Forum despre Adobe Romania

B. Vineri, 23 Septembrie 2011
ce atmosfera si salarii sunt la adobe?
cristi Sambata, 1 Octombrie 2011
nu stiu ce atmosfera sau ce salarii sunt la adobe dar stiu ca am fost la interviu (asta intr-un final dupa ce le-am trimis cvu cred ca de 3,4 ori. in fine nu pot sa zic ca a fost boring dar parca nu prea aveau chef de interviu :)) dupa mi s-a zis ca o sa ma cheme la un test in alta zi (am aplicat pt software engineer).

a trecut ceva timp (si chiar a trecut) pana am primit mail ca ne pare rau dar s-a gasit persoana care corspunde mai bine cerintelor lor si ca mai pot aplica si data viitoare pt posibile posturi.

stie cineva care sunt exact cerintele lor? stiu doar ca se lucreaza la interfete gui, in special traduceri dar totusi!?!?! sunt tare curios
andreiu Marti, 11 Octombrie 2011
fara suparare, adobe e una dintre cele mai mishto companii din romania !!!!
macarone Joi, 13 Octombrie 2011
@andreiu: si ne aduci si noua ceva argumente? lucrezi acolo sau cum? ar fi mishto sa aflam ce se mai intampla prin adobe romania. la inceput stiu ca voiau sa angajeze numai varfuri si vrafuri erau la mare concurenta cu microsoft, aveau un sistem de recrutare foarte foarte strict (aviz @cristi cu interviul), deci daca lucrezi acolo sau ai lucrat la adobe spune-ne si noua cum mai e ;)
Botezatu Vineri, 14 Octombrie 2011

legat de Adobe> din punctul meu de vedere la inceput a fost cum zice macarone: cautau elite sau persoane pe care sa le formeze intr-un anumit concept. evident ii si atrageau cu salarii destul de bune. acum, tot din puncul meu de vedere, Adobe este o multinationala ca aproape oricare alta multinationala din Romania si as putea zice din Bucuresti.

din salariile super atractive de la inceput acestea s-au egalizat acum. n-as putea zice ca adobe plateste sub piata pt ca nu am auzit de asa ceva, insa diferenta intre adobe si mai stiu eu ce alta firma (nicrosoft, oracle sa zicem) o face mediul de lucru, atmosfera, echipa,sefii etc.

problema este acum ca avand salarii mai mici, acele "elite" de la inceput nu se mai regasesc. drept urmare o calitate a muncii un pic mai joasa. stimulente salariile nu prea sunt, salariile se maresc cu putin si rar. asta e rezultatul migrarii de la putini angajati si buni la foarte multi angajati dintre care doar unii buni.

una peste alta adobe este un start bun pt un level entry (evident sa aiba habar de IT) dar e cu dus si intors procesul de dezvoltare profesionala.

astept parerile voastre, don`t shoot me.

Cornel_87 Miercuri, 26 Octombrie 2011
ok, cat dureaza procesul de angajare la adobe, cate interviuri tre sa mai dai pana iti zice da sau ba? azi am fost la al treilea?!?!?!?!?!?
Angel Sambata, 29 Octombrie 2011
salut. caut in lung si-n lat netul pt a vedea cam ce se intampla in adobe bucuresti. ma intereseaza foarte mult (cred eu:) pozitia de Customer Support and Learning Resources Manager: http://myadobe.ro/wp-content/uploads/2011/03/Customer-Support-and-Learning-Resources-Manager”“-Business-Catalyst.pdf.

pe hartie as corespunde mai ales ca am experienta de 6 ani ca manager in customer care/support in IT insa am inteles ca trebuie sa ai ceva experienta si cu software.urile specifice adobe.

ma intereseaza foarte mult si ce salarii ar da adobe pt genul asta de post.

ok, stiu ca e o pozitie pt care nu voi avea cine stie ce feedback, mai ales in public pe genul asta de site-uri, dar cine stie :)

multumesc tututor si bafta!
Brenciu Duminica, 30 Octombrie 2011
hehe cauta si ti se va da, zice internetu. asa ca ma bucur ca am gasiit forumu asta cu adobe si se pare ca nu trebuie sa-mi dau adresa sa ma inregistrez. eu am fost angajat la adobe in 2008, ca manager pe quality test si n-am nicio jena sa spun in jur de 2000 si ceva de euro. am plecat dupa aproape un an (nu se facuse un an) pt ca mi se cerea foarte mult sa stiu in detalii (gen programare) softurile lor proprietare si trebuia sa mergi mai mult in directia asta decat pe partea de management sau people skills and leading. din pacate/fericire am optat atunci sa aleg altceva si am plecat.

