Forum despre Aisiel Group

ADMIN - undelucram.ro Luni, 3 Decembrie 2012
Dorim sa aflam detalii din experienta voastra in firma Aisiel Group, informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati de Aisiel Group.

eu Vineri, 11 Ianuarie 2013
Nu va sfatuiesc! Spun asta pentru ca mediul de lucru este extrem de stresant, pseudomanager-ul nu respecta oamenii din subordine, nu exista parte fixa (salariu), nu exista contract de munca, nu exista drepturi. Sunt chemati la interviu in principal tineri care inca nu stiu despre ce este vorba. Atat la interviu, cat si in training, se incearca o "spalare" a creierului asa incat sa crezi ca toate sunt bune si frumoase. In cazul in care va intrebati care ar fi programul de lucru...ei bine, e cam nelimitat. Esti chemat la 8 fix la birou cu toate ca munca propriu-zisa incepe mult mai tarziu si poti ajunge acasa si la 22 sau mai tarziu. Sunt fixate target-uri aberante si daca nu-ti convine ceva primesti faimoasa replica "nimeni nu este de neinlocuit". Pe de alta parte, daca ai foarte mult timp la dispozitie, poti incerca, dar in medie, se rezista cam 1-2 luni sau chiar mai putin. Si inca ceva, nu se face nici o decontare a transportului, primesti un telefon de serviciu cu care poti arunca lejer dupa caini si trebuie sa vii cu aparatul foto de acasa, ca ei nu-ti ofera asa ceva. Ii sfatuiesc pe cei care se incumeta sa se "angajeze" ( am pus ghilimele pentru ca nu esti angajat, ci colaborator, ti se spune ca se va face contract de munca dupa ce te dovedesti vrednic de compania lor) sa aiba mare grija ce si cu cine vorbesc pentru ca se afla direct de la tine sau indirect pana si ce ai mancat la micul dejun. Sa va asteptati la ironii, replici acide, oameni aparent de treaba, prefacatorie, predici despre dezvoltare personala si multe alte tampenii greu de inghitit alaturi de programul incarcat si nesiguranta financiara oferita de comision. Am scris toate cele de mai sus pentru ca persoanele care merg la interviu cu pieptul dezgolit si plini de incredere ca poate la Aisiel va fi mai bine, sa stea linistiti acasa si sa caute in continuare daca vor sa pastreze stima de sine.
zuzu Joi, 17 Ianuarie 2013
am lucrat si eu la ei si zici ca sunt niste comunisti...
srl Vineri, 18 Ianuarie 2013
ca sa nu mai spun ca le-ar prinde tare bine o vizita din partea ITM.... si din partea fiscului.... zecile alea de mii de euro care intra in firma nu apar pe nicaieri decat atunci cand se solicita factura si normal ca nu fac angajari !!!!
Qwerty Marti, 29 Ianuarie 2013
Cand lucram la ei imi era tare mila de un coleg care era mereu trimis la cumparaturi pentru manager si sotia acestuia, fie ca vroia, fie ca nu, trebuia sa-si indeplineasca sarcina. Genul ala de oameni care se duc la sala, dar le e lene sa se duca sa-si ia mancare....penibil.
radu Luni, 25 Februarie 2013
de-a lu nelson Miercuri, 28 August 2013
bai sa nu-mi sariti in cap ca-s de-al lor si nush ce.
am fost si ieri la interviu, nu pot sa stau prea mult pe uscat, ma distrez prea rau.
managerul nu mi-a facut o impresie rea, ba chiar ai ce discuta cu el.
ce mi s-a parut dubios a fost sediul intr-o cladire cu bulina, modul in care erau imbracati "agentii" si o tanti care in mijlocul biroului facea rezervari pentru concediu.
acuma, peste tot e mancarime se dau tepe la bani si tra-la-la..daca n-are cine sa te impinga de la spate, oricum ti-o iei..
asa ca eu zic ca daca ai unde sta in buc. si n-ai alte variante la indemana pentru inceput de undeva poate fi un loc bun. daca nu ti-e frica de cutremure ;))
am mai fost eu pe la interviuri cu putzoi fii de securisti care au fost mult mai obraznici decat tipul asta.
