Forum despre Amaris Technologies GmbH

vio Miercuri, 2 Aprilie 2014

Nu conteaza functia mea. Ce conteaza cu adevarat este faptul ca politica lor de HR (atragerea de noi angajati) se bazeaza pe minciuni. Bonusurile de la Amaris sunt simple povesti, vei avea parte de un contract facut special sa nu-ti poti lua bonusurile. Te vei convinge pe pielea ta.

Petrescu Luni, 7 Aprilie 2014
Eu o sa merg la al 2-lea interviu. Pana acum nimic de raportat, totul bine. Si eu am avut o nelamurire cu Thales, dar m-am elucidat:D. Traiasca Google! :)
Ada Luni, 14 Aprilie 2014

Mie mi se pare o mare tzeapa de firma. Am fost sunata de catre o persoana de la Hr-ul lor din strainantate fara sa fi aplicat la ei pentru vreun job. Mi-au zis ca profilul meu se potriveste nevoilor lor si este o oportunitate profesionala pentru mine, iar ulterior am stabilit un interviu in perioada urmatoare cand urma sa vina in tara Directorul Financiar. Eu am fost la un interviu la ei pentru departamentul financiar-contabil care urma sa se infiinteze in Romania. Parerea mea e ca nici ei nu stiu ce vor. Adica stiu... vor sa muncesti moca si daca intrebi detalii despre job ei nu le au. Cand vrei sa te dezvolti si in Romania trebuie sa ai o strategie, un plan ceva si sa stii de cati oamenii ai nevoie pentru prima faza. Mi-au zis ca vor sa transfere partea de contabilitate in Romania din mai multe tari unde au ei sedii dar nu stiu cum, de cati oamenii au nevoie, ce se doreste de la viitori angajati, care va fi munca angajatului.
I-am intrebat detalii strict legate de partea aceasta si nu le aveau, precum si orarul de lucru care nu este stabilit, adica muncesti ca nebunul.... Chiar le-am zis ca legal este sa ai un program de lucru stabilit gen 8 ore. Din ce mi-au zis vor sa mute contabilitatea in Romania pentru ca nu au oameni buni in celelalte tari :))) Mi-au zis ceva de genul : sunt persoane care muncesc acolo dar o sa inceapa facultatea ori stau o perioada de timp si pleaca. Punand mai multe intrebari am aflat ca saracii oameni faceau intership si ei zic ca cica este platit desi... ma indoiesc. Imi tot facea o gramada de scheme pentrru acest viitor proiect fara vreun rezultat si se tot invartea in jurul cozii fara sa imi raspunda concret la intrebari. Innterviul a fost sustinut in Limba Engleza, dar se putea sustine si in Franceza. Ma intrebau pe mine ce as dori si cum as dori sa fie desi eu m-am dus la interviu la initiativa lor :))) In caz ca va doriti un job puneti mai multe intrebari clarificatoare inainte sa va angajati. Daca vreti un job serios acesta nu este. Mult succes!

Bogdan Luni, 14 Aprilie 2014

Nu parasiti job-ul actual pentru Amaris, nu merita.

Tra Miercuri, 16 Aprilie 2014
Poate cineva sa-mi confirme daca aceasta firma este totuna cu Amaris Consulting, zona Obor, str. Avrig ?
Multumesc anticipat !
Bogdan Miercuri, 16 Aprilie 2014
@Tra: Da, este aceeasi firma ieftina, care s-a mutat in zona Obor
Tra Miercuri, 16 Aprilie 2014
@Bogdan: Multumesc ! Bine de stiut.
Vica Luni, 2 Iunie 2014

Am lucrat pentru Amaris, din fericire pentru timp foarte scurt. O experienta penibila. Toate indicatiile si directivele vin de la patronul/managing directorul din Geneva. O experienta de ne-uitat, dar in sens negativ.