dar ca atmosfera mi-a placut foarte mult si sa stii ca recomand adobe. in fine au trecut 2 ani de atunci dar banuiesc ca nu s-a schimbat fundamental.

daca ai sa ma intrebi ceva la obiect itii raspunde cu placere.
Anton Joi, 10 Noiembrie 2011
salut! oare mailul lor de pe myadobe.ro functioneaza, e cineva care sta si vede aplicatiile la joburile d-acolo sau ba? am aplicat de 3 ori anul curent dar degeaba desi consider ca ma potrivesc cel putin unui post de acolo, post INCA neocupat sau ma rog e inca pe site. sa inteleg ca tot recomandarile sunt baza? ms de un eventual raspuns.
Iuliu Vineri, 11 Noiembrie 2011
confirm si paraconfirm: recomandarile valoreaza mult mai mult decat o simpla si "non-name" aplicatie. oare cine esti tu sa incerci sa ajungi intr-un corporate unde regulile si puterea sunt valorile de baza. nu zic ca in adobe este rau dar de ce sansele nu sunt egale pt noi toti?!?!?! period.
rusine_adobe Duminica, 22 Ianuarie 2012
degeaba dati mail la adobe de pe siteul lor pentru recrutari, nu va baga nimeni in seama. da, de aproximatuv 4 luni am dat deja doua mailuri ;)
Adela Marti, 24 Ianuarie 2012
Hello,eu am aplicat ieri pentru un job se numeste "Talent Aquistition" in HR si mi-au raspuns azi. Probabil raspund in functie de volumul de oameni care trimit CV-uri pentru postul X. Are cineva idee cum este acolo ,ma refer aici la HR partea de "talent aqusition"? Nu as vrea sa ma duc inutil la interviu sa aflu ca este si prost platit (sub 3500 ron net) si nici atmosfera de lucru nu e tocmai placuta. Poate stie cineva dintre voi care ati lucrat ca sigur ati avut de aface cu HR. Dau o bere :) Multumesc.
Georgiana Miercuri, 25 Ianuarie 2012
in primul rand legat de timpul in care primesti raspuns dupa ce ai aplicat. in mod normal primesti un mail automat cum ca aplicatia ta a ajuns la Adobe, asta dureaza max. 24h. @Adela: din cate stiu eu postul acela de Talent Aquisition e pe perioada determinata

cat despre salariu, ce zici tu 3500 ron net se aplica doar la functii de entry management. in fine, asta e ce cred eu, nu sunt date oficiale.

sincer ti-a recomanda sa te duci sa incerci, nu ai ce pierde.
Ana-Maria Vineri, 27 Ianuarie 2012
3500 net vine sa zicem cam 800 de euro in mana. eu nu stiu sa se plateasca atata in resurse umane, corecati-ma daca gresesc. seara buna.
marius Marti, 7 Februarie 2012

eu stiu de sume asemanatoare 800€ si mai mult pt ingineri, tehnicieni, programatori. management se plateste mai mult. am avut un prieten care a fost pe testare manager si avea 2500 de euro. a plecat dupa aproape doi ani.

Ana-Maria Luni, 13 Februarie 2012
@Adela: ai fost cumva la interviul de la Adobe? imi spui si mie cum a fost si ce mai exact trebuia sa faci legat de aceasta pozitie? daca ati ajuns si la salariu...... in ce interval ar fi (evident daca poti spune)? mersi. AM
Dani Vineri, 9 Martie 2012
Stie careva cat are un engineer manager senior la Adobe ?
Becker Sambata, 10 Martie 2012
ce implica mai exact aceasta pozitie de Engineer Manager? ce taskuri ar trebui sa ai? si depinde si de echipa peste care esti manager cat de mare e.
Jacob Luni, 12 Martie 2012
@dani: din cate mai stiu peste 2000 de euro pt pozitia respectiva, insa ar fi bine sa stii exact ce taskuri ai ;)
ghe Joi, 15 Martie 2012
totul depinde cum negociezi. evident ca trebuie sa corespunzi crieteriilor, dar daca te vor i simti asta, negociaza la sange !