Forum despre Axway Romania

ady Luni, 23 Iulie 2012
m-ar interesa si pe mine ce salarii sunt la Axway. sau orice informatie despre firma e binevenita. multumesc.
gigel Marti, 28 August 2012
Pe scurt, nivelul salarial pentru un post de senior software engineer cam pe unde se situeaza fata de medie?
Climatul din firma cam cum se prezinta?
ioana Vineri, 14 Decembrie 2012
Are cineva idee cam cat castiga un support engineer in Axway ,in medie ?
Mihai Duminica, 3 Martie 2013
In jur de 4500 in functie de experienta.
lulu Miercuri, 3 Aprilie 2013
Are cineva informatii utile despre aceasta companie - care este atmosfera, managementul, cum sunt proiectele ? Ma intereseaza mai mult partea de dezvoltare software.
doru Miercuri, 4 Septembrie 2013
dar pe contract renewal care sunt salariile?
doru2 Miercuri, 30 Octombrie 2013
renwal in jur de 3000+
Raluca Vineri, 10 Ianuarie 2014
Care este atmosfera in departamentul de suport tehnic?Sefii?Salariile?
adi Miercuri, 15 Ianuarie 2014
atmosfera ok...salariile cresc destul de greu. Sefii ok...se respecta angajatul
sorin Luni, 24 Martie 2014
Ce imi puteti spune despre postul de Software Development Consultant? Cat se plateste? Cat de mult esti "plecat" si cat de mult esti acasa? orice detaliu este binevenit. Multumesc anticipat
Radu Sambata, 5 Aprilie 2014

Saptamana viitoare am fixat interviu pentru postul de Dev. Security Expert. Are cineva idee care este nivelul de salarizare si in ce consta jobul?
Postul este pentru senior, dar eu, fiind junior, tot am fost chemat la interviu. Credeti ca am vreo sansa? Din pacate nu sunt familiarizat cu toate tehnologiile cerute in anunt...

Aveti idee daca se lucreaza la sediu de pe langa Piata Unirii sau altundeva?

Tonny Sambata, 5 Aprilie 2014
tot ce stiu despre firma asta este ca ia oameni de la Microsoft. este adevarat? daca da, nivelul de salarizare ar trebui sa fie bunicel.
un iteist Marti, 8 Aprilie 2014

E printre cele mai ok firme din punctul asta de vedere.

Durata de angajare dureaza in functie de nevoie. La mine a durat cam 1 sapt jumate. Acum de exemplu angajeaza la greu. Daca te descurci bine fii sigur ca te suna repede.
Nu au cele mai mari salarii din IT de pe piata dar salariile sunt peste medie, zic eu dar depind de dept, experienta si interviu(of course).
Desi mie interviurile nu mi s-au parut prea grele am auzit ca unora li s-au parut destul de dificile. Este o firma care este de mult in RO si vor sa aiba mereu oamenii cat de cat ok. De asta nu toti trec de interviu.
Binenteles ca nu toti angajatii is guru in IT, ca peste tot :). Nu dau oameni in masa afara. Nu dau oameni afara in general. Stiu doar zvonuri de acum 5+ ani dar niciun caz concret de dat om afara. Totul e pe cartea de munca.
Majoritatea managerilor sunt ok, poti vb deschis cu ei. Unele echipe is mai ok decat altele, ca peste tot.
Parerea mea personala e ca nu faceti nicio greseala daca va angajati la Axway. Decizia ramane la voi :)

a Sambata, 12 Aprilie 2014
ce stiti despre salariile pe testare? cat as lua cu o experienta de 6-7 ani ?
Puteti sa-mi spuneti ce tehnologii se folosesc, daca se face automatizare sau nu?
X Luni, 14 Aprilie 2014
Pt @a,
Cred ca undeva intre 5.5k si 7.5 k. Poti sa ceri peste dar s-ar putea sa iesi din grila si sa nu ti dea.
Se face automatizare. Depinde de echipa. In general se doreste folosirea unui framework intern.
Fiecare echipa are un tool de testare automat. In unele echipe se face doar Automat. ( Interop de ex. ).
O parte din produse sunt mai vechi(Integrator, Gateway,Map Designer - aplicatii standalone), altele abia se dezvolta. ( CG, Sentinel Web)
Tehnologii : Java / Web.
Pt @sorin: E un post nou, se face o echipa noua de PSO ( support pt franta ) . Iti trebuie java pt customizarea aplicatiei la client. Salariu, cat sa fie in grila. Junior 2-3 k , midd 3.5-5.5 k , senior ( 3+ ani vechime ) 5.5-7.5 k.
Pt @Radu: cel mai probabil postul este pentru securizarea aplicatiilor existente, multe din ele avand probleme de securitate. salariu la fel ca mai sus.
Pt @Tony: La Microsoft Romania se face doar support. Salariile pe support 2 ani vechime sunt si de 4k.
X
Andrei Marti, 15 Aprilie 2014
@x
Salut,
Pentru software developer cam care ar fi grila de salarizare? Ce tehnologii trebuie sa cunosti? Multumesc.
b Joi, 17 Aprilie 2014
cred ca X e pe acolo la salarii
@Andrei: cred ca poti sa mai adaugi 500 RON la fiecare level fata de ce a zis X si esti pe acolo.
iubi Luni, 12 Mai 2014
pentru suport tehnic fara experienta, ce salarii sunt?
o itista Sambata, 23 August 2014
Sunt o actuala angajata a acestei firme.
Din partea mea au nota 8, pe o scara de la 1-10, in conditiile in care 10 nu cred ca exista in RO in momentul de fata :)
Sunt multe neadevaruri care se scriu aici, de oameni frustrati, respinsi la interviu etc.
Sunt destul de rigurosi cu interviervarea, cel putin asa erau cand am venit eu aici.
HR-ul este interesat si prompt in cazul in care chiar vor sa te angajeze, in caz contrar nu va asteptati la telefoane, mailuri etc. Dar aceasta maniera e comuna tuturor firmelor din RO.
Atmosfera e OK, oamenii sunt f OK - si dpdv profesional, si social.
Salariile - depinde de exp si de abilitatile de negociere ale fiecarui om. Eu zic ca sunt la nivelul salariilor pietei, chiar putin peste. Mariri se fac, dar ca in cazul tuturor corporatiilor multinationale, rar si insemnificativ.

Overall, e ok, puteti veni la interviu cu inima deschisa :)
alex Marti, 2 Septembrie 2014
Imi poate spune cineva cum sunt orele de lucru? Fix la ora 9 sau flexibil 10-11?