Eugen Vineri, 6 Iunie 2014
Am fost la interviu pentru un post de consultant. Nu au nimic de oferit. Vorbe goale. Mai bine rezolvam un rebus, eram mai castigat. Nu merita.
adrian Vineri, 6 Iunie 2014
@eugen: ce anume nu ti-a placut la ei? poti specifica cum a decurs interviul si pt ce post?
Cristina Marti, 10 Iunie 2014
Citesc aceste comentarii si ma amuz teribil si va spun si de ce : se vede clar dupa comentarii ca majoritatea oamenilor ce au comentat au ajuns la stadiul de interviu. bine ca au comentat ei despre unde lucreaza , a pardon unde nu au ajuns sa lucreze defapt.
sa va povestesc totusi despre experienta mea cu Amaris: sunt in cadrul acestei firme de cateva luni la acest moment si sunt foarte fericita de alegerea mea de a ma alatura echipei.
sa o luam pe rand: domnii si domnitele care au comentat de detalile oferite : se vede ca nu ati ajuns sa semnati un contract cu firma sau ati fi vazut ca sunt super profi la acest capitol, contractul avand undeva la 7-8 pagini, in care ti se explica exact postul , renumeratia si de asemenea sunt explicate si bonusurile de performanta, criterille de acordare si maririle salariale pentru viitorul an.
doi la mana : colectivul este foarte ok, toti colegii te primesc in familia Amaris inca din prima zi, prieteniile legate fiind adevarate nu doar fatarnice, proba fiind iesirile noastre saptamanale fie la un suc(bere) fie la film fie la vreo activitate ex- sambata mergem sa jucam tenis de camp.
sefi... oh sefii, managerii sunt niste ... scumpi frate! nu te trateaza ca si subalternul lor, ci ca un om adevarat cu idei si nevoi personale. De fiecare data cand am avut nevoie de ceva , managerul meu a fost alaturi de mine si mi a explicat / aratat/ invatat orice aveam nevoie.
sunt convinsa ca domne o sa fie frustrati ce o sa comenteze ca m a pus sefu dar treaba lor ...
O singura chestie mai vreai sa adaug... fratilor .. veniti .. si aflati singuri care este adevarul... ca pana la urma aici este doar o lume virtuala unde poti scrie ce vrei tu, sa fii cine vrei tu..... si un job nu poate fi ales dupa ce zice unu sau altul pe internet pe un site oarecare,
formati -va fiecare o parere bazata pe fapte nu vorbe !
cristina Marti, 10 Iunie 2014
App am uitat sa precizez ca nu sunt nici management si nici de la HR :)))
cara Luni, 16 Iunie 2014
romanii s-au invatat cu salarii fixe ... indifferent de performanta pe care o presteaza (munca de o calitate proasta sau intr-un timp foarte lung...fiindca cei mai multi dintre ei asa au fost educati)...incet, incet, munca este apreciata peste tot in functie de performanta si capacitatea ta de a realiza ceea ce ai promis sau ce ai spus ca poti face. faptul ca unii dintre noi nu stiu sa aprecieze performanta si o confunda cu neputinta sau lipsa de interes este o problema...este usor sa arunci o "piatra" in cineva de care nu iti place sau ti se pare ca te-a subapreciat dar ganditi-va ca suntem intr-o economie de piata in care cerere si oferta regleaza piata. faptul ca am fost refuzat la un interviu, m-a condus catre o analiza, catre imbunatatirea calitatilor mele si catre reusita in final...
vio Miercuri, 18 Iunie 2014
Bravo Cristina, m-ai impresionat profund cu laudele, ca sa nu folosesc alt termen, la adresa Amaris si a "managerilor scumpi" din aceasta firmulita de buzunar. Probabil coloana ta vertebrala este deosebit de flexibila. Dar, si tu trebuie sa faci ceva in cadrul companiei, mai ales ca altceva nu prea faci. Asa ca ...." fratilor .... veniti ... si aflati singuri care este adevarul", dar nu va faceti iluzii; e o firma low-cost. O sa va mancati de sub unghie, fiindca Amaris nu cheltuieste cu angajatii mai nimic. Daca n-aveti alta alternativa, este o solutie, dar disperata. Va spune un cunoscator.
barb Luni, 23 Iunie 2014

O politica HR deosebita. Am fost sunat pe baza CV-ului depus pe monster, ca as fi un candidat potrivit pentru proiectul lor. Am parcurs toate etapele cu Amaris: 4 interviuri, ne-am inteles la o suma si anumite conditii pentru jobul respectiv, mi s-au prezentat posibilitati vaste de avansare in Romania, contracte multiple si pe termen indelungat in strainatate. Cand m-au chemat sa semnez contractul, suma era jumatate, proiectul era pe 3 luni, concediul era mult mai mic decat in intelegere, bonuri de masa nu erau incluse, orele suplimentare nu se plateau. Directorul francez mi-a prezentat mizeria asta de contract ca pe o favoare maxima, ca fiind peste conditiile uzuale din Romania. Erau conditii mult mai proaste decat la firma actuala, care este o companie serioasa. Nu am semnat nimic cu gasca de tzepari numita Amaris. Nu inteleg cum functioneaza mintea lor. Eu am pierdut timp fara rost, iar Amaris nu a obtinut nimic altceva decat un comentariu defavorabil. Recomand evitarea asa numitelor oportunitati in cariera de la Amaris.

