Forum despre Assystem Romania

Ccv Vineri, 28 Martie 2014
Pana la urma ma poate lamuri cineva cat castiga un Junior Engineer in 2014 la Assystem? O suma reala, va rog. Am citit de salarii de 1.100 lei, apoi 1.400 lei, brusc vine un individ si vorbeste de 2.200 lei. Mi se pare prea mare diferenta, desi comentariile au fost postate la o diferenta de vreo 2 ani.
tot_eu Joi, 10 Aprilie 2014
Net ai 1400 lei+ bonuri in primele 3 luni...apoi se mai adauga ~ 500lei prima de deplasare si de cazare..mai iei prime de sarbatori si vacanta 700lei fiecare, si al 13-lea salariu - 1400..
eu Miercuri, 7 Mai 2014
Fratilor, in conditiile in care astia va fac formare 2 luni pe proiect si se fac si cursuri de franceza pe perioada nedeterminata, cat vreti salariu la inceput?10.000 de lei?Citisem niste chestii cu telefoanele, intr-adevar nu ai voie cu telefonul pentru ca atunci cand era voie cu telefon si aveau acces la net, productivitatea era undeva la 20-30% ca asa e romanul invatat, daca ii dai un deget te ia cu totul, dar nu cred ca e asa o mare tragedie avand in vedere ca ai pauza o data la 2 ore...Adica sa fim seriosi si daca doamne fereste se intampla ceva cu cineva din familie, 2 ore nu e o perioada exagerat de mare...Acces la internet este doar in pauze, ceea ce mi se pare normal...De asemenea angajatii au sala de fitness, mese de biliard si ping-pong, cursuri de dans si sala de jocuri, totul gratuit cu acces de luni pana vineri intre 8:00-20:00 sa se relaxeze dupa program...Acum sincer, ce firma mai ofera asta, gratuit?Mediul de lucru nu e unul stressant, nu sta nimeni pe capul tau sa te stresseze, adica poti sa freci si menta daca stii sa te descurci sa iti faci treaba la timp...Cat despre tipa cu hartia, imi pare rau pentru ea, dar sincer nu stim niciunul de ce au dat-o afara...poate era incompetenta...Cat despre ei, spre deosebire de alte firme romanesti in domeniu in care te angajezi doar daca ai nu stiu cat experienta si daca il cunosti pe sef si mai stiu eu ce chestii, te angajeaza fara chestii de genul si in plus acorda sanse si tinerilor care abia au absolvit sau au facultatea in curs...Mie mi se pare ok firma,peste tot gasesti persoane neumultumite si in plus la ei salariul este in continua crestere spre deosebire de alte firme unde te angajezi si ramai cu salariul ala 20 de ani...
cris Vineri, 16 Mai 2014
@tot_eu sa inteleg ca pe luna ai 1400+500 -> 1900 ron salariu ca inginer junior ? si in cat timp poti sa cresti ?
De asemenea am tot vazut ca incearca sa angajeze SW Developer Simulink si e de ceva timp anuntul ? Aveti info despre el?
@cris Vineri, 16 Mai 2014
Da, acesta este salariul pentru un junior iar de crescut cam dupa 1 an poti sa ai pretenti la marire. In rest banii se dau intotdeauna la timp, mediul de lucru este ok si in functie de proiecte poti sa pleci si in franta la formare. pt deplasari ai diurna si cazare asigurata. Cat despre pozitiile pe simulink, ei au in fiecare luna crestere de actvitate si de aceea posteaza mereu anuntul.
decenu Joi, 5 Iunie 2014
Cum este pozitia de embedded systems la assystem pentru un absolvent? Cam ce cerinte au si cum se desfasoara lucrul?
eu-eu Vineri, 4 Iulie 2014
Buna! A lucrat cineva in pozitia de asistent manager/ asistent formare? Cum a fost experienta? Chiar si aici sunt rigizi? Nu iti dau voie cu telefonul mobil? E adevarat ca dupa primele trei luni iti cresc salariul cu 500 ron? Mentionez ca as vrea sa-mi raspunda cineva care nu lucreaza pe inginerie. Multumesc!
Ccv Joi, 10 Iulie 2014

