Forum despre AMOMA

A.M. Joi, 4 Septembrie 2014

Conducerea este de nota 10,dar intardevar sunt anumiti manageri care lasa de dorit pe care frustrarile interioare ii urmaresc la munca,care mint managerii generali doar ca sa aibe ei o bila alba. Mai ales cel de la Customercare.decat sa te duci la un feedback cu el mai bine vorbesti la HR!!

Jessica Marti, 16 Septembrie 2014
Buna tuturor!

Lucrez la Amoma de 2 luni si sunt foarte incantata, atat de colegii din departamentul in care lucrez ( Rezervari ) cat si de Supervizorii care se ocupa de acest departament. Nu cunosc foarte multe despre celelalte departamente si nici despre companie, va spun din cat am ajuns sa cunosc aici in 2 luni. Cat despre salariu...este cu mult peste companiile multinationale care desfasoara aceeasi activitate ( CALL CENTER ), ne sunt livrati la timp ( ba chiar mai devreme ), iar despre bonus avand in vedere ca am prins doar 2 luni de salariu consider ca 3 mil peste salariu este un bonus rezonabil!
Parerile sunt impartite, cum este si normal...cat despre stres...atata timp cat nu faci ceva cu placere si o faci doar de nevoie, este normal sa fii stresat pentru ca nici nu iti iese cum trebuie. Cu siguranta nici pentru mine nu este jobul la care am visat, dar ma bucur cand imi ating targetul si sunt apreciata.
Fosta Marti, 21 Octombrie 2014

Adevarul este mereu la mijloc. Am lucrat la ei si nu e cea mai rea firma din bransa dar nici pe departe cea mai buna sau cum se scrie mai sus ca platesc cel mai bine... Abureala! Daca este asa ce sa mai zici de alte call centere sau firme gen: telus, genpact, oracle?!??
Dar in fine, nu salariul e punctul lor slab dupa parerea mea ci neprofesionalismul angajatilor.

Alina Joi, 23 Octombrie 2014

Buna,am primit si eu o oferta de munca din partea lor.Insa de fiecare data cand ma duc la un interviu intru pe site-ul asta si bineinteles,ajung sa ma duc cu inima indoita.Oameni buni,voi sunteti vreodata multumiti de vreo firma?De vreun salariu?DE VREUN SEF? Toate postarile,toate firmele pe care le-am cautat...toate sunt naspa pentru voi toti.Adevarul e ca suntem in Romania,nu ai ce face apoi..nu toata lumea poate lucra la ORACLE :) In plus,un salariu de 1800 de lei pentru o persoana fara experienta ca mine,cu o cunostinta medie de limba engleza si fara o facultate in curs eu zic ca e destul de binisor.Nu o sa ii las sa stearga podeaua cu mine dar fiti siguri ca pentru un salariu de genul asta nu o sa nici foarte multe figuri.Nu inteleg de ce nimeni nu e niciodata multumit.....orice are dezavantaje sau avantaje.Acum sa nu aud comm-uri de genul :ca nu stiu aia ca nu stiu aialalta,ca nu am facultatea ca marea majoritate a celor de pe aici. Va sfatuiesc asa,CHILL oameni buni,traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul! :*

