetitiva
elena maria Duminica, 3 Februarie 2013
Buna!!!stie cineva ce salarii sunt pe limba greaca? multumesc mult!!