el mi-a zis bai, vrei o sansa vin-o si arata ce poti, chit ca sincer nu m-am prezentat prea bine la interviu oricum ma dusesem mai mult de antrenament ca banuiam ca nu se da salariu fix..
acuma fiecare in functie de alternative alege.
noi traim intr-un capitalism foarte salbatic si daca n-ai niste chestii super-tehnice in CV ori niste pile babane mergi pe la interviuri de te saturi..
si dupa ce te angajezi oricum ti-o iei..mai devreme sau mai tarziu.
sanatate, inspiratie si chef de viata va doresc
eu Miercuri, 4 Septembrie 2013
@de-a lu nelson, ai dat interviu cu unul dintre cei doi manageri, mai exact cu cel normal la cap. Problema este ca dupa ce treci de el ai de-a face cu un om cu principii morale indoielnice. Genul "Chuck Norris" al imobiliarelor, prefacut, istet dar nu prea, pseudointelectual, fara alta sursa de venit in afara de asta. Este o afacere bazata pe slabiciunea oamenilor, pe situatiile limita in care acestia se afla atunci cand sunt proaspat absolventi, someri, etc si care, neavand incotro accepta genul asta de job. Nici acel capitalism salbatic nu justifica lipsa unui salariu, neasigurarea acelui minim de contributie la stat si alte chestii pe care le obtii din partea unui angajator normal si nu justifica nici lipsa crasa de respect, lipsa de intelegere si comunicare deschisa. Chuck Norris de care-ti spuneam mai devreme este genul de om care te poate minti privindu-te adanc in ochi, care acum rade impreuna cu tine si peste 5 minute, rade de tine. Si asta nu ar fi grav daca ar stii sa fie un manager bun (unii pot fi manageri si fara sa te ia in brate si sa te pupe la fiecare succes pe care il ai). Insa nu stie sa-si motiveze oamenii, sa-i valorizeze, sa-i faca sa creada in ei insisi. E de parere ca orice ai face tu, EL poate face de 10 ori mai bine si iti serveste tot felul de replici din repertoriul asta pentru ca nu care cumva sa-ti vina ideea sa ceri mai mult decat ti se ofera. Am incercat sa-i explic ca simpla strangere de mana, aplauzele si scrierea numelui agentului pe o tabla, alaturi de agatarea unui tablou cu moaca ta pe peretii firmei NU TIN DE FOAME si nici nu aduc performante mai mari si mai mari, asa cum isi doresc ei.
Tanti aia din mijlocul biroului este secretara si agent imobiliar. Te asigur ca facea orice altceva in afara de programari pentru concediu. Termenul "concediu" apare doar in contextul unui "Contract de munca" ori asa ceva nu exista si nici nu va exista in firma aceea pentru ca ar insemna sa plateasca taxe si impozite catre stat. Si sa programezi concedii in luna August e cam ciudat, nu crezi ? La sfarsitul lunii august se cam incheie povestea cu concediile.
In cladirea aia cu bulina se plateste o chirie destul de mare avand in vedere ca esti la cativa pasi de km zero al capitalei. Asta este unul dintre numeroasele motive pentru care fiecare agent Trebuie si Va fi o minifabrica de facut bani.
Nu se dau peste tot tepe la bani, chiar nu. Si sa zicem ca si salariile sunt mici, foarte mici, e adevarat. Dar parca mai bine as suporta un job de genul asta stiind ca am salariu fix+comision si atunci da, as fi motivat/a sa fiu punctual/a, imbracat/a office, optimist/a, s.a.m.d. Nu crezi ?
Si crede-ma ca ai alte variante la indemana pentru inceput: poti face mai mult decat o facultate, poti face niste cursuri postuniversitare, un master (care da, atarna greu in CV), poti face voluntariat in timp ce iti cauti job si te prezinti la nspe interviuri (si voluntariatul a ajuns sa fie foarte pretuit intr-un CV), poti alege sa ai 2 joburi part-time care sa-ti ofere un program flexibil alaturi de un salariu fix, poti alege sa lucrezi intr-o firma despre care stii ca ofera sanse reale de promovare sau poti face chiar un internship acolo unde se merita, poti sa te specializezi intr-un domeniu care tine de partea IT, online, media, marketing si chiar poti ajunge sa lucrezi de acasa, poti....ideea este sa vrei.
