Forum despre Avira

Geo Joi, 20 Octombrie 2011
salut, ce stiti despre mediul de lucru si atmosfera din avira romania? unde mai exact au ei sediul si ce departamente sunt?
Camora Marti, 25 Octombrie 2011
din cate stiu e se inchid departamente pt relocare in alte tari "monkey country" asa ca e buna intrebarea, ce mai e nou la avira romania? :)
Matei A. Miercuri, 25 Ianuarie 2012
nu zboara nimic din interior nu vedeti? :)))) oricum e firma mica in romania asa ca...
boggy Vineri, 17 Februarie 2012
sal. ce departamente sunt in Avira Romania? stiu de ceva tehnic dar nu stiu daca este programare, testare sau serviciu clienti -suport tehnic?!?!?! mersi
claudiu Joi, 6 Decembrie 2012
pe ce baza te cheama astia la interviu, daca te cheama? am trmis cv la ei de muuuuuuuuuuuult. sincer ma asteptam sa zica ceva, corespunzi nu corespunzi, nu avem pozitii orice.
Ionut Vineri, 25 Ianuarie 2013
Salut,
Ceva informatii despre postul de Virus Analyst ? Mod de lucru ? Salariu ?
andrei Duminica, 31 Martie 2013
ce stiti de salariile pe germana?
andrei Duminica, 31 Martie 2013
in departamentul de support
costin Vineri, 3 Mai 2013
Cam care sunt salariile/beneficiile pentru un inginer senior la Avira?

Multumesc.
Silviu Vineri, 3 Ianuarie 2014
Au scos niste pozitii in decembrie a fost cineva sunat pana acuma?
Alex Luni, 3 Februarie 2014
Am aplicat si eu din decembrie pana acum la 3 posturi la ei. Le-am dat si mail si...nimic. Ma asteptam sa fie mai seriosi. Macar sa raspunda la mail. Sau poate pur si simplu trebuie sa mai astept...
neseriosi Marti, 6 Mai 2014

Procesul de recrutare la Avira Romania mi-a lasat o impresie cat se paote de proasta despre aceasta companie. Am aplicat la ei atat pe linkedin cat si trimitand direct cv-ul pe adresa de pe site-ul lor. Dupa o luna am fost contactat, am avut interviul cu cei de la HR, in care mi s-a spus ca indiferent daca raspunsul e pozitiv/negativ, ei anunta candidatii in maxim 2 saptamani. La fix o saptamana de la interviul cu cei de la hr am fost contactat si am fost solicitat pentru testul tehnic. Nefiind din Bucuresti, am primit testul tehnic pe mail. Asta s-a intamplat la jumatatea lui martie. De atunci, am primti un sigur mail de la cei de la HR acum o luna in care mi-au zis ca spera sa aiba un feedback pentru mine in maxim 2 saptamani, dar a trecut o luna si tot nu am primit nimic. Motivul invocat de ei pentru intarziere ar fi ca procesul de recrutare e intr-o oarecare pauza.
Legat de anunturile de angajare care tot apar, feelingul meu e ca tot ce apare pe site-urile de joburi sunt rezultatele unor crawlere care cauta pe majoritatea site-urilor companiilor de it si iau de acolo ce anunturi de angajare gasesc. Pe site-ul celor de la Avira Romania apar aceste job-uri scoase la concurs. Cat despre anunturile de pe linkned in, sunt postate de un recruiter de prin germania deci....nu stiu cat de relevante sunt (eu aplicasem in ianuarie si abia la o luna dupa a fost vizualizat de catre ei acest lucru).

buna Joi, 29 Mai 2014
buna hello , vrei sa spui ca anunturile acelea sunt la vrajeala?daca sunt atunci cum s-au agajat acei oameni acolo?
io Luni, 7 Iulie 2014
Salut,

Cei de la Avira m-au invitat din proprie initiativa la un interviu pentru o pozitie deschisa in departamentul Marketing. Dupa interviu mi-au dat de facut un proiect (test) de 8-10 ore pentru acasa cu un deadline de 24 ore de la data primiri testului pe e-mail.
Mi-am manifestat reticenta la inceput, deoarece realizarea unui proiect amplu intr-un timp scurt nu o consideram potrivita pentru un interviu. Insa mi s-a spus ca este un pas obligatoriu in procesul de intervievare.
Pana la urma am realizat proiectul si l-am trimis in timpul stabilit.
Am asteptat timp de o luna si nu am primit un raspuns. Dupa ce le-am solicitat un raspuns, am primit unul automat ca am fost respins, neprimind alte detalii.
Le-am solicitat detalii, iar ei m-au sunat si mi-au spus ca au angajat pe altcineva in Germania.
Astfel am pierdut timpul aiurea, iar ei au mai colectat niste idei gratuite pentru proiectele interne.
Puteti trage voi concluziile despre seriozitatea firmei.
fost_angajat Miercuri, 16 Iulie 2014
Am fost angajat(a) Avira destui ani (poate prea multi) incat sa-mi pot da cu parerea. Am plecat de ceva vreme, dar am ramas prieten(a) cu multi fosti colegi de acolo.

