Forum despre Autoliv Romania

geo Joi, 31 Octombrie 2013

In Brasov salariul negociat este 1600 minim.

autosclav Duminica, 24 Noiembrie 2013
Pe unele linii se munceste non stop schimburi de 12 ore saptamani de zile la rand, cu atatea ore suplimentare si platite 175% si sambete lucrate si duminici ar trebui sa iei o carutza de bani, in schimb AUTOLIV isi bate joc de tine si iti da 100-200 lei in plus, adica tu muncesti non stop ca un sclav si AUTOLIV te rasplateste cu multa mue, deci intr-o zi de 24 ore pierzi la AUTOLIV cu munca si transportul 14 ore, mai ai 8 ore de somn acasa, iti mai raman 2 ore sa te speli sa mananci sa iti vezi familia sa iti rezolvi treburile, 2 ore ai libere pe zi daca muncesti la AUTOLIV, nu inteleg ce se intampla cu restul banilor din aceste multe ore suplimentare si sambete lucrate si duminici, probabil smecherii din fabrica ii fura, sau pentru a ascunde abuzul din fabrica, nu sunt declarate aceste ore suplimentare si sambete si duminici lucrate, directorasii fabricii raporteaza ca muncitorii lucreaza schimburi de 8 ore, si ascund ca de fapt sunt 12 ore pe zi si unii lucreaza si sambata si duminica, si directorasii sunt atat de disperati ca nu mai vine nimeni la AUTOLIV, ca pleaca lumea in draci de acolo, incat isi pun reclame prin ziare pe stalpi pe blocuri la radio prin postele scarilor, dar nimeni nu vrea sa vina sclav la autoliv decat daca sunt super disperati, toti au auzit de AUTOLIV Sfantu Gheorghe, toti stiu ce se intampla aici, munca nu e grea, dar este intensa, adica nu ai momente intr-o zi in care sa nu ai nimic de facut 5 minute, deci 12 ore bagi ca avionu, si programul de sclav gratis care iti ocupa tot timpul si care nu este platit de AUTOLIV Sfantu Gheorghe nu atrage pe nimeni, macar daca ar fi corecti, ok lucrezi 300 ore pe luna, sa iti plateasca aceste 300 ore, nu sa ti-le fure, sa isi opreasca ei banii, daca macar 10-20 oameni s-ar duce lunar sa ii reclame la ITM pentru aceste abuzuri si furturi din salarii s-ar schimba situatia si nu ar mai da in batjocura ca shmenarii 100 lei in plus la salariu ar da corect 700-1000 lei in plus la salariu pentru sutele de ore lucrate suplimentar si sambete si duminici, de aceea sunt deja 15 pagini de comentarii de nemultumiri la AUTOLIV Sfantu Gheorghe, cautati orice alta firma pe situl asta, si nu cred ca are 15 pagini de comentarii denuntatoare la adresa ei, oricat de greu oricata prostie oricate ore suplimentare ai lucra, daca ar fi platite corect, lumea nu ar fi atat de nemultumita, si credeti-ma ca ar fi un efort financiar atat de mic pentru AUTOLIV Sfantu Gheorghe la cate pierderi de milioane de euro are firma asta, dar cu efortul acela mic financiar oamenii pot reduce pierderile totale cu mult mai mult, si oamenii buni nu ar mai pleca, deci nu pot intelege de ce directorasii nu fac nimic de 2 ani de zile deja, si continua sa fure banii din orele suplimentare, suma cheltuita pe salarii si impozitele aferente pe salarii de AUTOLIV e vreo 500.000 euro lunar, daca ar fi corecti ar mai plati 400.000 euro orele suplimentare, dar ei fac o "economie" de 300.000 euro la salarii, platind 50-100.000 euro ore suplimentare, sunt 1600 oameni in AUTOLIV, directorasii au vrut pana la sfarsitul acestui an sa "atraga" sa pacaleasca sa vina pana la 2000 oameni, nu au reusit si nici nu cred ca vor reusi, deja in sfantu gheorghe au cam epuizat oamenii disponibili, fie au fost deja angajati cu sutele si au plecat intre timp cu sutele, fie cunosc deja "povestea" AUTOLIV Sfantu Gheorghe si nu accepta program de sclav neplatit care munceste gratis sutele de ore suplimentare pe luna, iar din Brasov nu o sa vina nimeni aici sa lucreze 300 ore pe luna pentru 800 lei
marian Luni, 25 Noiembrie 2013
la Resita nu exista Autoliv, sa deschis o firma pe nume TOOLSHOP, care este din Arad
si are puncte de lucru la Gataia si Resita, ea face volane pentru Autoliv
Angajat Autoliv Resita Marti, 26 Noiembrie 2013
Marian, cred ca nu stii ce vorbesti. Autoliv exista in Resita de la inceputul anului. Toolshop e altceva si nu are legatura cu Autoliv Resita.
CORECT Sambata, 21 Decembrie 2013
STIE CINEVA DACA ANGAJEAZA SI FEMEI SAU BARBATI TRECUTI DE 50 DE ANI?
ionut33 Vineri, 3 Ianuarie 2014
tks admin ptr intelegere si multam...:)
altcineva Sambata, 1 Februarie 2014