Cel putin pe inginerie, din cele spuse de tipa de la HR la interviu, salariul este de 2.000 lei brut, net ar insemna 1.400 lei/lunar, la care se adauga bonuri de masa si o prima de 540 lei/luna. Din cele spuse de acea tipa, prima este trecuta in contractul de munca, este neimpozabila, se da lunar, indiferent de proiecte si se da inca din prima luna.

Totusi, din ceea ce am auzit de la prieteni care lucreaza la Segula (rivalii de pe piata), acea prima de 540 lei s-ar da decat in condtiile in care ai un lucrat in care esti implicat. In cazul in care nu exista proiecte, ramai cu acei 1.400 lei.

Pana la urma, ca proaspat absolvent, si 1.400 lei ar fi ok pentru perioada scurta pana acumulezi ceva experienta, problema insa consta in acea conditie de a semna contract pe 2 ani cu ei. In cazul in care pleci inainte de cei doi ani, esti nevoit sa le platesti o despagubire de de aproximativ 2.000 euro.

sergiu Joi, 21 August 2014
Si ce ar presupune jobul de ''Inginer Responsabil Afacere- Logistica Ambalaj''
micro Luni, 8 Decembrie 2014

A sustinut cineva testul tehnic?
Poate cineva sa dea cateva detali?
Multumesc!
Aingineritei Luni, 29 Decembrie 2014
@ micro . daca dai test pentru un proiect pe catia , e consta in modelarea 3d a unei piese si prezentarea in format 2d a vederilor si sectiunilor piesei respective . succes !
micro Miercuri, 7 Ianuarie 2015
@ Aingineritei.multumesc pentru raspuns, am uitat sa precizez ca sustin testul pentru matlab/simulink.
Marcu Luni, 16 Februarie 2015
In afara de testul in Catia s-a spus de un test mecanic.Stie cineva ceva despre acest test? Pe ce se bazeaza in general? Orice raspuns e bine primit.
mada8 Vineri, 5 Iunie 2015
Stie cineva daca interviul tehnic e in limba engleza/romana/franceza?Sau testele?
AdrianIs Marti, 6 Octombrie 2015
Tot ce pot sa spun despre Assystem este faptul ca sunt total dezamagit. Am fost chemat pentru un interviu. Am dat toate probele intr-o zi, stand aprox. 5 ore la sediul lor. Un total neprofesionalism al tipei de la HR. Habar nu avea ce ma intreba si pe langa asta a mai venit si cireasa dupa tort, faptul ca in cazul angajarii va trebui sa semnez un contract de 2000 de euro in urma caruia daca voi pleca in mai putin de 2 ani va trebui sa platesc practic instruirea mea. O totala prostie...nu am mai auzit la nici un interviu asa ceva. Practic orice companie cheltuie cu instruirea ta, ca na nu ai de unde sa stii, mai ales proaspat absolvent. O ingradire a drepturilor tale ca angajat. Nu recomand nimanui sa isi piarda timpul nici macar cu un interviu!
adypetrescu Luni, 19 Octombrie 2015