Alice in tara minunilor Joi, 23 Octombrie 2014
Dears, Amoma e cea mai frumoasa echipa ever. De ce ridicati atat pe un piedestal Telus, Genpact? Come on, voi stiti ce se intampla acolo?! Aici am gasit exact ce imi doream: stabilitate, echilibru, super gasca - ca o familie si motivatie financiara pana la urma. Pot sa va asigur ca salariul este net superior celor mentionate anterior.
Nu imi doresc sa raman 5 ani pe pozitia pe care sunt, insa sigur mi se va oferi posibilitatea de avansare, aici se si intampla, nu e doar un cliseu.
Recomand cu caldura...lasati-i pe cei care comenteaza sa...comenteze.
Good luck!
to Alina Vineri, 24 Octombrie 2014
fara facultate si cu asa abordare..wow ce standarde scazute au acum
Sorin Joi, 30 Octombrie 2014
Buna...pe spaniola stie cineva cum sta treaba? si care e faza cu transportul..avem cu ce sa revenim la casele noastre la 12 noaptea sau nu? ...exista sanese sa obtin 2000 lei net daca am experienta 2 ai si ceva intr-o agentie de turism?
for Sorin Joi, 30 Octombrie 2014
Daca vorbesti f bine spaniola, sigur da. Daca vorbesti si engleza, mai mult. Despre transport nu mai stiu cum e...Era o modalitate de decontare. Succes
Ada11 Marti, 14 Aprilie 2015
Buna, mi s-a oferit un interviu pt postul de personal assistant of CEO. Dupa ce am citit aici nici nu stiu daca sa mai bat drumil pana acolo. Stie cineva ceve despre CEO? Google nu m-a ajutat. Mersi
lady_blue93 Joi, 16 Aprilie 2015
Ada11: iti recomand sa incerci si sa iti faci propria impresie. Poate ne zici si noua dupa cum a fost :)
mincarmen Joi, 7 Mai 2015
Imi poate spune cineva cam ce grila salariala au? Adica ceva exemple.Eu am fost chemata pt postul de Office assistant manager.
Multumesc.
Bel Joi, 14 Ianuarie 2016
Pentru postul de Data Operator with English, cam la cat te poti astepta din punct de vedere salarial?
eaeaea Duminica, 28 Februarie 2016

Buna draglor, sunt MIhaela,

Am lucrat suficient in cadrul companiei pentru a va putea da detalii importante.
Sunt atat de multe de spus incat nu incap mai jos dar vi le zic scurtut, si va prindeti voi:)
voi incepe cu minusurile:
-nivel de stres mare,e chiar creat de management, se crede ca omul stresat e mai productiv
-nu se tine de fericirea angajatilor la locul de munca
-sunt camere video si esti cronometrat cand si cat iesi in pauza
-pauze fixe, intarzieri de 1min2 se recupereaz:)), la IT nu faci nimic si freci menta
-firma e in mijlocul unui camp, e un shuttle (de la ultima statie metrou pipera) doar pe zi, la 12 noapte te descurci cu taxiul sau colegii draguti
-daca ai masina te costa parcarea 2 mil pe luna sau incerci sa o lasi pe camp sau la 300m distanta
-colegii sunt stresati tipa la tine intre ei, cel mai des se aude ,,te bat" ''ti-o iei'' ''te omor".
-se promoveaza persoanele care au ,,relatii'' cu mangeri sau sefii
-toti colegii si HR se combina intre ei de x luate cate n, si doar o mana de persoane profesioniste cu etica gasesti
-nu multi stau peste 5 luni in firma din cauza conducerii, sunt cazuri de fete care din feedback cu managerul au plecat in lacrimi din birou
-ca agent nu esti apreciat, doar criticat. trebui sa respecti dar nu esti respectat,nu se tin cont de dorintele tale
-regulile se schimba mereu si nici supervisorii nu sunt la curent si stiu lucruri contradictorii despre aceiasi treaba
-conditii de munca grele, foarte cald si fara aer proaspat
-numele firmei in acte se schimba des, din motive suspecte
-vi se spune ca lucrati 8 ore dar sunteti chemati si 9, putini angajati si volum mare, persoanele de pe germana sunt cele mai terorizate
-ai un bonus din care doar se taie si iti pun in spate greseli aiurea pentru a-ti taia bonusul, treptat ti se ia si din demnitate
-premiati sunt cei care fac ce e usor pentru ca doar asa pot face volum mare
-programele cu care lucrezi se blocheaza cu orele
-daca intarzii esti penalizat, daca stai peste nu se tine cont
-fetele de calitate si finute nu rezista in mediul asta

Sa spun totusi si plusurile:
-un salariu peste medie (insa cu ce dai pe taxiu si cu ce taie din bonus tot acolo ajungi)
-angajeaza oameni fara experienta sau slab pregatiti
-in functie de limba ai intre 1700 si 3000 ( cu tot cu bonus)
-se dau bonuri de masa pentru tura de noapte doar, sa compenseze taxiul

Concluziile mele sunt ca daca esti o persoana inteligenta care vrea sa fie respectata nu ai ce cauta, e mai bine sa mergi la alte firme (hp, wipro,honeywell) unde esti tratat ca om pe un salariu similar.

