Forum despre Asisoft SRL

radu Miercuri, 9 Octombrie 2013

Vreau sa aplic la ei si sunt curios cum sunt ca firma :)

@radu Sambata, 12 Octombrie 2013
Salariul pentru inceput este de 1200 LEI - programator PHP (se cere experienta anterioara). Dupa perioada de proba (1+ luni) salariul mai creste cu cateva sute de lei. Ah, cica ti se mai ofera cateva "beneficii" (gen imprumutat masina ca sa mergi... unde-ti permite salariul asta).

Nu stiu daca sa-ti urez bafta... :D

PS. Salariul chiar este in LEI, nu e o greseala si pozitia nu este entry-level. :)
Cretu Joi, 24 Octombrie 2013

Imi aduc aminte cu nostalgie cand am primit primul meu pahar de unica folosinta care trebuia sa il folosesc pentru o luna. Imi pare rau ca nu mai am poza. Deci aveam pe el numele si luna scrise frumos pe un stiker.

Robert Miercuri, 30 Octombrie 2013
Am fost la ei la interviu pentru postul de Agent Vanzari produse software. Toate bune si frumoase pana cand am discutat despre bani. I-am spus ca nu accept sub 1.800Net, moment in care mi-a multumit si or sa ma sune ei... :))
Andrei Luni, 3 Februarie 2014
incearca sa atraga cu multe promisiuni care, dupa o vreme, se dovedesc a fi false. salariile sunt mici (nu de bucuresti), beneficiile oferite sunt 0 si programul de lucru este criminal (de ex 30 de minute pauza de masa pe care nu ai voie sa le depasesti)
kempex Joi, 27 Martie 2014
Ce fel de forma de colaborare practica? CM,. PFA, DA?
Cristi Marti, 20 Mai 2014
ce salariu are un QA?
adevarul_doare Luni, 26 Mai 2014

@Cristi: Nu aveau departament de QA cand am plecat eu de la ei.

@ceilalti:
Dupa cum au zis probabil fostii mei colegi, promit mult, dar nu fac nimic. Din cauza limitarilor impuse de ochelarii de cal nimic nu iese bine. Nu te dezvolti personal, nici profesional foarte mult, ti se impun ore suplimentare neplatite pe modelul comunist ("angajatul nu trebuie sa se ridice la fix de pe scaun, trebuie sa mai stea o juma' de ora - o ora; primesti mustrari verbale daca intarzii 10 min in pauza de masa - si asa foarte scurta), asisti la "maziliri" ca-n filme, clientii si colaboratorii sunt de cele mai multe ori mintiti. Echipamentele pe care se lucreaza nu sunt chiar de ultima generatie, dar nici extrem de slabe.

Din punct de vedere al beneficiilor, ca raspuns, angajatii devin destul de uniti, iar atmosfera in lipsa sefului este cat de cat placuta. In acelasi mod, din cand in cand, se mai face cate o iesire pe undeva platita de firma (cam de 2-3 ori pe an - restaurant/bowling in oras + 2-3 zile de teambuilding). Tot ca beneficiu, desi ar trebui sa fie trecut la "normalitate", as putea enumera faptul ca eu unul nu am avut niciodata probleme cu plata salariului, sau sa primesc mai putini bani decat vorbiseram. Se face contract de munca legal, cu toti banii trecuti in contract.

Daca as putea sa dau timpul inapoi, nu m-as mai angaja la ei, ca simt ca in afara de bani (si aia destul de putini) nu am castigat nimic.

nelutu Sambata, 3 Decembrie 2016

Eu am fost PROSTUL care nu a luat in seama ce au scris cei de sus si am avut parte de cea mai dezastruasa experienta din cariera mea de 10 ani in aceasta industrie, dupa doar o saptamana am ales sa inchei colaborarea cu acesti oameni.

Totul decurge minunat la interviu patronul avand o masca care iti da incredere ca totul va fi bine, mai ales ca salariul care l-am cerut era si pe cartea de munca. Toate bune si frumoase , am semnat contractul de munca pe salariu agreat de comun acord si am inceput colaborarea.

