Forum despre Alcor.com.ro SRL

mod Joi, 29 Mai 2014

Upsss!!!
Asta chiar a durut; cineva s-a simtit atacat; suna a lovitura in plex; pe unii chiar ii doare.
Cata aroganta, "noi agentii"; bravo ma, de parca noi ceilalti nu va cunoastem.

dorel Joi, 29 Mai 2014

...dar totusi dupa atatea zeci de comentarii scrise pe acest forum, concluzia se poate trage doar din ce a scris de la alcor. nu plateste salariile pe care le negociaza la interviu si are o rotatie mare de personal , nu ii stau agentii mai mult de 2-3 luni...
restul e cancan!

Alcor.com.ro - Admin Vineri, 30 Mai 2014

Domnilor, fosti angajati, aveti si un nume? Sau va este rusine sa va dati numele?
Noi avem un nume si suntem responsabili pentru ceea ce scriem, nu ne ascundem si nu ne-am ascuns nici atunci cand v-am pus sa semnati de primire acea NOTIFICARE prin care va aduceam la cunostinta faptul ca potrivit art. 31, alin. (3), din Codul Muncii, contractul d-voastra de munca inceteaza. Poate aveti un lapsus dar va reamintim ca aceste notificari se inmaneaza celor care nu se ridica la nivelul asteptarilor sau celor care nu reusesc sa se achite de obligatiile asumate prin contractul de munca si fisa postului.

Vad ca verificati frecvent aceasta pagina, noi insa nu avem timpul necesar. Sa facem o clarificare pentru unii care nu inteleg limba romana: nu ne-am referit la toti fostii angajati, care ne-au trecut prin firma. Am avut si angajati valorosi, oameni de succes care au plecat la alte firme, oameni care au avansat in cariera si pentru care am avut un regret ca au plecat. Am avut si oameni care au revenit in firma, dupa ce si-au incercat norocul in alta parte. Avem fosti angajati care ne viziteaza regulat, chiar daca au plecat un urma cu unu doi sau trei ani. Raspunsul nostru se adreseaza acelor personaje obscure, care ne-au fost angajati si care din lipsa de ocupatie (nu ne facem iluzii ca ar putea face ceva productiv) incearca sa induca o imagine negativa asupra noastra din dorinta de a epata sau de a se evidentia... „mama ce agent sunt eu”. Nu domnilor, ati fost dati afara din mai multe motive si unul dintre acestea este incompetenta. Cati dintre voi aveti habar ce inseamna meseria de agent de vanzari? Care din atributiile de serviciu ale unui agent de vanzari, mentionate in documentele pe care le-ati semnat, nu le-ati inteles? ... noi credem ca pe nici unul, pentru ca ori ati fi renuntat ori v-ati fi achitat de acestea. Ca sa parafrazez pe unul dintre cei care au comentat: „aveti grija sa cititi ce semnati”, pentru ca avand calitatea de a contracta, raspundeti pentru ceea ce semnati; nu mai faceti pe nevinovatii si naivii. V-ati angajt si totodata v-ati asumat niste obligatii legale pe care le-ati incalcat.

Va mai aduceti aminte ca ati citit fisa postului la al doilea interviu, inainte de a semna orice altceva si ati fost intrebati daca aveti neclaritati sau obiectii asupra celor mentionate in fisa postului. Unii dintre voi cred ca mai pastrati un exemplar din contractul de munca si fisa postului. Nu va mai legati de salariul minim pe economie care este trecut pe acel contract de munca, unii dintre voi nici macar acel salar nu l-au meritat, dar legea ne obliga, in baza unor raporturi contractuale, sa va asiguram, din propriul buzunar, minimul de subzistenta. Vreti sa va reamintesc faptul ca un agent de vanzari este retribuit din realizari? Sau ca acele realizari reprezinta rezultatul muncii prestate? Sau ca bonusul realizat se calculeaza la valoarea fara TVA? Credeti ca avand doar calitatea de salariat angajatorul trebuie sa va plateasca? Oare nu trebuie sa prestati o activitate, chiar si pentru acel minim pe economie? Sa fim cinstiti si sa va analizati activitatea, oare ati meritat banii pe care i-ati primit?