Lioness Joi, 2 Iunie 2016
Astia de la Amoma au fost foarte amuzanti. M-au chemat la interviu undeva la Hilton, probabil pe principiu ca daca vedeam unde e sediul, nu mai voiam sa ma angajez la ei. Citisem ce se scrie despre Amoma si Olotels, dar am zis sa ma duc sa vad totusi despre ce e vorba. Cand am ajuns mi-a dat tipa de acolo o foaie cu mai multe intrebari sa raspund la ele. Ultima imi cerea numele si numarul de telefon al unui manager sau supervisor de la fostul meu loc de munca (mentionez asta pentru ca o sa aiba un rol crucial mai incolo). Am trecut doua nume ca sa nu spuna ca mint, dar nu aveam numerele de telefon si sincer, nici nu le-as fi dat. Discut apoi cu o tipa care imi povesteste cu ce se ocupa firma si ramane sa ma sune un baiat (Ryan parca) care lucreaza la ei si e nativ englez si sa imi evalueze cunostiintele de limba.
Cea mai amuzanta faza mi s-a parut cea cu bonurile. Mi s-a zis ca mi se dau bonuri doar pe turele de dupa amiaza, dar cate 2 bonuri ca sa compenseze faptul ca nu platesc transportul. Orice companie care se respecta da bonurile la norma de munca, lucrezi 20 - 22 de zile full-time cat are luna, primeste numarul respectiv de bonuri. Nu, Amoma da bonuri numai pe zilele muncite de la ora 16:00, dar pe alea da cate doua. Tot aia este, dar ca sa te mai duca putin cu zaharelul ca uite, tot iti dam ceva. Ma rog, nu comentez, tarlaua lor, regulile lor, dar nu schimba faptul ca tot sunt amuzanti.
In fine, ma suna Ryan asta a doua zi, Vorbesc cu el si imi spune ca o sa revina astazi sau maine o colega de la HR sa imi transmita raspunsul. Si m-a sunat - dupa 2 saptamani. Aproape uitasem cine sunt. Imi spune ca acum au incheiat procesul de recrutare si ca ar vrea sa inceapa colaborarea cu mine. Spun ok, hai sa incerc, oricum nu am nimic de pierdut. Ramane sa ma sune ea din nou cand pot veni la sediu si cand incepe training-ul. Asta se intampla undeva pe la 11 dimineata. Ulterior, pe la ora 3, ma suna alta tipa de la ei si imi spune: Am vazut ca ai mai avut un job inainte si ca in fisa pe care ti-am dat-o la primul interviu ai trecut numele a doi supervisori de la fostul loc de munca, ai putea sa ne oferi si un numar de contact? Mi s-a parut putin cam deplasat si asa cum am spus, nu aveam numarul oricum. Din cate stiu unul dintre ei nici nu mai lucreaza acolo. Am intrebat-o de ce are nevoie de numar, la care imi raspunde: am vrea sa luam legatura cu ei pentru a ne oferi un feedback legat de activitatea si peformanta ta acolo. Nu stiu daca ati mai patit vreunul chestia asta, dar pe mine m-a scos din sarite, abia m-am abtinut sa nu fac show la telefon. I-am spus politicos: nu am niciun numar de telefon, puteti suna la Office sa cereti sa vorbiti cu unul dintre ei si ii explicati motivul, dar cred ca nu este necesar pentru ca dupa acest episod, consider ca ar trebui sa incheiem "colaborarea". A ramas profund surprinsa, de ce, ce s-a intamplat, etc. I-am spus doar ca mi s-a parut o lipsa de respect.