salutare, stie careva ceva despre resita? am fost contactat pt. interviu.. multumesc

despre resita Duminica, 2 Februarie 2014

La resita e ok, nu are nimeni treaba ta daca iti realizezi planul de lucru, sau esti foarte aproape. Suplimentare fac numai cine vrea un ban in plus la salariu, restul stau acasa cu familia. Resita in curand implineste un an si ii doresc cat mai multi, ani si bani.

Persoana fizica Marti, 4 Februarie 2014
Buna ziua. De conditiile de munca(ore suplimentare, gradul de seriozitate, etc etc) de la Autoliv Ghimbav, divizia de centuri ce se aude? Am mai lucrat in productie, am avut expriente relativ ok sau chiar decente - fara exagerare - si experiente de-a dreptul absurde.

Ma intereseaza parerea celor(la nivel de operator) care vorbesc in cunostinta de cauza, informatii concrete, fara elemente de propaganda corporatista, daca se poate :)

Va multumesc.
Paul Marti, 11 Februarie 2014
Unde se poate trimite un CV pentru Brasov ?
sorin Marti, 11 Februarie 2014
Buna ziua.Care este salariul pentru operator un productie la Autoliv Brasov??
Maxx Sambata, 15 Februarie 2014
Salutare :-) saptamana trecuta m-a contactat o tipa de la Autoliv pentru divzia de la Sf. Gheorghe....i-am spus ca o sa ma gandesc bn daca vreau sa ma relochez la ei .Stie careva ce salarii se invart pentru personal tesa?
19arl Joi, 20 Februarie 2014
Salutare, spuneti-mi si mie ceva pareri despre situatia la divizia de centuri de siguranta va rog?
am fost chemat la un interviu pt postul de team leader si as vrea sa stiu in ce consta interviul, mi s-a spus ca voi primi niste testari din mecanica, rezistenta materialelor si desen tehnic etc.
va multumesc!
altcineva Luni, 3 Martie 2014
bine ,recunosc! im e tarsa ca ma zboara de acolo daca zic ceva! si in alta parte nu am unde sa ma duc ...,nu mai am ,,relatii,,ca de meserie nu-s bun deloc ........ ,, :P ''
Cristi Joi, 20 Martie 2014
Salut. Stie cineva de ce e fac angajarile printr-o alta firma intermediara(Adecco) la Autoliv?
Care sunt diferentele dintre contractul semnat direct cu firma la care lucrez si una de resurse umane?
adrian Duminica, 23 Martie 2014
sal cristi nu e nici o diferenta contractul tot cu autolivul il semnezi Adecco este doar un centru de recrutare care intermediaza angajarea ta
marius Joi, 17 Aprilie 2014
care este salariul la angajare pentru un team leader sau quality assurance in brasov pentru o persoana cu facultate fara experienta ?
alex Sambata, 19 Aprilie 2014

ce sanse are un barbat la varsta de 45 de ani sa se angajeze? cu studii superioare.

Marius Marti, 13 Mai 2014
operator linie Miercuri, 2 Iulie 2014
Imi place sa lucrez la Autoliv Resita! Nu e o firma perfecta, dar e un loc de munca OK. (experienta in Autoliv >1ani)