Forum despre Amaris Technologies GmbH

elena Marti, 28 Mai 2013
buna, ce stiti despre aceasta firma? am vazut un job de programator pe ejobs si nu stiu daca sa aplic...pe mfinante apare cu un rulaj f mic si un nr la fel de mic de angajati
novi Joi, 30 Mai 2013
hey, a ajuns la interviu cineva pt J2EE / C++ Electrical Engineer?

daca da, care sunt intrebarile cheie? :)
relu_dan Vineri, 25 Octombrie 2013

hello, amaris e o mare dezamagire... am fost la interviu si am vorbit cu un francez care a povestit despre o gramada de proiecte in derulare, despre sute de angajati, iar sediul este un apartament cu 3 camere.

eu n-am incredere in asemenea firma.

morgan Marti, 10 Decembrie 2013

Salut! Eu sunt francezul. Am muncit 3 ani la renault, am inceput amaris romania cu 4 oameni si acum suntem 17 persoane in apartamentul si 6 la clientii... si ne mutam intr un cladire de business de la 1 februarie. Pana acum am chiar fost o firma de apartament. Fiecare poveste are un inceput. Am mai multe proiecte, si rata de selectie de candidati este de 1%. Adica vedem 100 de candidatii inainte sa angajam 1. Pacat ca domnul de comentariu mai sus n a fost selectat dar suntem o firma de experti, de mai mult de 1000 de angajatii peste 33 de tari. Va doresc mult succes in continuare :)

Morgan Marti, 10 Decembrie 2013
As vrea sa adaug o chestie in privinta comentari de mai sus : situl se cheame undelucram... nu este undeasvreasalucrezsiamfostrespins.ro
alexa Marti, 31 Decembrie 2013

Salutare, fiti atenti cu Amaris. Am fost si eu sunat de Amaris (desi nu aplicasem niciodata la aceasta firma, aveau CV-ul meu de pe monster). Mi-a povestit despre mai multe proiecte in tara si in afara, ca au deja peste 20 de angajati in Romania, desi eu am vazut in sediu maxim 4 - 5 birouri. Am fost si la al doilea interviu, ne-am inteles la un salariu si niste beneficii, am discutat telefonic si cu un alt director, iar la ultima intalnire,  a aparut cu un contract de toata jena, cu jumatate din salariul discutat, mai putine zile de concediu, fara plata ore suplimentare, alte beneficii. Am plecat fara sa semnez contractul cu ei. Eu cred ca Amaris este o firma care recruteaza doar candidati disperati si vor sa-i foloseasca pe salarii de mizerie. O firma care asigura viitorul angajatilor si unde poti face cariera.

oana Miercuri, 22 Ianuarie 2014
Dragilor,

Ati lucrat la Amaris?

Daca da , impartasiti experienta.

Daca nu , dati un back page.

Simplu.

O zi buna!
nino Vineri, 24 Ianuarie 2014

Lucrez la Amaris. Conditiile de lucru sunt proaste. O zi buna !

SStarter Marti, 28 Ianuarie 2014

@nino
Salut, poti sa detaliezi, ca ce lucrezi, ce inseamna conditii de lucru proaste?

Eu am fost la un interviu pentru un job Android dev si mi s-a parut chiar ok. Adica am primit explicatii si raspunsuri bune la toate intrebarile.

DDrrA Marti, 28 Ianuarie 2014

Mie mi se par amuzante aceste comentarii negative... ce sunt pur subiective.... nu au relevanta pentru alte persoane parerea mea.... Asa cum nino poate sa spuna ca percepe conditiile de lucru ca fiind proaste... Eu pot spune ca imi place sa lucrez la Amaris ... Atmosfera e placuta daca ma intrebi pe mine. Daca esti dispus poti evolua in Amaris. O companie tanara ce permite o evolutie in directia dorita. (daca ai o directie dorita) :)