De cand incepi colaborarea si ajungi la etajul unde lucrezi iti dai seama ca lumea nu prea face purici pe acolo dupa tablourile de pe pereti in care vezi poze cu colectivul firmei din anul respectiv cu acestia in teambuilding la munte , dar din care 4- 5 persoane nu mai exista in acea firma.
Acest lucru mi s-a parut destul de sinistru aratand ca un tablou de familie fericita din care au murit membri.

Un alt aspect mi-a dat de gandit a fost ca fiind firma care ofera servicii de software aveau un singur programator, cu o serioasa problema de comunicare si colegialitate.

Nu am asistat la maziliri cum s-a scris mai sus, in saptamana cat am stat , insa unii din colegi pareau speriati de bombe (frica daia ca ar putea fi zburati afara in orice moment) , probabil ei au asistat la asa ceva.

Prima zi de lucru a fost o zi in care nu mi s-a dat nimic de facut pentru ca era schimbata parola si doar patronul o stia. Dupa ce am avut acces la calculator, am observat pe chat ca programtorul care fusese inaintea mea a stat doar 6 luni.

In urmatoarele zile mi s-au dat anumite taskuri de catre singurul programator ramas care avea deosebita problema de comunicare insa informatiile despre acele scripturi le trageam cu clestele, acest lucru ducand la un timp mai indelungat de terminare a lor.

Deosebitul coleg te para la patron ca la gradinita si daca faceai o eroare de sintaxa (pentru cei care nu stiu eroarea de sintaxa este sa uiti o virgula sau acolada etc, acest tip de erori fiind facute de orice programator indiferent de experienta acestuia si nu sunt foarte grave putand fi remediate imediat).

Nu pot da detalii despre ce fel de scripturi erau ca sa va faceti o idee, pentru ca am semnat clauza de confidentialitate pe care te pune sa o semnezi cand te angajeaza.

Dupa o saptamana am intrat intr-o sedinta in care mi s-a propus sa muncesc o perioada pe un salariu de aroape jumate din salariu agreat cand am batut palma cand am semnat contractul pe motiv ca ma misc incet, sa nu mai vorbim in sedinta deosebitul coleg nevorbaret, devenise foarte vorbaret bagand tot felul de strambe.

Acum nu stiu daca asta e o strategie a lor de ai face pe oameni sa munceasca pe mai nimic dupa ce ii atrag cu sumele cerute sau doar lipsa comunicarii cu deosebitul coleg.

Binenteles ca am refuzat mojica oferta , si am zis ca incheiem colaborarea si atunci au inceput si surprizele .

Pentru saptamana pierduta la ei mi-au oferit ca si compensatie financiara (cu toate ca aveam contract de munca incheiat) plata pe orele muncite la acele taskuri, insa nu pe orele cat au durat realizarea acelor taskuri, ci pe cat au crezut ei ca ar fi trebuit sa dureze, aceste ore fiind doar 5 la numar din toata saptamana. Deci ei s-au oferit sa ma plateasca la ora, ca un muncitor de conserve, nici macar o zi intreaga, dintr-o saptamana intreaga. Si zilierii la tara sunt platiti o zi intreaga si ei plateau la ora si alea impuse de ei.

Binenteles ca decat sa iau maruntisul oferit ma lipsesc de el.

Bine ca nu am fost mai slab de inger sa accept scaderea de salariu, ca vedeam ca trece luna si ma plateau pentru 3 zile.

Probabil ca patronul daca va citi acest review va avea un soc, acesta avand o falsa parere de bine fata de persoana lui citand din el: "Nu imi pasa ce zic altii de mine eu stiu ca am dreptate.", deci slabe sanse sa se schimbe vreodata.

Am plecat de acolo zicand ca nu am nimic cu nimeni, pentru ca nu imi plac polemicile si scandalurile pentru un amarat de job pe care poti sa il gasesti si in alta parte.

Daca esti masochist, poti sa incerci colaborarea cu ei, insa sa ai curajul sa scrii aici cand ai incheiat colaborarea cu acestia, cum fac eu acum ca sa stie si altii sa nu mai pateasca la fel.