Am fost si eu sunat de cei de la Assystem acum ceva timp, dar cand i-am auzit ca vor sa stau in vizita pe la ei ~5 ore si sa dau 5 teste/interviuri: un interviu cu HR, altul cu directorul/responsabilul de proiect, un test in engleza, altul in Catia si inca unul tehnic (despre care am auzit ca e greu, ca sa te demoralizeze la exigentele salariale), i-am refuzat politicos. Cine se cred oamenii astia? NASA? Nu mai vorbesc de contractul de fidelitate despre care amintea subsemnatul de mai sus. Macar de ar veni cu o oferta salariala sa-ti astupe gura..
Adryian Luni, 8 Februarie 2016
Am fost şi eu recrutat de Assystem, apoi din curiozitate, m-am dus la interviu să văd despre ce e vorba. Ce pot eu să vă spun este realitatea: am dat 7 teste tehnice, sunt teste cu intrebări grilă, pe care le-am ştiut rezolva. Mă sună după câteva zile să-mi spună că am trecut testele cu bine dar nu sunt acceptat, pe motiv că aş pleca la concurenţă,iar clauza pentru mine nu ar fi o problemă. Este adevărat că există clauza de 2000 euro dacă îţi dai demisia,plăteşti suma resp. . Assystem este o firma neserioasă cu francezi zgârciţi.
Mediul de lucru: este un spaţiu închis,unde pătrunde cu greu aer proaspăt. Salarii foarte,foarte mici, ţi se promit diverse prime, dar acelea sunt cu semnul intrebării. Primele sunt doar de a te convinge să semnezi cu ei, să vezi şi tu cât de serioşi suntem noi, Assystem, în dezvoltarea ta.
Că tot se vorbea de folosirea telefonului la locul de muncă: au voie numai francezii să le folosească, românii nu au voie, ei le ţin închise în vestiarul pentru telefoane; francezii au voie cu tablete, telefoane etc. Românii nu au voie nici cu ceas tip smartwatch la mână ,dacă ai îl pui în vestiar alături de telefon, dar nici cu casca bluetooth la ureche nu ai voie. Dacă te prinde cu telefonul sau cu cele mentionate mai sus,chiar dacă ar fi închise, penalizarea este de 2.5% din clauza contractului,adică ai plăti 50 euro.
Nu au femei de servici, sunt tabele cu fiecare angajat român, care o dată la 2 zile, trebuie să rămână după program să facă curăţenie.
H.R.-ul : este exceptional, se vede ca sunt fete foarte pregatite,dar nu cred ca ar lua ele decizia finala in angajare.Chiar nu am cuvinte despre HR.
Salariul de 2000 lei, nu te impresioneaza, 2000 lei brut, pe orice post chiar daca esti programator,recruiter,mecanic, chimist, matematician, etc, tot acelasi salariu unic il ai.
Concluzie: Nu se merita sa iti pierzi timpul la ei, muncind, iar cu interviul sa te duci sa pierzi timpul nu se merita,iti strici ziua.
MaGe Vineri, 13 Mai 2016

