Forum despre Alcor.com.ro SRL

fost angajat Sambata, 15 Februarie 2014

negociezi un salar la interviu , pe care nu ti-l mai da dupa acea. te abureste cu povesti, iar tu cum esti persoana de bunacuviinta crezi ce zice, dar crezi pt ca inca nu ai intalnit asa ceva.
duce firma inainte prin neplata salariilor la oameni.
deci , nu are rost sa mai zic sa nu va angajati la firma asta , alcor, prestige sau ce denumiri si-o mai dat sa scape de faliment..
punetzi sa treaca tot salariul pe cartea de munca ca sa puteti merge la itm in cazul in care nu mai doreste sa iti deie banii.
au fost peste ei garda de mediu, itm-ul, pompierii, i-au scuturat un pic, dar nu e de ajuns.
oicum se plange ca nu ii mai vine oameni la interviu, sper sa sa ajunga acolo incat sa deie anunt de angajare si sa nu ii mai vina nimeni nici macar la interviu.

are procese peste procese pe rol si nu mai stie ce sa mai faca in dreapta si in stanga. a ajuns sa nu le mai deie salariile la bietii angajati..

voi mai reveni si cu alte detalii, dupa ce mai ne mai interesam...

am lucrat si eu ore in firma asta Luni, 17 Februarie 2014

salut, am lucrat si eu, exact vreoooo 2 zile, sau o zi jumate. am fost ,am vazut ,am plecat.in comparatie cu ceilalti "colegi" eu am reusit sa ma informez din timp. cand am ajuns la firma a fost de ajuns sa intreb pe cineva de acolo daca e asa cum se spune despre firma. mi-a confirmat ca e chiar asa.
si mie mi-a zis la fel cu salariul, promisiuni de bonusuri si mai stiu eu ce, dar nu am mai stat sa mai aiba timp sa imi deie teapa.
inca a avut tupeu sa ma sune acasa si sa ma ieie la intrebari ca de ce nu ma duc la ei... hahaha, cred ca se zgariau pe ochi ca nu m-am mai dus. erau in criza de personal , sunau pe toti care au depus cv, nu mai aveau de unde sa aleaga. rand pe rand erau refuzati.
ce pot sa zic, la mine a fost o experienta foarte scurta in aceasta firma si pot spune ca nu mi-am luat teapa. a fost doar pierderea de vreme ca a trebuit sa ma interesez de firma si sa ma duc la interviu.
i-am povestit la un prieten de firma, care ulterior a fost sunat pt interviu dar le-a taiat macaroana din start, le-a spus de la inceput ca nu e interesat de alcor.com.ro.
multumesc si eu celor ca m-au sfatuit sa nu pun piciorul in firma asta, pe viitor la fel voi face si eu.
numai bine!

mi-a intrat in gestiune in lipsa mea Marti, 18 Februarie 2014

buna, voi ati scapat doar cu salariul pe care nu v-i l-a dat.
mie insa mi-a intrat in gestiune in lipsa mea, si dupa acea a dorit sa imi imputa lipsurile.
am fost in concediu iar in aceasta perioada a intrat in depozit si a luat marfa din depozit . agentii au facut vanzare si a luat marfa din depozit. dupa acea a dorit sa imi imputa pierderile.

ma bucur ca am scapat din firma asta. nu as dori la nimeni sa treaca prin ce am trecut eu.
dar va veni si timpul cand vor plati si ei pt tot, intr-un fel sau altul vor plati, ramane de vazut cum.

multumesc.

unul dintre atatia fosti agenti Miercuri, 19 Februarie 2014

sal, nici nu stiti ce se intampla in firma asta pana cand nu ajungi sa lucrezi in ea.
cand a venit ziua de salar au disparut din firma. seara trebuia sa ne deie salariile dar au plecat si nu s-a mai intors. nu aveau nici macar tupeul sa deie ochii cu noi si sa ne spuna ca nu are banii de salar. a doua zi dimineata asteptam sa vina sa ne deie banii, au venit doar dupa ora 10 sa fie sigur ca am plecat pe teren.
n-au dorit sa imi mai deie procentul din vanzari. cauta motive si nu mai stia ce sa mai zica cand m-am dus cu calculele la el.
banii nu ii dadea la timp, ii dadea in rate si nici nu tzi dadea toti!
asta e firma http://alcor.com.ro/ , sa nu cumva sa il incurcati si sa ajungeti sa lucrati la astia.
cu greu mi-am scos salariul de la ei, pe rand si mi-am primit doar salariul fix de pe contract.
inca mai angajeaza agenti ,ddar deja nu mai merge lumea la ei. agentii ii cunosc, stiu ce sunt in stare astia.