Andy Miercuri, 29 Ianuarie 2014
Eu lucrez la Amaris si mi se pare o companie in care poti sa te dezvolti, investesc foarte mult in echipamente si iti ofera tot ce ai nevoie pentru a lucra, odata cu cresterea companiei in Romania eu cred ca si rata de angajare va creste si nu vor mai fi oameni suparati ca nu au trecut selectia care sa spuna rautati scoase din burta, nu stiu nici unul dintre colegii mei care sa planga de conditii sau de lipsa de profesionalism. Eu sigur voi avea o poveste lunga cu ei.
nino Sambata, 1 Februarie 2014
Amaris este o firma condusa de francezi: zgarciti, vorbesc mult si nu fac mai nimic. Expatriatii care sunt in RO sau care vin in vizite sunt tzepari, care intr-o firma adevarata nu ar avea loc. Candidatilor li se promite ceva, iar ulterior sunt pacaliti prin contracte incomplete sau interpretabile (special concepute pentru acest lucru). Atmosfera este grea, angajatii sunt urmariti pentru toate nimicurile si sunt scosi vinovati pentru incompetent sefilor.
Da, toate comentariile sunt subiective: si cele negative si cele pozitive. Interesant ca aceste comentarii positive au aparut dupa cateva negative (comentariile negative sunt cam multe pentru o firma mica, cum este Amaris) si sunt la comanda, probabil ordonate de manager, care culmea, incearca sa para apropiat de angajati. Nici o alta firma nu si-a pus mai angajatii sa ridice in slavi asa penibil angajatorul la care lucreaza. Mie imi este greata de o asemenea atmosfera si asemenea oameni. Mult succes pentru cei care raman acolo !
Simplu. O zi buna !
DDrrA Luni, 3 Februarie 2014
Deficiente mintale as spune nino nino haha.
Este doar viziunea ta paranoica... pastreaz-o.
Simplu ca tine o zi buna
Andy Luni, 3 Februarie 2014
Nino are cateva probleme cu Amaris si nu imi pot imagina prin ce a trecut el, dar experienta lui este doar una, eu ma simt bine aici, ma inteleg bine cu colegii si desi am facut greseli pe partea de programare managerii s-au axat pe cum rezolvam problema nu catre cine aratam cu degetul. Nino se pare ca tocmai a recunoscut ca nu lucreaza la Amaris si nici nu l-am cunoscut in colectivul de munca, probabil a fost aici si s-a mutat la concurenta de este asa pus sa isi impuna parerea. Cat despre manageri zicand ce sa scriem mi se pare aberant, un om care a trait in spiritul de aici nu ar zice o porcarie ca asta. Sper ca cei care citesc acest forum sa ia in considerare spusele lui Nino dar si ale celor care cu adevarat lucreaza cu oamenii de aici.

O zi buna!
Darius Miercuri, 5 Februarie 2014

Nino are dreptate: angajatii au doar dreptul sa munceasca, nu se platesc orele suplimentare, nu se dau concedii cand sunt solicitate, angajatii isi platesc din banii lor deplasarile in afara zonei de resedinta, iar banii sunt rambursati cu mare intarziere, in etape, niciodata nu sunt bani pentru cele necesare unei bune activitati. Cat despre directori, mai bine lipsa ....

what? Miercuri, 19 Februarie 2014
Exista vreo legatura este intre Amaris si Thales Romania ?
Giumbix Miercuri, 26 Februarie 2014
Lucrez la Amaris. Cea mai proasta experienta. Si eu caut angajator.
lena Luni, 3 Martie 2014
Am fost la 2 interviuri (etape). Pierdere de timp. Nu au proiecte, iar intervievatorii sunt niste escroci care discuta pe langa subiect. Nu este nimic comun intre Thales si Amaris. Thales este o firma. Amaris este o gusa.
Vio Luni, 10 Martie 2014

Mai bine cautati ceva serios

... Miercuri, 12 Martie 2014
Nu am inteles mai nimic din ce s-a scris pana acu.
Spuneti si ce functie aveti va rog.
Am primit o oferta de la ei cu un bonus pentru performanta destul de mare. Stiti ceva despre target-uri?