Si cel mai important este sa nu te multumesti cu ceea ce ti se da crezand orbeste ca mai bine nu se poate. Ba se poate si inca cu varf si indesat dar, tine de fiecare in parte sa-si arate potentialul, sa se puna la punct cu limbile straine si sa se arate demn de un loc de munca adevarat. Nu este usor deloc si necesita timp, rabdare, darzenie. Dar stii ceva ?
SE MERITA ! Si atunci cand tineri ca tine si ca mine le vor intoarce spatele unor oameni de joasa speta, marunti, bisnitari si speculanti precum cei de lla Aisiel (si altii ca ei sau mai rau sunt cu miile) poate se vor trezi. Pana atunci, hai sa ne cladim un viitor fericit, lipsit de griji, sustinut de un job care sa-ti ofere acea multumire de sine atunci cand ajungi seara acasa (si sa nu te simti murdar, transpirat, ciufulit, cu bataturi cat cepele si haine sifonate asa cum esti dupa o zi de lucru ca agent imobiliar - apropo, in tot timpul cat tu alergi de-ti rupi pantofii si sosetele, Chuck Norris sta in birou, nu se clinteste de acolo, imbracat la 4 ace si citeste...si cand te intorci in firma dupa o mare alergatura, elegant si parfumat cum este el incepe sa-ti toarne teorii despre performanta si cultura generala in conditile in care el nu stie sa faca diferenta dintre "cartea care a citit-o" si "cartea pe care a citit-o". Desigur ca foloseste prima varianta, cea gresita.
Daca imi permiti iti voi da un sfat (chestie pe care am aplicat-o si eu): aplica in mod exclusiv pentru job-uri unde exista salariu fix, chiar daca nu ai nici un fel de experienta. Argumentul acesta cu lipsa experientei si altele sunt folosite pentru ca tu sa crezi ca nu meriti prea mult, sa-ti diminueze increderea in tine si fortele tale. Nu-i nimic, poti fi invatacel timp de 3 luni pe jumatate de salariu fata de un angajat definitiv dar crede-ma ca fie si in situatia asta nu te poti compara cu un runner din asta de agentie imobiliara.
Si ar mai fi multe de zis dar ma opresc aici pentru moment.
JE Joi, 26 Septembrie 2013
Cum vad ca nimeni nu isi da numele, n-am s-o fac nici eu, insa considerentele pentru care n-o fac nu pornesc din lasitate, precum ale voastre ci pentru ca numele meu chiar nu conteaza in contextul de fata. Sa va zic ceva: meseria de agent imobiliar chiar nu e facuta pentru oricine. Cum nici cea de sudor nu e facuta pentru oricine. In 2003 m-am angajat ca agent imobiliar intr-o firma, cu speranta sa fac macar o inchiriere, sa imi pot plati propria-mi chirie. Norocul, sau talentul au facut sa "pleznesc" o chirie la 2 zile dupa ce m-am angajat acolo. Au trecut 10 ani si sunt tot agent imobiliar. Chiar daca am absolvit o facultate mai mult decat respectabila, eu continui sa fiu agent imobiliar. Si stiti de ce? Pentru ca, in continuare, talentul, sau norocul ma tin pe aceasta piata. In toti acesti ani nu a existat luna sa nu castig bani. Si, credeti-ma.. bani frumosi.. Bani la care nici nu visati, atata timp cat va plangeti ca nu aveti "macar cateva milioane - fix"...
Pentru mine e clar ca unora dintre voi le-ar placea sa aiba un job gen " sa nu fac nimic pe foarte multi bani". Ei bine, nu se poate. Puteti incerca toata viata. N-o sa reusiti. Pana una-alta va sfatuiesc sa faceti un exercitiu: creati ceva si vindeti acel ceva. Prin mijloace proprii, folosind orice tertipuri vreti. La final calculati-va profitul real. Apoi ganditi-va cat va trebui sa vindeti pe luna pentru a putea supravietui. Si luati in calcul si posibilitatea ca luna urmatoare nu veti vinde nimic... Apoi, ca sa va dezvoltati cat de cat, luati-va un ajutor... Ca sa ii oferiti un salariu fix, va trebui sa va luati voua insiva de la gura, corect? Cel putin prima luna. Apoi, sa consideram ca va incepe sa vanda. insa nu indeajuns de mult incat sa isi acopere propriul salariu. Ce faceti in momentul respectiv? Il dati afara? Luati un alt ajutor, riscand sa patiti acelasi lucru? Inchideti pravalia? Sau ii oferiti procent din vanzari?