agent alcor Marti, 25 Februarie 2014

salutari natiune.
media e undeva la 2-3 luni pe agent. nu il mai injurati ca e terminat alcorul.
agenti buni nu mai gaseste, nu ii mai merge nimeni sa ii lucre. stie toata alba.

nu mai cunosc pe nimeni care sa mai lucreze la ei, am dat cateva telefoane pe la fosti agenti care au lucrat la el, nu mai e nimeni. nu stau mai mult de 2-3 luni. unii stau doar zile, nici macar cu lunile...
de recuperat salarii nu se mai poate, macar stim data viitoare sa ne deschidem ochii cand mergem sa ne angajam , nu mai semnam pe bani in mana si promisiuni...

Alt agent Miercuri, 5 Martie 2014

Si dupa atata timp lucrurile stau la fel!

comunitatea agentilor Sambata, 8 Martie 2014

hahahaaaaaaaa!
angajeaza din nou . de data asta angajeaza 3 agenti.
i-au plecat toti agentii. avea 3 si i-au plecat toti sau ii vor pleca...
jobul e aici http://www.myjob.ro/locuri-munca-alba-iulia/angajam-agent-vanzari-1033704.html
are tupeu asta sa isi mai puna anunturi de angajare :)))
nu se baga nimeni cu un cv si nume modificat sa vada cu ce il mai zice la interviu?
haideti, cine mai doreste,cine mai pofteste? aplicati si vedeti ce o sa va spuna.

erasaomusc Miercuri, 19 Martie 2014

imi caut si eu un loc de munca si ma sunat asta seara sa ma duc maine la un interviu.daca nu citeam aici ma duceam si poate il si credeam.sa-i dea dumnezeu multa 'caldura" daca nu plateste.tot e bine ca mai este cate un forum.mersi

interviu Marti, 25 Martie 2014

am fost la interviu, exact ce se scrie pe forum , salar minim pe cartea de munca si promisiuni de bonusuri si procente de vanzari...
mi-am gasit altceva si nu merg la ei.

angajeaza Miercuri, 16 Aprilie 2014

mai baieti mai iar ati plecat? angajeaza iara :)))).
acuma doua saptamani a facut angajari si acum iar face.
haideti aplicati.

user Miercuri, 21 Mai 2014

daaap, aceleasi pareri despre firma asta.
acum ceva vreme am lucrat si eu la alcor dar vad ca dupa ani de zile tot asa face.
pacat ca si-o batut joc de noi, dar o sa ii vina si lor vremea,asa incetul cu incetul....

caut job Joi, 22 Mai 2014
ce bine ca exista acest forum...bravo celui care il gestioneaza,am fost sunat sa ma duc si eu la un interviu dar din cate vad este pierdere de vremedeci voi sta acasa.MULTUMESC PENTRU INFORMATII
nepotul Vineri, 23 Mai 2014

pana la urma isi schimba denumirea la firma ca nu isi mai gaseste agenti! :))
de cateva luni sunt posturile puse pe net si in ziar. a pus anunturi pe bestjobs, myjobs , ziarul unirea.
a cam aflat lumea si nici macar la interviu nu ii mai merg.
si-a mutat sediul , a dat anunturi in toate felurile, si "ingineri vanzari" cauta, doar sa ii pice cineva.

unul_din_fosti_agenti Sambata, 24 Mai 2014

buna, din pacate eu am fost toma necredinciosul. am citit despre alcor pe forumul asta dar nu am crezut tot ce se scria aici. am patit si eu la fel. la interviu mi-a promis un salar fix net care cica nu o sa fie mai putin de 1000 lei net indiferent de vanzari, ca cica se vinde atat.
salariul pe cartea de munca l-a trecut minimul pe economie sa nu mai plateasca la stat atatia bani si sa imi deie mie mai mult in mana. era nemultumit de toti agentii pe care i-a avut. problemele au inceput dupa o luna , deja nu mai avea bani sa deie salariul la timp. dadea banii in rate. am ajuns sa ma duc sa cer eu banii mei munciti . te facea sa te simti cumva rusinat ca mergi sa iti ceri salariul tau. m-a inselat la bonus, imi calculam vanzarile si cat trebuia sa primesc, cand mergeam sa imi deie bonusul si ii aratam calculele , zicea ca nu are timp de calcule. dadea doar cat dorea el din bonus, cum avea chef.
salariul bineinteles ca am ajuns sa il primesc doar cel de pe cartea de munca, minimul pe economie. nu aveam cum sa merg la itm pt ca doar pe atat am semnat. stia foarte bine ca daca punea mai mult in cartea de munca , trebuia sa iti deie salariul.
a mai zis cineva pe aici ca sa avem grija sa puna in cartea de munca exact cat negociezi.  acum deja e cam tarziu dar pe viitor , sa stie cei care cauta un loc de munca ca chiar sunt reale informatiile despre alcor de pe acest forum.
a trebuit sa vad pe pielea mea ce s-a scris aici . acum imi pare rau ca nu am crezut de la inceput ce s-a scris aici. poate nu am crezut si pt ca mi-a trebuit un loc de munca urgent si ma gandeam ca , eu voi fi mai bun si poate cu mine nu o sa faca la fel. dar la fel am patit si eu...
pe viitor poate altii nu vor mai calca in firma asta , cum am facut eu.
bafta multa!

