Forum despre Adobe Romania

Subsemnez Miercuri, 7 Noiembrie 2012
Nu continua nimeni? Bine, mai adaug eu. Ideea mare e ca in orice companie pestele se impute de la cap. Un director general crud si mizer cu ochii doar pe grafice, rapoarte de vanzari si tinte de profit se va inconjura cu lacheti care se vor manca unii pe altii si vor trimite tensiunea si stilul de actiune pana la nivelele inferioare ale organizatiei. Deciziile gen "concediem 10% din angajati ca ne-au scazut vanzarile" par perfect justificabile; faptul ca iti tratezi clientii asa: http://it.slashdot.org/story/12/05/10/2139232/adobe-introduces-the-paid-security-fix oare are vreo legatura cu asta? Ca asta: http://it.slashdot.org/story/12/08/17/1836230/google-employees-find-60-security-holes-in-adobe-reader sigur n-are. Sau are. Sau nu conteaza.

Reamintim cititorilor prea tineri ca in 2009 a existat un episod de concedieri preventive; inclusiv o firma... oarecare, Nvidia, a facut-o. Release-ul de drivere de dupa eveniment a venit la pachet cu un bug care oprea ventilatorul de pe placa in timpul jocurilor. Si...? Si ce? Nici Nvidia si nici Adobe nu au dat si nu vor da prea curand faliment fiindca la asta se pricep cel mai bine personajele din board: ocupa cota de piata, pun mana in gatu' clientului si biciul pe angajati si incaseaza bonusuri anuale. Si noi ar trebui sa zicem saru' mana si sa stam cu cv-ul la coada la ei la usa. Da' bine, la cine? Ca acolo sunt proiecte interesante, cultura corporationala de-aia cu valori (biblia reloaded), team buildinguri misto, destul de des promisiuni in loc de mariri si uneori pentru ghinionisti plicuri roz. Heh...
Obama Miercuri, 7 Noiembrie 2012
salut.

citez: "Da' bine, la cine? Ca acolo sunt proiecte interesante, cultura corporationala de-aia cu valori (biblia reloaded), team buildinguri misto"

deci, la cine? pt ca eu nu vad la cine. si sincer prefer asta si pana la urma sa-mi fac eu propria opinie (poate mai stii, mi-o fi bine la ei), decat.....
Liviu Miercuri, 7 Noiembrie 2012
dobrin Miercuri, 7 Noiembrie 2012
@Subsemnez - ai dreptate intr-o foarte mare masura
COPS Vineri, 9 Noiembrie 2012
Mr.Subsemnez
Cred ca cei care citesc acest forum ar dori info despre cum e la Adobe Ro in primul rand si poate despre corporatia Adobe mai apoi.

De ce nu sunteti telefonati/contactati?
Fiindca sunteti foarte foarte multi raportat la numarul acelor pozitii care sunt deschise, raspunsuri la maiuluri (din experienta proprie) o sa aveti, poate nu asa rapid cum v-ati dori.

Cum e la interviu?
Interviuri sunt multe si la tema (4-5). Trebuie sa ai experienta in domeniile descrise in CV, nu doar sa fi auzit despre.
Se depun eforturi mari din partea echipelor ca sa faca interviurile corect, fiindca isi doresc colegi buni in plan profesional cat si personal. "Face control" - nu , poate "atitude control", cine ar vrea sa lucreze cu cei care au impresia ca sunt zei dar de fapt sunt niste narcise ?

Conditii de munca.
Nu prea am vazut si auzit sa aiba cineva asa conditii si beneficii in firme de IT. Aici pestele e chiar foarte sanatos la cap.
Acum ca pentru aceste conditii mai trebuie sa si lucrezi si deseori sub presiune - hehe, da cum ati dorit voi frati romani...sa frecati menta pe mess si skype (sau un counterstrike ) in conditii bune si cu salarii mari ???

Echipa
Sunt educati si stimulati pentru a se ajuta reciproc. E un spirit de familie acolo, nu prea l-am prea vazut in alta parte. Si in familie se mai si spun lucrurile verde in ochi...si unora nu le prea place :))

Concedieri si bla bla corporatiste.
Ia mai lasati America.
Cei din Romania continua sa-si mareasca echipa. Isi schimba accentele in proiecte in conformitate cu Adobe Global - este normal sa fie asa.

