Forum despre Adobe Romania

tiberiu Luni, 19 Martie 2012

salut ! dar informatii despre salarii nu aveti? :) ca asta ar fi chiar interesant sa vedem :P

ein Joi, 12 Aprilie 2012
mda, corect. detalii de genu asta am vrea sa vedem despre salariile din Adobe.
mishu Luni, 16 Aprilie 2012
Buna seara si va felicit pentru aceasta frumoasa initiativa de a avea posibilitatea de a discuta despre firme. cu siguranta afli lucruri care in alte conditii nu s-ar putea zice.

Legat de firma Adobe, as dori sa stiu aproximativ cati angajati are aceasta companie in Romania.

Va multumesc anticipat, Mishu.
ion Miercuri, 18 Aprilie 2012
salutare salutare. adobe are in jur de 250 de angajati in romania. se lucreaza in centrul din plaza in drumul taberei.
Claudiu Joi, 19 Aprilie 2012

nu stiu salariile din Adobe Romania, insa am gasit pe net salariile din 2011 pe diferite domenii (consider ca ar trebui sa fie destul de aproape de salariile din 2012).

1. Salariul lunar net mediu pe judet

Test/Verification Engineer 1660
Project Manager 2550

poate ajuta

nick Vineri, 27 Aprilie 2012

am dat si eu interviu cu un tip, am vorbit la telefon vreo 3/4 ora ca timp dar l-a final nu ma potriveam cu profilul cautat de ei, la angajare mi s-au parut intotdeauna recrutorii lor ca fiind ingamfati si cu aere de superioritate...in rest, pt. cine e interesat au niste sesiuni destul de regulate de conferinte la care participarea e libera(cu inscriere), ele generic se cheama Adobe WebUp adresate publicului tehnic

fost_angajat Adobe Luni, 28 Mai 2012
ca fost angajat, pot sa spun ca salariile chiar sunt peste medie (dar depinde si cam cum iti formezi media). pe scurt, eu eram foarte multumit de salariu.

depinde foarte mult si in ce departament aplici, pe ce post, ce experienta ai...etc etc.

si e adevarat si ca in afara de salariu (in functie de nivelul job-ului) o sa primesti un nr de actiuni anual, care pot sa ajunga la cateva mii de USD/an.

asa ca, pe scurt, as recomanda sa fii deschis de la interviu cu asteptarile tale. daca o sa vrei un salariu si grila lor o sa fie mai sus, o sa iti dea ce e in grila, daca ceri mai mult o sa iti spuna.

oricum nu cred ca o sa aflii mare lucru de pe internet :)
MihaOana Sambata, 23 Iunie 2012
Am fost sunata si mi-au oferit un job. M-au sunat vreo saptamana pana au dat de mine. Am spus ca sunt disponibila sa vin la interviu doar daca imi ofera salariul cerut care se pare este peste limita la ce pot oferi ei pt respectivul job. Curios a fost ca m-au sunat si pe telefonul de servici care nu era publicat nicaieri. A ramas ca discuta si ma suna sa imi spuna daca accepta cererea mea sau nu. Oricum este pare ciudat nu? Oricum nu ma astept sa ma mai sune.
elena Marti, 26 Iunie 2012
Nu inteleg de ce vorbiti despre salariu! Nu sunt ipocrita sa sustin ca salariul nu conteaza, dar atat timp cat demonstrezi ca este motivatia ta principala nu ai ce cauta intr-o multinationala. Adobe nu este o companie elitista ci o companie care investeste in talent. Talent inseamna sa iti cunosti valoarea, ca o lucrezi si ca nu renunti! Inseamna sa cunosti si sa iti doresti mai mult... Anyway, sfatul meu e sa va concentrati mai mult pe voi si pe valoara voastra si nu pe bani... Multinationalele platesc in functie de ce esti si ce poti.. Peace!
Mihai17 Joi, 28 Iunie 2012
elena, asa-i ca esti HR-ista? Citisem pe undeva ca asta e noul trend in HR, cautarea si mai ales gasirea si mentinerea "talentelor". Si ma miram eu in sinea mea "Oare talentele astea cresc prin toti copacii de o groaza de firme afirma ca gasesc ele talente?" Citind definitia data de tine talentului, inteleg.

Nu conteaza cat de mare e ponderea pe care o ofera un (posibil) angajat remuneratiei. Poate fi oricat de mare, relativ la celelalte asteptari pe care le are de la un serviciu. Oricand i se pare ca intr-un loc e "mai bine", ca ansamblu, e firesc sa plece intr-acolo.
Cu cat esti mai bun, cu cat valoarea ta profesionala e mai mare, cu cat aportul tau de "business value" e mai mare (sau orice alte exprimari ati folosi), e normal sa ai pretentii financiare mai mari. Remuneratia e principalul lucru pe care angajatorul il da angajatului. Daca firma, fie ea multinationala, a stabilit ca e in cautare de talente ieftine, treaba ei. Cu cat esti "mai talent", probabilitatea de a gasi alte locuri de munca unde sa ai un salariu mai mare creste.
doru Joi, 28 Iunie 2012
bravo Mihai17. ai pus punctul pe i ;) "ce nevoie avem noi sa vb despre salariu?" :))))))
Mihai17 Joi, 5 Iulie 2012
Iti multumesc pt apreciere, doru.
mihnea Duminica, 9 Septembrie 2012
ceri prea mult ai sanse maxim 1-2% sa te angajeze. de fapt in cel mai bun caz iti vor oferi ei cat "trebuie" ;)

oameni, asa e peste tot. evident ca sunt si exceptii, dar persoana pt care se fac exceptii trebuie sa fie / para in ochii lor o persoana care o sa aduca un super aport.
Mihnea Luni, 15 Octombrie 2012
Ce mai e nou prin Adobe?
angajat_adobe Duminica, 4 Noiembrie 2012
Angajam ! Vino la interviu si daca ne dovedesti pasiunea ta pentru software ai sanse.