vizitator Duminica, 25 Mai 2014

ii disperat rau alcorul. nu mai stie pe ce site-uri sa isi puna anunturile. de cateva luni are anunturi puse. e bine ca lumea nu mai pica la smecherii la interviu.
deja stiu multi cine e.
zilele acestea am vb cu un prieten ma intreba de alcor, ca i-am povestit mai demult ce am patit ,ca nu a dorit sa imi mai deie salariul. acum l-a sunat sa mearga la interviu si i-a zis ca nu e interesat de job dupa cate a aflat depsre firma asta.
deci se poate baieti sa va feriti de alcor. trebuie doar sa va interesati un pic.
si mai trebuie sa credeti ce se scrie pe acest forum. am citit mai sus ca zicea cineva ca el nu a crezut si acum regreta. trebuie doar sa va interesati ,daca nu credeti ce scrie aici , si din alte surse nu doar de pe forum . va pot confirma si altii ce mizerie e in firma asta.
haideti ca se poate baietii sa nu isi mai bata joc si de altii...

numaitzine Luni, 26 Mai 2014

angajeaza si gestionar! vai de pielea celui care o sa fie gestionar.noi agentii plecam pe teren, dar gestionarul ramanea cu ei in firma. si gestionari au trecut multi prin firma . si din astia a schimbat f mullti. mare atentie ce semnati, ce gestiune o sa va puna in spate. multi au patito,aveti mare.
despre gestionar pot sa spun doar ca acelasi lucru pateste cu salariul. cat am fost agent au tot venit si au plecat si la gestionari. ii plecau gestionarii pe capete.
si la gestionari le promite salarii si bonusuri. un gestionar nu are ce bonus sa ieie. nicaieri gestionarii nu sunt platiti cu bonus de vanzari pt ca ei nu vand. le da salar minim pe economie si promisiuni de bonus din vanzari.
mare grija sa aveti ce fel de gestiune o sa preluati, au patito multi.

dragi colegi Marti, 27 Mai 2014
Am lucrat si eu ca gestionar aici si m-am enervat foarte tare cand am vazut comentariile astea de babe obosite care barfesc pe la colturi. Am plecat din firma pentru a merge la o firma mare unde mi-am dorit de mult sa lucrez. Ca gestionar aici a fost ok, salarul este fix si atmosfera de lucru de asemenea. Am lucrat si in locuri unde a fost mai rau. Despre partea cu agentii pot sa spun ca am vazut si agenti care au avut realizari. Cat despre moderatori, nu ar trebui sa accepte atacurile la persoana. Una e sa-ti spui parerea despre firma dar este josnic sa folosesti si sa permiti folosirea de asemenea apelative.
Alcor.com.ro - Admin Marti, 27 Mai 2014

Desi am respins, in totalitate, ideea de a da o replica celor postate pe acest site, ma simt nevoit sa fac acest gest din mai multe considerente. Nu am sa enumar toate considerentele, dar la insistenta unor cunoscuti si fosti angajati care au intrebat de ce nu combat aceste afirmatii si nu demasc aceste rebuturi ale societatii, am hotarat sa scriu cateva cuvinte.

Sunt uimit si chiar flatat de interesul aratat de fostii angajati, pe care ii salut pe aceasta cale, si le transmit ca exista o diferenta fundamentala intre agentul de vanzari si ospatar, nu ca ar mai conta pentru unii, dar este bine sa facem o distinctie intre meserii.

