Forum despre Awinta Consulting SRL

Alex Vineri, 3 Ianuarie 2014

Stie cineva daca se mai fac angajari ??
Am auzit destul de multe chestii despre compania aceasta, dar totul este asa "in ceata" si ca "un mit"... nimeni nu stie nimic concret despre unde in Sacele este, ce cerinte sunt la angajare sau nivelul de salarizare...
Ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri ?!?

Patitu Luni, 5 Mai 2014
- Cerinte de angajare mine.
- Au 2 puncte de lucru...unul pe str bunloc si una pe str. canalului 44.
- pe bunloc nu am lucrat dar stiu ca erau probleme cu cazutul curentului, locul de parcare. Ambele locatii sunt f mici si angajatii stau foarte inghesuiti. Confortul si conditiile de lucru sunt minime.
- promit ca se vor muta cu sediu in Brasov de mai mult de un an dar nu fac nimic in privinta asta.
- salariile sunt bune - probabil ca sa acopere neajunsurile..dar atentie la conversia euro - lei .
- nu se acorda bonuri de masa sau prime.
- sa nu fi surpins daca ti se cere sa pleci in concediu cu laptopul..in caz ca exista problem la client ..sa le rezolvi.
- concediu iei doar daca nu te suprapui cu alt coleg de lucru in aceeasi perioada.
- oamenii par prietenosi. exista si oameni care stiu ce fac. de it trebuie sa tragi cu dinti ca sa obtii ce ai nevoie ca sa poti lucra(cont cvs ..de ex)
- se lucreaza in general pe linux (ca e gratis). hardware-ul e depasit.
- in lucrul cu nemtii (care dau banii) ajungi sa lucrezi pe cod scris de nemti, cu putine comentarii tot in nemteste, cu variabile tot in nemteste, iar baza de date(stufoasa) contine table cu denumiri prescurtate tot in nemteste. este deci foarte greu pt un necunoscator de germana sa asimileze si sa inteleaga codul.
- atentie la aparentele bune intentii ale managementului...sunt decat aparente.
- anumite persoane au intotdeauna mai multa dreptae decat altele...e bine sa le identifici si sa nu le stai in cale (daca planuiesti sa faci cariera in awinta).
- evit sa dau mai multe detalii despre anumite persoane din cauza regulilor.

bafta!
flopa Luni, 26 Mai 2014
Intamplator am citit parerea de mai jos scrisa probabil de un
respectabil fost angajat al firmei Awinta Consulting.

Incercand sa pastrez decenta, nu ii voi da numele, insa consider ca un drept la replica
este important sa existe in acest caz.
Asadar, conform exprimarii patitului, "vreau decat" sa mentionez cateva aspecte:

# "cazutul curentului" este o problema comuna in Romania.
Ea a fost integral rezolvata la unul dintre sedii, cu costuri relativ mari, din pacate nu facea

sens o solutie asemanatoare si pentru celalalt sediu, avand in vedere caracterul temporar al inchirierii sediului secundar.

# Intr-adevar, conditiile actuale de munca, referitor la spatiul de birouri, sunt destul de

dificile. Am ajuns in aceasta stare printr-o crestere foarte mare, in timp scurt, a numarului de

angajati - un lucru pozitiv in conditiile actuale ale pietei.
Luand in considerare dificultatile cu care o cladire de cel putin 3000 mp poate sa fie

achizitionata sau construita in Brasov, termenul de 2-3 ani pentru un astfel de proiect pare unul

firesc, evident pentru cineva care are putina experienta in acest domeniu.