Myth busting time:
Ca si candidat, daca atunci cand alegi dintre doua oferte, daca singurul tau criteriu e remuneratia - esti bine acolo unde esti si nu pleca. Daca crezi ca meriti ceva, fara sa crezi ca trebuie sa si dovedesti pentru ce meriti acel ceva - iarasi esti bine acolo unde esti.

Daca intelegi ca intre cele doua parti, la momentul "contractului", fiecare parte face un "leap of faith" pe baza unei evaluari de cateva ore, si ca intelegerea trebuie sa fie benefica de amble parti - avem ce discuta. Adobe investeste in potentialul pe care tu il ai pe termen lung, prin a te ajuta sa cresti profesional astfel inca sa produci cat mai mult "business value", de care vorbea mai sus Mihai17.

@Mihai17: e mai mult decat despre remuneratie - e despre pasiune (o ai sau nu), e despre autodepasire (iti place sa inveti si o faci continuu sau nu ?), e despre impactul pe care munca ta il are (munca ta e folosita de 50 de useri, sau de milioane ?). Hmmm... cred ca trecand prin intrebarile de mai sus ai putut sa iti raspunzi singur la intrebarea "oare am sanse sau nu ?" (daca cumva ti-a trecut prin cap)

@nick : multumim de feedback - le vom transmite.

@Botezatu: "elitele" sunt la locul lor, dar miscarea pietei si dorinta de schimbare a fiecaruia e diferita si evolueaza in timp.

@ Cornel_87: incercam sa il tinem cat mai scurt. Nu intotdeauna ne iese - din cauza volumului mare de oameni pe care ii vedem. Ne place sa gasim oameni mai buni ca noi.

@ Anton : functioneaza, dar probabil nu te potrivesti.

@rusine_adobe: Probabil nu te-ai potrivit. Din pacate nu cred ca exista vreo companie pe pamantul asta care sa iti poata da un raspuns personalizat (nu automat) ,daca la o astfel de adresa de email primeste zilnic sute de emailuri. Si te provoc cu o problema interesanta (daca vrei sa ridici manusa) : Poti sa evaluezi forta logistica necesara astfel inca un candidat sa primeasca un raspuns personalizat in 48h la un email trimis departamentului de HR al unei multinationale ?

@ Dani: ai pus problema gresit. Salariul la un moment dat, e doar o poza a momentului respectiv.Vezi raspunsul dat lui @Mihai17.

@ Becker: Sa fii Engineering manager inseamna sa intelegi produsul la care lucrezi, sa lucrezi cu Product Manageru-ul la roadmapul sau, sa iti cresti profesional echipa.
Al Duminica, 4 Noiembrie 2012
interesant ce zici (si cum zici) tu angajat_adobe ;)
shefu Duminica, 4 Noiembrie 2012
@angajat_adobe: aia cu forta logistica las-o moarta. e doar durere ... vis-a-vis de candidat, nicidecum lipsa de timp
angajat_adobe Duminica, 4 Noiembrie 2012
@shefu:Presupunand ca e adevarat ce zici tu, poti sa iti imaginezi si sa descrii etapele prin care trece un email la care Adobe raspunde ?
doubleT Luni, 5 Noiembrie 2012
Adobe nu prea are imagine in Romania. why?
Subsemnez Marti, 6 Noiembrie 2012
Pana acum cativa ani compania cu pricina avea ceva imagine, se chinuiau oamenii sa puna diverse dracii manipulative pe myxxx. Si btw, stiti ca exista site-uri myxxxx pe fiecare domeniu de tara unde au sediu ca doar nu putem sa ii banuim pe fostii patroni si angajati de la interakt de imaginatie la momentul 2007. Si tot de prin 2007 s-au apucat sa cumpere advertoriale prin ziare, bannere la metrou sau pe strada si sa arunce ceva maruntis si pe la bloggeri gen zoso ca prea il apucase chefu' de scris despre a-dope-beat exact in perioada aia. Dupa ce au inceput sa curga cv-urile s-au oprit ca deh, ce sens mai are sa te duci dupa gaini cand vin direct porumbeii la tine.

Dar ca idee:

Unu. Ei incadreaza profesional oamenii in functie de echipa existenta; da, elitism, nu etilism. Sau cel putin nu in afara team-buildingurilor. Deci junior la ei = programator cu minim 2 ani de experienta in alta parte; cel putin financiar le renteaza, platesc cu 10% mai mult oameni cu 20% mai buni.

Doi: sunt cultura americana, daca nu faci fata sau nu ii place cuiva de figura ta, zbori. Da, zbori, esti dat afara, concediat, plecat cu acordul partilor sau cum iti convine. Din 2007 pana acum au schimbat de vreo 3 ori integral personalul de la HR - bine, doamna fosta contabila a ramas in continuare la post in varful piramidei. Adobe USA a concediat pana acum anual in total >20% din personal incepand cu 2008, cel mai semnificativ episod fiind cel de dupa achizitia Omniture din 2009. Atunci au platit aproape 2 miliarde $ si la cateva zile dupa eveniment au dat afara 10% din angajati, inclusiv din compania nou cumparata. Avoiding spiral of death - serios, cum sa nu credem asta?

Trei: continuati voi...