Contrar celor afirmate de catre detinatorul (detinatorii) acestui site cum ca: ar fi un mijloc de informare transparent, un mod de a impartasi informatii despre mediul si atmosfera de lucru, sanse de promovare, relatia cu managementul sau orice detaliu care ar putea fi de ajutor celor interesati, nu este asa. Mai mult, prin acest tip de platforma, prin care autorul comentariilor nu poate fi sanctionat in cazul unor informatii false, stiut fiind faptul ca in fiecare om exista o doza de subiectivism, nu se face decat o dezinformare generalizata, comentariile axandu-se doar pe neajunsurile si neimplinirile celor care recurg la acest gen de manifestare publica.

Mergand pe acceptiunea unora cum ca ai ceva de ascuns sau ca esti vinovat daca nu incerci sa te disculpi, voi comenta si voi aduce anumite clarificari catorva dintre comentariile postate pe acest site.

Desi nu ne simtim obligati sa raspundem acestor persoane indoielnice care din pacate, pentru scurt timp, ne-au fost angajati, suntem nevoiti sa precizam faptul ca aceste comentarii sunt perceptii subiective ale fiecarui individ in parte. Calitatea unor fosti angajati ne-a fost dezvaluita, din pacate, doar dupa ce au avut calitatea de angajat.

Din pacate unii, pe langa multe alte lipsuri, au si o memorie scurta, sa nu mai vorbim de calitatile unui individ de succes, perfect integrat in societate si cu realizari semnificative.

Acele persoane care nu au putut sa se integreze in societate si nu au reusit, pana la o anumita varsta, sa faca altceva decat sa stea cu mana intinsa, ...doar doar vor primi ceva, fara a depune cel mai mic efort (chiar si un mic efort intelectual), nu vor face altceva decat sa critice, sa minta, sa fure si sa pozeze in persoane corecte care din pacate au fost inselate de ticalos (ticalosi).

Tinem sa clarificam un aspect: este foarte usor sa arunci cu noroi in stanga si in dreapta, daca nu ai coloana vertebrala si iti lipseste curajul sa spui in fata ce te deranjeaza mai ales atunci cand, constient fiind ca nu ai dreptate, te ascunzi sub un pseudonim sau nickname.

Vom reveni.

un alt agent Miercuri, 28 Mai 2014

salutari natiune!
nu interveneam daca personajul de la alcor nu facea remarci nesimtite la adresa noastra ,a agentilor care am plecat din buticul de alcor.
eu sunt una dintre persoanele care am lucrat la alcor si am plecat pentru ca mi-am gasit altceva mai bun. salariul nici eu nu l-am primit cat ar fi trebuit sa primesc, ma fura la bonus ca si pe toti ceilalti de altfel. ultimul salar nu m-i la-a mai dat decat cel din cartea de munca pt ca daca nu il primeam eram cu itm-ul pe el, stie el cum e cu itm-ul, nu e strain de itm. l-au vizitat de cateva ori si l-au purecat.
vreau doar sa spun ca nu sunt un rebut al societatii cum sustine.
am un job mult mai bun in momentul de fata, nu e cum sustine directorasul ca as fi/ am fi toti care am trecut pe la buticul lui niste rebuturi sau persoane care nu ne-am integrat in societate.
nu stau cu mana intinsa cum sustine.
in comparatie, noi muncim pentru salar. nu cred ca e o rusine sa muncesti. nu toata lumea poate sa minta. sunt si oameni cinstiti care muncesc si au un salar pt munca depusa.
probabil stie bine cum si-a bagat fosta firma in insolventa sa scape de datorii. stie el bine cum vinde marfa fara factura fiscala persoanelor juridice. stie el bine cum cumpara o marfa pe o firma si o muta pe alta cu alte preturi ....
nu stiu cat va fi cenzurat din acest mesaj, sper ca nu va fi deloc. asa cum arunca cu vorbe grele dupa fostii angajati,asa au dreptul si fostii angajati sa ii raspunda inapoi.
iar tu domnule gestionar, care spui ca ti-a fost bine si ai plecat la mai bine, vorbesti lucruri neadevarate. din informatiile mele , ultimii gestionari de cativa ani incoace au plecat tot cu probleme. le-a intrat in gestiune in lipsa lor, a modificat stocurile din calculator si multe altele...
sper sa nu mai fiu nevoit sa revin cu comment-uri pt ca data viitoare o sa mai continui si cu alte lucruri.
numai bine tuturor!

wolf Joi, 29 Mai 2014
Cateva intrebari am si eu: Cine face interviurile?Cine isi da acordul pentru a angaja aceste persoane incompetente? Daca s-au angajat doar persoane de o calitate proasta din orice punct de vedere, si eu asta deduc din comentariille administratorului, sau director, ce o fii el pana la urma, ma mir ca au rezistat pana acum pe piata.....