# Din pacate, respectabilul "patitu", in cele 3 saptamani de deruta, irosite in cadrul firmei, nu

a reusit sa priceapa mai nimic:
-- conversia euro-lei este ajustata la fiecare 3 luni (imposibil de aflat dupa doar 3 saptamani inutile petrecute in firma)
-- exista o planificare decenta a concediilor (este valabil acelasi comentariu de mai sus)
-- exista aproximativ 20 de persoane care lucreaza in proiectul referit de 'patitu', care, chiar fara cunostinte de limba germana, nu am niciun fel de dificultati.
-- este totusi important de mentionat ca proiectul respectiv are ca deployment environment RHE - (ca nu e gratis....)

Incercand sa ignor greselile de scriere ale patitului (puse pe seama intimidarii in relatia cu awinta) doresc totusi sa ii multumesc pentru un singur aspect: in urma aventurii (nu poate sa fie vorba de o colaborare) cu el, am instituit si un mic test psihologic la angajare, evident pentru a evita alte situatii neplacute.
LiviuVasilica Marti, 3 Iunie 2014
Promedisoft/Awinta ... one man business in parteneriat cu o firma nemtemteasca care profita de forta de munca low cost din Romania prin acest flopa ce admistreaza SRL-ul.

Cei care vaneaza job-ri ar trebui sa recunoasca stereotipul IT patronului roman la angajare. Apreciem sinceritatea, sociabilitarea acetui flopa si grija de a nu isi strica imaginea, dar ca fost angajat pot confirma multe din feedback-ul de mai sus. In plus la vremea respectiva erau si multi angajati care "se sapau" intre ei, marea majoritate se bucurau de simpatia sefului.
Sonia Vineri, 8 August 2014

Iata o parte dintre avantajele de a lucra la Awinta:
#salarii foarte bune
#plata salariului la valoarea euro din ultima zi a lunii
#program de lucru flexibil, cu respectarea orei maxime de inceput
#transport gratuit asigurat de firma 9-18
#acces la sala de fitnes, piscina sau masaj
#prime de sarbatori
#cursuri gratuite de limba germana
#teambuilding-uri organizate de firma
#card de asigurare medicala Medlife
#flexibilitate in alegerea concediului

Cat despre partea cu barfele (care de altfel se nasc in orice alta firma) depinde de fiecare cum alege sa se bage in ele si sa le propovaduiasca sau nu mai departe.
temistocle Luni, 29 Septembrie 2014
Salutare,

plusuri:
- mediu de lucru placut (dinamismul fiind redat de proiectul pe care lucrezi, evident unele proiecte sunt mai statice si implicit cu mai mult lucru de uzura)
- remuneratie peste medie (platita la timp, prime, etc.)
- transport gratuit la si de la locul de munca
- asigurare medicala privata
- fitness, masaj, piscina (la alegere)
- program de lucru flexibil
- management ok
minusuri:
- spatiul de lucru cam inghesuit momentan (problema insa este in curs de rezolvare)
- lipsa unor proceduri clare de lucru (in unele cazuri este avantajos, insa in unele nu...)

nu pot sa spun decat "DA".
nani Luni, 29 Septembrie 2014
De curiozitate: cum functioneaza "plata salariului la valoarea euro din ultima zi a lunii"? Cineva indexeaza / actualizeaza salariile lunar si le transcrie in acte aditionale lunare, sau se practica plata unui salariu fix, la care se adauga luna o prima legala si egala cu diferenta pana la cursul euro?
MagdalenaR Joi, 4 Februarie 2016
Nici eu nu recomand aceasta firma. De acord cu comentariul patitului, managementul lasa mult de dorit. Aparent este o firma serioasa, insa dupa un timp, acel salariu plus avantaje nu compenseaza lipsa de respect fata de angajat.
Da, sunt si alte firme in domeniul IT in Brasov net superioare respectivei Awinta.

Subscriu in totalitate la aceasta nota lasata de patit:
"in concluzie , nu recomand awinta. exista firme decente de it in brasov care paltesc si bine si ofera conditii de lucru bune...iar unele chiar isi respect angajatii (asta nu gasesti la awinta - unde angajatii sunt barfii pe la spate de flopa himself)"

NU recomand.