Va salut. Va scriu inspre binele vostru. Nu sunt hater. Nu este primul meu job in Assystem. Da, dupa ce am dat 3-4 interviuri, 1 in franceza, dar am vorbit in engleza, am fost angajat. HR-ul mi-a spus ca fac cercetare si proeicte interesante si, formare profesionala. Pe atunci nu am intrebat de atestat sau certificat, am cazut pe spate parca m-ar fi pupat Dzeu pe frunte. Mi s-a spus ca nu am voie cu telefon, din motive de securiate, am zis ca asa o fi, ca suntem noul SRI... Mi-au spus ca pot avea 2 tipuri de formari, una de 2000 euro, alta de 7000 euro in Franta. Am gandit ca nu are rost sa imi prezinte romanii, sa fac formarea direct de la sursa. Am acceptat-o pe cea de 7000. Aceste formari sunt din punctul meu de vedere sa crezi HR-ul ca singurul motiv pentru care stai 2 ani la ei este ca formarea este foarte cautata si nu vrem sa mergi la competitie. Prezentand clienti gen Reno, Pejo si Daimler, altfel semnezi un angajament de fidelitate. Ca sa va explic, angajamentul de fidelitate este conform legilor, legal. Ei ofera formare si tu te obligi sa ramai 24 luni la ei. 24 luni suna ok, 2 ani este ok, parerea mea este ca este indeajuns sa te faca sa iti convina conditiile lor. Asa, revenind la formare, am acceptat cea din Franta, direct de la client, m-au pacalit ca stau singur in camera, am stat intr-o camera de 1 persoana cu paturi separate LANGA Paris. Ei zic ca este Paris, dar este Ile de France, un fel de Ilfov, pana la Defense faceam 1 ora cu mijloace de transport. Suna bine, formare profesioanal in strainatate, diurna de 60 euro pe zi (in 2014) si cazare la hotel. Hotelul era un dinasta cheap, Residual Home... in Guyancourt. Dar era aproape de sediul mama si de Technocentre Reno... Dupa ce te-ai prins ca nu este formare, adica nu faci niciun curs, iti dai seama ca e de fapt munca, si muncesti. Ah, sa clarific, eu dezvoltam ECU-uri in Simulink, e alta divizia de mecanica. Nu stiu cum este acolo. Acolo era frumos, net, nu facebook, youtube, dar ok. Atmosfera ok, francezi care nu stiu engleza samd. Cand te-ai intors, hopaaa, bun venit in sediu romaniei: Ori Reno, ori Pejo. Fara telefon, la Pejo e net, dar merge prost. Uitati sediul din Ro: http://imgur.com/8wXIDft ... Daca se vede imaginea in drapta este intrare in Zona Dedicata Reno, in care este o sala de croitorie: http://imgur.com/nPVJvkN ... sala mare, de 100 de oameni in care sunt 2 geamuri. Acolo nu ai voie cu telefon, smartwatch sau Pda, ca furi datele confidentiale. Geamurile sunt justificate ca poate cineva sa se urce pe cladirea IBM si poate face poze la monitoarele tale... O vrajeala ordinara. In stanga primei poze veti vedea niste cutiute in care iti lasi telefonul, ca sa nu cumva sa furi date. Nu ai net, nu ai geamuri, nu ai telefon. Pana acum suna bine. Cand te vrajesc ca revolutioneaza ingineria, iti vei da seama ca lucrezi doar cu excel si word, daca ai sanse, faci si ceva simulink. Dar asta cand se trezesc francezii sa iti dea, in principiu pe la 17:00. Team Leaderii sunt romani, sunt unii ok, altii nu si se poarta cu expresii: "trebuia sa le stii din facultateee! Ai 10 minute, ba nu, 5 sa termini treaba! Trebuie sa stai peste program sa termini treaba!" In cazul in care te ajuta ca nu stii : "Trebuie sa imi dai cel putin jumatate din salariul tau ca te-am ajutat." Si cand vrei sa ajuti pe altii, iti dau altceva de facut "la sangeee!". Iarasi, totul ok pana acum. Dar si cand nu ai incarcare si stai si te uiti 8 ore la monitor... Pauzele de tigara sunt prestabilite, la 10:00 15 minute, la 12:15 pauza masa o ora, la 13:00 pauza de tigara 15 minute. Inca un "plus". Proiecte de documentatie. Stres maxim! Cat despre salariu, te pacalesc cu prime de performanta care le iei dupa placul Team Leader-ului. 150 lei pe luna... In concluzie, multi zic ca e ok pentru un prim job, dar nu inveti nimic, mergi si faci niste munca unui chinez batran, mariri de maxim 350 lei... la sfarsit de an. Angajamentul nu au cum sa iti ia banii, si daca merg in instanta cu el, pierd ca nu au facut formare. Este mai ok decat statul acasa si te-ai uita la televizor. Poate ai sansa sa mergi si in Franta. NU RECOMAND.