Dar, cum am zis la inceput, nu oricine e facut pentru imobiliare, ori pentru vanzari in general. Unii dintre voi prefera sa atarne la un salariu mizer si sa se planga de traiul sarac. De acestia imi pare rau ca nu i-am intalnit in urma cu cativa ani, pentru ca le-as fi dat eu de munca: i-as fi angajat ca necalificati pe santierul unde mi-am construit casa. Ca.. vorba aia...doar n-am muncit degeaba toti acesti ani:))
Hai pa, loserilor! Ma duc sa mai castig cateva sutici, ca vreau sa imi duc familia un weekend la Londra. Chiar daca e toamna iar sezonul concediilor e trecut.
eu Luni, 7 Octombrie 2013
1. Total de acord: meseria de agent imobiliar nu este pentru oricine. Asa cum am precizat, este pentru oameni care nu au ce altceva sa aleaga din diverse motive.
2. "Va plangeti ca e prea arogant managerul... Pai bai, fratilor, credeti-ma, aroganta unui sef, al carui interes direct este sa te faca (invete, oblige, daca e necesar) sa castigi bani, este NIMIC fata de aroganta unui client care iti spune deschis, la incheierea tranzactiei " eu nu iti platesc niciun comision". " AICI as corecta: interesul sefului se rezuma la a castiga bani si ATAT. Chiar ma intreb ce impozite plateste sefu` in conditiile in care a recunoscut ca nu ofera salariu fix ( repet, nu exista contract de munca). Si da, e o aroganta stupida luand in calcul ce ofera/ce castiga. Dar, ca de fiecare data, trebuie sa ne batem cu caramida in piept ca am plecat de la coada vacii si uite unde am ajuns...
3. Toate calculele sunt privite din punctul de vedere al intreprinzatorului si nicidecum din punctul de vedere al agentului (si da, uneori trebuie sa-ti iei de la gura pentru ca propria afacere sa-ti mearga).
4. Unii dintre noi prefera sa aiba salariu ( ca unii chiar reusesc sa spele creierul altora facandu-i sa creada ca salariu = mizerie, e alta poveste). Si unii, nu toti, chiar muncesc pentru acel salariu mult mai mult decat un agent imobiliar.
5. "Hai pa, loserilor!" poate fi considerat drept slogan al firmei AISIEL. Se potrivieste de minune atat pentru agenti cat si pentru bietii clienti.
de-a lu nelson Luni, 14 Octombrie 2013
@eu:
ai scris f mult. am mirosit c-ai vrut sa ma contrazici.
ca sa nu fie dubii, eu m-am vazut cu ochelarel.
te asigur ca tantea din mijloc facea rezervari pentru un concediu pentru o familie cu copii. nu am probleme de memorie si nici nu inventez doar de dragul povestilor.
in al n-lea rand...nu am aplaudat acest stil de face business. am zis doar ca se poate si mai rau, macar aici cam vezi cu ce se mananca treaba din secunda 1, nu esti mintit grosolan ca in alte parti.
daca vrei sa inghiti broasca o inghiti si incepi sa te chinui
de-a lu nelson Luni, 14 Octombrie 2013
@JE
ma abtin de la comentarii. stii tu singur ce esti. si becali are multi bani
Inca unu Miercuri, 16 Octombrie 2013
Salutari!
Am avut o experienta de o saptamana prin aceasta firma si, dupa un inceput plin de sperante, am ajuns sa plec mai dezamagit ca niciodata din cadrul unei firme. Nu spun asta pentru ca am fost tratat urat (o sa revin la partea asta) sau ca n-am facut bani ci, datorita faptului ca din prima clipa de cand am acceptat sa pun umaru la treaba impreuna cu ei, s-au straduit sa-mi lase impresia ca sunt profesionisti - lucru pe care il apreciez cel mai mult la oamenii care lucreaza in vanzari.