Salarii
Sunt mai sus ca mediul din pita IT, ai toate sansele sa negociezi un salariu bun daca chiar esti profi.

Sunt probleme la Adobe.Ro?
Evident sunt, multe.

Directorul sta cu ochii pe grafice, este paranoic interesat sa vanda si ii streseaza pe toti sa se produca ceva competitiv si calitativ.

"Se tranmite presiunea"- sa mai mearga cineva in USA sau Germania la munca IT, sa vada ce inseamna presune, apropos frate roman - la munca sa lucreaza !

Totul in firma depinde de cativa oameni din varful piramidei - cineva vrea democratie, sa decida la nivel cu directori :) - sa-si faca firma si sa decida.
Partea buna cu piramida de la Adobe este ca cei din varf cunosc si IT.

Sunt lachei in firma - hehe asa categorie nu poate sa lipseasca in companie, peste tot se gasesc cei care prefera sa pupe foondurile sefilor,ce sa faci in Romania problemele cu coloana vertebrala sunt des intalnite, unii asa bolnaviori treci si peste interviuri. Cunosc oameni care le-o taiau sefilor destul de crunt si se mai si certau pentru unele decizii, dar lucreaza si in prezent acolo.

Proiectele se nasc si mor, se mai munceste si in zadar, se formeaza echipe neperformante din oameni performanti...se intampla oriunde, cel mai des piata face ca prioritatile sa se schimbe foarte des.

Am lucrat la aceasta companie si pot sa spune din experienta mea IT de 17 ani - AdRo este cea mai tare firma la care am lucrat.
Am plecat pentru un domeniu care nu se face la Adobe.ro dar sper sa revin candva.
mircea Sambata, 10 Noiembrie 2012
Cat despre interviuri cu raspuns in interval decent si mereu corecte... Eram si eu de parere ca se pot face pana am trecut de partea cealalta a "fortei"... E un volum urias de candidati pentru orice firma de dev care vrea sa recruteze, nu doar pentru Adobe... Si, apropo foarte multi juniori la 30 si ceva de ani...
angajat adobe Marti, 13 Noiembrie 2012
Unele proiecte sunt mai interesante, altele nu. La fel, in unele ai de muncit mult, in altele foarte putin. daca aplicati pentru o pozitie incercati sa aflati informatii din interior, nu aveti incredere in ce vi se spune la interviu.

Salariile sunt peste medie, la fel si mediul de lucru. sunt destul de multe traininguri, unii angajati sunt trimisi la diverse conferinte. colegii sunt buni tehnic, ai ce invata de la ei.

Sub medie ar fi un singur lucru: managementul romanesc (tehnici dubioase de management, se minte mult). De asemenea proiectele (nu toate) sunt gen outsourcing, cam toate deciziile se iau in usa.
Mihai17 Duminica, 25 Noiembrie 2012
@Liviu:
Sunt 4 chestii de spus aici, eu le voi spune pe cele mai putin importante 2, dar care au legatura cu stirea citata de tine.

1. Din fericire, in articolul catre care ai pus link scrie: "Astfel, castiguri de productivitate au fost inregistrate in domeniul tehnologiei informatiei si in telecomunicatii." Am vazut altele cu aceeasi stire in care nu exista pasajul asta. Hehe, smecherasii omit ce nu le convine ...

2. A crede fara a cerceta e caracteristica celor creduli. Uite, pentru marimea asta, "rentabilitatea capitalului uman", vreau sa stiu cum a fost calculata. Cate firme au fost luate in considerare, doar firme sau au fost luate in considerare si institutii de stat? Cel mai important, vreau sa vad topul cu tarile analizate si "scorul" fiecareia. Da, as vrea sa am informatiile astea. Galusti pe nemestecate sa le serveasca altora!
Mihai17 Luni, 26 Noiembrie 2012
@angajat_adobe:
Tu imi pari ceva mai capabil de o discutie argumentata, celor mai multe HR-iste li se taie maioneza imediat atunci cand cineva le neaga vreo afirmatie de-a lor.

