Forum despre Air Liquide Vitalaire Romania SRL

dan Vineri, 4 Aprilie 2014

Numele suna pompos dar este o firma normala ca oricare alta,mica as putea sa spun.
Este cunoscuta doar pe nisa pe care activeaza,sunt cel mai rau vazuti in domeniul lor.
Livreaza aparate de oxigen acasa la oameni si cam asta presupune job-ul lor.
Sanse de promovare zero spre zero taiat in patru oricat de bun ai fi,sanse de dat afara mari de tot daca nu se intampla cum vor ei,iar ei inseamna cateva persoane,2-3, care sunt cei din management. Relatia cu managementul nu exista ca nu au asa ceva,au un sef zonal care te arde cum stie el mai bine si cum il invata seful cel mare,un personaj. Despre celelalte lucruri nu are rost sa vorbim,ideea este ca daca doriti sa incepeti munca in fiecare zi la ora 6 dimineata si la 8 la drum si sa terminati cat mai tarziu cu atat mai bine-intre 20-22,sa nu aveti weekend si timp liber,sa aveti de-a face cu cele mai jegoase spitale si sa stati toata ziua pe la oameni in case sa le explicati cum merg aparatele de oxigen si apoi sa va sune oricand si la orice ora ca nu au inteles nimic si sa fiti obligati sa raspundeti deoarece oamenii acestia sunt de la tara 99% dintre cazuri, mergeti la ei...

Dinca Mihai Luni, 16 Iunie 2014
Dan, vreau sa te intreb ceva (in particular).
Imi poti lasa o adresa de e-mail sau facebook?
ybog Luni, 4 August 2014

buna!numele nu conteaza dar as vrea sa adaug si eu ceva la cela spuse de ''dan'' in comentariul de mai sus!din fericire eu nu lucrez la firma asta dar o face sotia mea si in fiecare zi ma mir cum de mai are puterea sa mai mearga la munca.si ar fi o mie de motive sa nu o mai faca dar ambitia si dorinta de a avea un loc de munca nu o lasa.poate asa a invatat ca-i bine ,poate spera si ea ca o sa se schimbe ceva,desi nu cred, nu stiu dar astia nu merita sa te spetesti ptr ei. va spun vedeti-va de treaba daca sunteti in cautarea unui loc de munca,ptr minimul pe economie,pretentii de tinuta ''ofice'' cand salariul abia ajunge de tramvai ,pretentii sa fii absolvent de facultate,program din zori in noapte 6 zile din 7,colegi care abia asteapta sa gresesti pentru a turna la sefu' eu zic ca nu merita,sau cine stie .....poate vrea cineva sa afle pe propria piele.eu raman sa astept ziua cand sotia mea nu o sa mai lucreze acolo si nu stiu de ce dar nu cred ca este prea departe.

A.M. Marti, 23 Septembrie 2014
Salut! In general situatia e asa cum a fost descrisa anterior. La fel ca in oricare firma, exista atat aspecte pozitive cat si negative.

Aspecte negative
- unii angajati sunt putin irascibili uneori, nu asteapta sa le explici pana la capat anumite lucruri, aspecte sau nu vor sa inteleaga faptul ca unele probleme nerezolvate la timp nu tin de tine, insa cred ca acest lucru se datoreaza in primul rand stresului, programului prelungit si sarcinilor pe care le ai de indeplinit;
- cel mai dificil e sa lucrezi cu pacientii. Iti trebuie mult calm, rabdare sa le explici de zeci de ori, sa accepti ca majoritatea te pot scoate din sarite ca nu inteleg unele lucruri ... mereu pacientii vor crede ca li s-a facut o nedreptate ... etc. Colegii care lucreaza cu pacientii stau mereu peste progra;
- relatia cu managementul scartaie ... e un stil comunist de a conduce compania ... in loc sa se rezolve unele probleme managementul iti cere sa spui ca totul e in regula, ca nu sunt probleme si, daca apuci sa te plangi sefului, fie ti se infirma spusele si esti acuzat ca minti, (si scapi cu atat) fie esti concediat;
- managementul va instaura mai mereu panica in randul angajatilor spunand: "aveti grija la x!", in cazul in care discuti problemele existente direct cu seful;
- echipa de management isi face treaba, insa nu e eficienta, nu se descurca sa gestioneze unele probleme.

Aspecte pozitive
- se incearca crearea unui grup unit.
- exista promisiuni din partea sefului ce tin de imbunatatirea ofertei salariale, de reducerea timpului de lucru petrecut la birou exista si chiar se incearca reglementarea unor aspecte, aplicarea altor strategii pentru ca angajatii sa poata pleca la ora 5 dupa amiaza.
- in back office colegii sunt super, te ajuta mereu, ori de cate ori ai nevoie.
- pentru a se afla problemele interne, au fost aduse unele persoane in companie. E o diferenta intre a turna pe cineva si a raporta situatia existenta, neajunsurile, problemele ascunse sefului de cei din management. Din ce stiu, cei care nu faceau nimic altceva decat sa toarne au fost indepartati.

Per ansablu, nu se merita sa lucrezi aici, cel putin atat timp cat nu se imbunatatesc conditiile de lucru, salariul, relatia cu managementul.
Elena Luni, 13 Octombrie 2014
buna ziua. am aplicat recent la postul de agent back office la ei in iasi si eram curioasa daca imi poate spune cineva mai multe detalii despre salariu - program de lucru, mediu de lucru...Cu toate ca, ceea ce am citit mai sus nu suna prea bine si in mare sunt lamurita...:(
Amy2 Miercuri, 18 Februarie 2015
Elena, ai reusit sa te angajezi la Vitalaire? Si eu am fost la un interviu la ei ieri (tot pt. postul de agent backoffice) si as vrea sa stiu mai multe detalii despre salarii, mediu de lucru, etc.. mc