Observ ca interesul fostilor angajati pentru alcor.com.ro, este constant. Exista intotdeauna cate o persoana care are cate ceva de mentionat sau de adaugat. Nu ca ar mai conta parerea lor sau ca ar putea sa influenteze in vreun fel decizia altora, de a ramane in alcor.com.ro sau de a nu veni in la alcor.com.ro, cert este ca ne fac un mare serviciu si arata celorlalti de ce sunt in stare; de ce au fost in stare in scurta lor perioada in care au fost angajatii nostri si de ce au fost dati afara. Tinem sa le multumim pe aceasta cale, pentru toate comentariile, fiind ele si numai negative, dar ne-au facut un mare serviciu informad pe alti curiosi, in ce conditii „mizere” se lucreaza la alcor.com.ro.

Acele persoane care au ca si sursa de informatii doar povestile si postarile subiective ale unora, cu care nu ne mandrim ca ne-au fost angajati, nu au facut decat sa ne scuteasca de neplacerile la care am fi ajuns angajand astfel de persoane, ingrosand numarul nemultumitilor de pe acest site.

gicutzu Vineri, 30 Mai 2014

baaaai prietenas , degeaba scrii romane pe aici ,si mai zici ca noi nu avem ocupatie, realitatea e ca , nu stau angajatii! de ce??? de bine ce e in alcor!
dovada ca nu iti stau sunt zecile de anunturi de angajare pe care le dai pe toate site-urile si ziarele.
ps: in 2-3 luni iar o sa pui anunturi de angajare pt agenti!

ovidiu Vineri, 30 Mai 2014
atat de multe comentarii pt un depozit de nisa! nu mai are rost sa postati pe forum, eventual doar cei care nu au fost agenti niciodata s-ar interesa despre firma asta pt ca nu o cunosc. cei care lucreaza ca agenti in alba cunosc f bine firma si sunt mici sansele sa calce vreodata in alcor.
dimineata ne oprim la o cafea cand plecam pe teren si am discutat despre firma asta, il cunosc toti pe personajul asta. nu intru la detalii, toti stiu doar ca nu ii stau agentii si ca nu plateste.
doar atat am avut de spus.
hop si eu! Luni, 2 Iunie 2014
inca mai exista firma asta? nu a falimentat inca? cand am lucrat la firma asta era deja pe butuci, nu avea de unde sa plateasca furnizorii si salariile. nu mai stia de unde sa imprumute bani sa isi plateasca furnizorii ca nu ii mai dadeau marfa.
salariile n-i le dadea pe rand, cand mergeam sa ne cerem banii, primeam banii in rate.
se pare ca inca mai gaseste oameni disperati,fara job care sa se angajeze la el.
pacat de saracii oameni care ajung sa lucreze pt el...
johnny Marti, 10 Iunie 2014