1. Exista o legatura care ar trebui indeplinita in general: Daca exista mai putini oameni capabili sa faca munca A fata de munca B, atunci munca A "trebuie" platita mai bine decat munca B. Am inclinat sa spun "munca mai grea", dar in general cred ca numarul oamenilor capabili de a face acea munca e o masura mai buna.

Acum sa particularizam la domeniul programarii. Aici as putea spune ca numarul oamenilor capabili scade atunci cand greutatea muncii creste. As putea spune ca o munca e cu atat mai grea cu cat implica mai multa inovatie (mare atentie la conceptul asta de "inovatie", a se interpreta de catre programatori; daca te duci la reuniuni de HR-iste, toate spun ca firmele lor se ocupa cu inovatia, si in fiecare firma lucreaza talente gasite de ele). In final, cred ca munca ta e cu atat mai inovatoare cu cat esti mai putin "client programmer". Deseori lucrezi "deasupra" unui framework si liniile tale de cod sunt simple apeluri ale metodelor oferite acolo. Multimea de metode iti devine cunoscuta, daca nu ti-era deja, si repeti apelurile la infinit. Bine, ce-am definit eu cam inseamna "rutina de client programmer", dar intelegeti ideea.

Sigur, se pot intalni cazuri in care implicatia asta, munca grea/inovatoare -> bani mai multi, sa fie pacalita de firme. Pentru ca scopul primordial al firmei e maximizarea profitului. Firesc, desigur. E, esentialul tine insa de situatia cand o firma iti ofera considerabil mai multi bani fata de firma la care lucrezi. Asta e un indicator destul de puternic ca munca aceea va fi grea/inovatoare. Pentru ca daca n-ar fi asa, s-ar gasi multi altii care s-o faca pe bani mai putini, nu? Bine, imi vin in minte 2 contra-exemple:
a) Momentan esti platit sub media pietei. Si sigur ca se vor gasi destui care vor vrea sa-ti ofere mai mult.
b) Poti da peste cazul unei firme "no name" ce are numai un "business man" ce habar n-are cu ce se mananca software-ul si care vrea "produsul" gata "maine". Poate fi o experienta nefericita, dar fii fara grija, cat timp esti "resursa valoroasa", sigur nu vei muri de foame. Ba mai mult, incet, incet, iar te vei apropia de sumele pe care le cautai. Totul e sa fii un programator suficient de bun. Bine, eu as putea spune ca totul e sa nu fii suficient de prost, dar s-o lasam pe partea pozitiva :).

Una peste alta, pentru mine sunt 3 lucruri fundamentale ce descriu cat de "tare" e un job: banii, cat de mult te satisface intelectual si volumul de munca (sau, complementar, timpul liber).

Asa ca daca momentan muncesti in medie 10 ore pe zi (si aici ma refer la timpul net, nu ma intereseaza daca si cat o arzi pe facebook, etc), iar Adobe iti face o oferta considerabil mai mare, atunci cu toata convingerea alege Adobe! Daca la adobe muncesti net 10 ore pe zi si primesti o oferta considerabil mai mare in bani, atunci gandeste-te serios in a-i alege pe "ceilalti". Daca la Adobe muncesti net 7 ori 8 ore pe zi in medie, atunci se poate sa ti se ceara mai multe ore in alta parte. Gandeste-te mai putin serios la a pleca! :)