Ellaaa Joi, 5 Ianuarie 2017
Sunt angajata in companie de aproape 6 luni si o sa va spun sincer care sunt conditiile de munca, ce se face si ce avantaje/dezavantaje exista. Interviul nu este unul usor, dar nici foarte greu (e usor ca si intrebari dar e mai greu pentru ca il sustii in engleza/franceza). Eu am dat un prim interviu cu o fata de la HR, interviu foarte usor cu intrebari generale si o mica parte in engleza sa vorbesc despre mine. Am dat un test grila cu aproximativ 80 intrebari pe calculator in engleza, pe mai multe categorii (logica, electric, matlab, auto, programare etc), dar raspunsurile cele mai relevante sunt de la primele categorii si sunt foarte usoare. M-au chemat la un alt interviu cu cineva tehnic (intrebari ok din domeniul auto si electronica in engleza sau franceza). Programul de munca este 8:00-17:00 sau 9:00-18:00 in functie de cum lucreaza si colegii cu care esti in proiect. Salariul este 2500 lei brut (daca ai diploma de licenta, nu ti se impoziteaza salariul deci ajungi la aproape 2100 net). In plus, beneficiezi de bonuri de masa de 200lei, prima de cazare + prima de deplasare (in total aproape 550 lei) , bonus de performanta (150 sau 180lei nu stiu exact-dar nu se da mereu) , prima de craciun/paste/concediu vara fiecare 700 lei si al 13-lea salariu (2100 lei). In perioada de proba(3luni) nu se primesc nici bonusurile nici primele, adica iei doar salariul+bonuri de masa. Din cand in cand se mai dau bani in plus pt diferite evenimente. Pauzele sunt stabilite la ora 10:00 (15 min) si la ora 15:00 (15 minute) + pauza de masa in jur de ora 12:00, cand ai timp si chef sa te duci. Intr-adevar nu ai voie cu telefonul pe platforma de lucru, dar sa fim seriosi, nu e o tragedie. Poti oricand sa iesi sa iti verifici telefonul, si in plus stim cu totii ca ne distrage atentia si totusi, esti la munca. Conditiile difera destul de mult in functie de compania pentru care muncesti. La Peugeot ai mai multe avantaje : acces la internet non-stop, cu cateva restrictii de site-uri de genul Facebook, Youtube etc, exista telefoane fixe la aproape fiecare birou pe care le poti folosi sa suni, sau sa fii sunat (deci lipsa telefonului mobil chiar nu mai e o problema). La Renault lucrurile sunt diferite adica nu ai nici internet nici telefon (regula asta e impusa de Renault deoarece sunt foarte stricti si tin mult la confidentialitate). In plus, beneficiezi de formare pt limba franceza sau excell in functie de nivelul la care esti. Formarea de la A2 in sus este si remunerata la finalul cursului daca ai peste 70% prezenta. Ai posibilitatea de a pleca in Franta la formare (in general se pleaca 2 saptamani cu cazare si drum asigurat, plus diurna 60 euro/zi) si o recomand tuturor, este o experienta foarte placuta.
Media de varsta cred ca e undeva la 30 ani (majoritatea angajatilor sunt debutanti). Nu e o munca grea, o invata aproape oricine intr-un timp relativ scurt. Asta este si motivul pentru care angajeaza tineri fara experienta, si motivul pentru care se cam pleaca dupa 2-3 ani. Contractul de fidelitate are si el rolul lui: ei investesc in tine, poate nu 2000 euro, dar daca esti destept poti profita la maxim de toate avantajele pe care ti le ofera, si intr-un timp scurt inveti o limba straina foarte bine. 2000 euro te costa daca pleci in primul an, iar apoi suma scade cu cat stai mai mult. In plus, daca nu iti place/nu te integrezi/te simti prea stresat sau exploatat, esti liber sa pleci oricand vrei in perioada de proba fara sa platesti nimic din acea clauza.
Judecati singuri daca se merita sau nu :)
zuzu11111 Vineri, 6 Ianuarie 2017
Cineva din interiorul firmei mi-a spus ca in jur de 150 de angajati din cei 700 si ceva si-au depus demisiile dupa sarbatorile de iarna (ultimele sarbatori, cele din 2016). Stie cineva ce s-a intamplat sau e ceva normal?

Exista preconizari privind noi angajari? Eu vad cam aceleasi anunturi pe hipo (si numai) (unde nu mai pot aplica, odata ce am aplicat acum 1 an aproape)..