Forum despre Amaris Technologies GmbH

elena Vineri, 26 Septembrie 2014
Am fost la un interviu, unde am fost chemata fara sa aplic la aceasta firma. Au niste glume de proiecte. Nu inteleg cum isi inchipuie cineva ca un candidat cu pregatire serioasa si cu job adevarat si-ar lasa situatia buna si sigura pentru povestile lor. Cred ca indivizii acestia doar bifeaza candidati la interviu, se prefac ca lucreaza. Vad ca nici alti candidati sau angajati nu scriu "de bine", probabil sunt un balon de sapun.
ioana Marti, 21 Octombrie 2014
vreau si eu un contact de la Amaris de la HR sau achizitii. ma ajuta cineva?
Multumesc
gabyss Marti, 21 Octombrie 2014

buna ziua
am o intrebare: daca cunosc franceza perfect (am studii filologice) si am cunostinte de operare pc pot lucra la AMARIS ?
si cum vad ce posturi au libere?

gabi Vineri, 24 Octombrie 2014
intra pe linkedin si cauta oameni care lucreaza in amaris, in romania sau unde ai tu nevoie, si apoi scrie-le si intreaba-i ce ai nevoie - gasesti o gramada de recruiteri pe acolo
Dan Marti, 28 Octombrie 2014
@gabyss
Daca cunosti franceza perfect cred ca ar trebui sa-ti cauti un job serios. Cauta la Orange, Thales, Cora, Renault sau alta firma franceza bazata. La Amaris vei gasi maruntisuri, sunt departe de greii francezi.
Amaris Marti, 28 Octombrie 2014
Buna ziua,

@gabyss

Pentru a vedea job-urile disponibile in cadrul firmei, va invitam sa consultati http://amaris.com/en/careers.aspx.
Iar pentru a aplica (pentru o pozitie anume sau candidatura spontana), va rugam sa trimiteti un email cu CV-ul dvs atasat (ambele in engleza) la:
1. applycorp@amaris.com - pentru pozitii corporate/staff
2. apply@amaris.com - pentru pozitii de consultanta

Va multumim!

@ioana

Ati putea sa ne spuneti pentru ce anume aveti nevoie de contactul HR sau achizitii?
In acest fel, vom putea sa va dam coordonatele persoanei celei mai potrivite sa va ajute.

Multumim!
gabysss Joi, 6 Noiembrie 2014

@Amaris
O firma de mare angajament. Managementul promite orice sa te agate, dar, din pacate, cand trebuie sa semnezi contractul, constati ca diferentele fata de promisiuni si negocieri sunt uriase. Finalizarea discutiilor este penibila. Cititi cu atentie hartiile pe care urmeaza sa le semnati.

Bogdan Luni, 29 Decembrie 2014
Nu vad deloc comentarii pozitive despre Amaris pe nici un site, ba din contra. Ce salarii dau pentru automation engineer ?
florin99 Duminica, 19 Aprilie 2015
Salutare! Am fost programat la un interviu la Resurse umane Ce imi puteti spune de interviu?In ce consta? Limba straina?
Se merita?
adypetrescu Miercuri, 12 August 2015
Am fost si eu contactat de cei de la Amaris, m-au gasit pe ejobs, desi nu am depus vreun CV la ei. Imi este greu sa ma pronunt, am vorbit cu unul din directorii lor pe parte mecanica, Michael Marescot. A fost un interviu ok, domnul vorbeste foarte bine romana, desi e tanar francez. Asa cum am spus, imi este greu sa trag o concluzie. Interviul a durat o ora, am vorbit pe skype, si-au prezentat firma, proiectele etc. Din cate am inteles totusi, neavand clienti si proiecte mari precum cele de la Dacia/Renault, proiectele lor sunt destul de flexibile. Acest fapt este un avantaj sau dezavantaj, in functie de persoana/varsta, etc. Eu zic totusi sa incercati sa purtati o discutie cu ei, un interviu pe skype nu va costa decat o ora din viata. Daca ajungeti sa colaborati si sa va ofere postul/salarizarea dorita, cred ca este un castig pentru ambele parti.
valenting79 Vineri, 2 Octombrie 2015

Inteleg ca suntem 7 miliarde de oameni pe aceasta planeta si fiecare cu personalitatea / caracterul lui. Nu inteleg totusi de unde atata rautate...
Oricum, ce vroiam sa va povestesc: Am gasit pe linkedin un anunt de la Amaris. Mi s-a parut ca ma potrivesc aprox.90% cu profilul cautat de ei si am aplicat. Tocmai am primit un raspuns de la ei:
"We would like to thank you for your interest and confidence in Amaris.
After careful review of your application file by our recruitment team, it appears that at the moment, we are not able to offer you a position corresponding to your qualification and aspirations.
However, having noticed the quality of your profile, we will keep your application file in our database and we will contact you if your profile matches a position. In the meantime, don’t hesitate to continue to review our open positions on www.amaris.com..

We wish you the best of luck in your future professional projects.

Best regards"

Cei care sunt in cautarea unui loc de munca stiu ca in tara noastra, foarte putine compani ofera feedback dupa aplicatie sau interviu.

Concluzia: chiar daca este un refuz, semnat de intregul departament de recrutare (as fi preferat unul mai personal), eu il apreciez si mi-a lasat o impresie placuta.

Toate cele bune si spor la angajare :)

Pudak Duminica, 8 Noiembrie 2015
Eu am lucrat acolo si inainte sa ma duc la interviu am citit pe aici si n-am putut sa cred. Oameni scriu orice cand nu castiga ce vrea.

Firma asta e cel mai bun loc pt training. Au training-uri intens. Si chiar inveti foarte repede :)

Nu stiu de ce sa mint, ca oricum nu mai lucrez acolo. Dar credeti-ma ca e o firma buna, se dezvolta foarte repede. Au ofis-uri in mai multe tarii. Au sistema buna.

Atmosfera buna, Oamenii te ajut.

scuzele mele pentru limba romana :)))
Adryian Luni, 11 Ianuarie 2016

Am fost si eu la Amaris, e o simpla firmă de consultanţă pe diverse mărunţişuri care nu îşi au rostul în cariera ta. Dacă vrei un job la birou să stai degeaba să răspunzi la telefon din când în când e ideal. Pentru cineva care vrea carieră, nu recomand această firmă. La etajul inferior au aprovizionare cu hartie pentru imprimante pazite de 2 fete. Imi pare rau ca am pierdut timpul degeaba in ziua aceea.
Aceasta firma Amaris ar trebuie sa plece din Romania cu tot cu francezii lor, niste incompetenti vin sa faca legea in Romania si sa-si bata joc de tinerii absolventi care vor sa invete ceva. Rusine.