Cristina Miercuri, 25 Iunie 2014
Multumesc domnului cunoscator pentru afirmatiile facute la adresa mea. Tin sa il felicit mai ales si pentru puterile lui de mediu, facandu mi o descriere asa " frumoasa" in conditiile in care noi nu ne cunoastem si nu ne am vazut vreodata. Apreciez si devotamentul dumneavoastra de a arunca cu noroi in cineva care si a spus doar parerea onesta, observ ca la cateva zile tot intrati sa comentati rautati. Daca tot nu va convine asa mult Amaris, nu ar fi mai bine sa depuneti macar atata efort cautand un alt job decat sa stati sa comentati pe diverse site-uri?
vio Vineri, 25 Iulie 2014
@cristina
De fapt ne cunoastem atat cat se pot cunoaste colegii de birou si ne-am vazut practic in fiecare zi de lucru, deci nu mai scrie aberatii. Eu chiar expun opinia mea onesta si daca acestea par rautati este pentru ca am o parere execrabila despre "managerii scumpi" si asa-numita familie Amaris. Eu am petrecut ceva timp in aceasta companie, dar nu-mi aduc aminte sa fi iesit nici la suc (bere), nici la film si nici la tenis de camp in weekend. Probabil ca aceste activitati aveau loc cand eu lucram pentru clienti, aducand bani pentru familia de mai sus. Imi inchipui ca acestea erau ocazille in care seful/managerul ii "explica / arata/ invata" si raspundea "nevoilor" Cristinei.
Inteleg dorinta fostei colege de a ramane in cadrul Amaris, dar eu am ales alta cale si alt job. Daca iti plac umilinta si firimiturile, asta primesti, dar ramai un milog. Interesant este ca ea (Cristina) incearca sa aduca si alti nevoiasi sa munceasca pe nasturi folosind niste tertipuri puerile.
Este bine sa te angajezi la o firma care promoveaza socializarea intre angajati (desi eu n-am vazut-o in Amaris), dar este mult mai bine sa prinzi una care te plateste peste nivelul salariului minim, respecta angajatul si unde exista conditii de lucru adecvate, iar activitatea fiecaruia este recunoscuta corect si nu pe baza osanalelor pentru "sefii/managerii scumpi".
Pana la urma fiecare isi alege drumul dupa "nevoile" si capacitatile sale.
Succes-uri maxime pentru membrii familiei Amaris !
CRISTINA Miercuri, 30 Iulie 2014
Defapt ne cunoastem atat cat se pot cunoaste colegii de birou - asa bine incat tu nici nu stii ca managerul meu este in Barcelona si vorbim doar la telefon:))
Dragul meu, eu mi am spus parerea, ca si tine, numai ca avem pareri diferite. Trebuie sa inveti ca in viata reala, oamenii nu sunt niste roboti pe care tu ii poti programa cum sa gandeasca. Nu suntem nici unul atotcunoscatori sau buricul pamantului. Eu , spre deosebire de tine , care vad ca defapt ti ai facut un job intradevar sa arunci cu noroi in aceasta firma , am spus de la bun inceput ca fiecare trebuie sa si faca o parere proprie si sa nu se ia dupa ce zic eu sau tu.
eu, intamplator aflu ca mai ma incluzi in comentariile tale, dar te as ruga sa incetezi. Intelegem toti deja ca te a marcat teribil experienta la Amaris , dar dragul meu , treci peste!
Fii fericit ca acum lucrezi in alta parte unde esti respectat si renumerat cum meriti. Ar trebui sa fii fericit cu prezentul tau daca tot a fost asa groaznic trecutul. TI ai spus oful , te ai racorit, m ai atacat , acum gata domne.
Eu nu incerc sa conving de nimic altceva decat ca trebuie sa va formati niste pareri personale, sa invatati sa le acceptati pe ale celor din jur, si apoi sa analizati cu maturitate.
Zorba Marti, 19 August 2014

Munca multa, bani putini. Nu ai ce invata, nu au decat proiecte de mentenanta si alea scurte. Timp pierdut. Nimic valoros.

ciros Miercuri, 17 Septembrie 2014
Am lucrat la Amaris pana acum 8 zile in calitate de consultant IT. La interviul de angajare se promite marea cu sarea, dar ulterior managementul face tot posibilul sa nu plateasca: nu ia in considerare orele suplimentare, evita sa discute despre orice majorare de salariu conform intelegerilor dupa perioada de proba, afirma ca nu este multumit clientul de activitate, etc. Daca totusi nu poate gasi nimic eronat in activitatea consultantului, ii da o diploma de hartie sau orice nu costa mai nimic. Totul pana la bani. N-am mai cunoscut asemenea zgarciti. Angajatii sunt pur si simplu furati, indiferent de eforturile lor. Se pleaca masiv din acest "paradis".