Sa o luam cu inceputul ...
Eu le-am spus de la interviu ca sunt proaspat ajuns in Bucuresti, ca nu am experienta in domeniul imobiliarelor si ca eram convins ca experienta anterioara din domeniul vanzarilor nu are cum sa suplineasca foarte usor aceste 2 'lacune'. Mi sa promis atunci ca mi se va face training si totul o sa fie bine...

Prima zi de munca - intalnire cu 'femeia din mijlocul camerei' - mi-a pus un caiet in fata si m-a pus sa fac niste lucruri pe care nu le mai facusem niciodata; evident, am avut cateva intrebari - la care mi s-a raspuns pe un ton destul de neadecvat - 'nu-i nimic, trecem peste'.

A doua zi: - dam deja telefoane, stabilim intalniri cu clientii. Nu iti spune nimeni nimic: cum sa faci, ce sa zici, NIMIC. Te trimit la batalie fara arme.

Urmatoarele zile: - idem ziua 2.

Ideea e urmatoarea: nu te invata nimic si nu se oboseste nimeni cu persoana ta. Daca esti in stare sa aduci bani pe spinarea ta bine, daca nu probabil renunti tu, dupa ce te saturi de alergat.

Sfaturi:
- Pentru cei care nu cunosc Bucurestiul (sau cel putin zona pe care vor lucra): nu va bagati, o sa plecati dimineata la 7 si o sa va intoarceti rupti in gura, seara la 7-8
- Pentru cei care nu au experienta in imobiliare: poate voi o sa aveti noroc de training, dar eu n-am avut. Eu nu am auzit pana acum ca un vanzator bun sa-si vanda produsele fara sa stie ce vinde de fapt.

Si ca sa mai lamuresc un lucru ...
Eu am inteles si nu am avut nici o problema cu faptul ca se castiga exclusiv pe baza de comision. Da', sa alerg de dimineata pana seara si sa aduc bani in firma numai pe baza efortului meu ... parca nu se merita.

Si, chestia care m-a scarbit cel mai tare: in dimineata cand m-am dus sa predau telefonul (vorba celui de mai sus, e varza - nu auzi nici daca te chinui), aparatul si sa-mi iau 'la revedere', replica cu care mi s-a raspuns a fost: 'Ah, ce bine, chiar ma gandeam cat o sa rezisti. Hai papa!'. FRATEEE! Cand te bati cu pumnu in piept ca esti firma serioasa, nu procedezi asa!