Acum, nu era ca si cum eu aveam ceva de ascuns de la fostul loc de munca, dar mi se pare ca trebuie sa ai respect pentru candidatul tau. Pe langa faptul ca un HR-ist bun isi da seama cum este un om, daca ma chemi la interviu, ar trebui sa ai incredere in mine cand iti spun ceva. Daca am mai lucrat sau nu oricum putea sa verifice, nu inteleg ce voia sa stie, sa se asigure ca nu o sa ii injur clientii extrem de importanti ai minunatei ei companii? Am citit apoi opiniile clientilor despre Amoma si am aflat ca oamenii sunt oricum foarte tepari. La asa companie, sincer nu inteleg de ce si-au mai facut customer care.
Sergheyi Joi, 2 Iunie 2016
Lioness, am citit din curiozitate ce ai scris si sincer nu mi se pare nimic neobisnuit. Practica asta de a da referinte de la fosti angajatori este normala. In Franta de ex. daca nu dai referinte esti 99% descalificat. E o modalitate ca angajatorul sa obtina un feeback.
Pe de alta parte, total de acord cu ce ai zis, angajatorul mai trebuie sa mai aiba si incredere in candidat!
Anonymouss Sambata, 8 Octombrie 2016
Aș vrea să vă povestesc cum a fost experiența mea în cadrul unui interviu la această firmă. Am fost programat telefonic pentru un interviu. Totul clasic. Având cunoștințe de limbă italiană și engleză, am aplicat pentru un job de Travel Advisor. Pentru interviuri te cheamă la Hotelul Hilton, situat pe Strada Episcopiei, nr 1-3, Bucuresti, sector 1. Vă dați seama că e o locație ultra centrală, în buricul Bucureștiului și oricui i-ar conveni să lucreze acolo. Dar stați voi liniștiți că birourile lor sunt în Pipera. Poate nu or fi ei singura firmă ce are birourile în Pipera, dar ceea ce îi face mai deosebiți e tocmai acel aspect discutat mai sus. La ei nu există vouchere de taxi. Cică îți dă un bon de masă în plus. De unde au scos-o și pe asta? Tipic pentru o firmă venită în România. Singurul lucru urmărit de ei este doar profitul. Revenind la interviu, am ajuns la hotel și am căutat unde e biroul lor. Puțin cam jenant. Intri în hotel și începi să întrebi unde au ăștia de la Amoma biroul. Ajungi la capătul unui coridor și vezi trei uși. Le iei și tu la rând. Până la urmă am dat de tipa cu care vorbisem la telefon. Însă în prealabil a trebuit să semnez un formular. Acel faimos formular despre care s-a discutat și mai sus. Eu, ca să fac mișto de ei am dat numărul de telefon al unui prieten și am vorbit cu el explicându-i situația. A zis că abia așteaptă să îl sune dar se pare că nu l-a sunat nimeni. Interviul a fost unul clasic. Experiența anterioară, studii, de ce Amona etc. Apoi am discutat și în engleză. Mă întrebase parcă cum e fostul meu team leader. Vrăjeală la greu. Apoi mi-a explicat faza cu tura de noapte. A încercat ea să mascheze faza cu bonul și taxiul. Eu am întrebat-o direct: dacă îi dau un bon unui taximetrist mă duce până în centrul Bucureștiului la 3 noaptea? Sigur că nu. La urmă mi-a dat de completat alte foi. O compunere în It și una în Eng. Apoi erau două texte urmate de niște întrebări ca să vadă ce ai înțeles. Parcă era admiterea la Harvard. Am pierdut o oră din viață cu porcăriile lor de foi pe care pun pariu ca nici nu le-au citit. Faza care mi-a plăcut a fost că la plecare m-a servit cu o ciocolățică Amoma. Am păstrat ambalajul ca să arat și altora. În timpul interviului m-a întrebat și ce pretenții salariale am? Zic și eu: Deoarece e vorba de două limbi străine, de ture de noapte și mai ales că vin de pe o poziție similară sub 2000 net nici nu discut. A făcut aia niște ochi bulbucați! După două săptămâni primesc și răspunsul:
In primul rand, dorim sa iti multumim inca o data pentru interesul manifestat de tine fata de pozitia de Travel Advisor, disponibila in cadrul companiei noastre, AMOMA.com.
Am fost deosebit de placut surprinsi sa primim aplicatii de la candidati foarte bine pregatiti in aceasta directie, printre care si tu.
In urma dezbaterilor cu echipa manageriala, cu regret iti comunicam ca, desi iti apreciem calitatile si abilitatile profesionale, am decis sa nu continuam procesul de recrutare.
Cu permisiunea ta, iti vom pastra CV-ul in baza noastra de date si te vom contacta pentru alte posturi disponibile viitoare pentru care indeplinesti cerintele specificate de organizatia noastra si exista compatibilitate ridicata.
Am rămas cu ambalajul de la ciocolată. Bine, nici nu îmi pare rău că am mers la interviu. Vrăjeală pe capul lor cât cuprinde.
zabest Duminica, 9 Octombrie 2016
Anonymouss stai linistit ca nu ai ratat nimic. Nu trebuie sa o iei ca pe un esec. Eu am lucrat 2 ani la ei si vrea sa iti spun ca mi-am perdut 2 ani din viata degeaba. Asa este..firma este foarte departe si nu asigura transportul pt tura de seara. Fiind in mijlocul unui camp iarna accesul este foarte dificil acolo nefiind trotuare, iar daca ai masina poti oarca cam la 700-800m cel mai aproape.
Toate aspectele astea nu ar fi fost o problema daca as fi gasit acolo oameni ok insa lucrurile nu au stat deloc asa.
In amoma e o mare turma as putea spune.
Angajatii se combina cu cei din conducere sau intre ei.
Se consuma diverse substante interzise.
Iar ca si angajat nu iti va fi nici o data munca apreciata si nu vei avea sanse sa te dezvolti profesional.
Ar mai fi foarte multe de spus dar cred ca e suficient ca sa iti faci o imagine
doardan Duminica, 23 Octombrie 2016