Sa incepem cu lucrurile pozitive:
- masa de pranz asigurata de firma (mancare mediocra, te plictisesti dupa 2-3 luni de ea)
- bonuri de masa
- abonamente Medlife
- teambuilding (1 pe an)
- fructe (vara inghetata), ceai, cafele, bla bla bla
- posibilitatea sa inveti chestii interesante (depinde de departament)

Cat despre partile negative, sunt multe de mentionat. Sa incepem cu politicile si discutiile interminabile in ceea ce priveste managerii. Desi inainte lucrurile nu erau chiar rele, dupa ce a fost dat afara CTO-ul (chiar fiul patronului) si a venit un nou CEO la conducere, firma a luat-o la vale, nimic nu merge bine, au fost pierderi. Fiind pierderi, au lipsit si maririle, deci oamenii au devenit nemultumiti.
Trebuie clarificat ca aproape toti managerii merg pe ideea "angajatul trebuie sa lucreze din pasiune, nu pentru salariu", sa va fie clar acest aspect de la bun inceput. Daca ceri un salariu prea mare, incepe sa ti se puna placa. Recomand negocierea unui salariu mare de la inceput, tocmai din acest motiv. Oricum depinde FOARTE FOARTE FOARTE mult de echipa, sunt echipe chiar misto si sunt echipe cu manageri foarte slabi pregatiti.

Toata lumea se plange de faptul ca anunturile de angajare sunt false. O sa infirm acest lucru, datorita faptului ca foarte multa lume a plecat (o echipa de la etajul 3, imi scapa numele, a ramas cu 4 oameni, din 13, in doar 2-3 luni), se angajeaza in draci. Cred ca sunt 50-60 de pozitii deschise, dar conditiile sunt destul de stricte la angajare, din cate am inteles.

In concluzie, daca esti junior care vrea sa capete ceva experienta, da, e un mediu unde se pot invata multe. Daca esti senior, cauta-ti in alta parte, sunt firme unde nu exista atata politica, mancatorie si pupincurism ca la Avira.

Daca aveti intrebari, va raspund cu placere aici.
dalis Miercuri, 16 Iulie 2014
Buna "fost_angajat",

Imi sunt de un real folos, detaliile tale.
Zilele astea am fost sunat de Avira pentru stabilirea unei intalniri. Am aplicat la ei pentru postul de "Virus Analist". Tinand cont de toate amanuntele prezentate de tine si de experienta ta in echipa Avira, ma gandesc ca la experienta mea care se intinde pe o perioada de peste 10 ani (toata doar in domeniul IT - networking, security, sau similar) e posibil sa nu mai fie cazul sa sper ca voi lucra si eu in aceasta firma. Stiu ca decizia finala imi va apartine, dar nu strica o parere in plus.

Daca ai timp si poti sa-mi dai mai multe detalii decat poti scrie aici, adresa mea este dalis72@yahoo.com.

Multumesc.
fost_angajat Miercuri, 16 Iulie 2014
@dalis
Prefer sa postez aici, ca sa citeasca si alte persoane.
Pozitia de Virus Analyst e una misto, analizezi virusi, comportamentele lor, poate faci si tool-uri. Colegii de acolo sunt super de treaba iar managerul VR e nota 10, fata de altii din Avira. Echipa respectiva e una din putinele unde merita sa te duci dpdv al atmosferei de lucru si a lucrurilor pe care le poti invata. Iar fluctuatia e destul de mica acolo, in general lumea lucreaza de multi ani pe pozitiile respective.
Acum depinde si de tine, daca-ti va placea ce vezi si daca nivelul salarial oferit e cel dorit de tine.
daywish Luni, 21 Iulie 2014
Buna am inceput un proces de recrutare cu Avira ,am trecut testul de limba si cel tehnic si as dori sa stiu mai multe detalii despre pozitia Customer Service Representatives ”“ Italian, salariu,proces, echipa.Va multumesc!
Maria Luni, 28 Iulie 2014
buna, aceiasi intrebare ca si Daywish am si eu, numai ca am inceput procesul de recrutare pt limba engleza. Poate cineva sa dea dea detalii? Daca mai sunt si alte teste tehnice, in afara de cel de 20 de intrebari din faza initiala? Cam ce salarii sunt si daca sunt platite diferit turele de noapte si week-end? (mi s-a spus ca sunt si din alea) Mersi.
fost_angajat Joi, 31 Iulie 2014
@daywish si Maria
Nu stiu multe despre acele posturi, dar din cate am inteles ar fi pozitii noi deschise in Avira. Ceva cu support sau call center, nu am inteles prea exact. Despre salarii, habar nu am. Cat negociezi, atat iei.:)
In departamentul la care nu am lucrat nu a fost vorba despre ture de noapte, deci nu v-as putea spune exact dar banuiesc ca sumele platite pentru turele de noapte si weekend se supun legii. In perioada cat am stat la Avira, totul era legal, deci probabil ele vor fi platite mai mult decat orele de zi. Cel mai bine intrebi la urmatorul interviu.