salutari tuturor. vorbesc in calitate de fost agent alcor care acum lucreaza intr-o alta firma, in conditii si salarizare muuuult mai bune dar nu conteaza asta....
citind discursurile oratorice ale domnului alcor am observat ca eram facuti si ospatari.
dar nimeni nu a spus pe acest forum ca domnul alcor crestea preturile de la luna la luna, poate si de doua ori pe luna la produsele pe care incerca sa le distribuie...
erau produse care erau cerute pe piata, dar lipseau din alcor pt ca nu le putea aduce.
stateam cu lunile fara anumite repere care se cereau, amanand clientul de pe o zi pe alta. pana la urma clientul isi lua de la concurenta acel reper.
pe langa asta, preturile erau ffff mari ,anumite repere ca de ex solutia de parbriz avea pret mai mic in kaufland decat pretul de distributie pe care il avea alcor. concurenta ii dadea in cap cu preturile de nu se vedea. rand pe rand era scos din magazinele si zonele pe care odata demult se lauda ca le avea.
a mai ramas sa distribuie in micile magazine rurale ,unde distribuitorii mari nu se osteneau sa ajunga.
era f greu sa iti faci meseria de agent in aceasta firmisoara.
aveam prieteni si colegi la alti distribuitori , concurenta alcor cu care schimbam impresii si pareri. concurenta facea disocunt-uri, promotii, oferte. daca agentii nu reuseau sa intre in anumite magazine, venea un asm si facea oferta personalizata pt acele magazine.
a fost imposibil sa iti poti face meseria in alcor. nu aveai nici o parghie care sa te ajute sa te poti impune in fata concurentei. cei care au lucrat in alcor stiu despre ce vorbesc.
acum lucrez la o firma mare si vad ce imi ofera firma, imi cere vanzare si targete dar pe langa targetele pe care le cere, imi ofera si parghii pt a-mi putea atinge targetele.
poate ca au lucrat si agenti buni in alcor, dar aia doar si-au facut scoala de agenti in alcor pt a putea merge mai departe . unul dintre cei care doar au trecut prin firma asta pana si-au gasit altceva mai bun, am fost si eu.
acum lucrand intr-o firma mare de distributie vad ce inseamna alcor si vad de ce e imposibil sa poti face vanzare in alcor.
oricine ar veni in firma asta , nu va putea face vanzare. e imposibil sa poti sa faci vanzare in alcor.
nu ai produse care se cer, nu ai date de livrare exacte, ai preturi f mari (mai mari decat in kaufland), nu ai promotii ,discount-uri si iti sufla si concurenta la ceafa cu preturi mult sub ce vinde alcor.
dar toate astea le va vedea doar cel care va lucra agent la alcor si va interactiona cu piata.
o seara placuta sa aveti!

user Luni, 16 Iunie 2014

nu o mai gasit gestionar?
nu mai stiu care zicea pe aici ca fost gestionar si ce bine a fost. am prins si eu 2 gestionari cand am fost agent, amandoi au plecat cu scandal, nu le-a dat banii, pe unul vroia sa il imbarlige sa ii imputa niste gauri pe care nu el le-a facut ... poveste lunga.
pt gestionari un sfat,aveti grija mare ce va pune sa semnati, ce gestiune semnati, faceti inventar si numarati bine tot si aveti grija sa nu va umble la stocuri din calculator sa va treziti cu gauri mari.
ne mai auzim...

gestionar Miercuri, 18 Iunie 2014

Domnule user, daca ai avea habar de munca de gestionar ai stii ca nu are cum sa iti impute lipsuri care nu le-ai facut tu. Eu am lucrat ani in firma nu zile cum ai lucrat probabil tu si nu am avut lipsuri. Gestionarul dinaintea mea la fel a lucrat ani si nu a avut lipsuri. Dar nu ne-am trezit peste noapte capabili sa dam "sfaturi" altora.

alcor.tzeapa.com Sambata, 21 Iunie 2014

pfaaai, e plin netul de anunturi de angajare la alcor . de cateva luni are anunturi de angajare dar nu ii mai merge nimeni.
asta iar angajeaza! Marti, 2 Septembrie 2014

cum zicea cineva pe forum, ca angajeaza din 3 in 3 luni.
nu au trecut 3 luni de cand a avut anunturi de angajare.
nu mai blestemati atat ca doar el stie cum ii este.
nimeni nu ii sta in srl-ul asta....
ganditiva sa aveti voi o firma si sa trebuiasca sa faceti angajari la o luna jumate.

Marius1212 Sambata, 8 Octombrie 2016

Din pacate lucrurile au ramas la fel la alcor cu a mic . La 2-3 luni are anunturi de angajare, mai sunt se pare ca, persoane care au nevoie urgent de un job,si trec si pe la alcor pana isi gasesc altceva. Domnul alcor continua cu minciunile din anunturile pompoase de angajare. Un om bun de vanzari cu experienta isi da seama de la interviu ca blufeaza nenea alcor. Cei care accepta un job la alcor, cunosc srl-ul si nu au asteptari foarte mari. Am lucrat in aceasta firma acum ceva vreme ,si din curiozitate am intrebat prietenii din vanzari daca stiu ce fel de firma este. Unii nu au auzit de firma, dar au sunat si s-au interesat. Agentii cunosc firma O contributie f importanta a avut si acest site pt imaginea din piata muncii al acestui srl. "Succesuri" multe le doresc celor care se angajeaza in acest srl.