Am lucrat si eu acum mult timp la ei pe cand se numeau Olotels. Nu pot sa zic decat ca netul e plin de clienti tepuiti de catre aceasta firma, numai review-uri negative de la clienti. De aceea si-au schimbat si numele din Olotels in Amoma pt ca deja aveau o reputatie proasta, lucru care se intampla acum si cu numele amoma. Dupa cum se vede si pe aici, nici angajatii nu au review-uri prea bune. E clar ca au ramas aceleasi probleme care existau si acum cativa ani poate chiar mai rau, asa ca sfatul meu este sa fiti precauti in ceea ce priveste aceasta firma.

PinkFoxy Luni, 13 Februarie 2017
Buna :)
Sunt angajata in cadrul companiei Amoma de aproape 2 ani si pot spune ca sunt multumita.
Programul se respecta (!!!!) pentru ca exista mereu cineva care iti schimba tura; salariul este platit mereu la timp (uneori chiar mai devreme).
Atata timp cat nu esti rugat de 7 ori sa iei un apel, nu iti zice nimeni nimic.
Pana la urma, nu mi se pare in regula sa ridici pretentii atata timp cat nu tu iti faci meseria pt care esti platit :)
Este o companie care are defecte, la fel ca oricare alta, dar nu este mai rea decat altele in domeniu.
Macar trainingul este foarte bine pus la punct, nu ca in alte locuri in care ti se pune casca la ureche si esti nevoit sa te descurci.
Sa aveti o seara frumoasa!
zabest Duminica, 19 Februarie 2017

Buna Pinkfoxy. Cand spui ca programul se respecta te referi la faptul ca vii la 8 si pleci la 16. Sau vii la 16 si pleci la 00. Dupa parerea mea nu prea se respecta programul atata timp cat ti se spune ca lucrezi un weekend pe luna si ajungi sa lucrezi pana la 3 weekeduri pe luna. Despre ce training bine pus la punct vorbesti tu acolo? Vin sa te trainuiasca oameni care nu au nici o experienta in domeniul respectiv si au pretentii de mari traineri.
Lasati-o mai moale cu Amoma ca nu e chiar asa. Oamenii fac bani dand tepe. Uitati-va ce reputatie are Amoma pe forumurile de specialitate sa vedeti ce zic clientii. Nu degeaba isi tot schimba numele. Cred ca deja sunt la al treilea nume.
Amoma este o mare pacaleala atat pt angajati cat si pt clienti.