Inca ceva pt angajat_adobe: Numarul de useri care iti folosesc produsul nu e asa de concludent. Gradul de inovatie este. Jocul ala, Angry Birds, e inovator? Nu l-am jucat, dar stiu ca e folosit de "milioane".
Despre celelalte voi vorbi intr-un mesaj viitor.
ady Marti, 27 Noiembrie 2012
am aplicat si eu la adobe dar n-am niciun feedback gen nu sunteti potrivit, veniti la un interviu....... mai astept, le dau un mail?
andrei 27 Luni, 10 Decembrie 2012
same ca ady. eu am primit un mail gen autoreply. dar ceva mai in detaliu cum ca cv-ul (nu) corespunde nu.
adrian Joi, 10 Ianuarie 2013
Adobe e una din firmele mari din Bucuresti unde merita sa lucrezi.
homo Luni, 18 Februarie 2013
nu imi plac deloc ,,asta e ,,si in afara in strainatate este mult mai bine decat aici in romania in materie de orice munca,,
asa ca continuati .
pa pa.
kohalas Luni, 25 Februarie 2013
ce prostie mai nimic bun nu este acolo multi de acolo au licrat la electronic arts ,sau mai nimic altceva decat sa care niste cv-uri de colo pana colo..
ENIO Joi, 18 Aprilie 2013
nu mai ziceti nimic de Adobe? vad ca nu se mai scrie nimic.
melo Miercuri, 17 Iulie 2013
am fost, am vazut, am... plecat! de ce? da, mi-au oferit mai multi bani, dar procesul de recrutare a fost cel mai... special vazut vreodata. de la prima discutie si pana la oferta finala a durat undeva la 4 luni pentru ca eu nu puteam chiar oricand, iar skype parea ceva straniu pentru ei. nu sunt io mai special, da cand faci hr esti un pic mai flexibil si chiar stii despre ce vorbesti si nu doar ai impresia (senor duagi, va simtiti ori resimtiti?). 30% peste salariul actual nu facea sens!! prefer sa ma simt bine la locul de munca.
ellie Duminica, 21 Iulie 2013
atmosfera este din ce in ce mai urata, stres; salarii medii spre mici pentru volumul de munca actual si comparativ cu alte companii; nu se merita
gheorghe Vineri, 11 Octombrie 2013
Sunt multe lucruri bune in Adobe, poate si unele mai putin bune, dar overall as zice ca e una din firmele misto din RO. Depinde desigur si de echipa, ca peste tot... "Adobe" nu e o entitate uniforma, e o suma de oameni si de proiecte destul de diferite intre ele. Eu am lucrat in multe echipe, si peste tot am gasit oameni foarte misto... chiar daca ocazional am mai avut unele "conflicte", adevarul e ca daca nu-ti place intr-o echipa poti destul de usor sa te muti in alta. Ca programator si qe, cel putin - pe pozitii administrative si HR e evident un pic mai greu :D

Despre "nothing special" - cel putin in cazul meu nu se aplica. Nu stiu in cate companii din Romania exista programatori (si nu doar unul...) care au ocazia sa vorbeasca cu SVPs si C-level executives. Care au oportunitatea reala sa influenteze - cat de putin - strategia corporatiei. Sunt constient ca asta nu se aplica pentru toti angajatii din Adobe Romania - dar faptul ca exista cativa pentru care se aplica, eu zic ca o face sa fie "special".

Despre salarii - chiar s-a intamplat ca m-am interesat recent: pare plauzibil ca daca as vrea sa plec, as putea obtine un salariu echivalent - poate chiar un pic mai mare, cu ceva noroc (dar s-ar putea sa fie si ceva mai mic, you never know until you get the offer); Insa, in nici un caz nu cu 30% mai mare. Si din cate stiu eu, ADRO depune eforturi maricele pentru a plati peste media pietei, asa ca pana la proba contrara, eu incadrez comentariul de mai sus in categoria "strugurii sunt acri".
A propos, ca tot vorbeam despre "nothing special": in ADRO nu este de neauzit ca programatorii sa primeasca mai multi bani ca managerii lor; am mai fost si in alte multinationale care vorbeau despre "technical track" si cum poti "evolua profesional" fara sa devii manager. Dar de obicei este "lip service", una e vorba si alta e fapta. ADRO e prima in care am vazut chestia asta in practica.
moldoveanu Vineri, 6 Decembrie 2013
Salarii medii.
Colegii ok.
Stres.
Ex-interakt ingamfati, au grupul lor.
Mediu de lucru si facilitati super.
Manageri sub orice critica; neseriosi, slab pregatiti, non-tehnici, multi pleaca din cauza lor.
Se minte mult.
Ok ca firma pt 2-3 ani experienta
andy Miercuri, 11 Decembrie 2013
Confirm cu cateva exceptii/completari:

banii (salarii+actiuni) sunt usor peste medie (cazul meu)
PR foarte bun, cel putin juniorilor le spala capul cum vor (cititi unele din comentariile de mai sus)
unii au reusit sa se transfere in sua unde e mai ok (cel putin la management, nu am vazut nicaieri mai multa minciuna decat in adobe romania)