Forum despre ADV Communication

axryu Miercuri, 13 Ianuarie 2016
Review interviu dtp / editor photoshop

În luna Ianuarie 2016 firma adv communication a publicat următorul anunţ:

"Candidatul ideal
Cunoaşterea foarte bună şi experienţă în utilizarea programului Photoshop, flexibilitate, iniţiativă, implicare, seriozitate, punctualitate.
Jobul presupune prelucrarea de poze în photoshop, muncă este de tip normată.
Descrierea companiei
Agenţie de media şi comunicare care oferă servicii de design, branding, web, media.
www.advcommunication.ro";

Pe site-ul firmei sunt publicate tot felul de proiecte de design/print/web etc.
Am aplicat pt acest job specificând cunoştinţele avansate de editare photo / graphic design pe care le am + experientă mea.
Sediu firmei este undeva aproape de b-dul Ghica Tei.
M-a întâmpinat o domnişoară care mi-a explicat că ei se ocupă DOAR cu decuparea unor ochelari (!!) din nişte poze primite de la client.
Atât. Toată ziua. Trebuia să decupez şi să retuşez ochelari toată ziua.
Am întrebat de ce au zis în anunţ că sunt firmă de design, branding etc şi mi-a răspuns că ei nu mai fac aşa ceva.
Am întrebat de ce nu au specificat , în anunţ, cu ce se ocupă de fapt, şi nu mi-a răspuns.
Ilogic , după părerea mea.
Am făcut testul pe care l-au cerut, spunându-le că am depăşit stadiul ăsta de acum vreo 3 ani şi că jobul e sub pregătirea mea şi experienţă aşa cum reieşea din portofoliu şi cv.
A zâmbit şi a ridicat din umeri.
Am vorbit şi cu directoarea care a recunoscut cu greu că poate trebuia să fie mai clară în anunţ.
Neprofesionişti, după părerea mea.
A, şi încă ceva bun de tot.
Calculatoarele NU sunt conectate la internet >>> ANGAJAŢII NU AU INTERNET
(mi-au spus că din cauza clauzei de confidenţialitate este interzis accesul angajaţilor la internet !!!)
:))
De evitat.
Dacă aplicaţi la această firmă cereţi telefonic sau pe mail detalii despre post, ca să nu faceţi drum degeaba.