Imi pare rau ca nu l-am ascultat pe cel care a postat primul. Am zis 'Lasa, ca in firme d`astea de profesionisti nu rezista oricine, a venit aici 'PA FORUM' sa planga' ...
eu Miercuri, 16 Octombrie 2013
@de-a lu nelson: ambii poarta ochelari ! pe bune acum...
de-a lu nelson Sambata, 19 Octombrie 2013
ala care posteste o tigara inainte sa te intervieveze..mai clar acum?
eu Miercuri, 23 Octombrie 2013
@de-a lu`nelson, da e clar !
bau Miercuri, 6 Noiembrie 2013
NU VA ANGAJATI AICI
tata nelson Miercuri, 6 Noiembrie 2013
ok
bau Joi, 7 Noiembrie 2013
serios, chiar nu va angajati, ciumpalacul ala cu tigara inainte de fiecare interviu, a avut tupeul sa imi zica dupa 2 luni de cand munceam acolo pe un ton foarte nesimtit " fraiere dute sa imi cumperi si mie un pachet de tigari", i-am spus ca nu ma duc ca am treaba, a plecat si cand s-a intors imi zice " stii, tu fiind in casa mea, in biroul meu, in firma mea, faci ce zic eu" si in momentul ala i-am spus ca sunt acolo ca sa fac bani si mie si lui si daca nu cumva ce are el nu se numesc picioare sa isi cumpere unele, unele pentru un fraier" din momentul ala timp de 1 luna nu a mai vb cu mine. Acum sunt free si practic meseria asta pe cont propriu, daca te zbati faci bani daca nu.................
de-a rasu'-plansu' Joi, 14 Noiembrie 2013
s-au inmultit comentariile, inseamna ca deja "firma" a capatat un renume. ca bun, ca rau, tot renume e.
agentia in cauza se doreste a fi pe primul loc, hai, cu indulgenta al doilea, pe Bucuresti. de la se doreste la este... cale lunga. agentii se plimba in firma ca pe la unirii, la fantani. din 30 de agenti cati le place sa declare ca au, sunt vreo 7 cu vechime1 an sau 2, restul vin si pleaca. probabil nu-s facuti sa fie agenti, nu? ;)
pe langa cei 7, mai sunt cativa, nimeni nu stie exact cati, sefi. se da interviul cu cel mai simpatic, cu tigara, urmeaza trainingul. daca esti norocos, cu chuck norris, daca ai fost copil cuminte si n-ai mancat nimic cu lingurita, cu doamna secretaro-agento-sefa. in ambele cazuri trebuie sa ai nervi de fier ca sa depasesti cele 3 zile(ti se spune o saptamana, dar dupa 2-3 zile intotdeauna se elibereaza ca prin minune o zona si "ai avantajul de a intra direct in paine". )
da, ti se da un telefon antic, nu e dezavantaj neaparat, ca-l tine bateria mai mult decat te tin pe tine nervii sa lucrezi cu firma asta, si da, nu ti se da aparat foto ca "toata lumea are pe acasa un aparat sau un telefon cu camera", si "daca vedem ca te tii de treaba, facem rost si de un aparat, dar intai sa demonstrezi". si da, nu ti se deconteaza transportul. dar daca n-ai bani de cartela te imprumuti la nenea cu tigara si la primul comision iti achiti datoria.
in functie de ce-ti alegi in viata, intri pe mana lu tanti secretaro-urlatoarea, la inchirieri, sau pe mana lu tata freud (sau chuck norris, fiecare cum il percepe), asta-i la vanzari. orice ai alege, o vreme tot o sa ai cosmaruri cu doamna atotstiutoare si atotvanzatoare, ochiul ascuns care verifica anunturile pe care le publici, sa nu patezi numele si imaginea atat de atent construite de ai in 10 ani de existenta a firmei. doar vreo 2 de imobiliare, dar asta deja nu mai conteaza.