Forum despre Banca de joburi

alice 9 Joi, 25 Aprilie 2013
Am fost si eu contactata de cei de la banca de joburi , mi-au zis ca e totul sigur si ca dupa ce o sa iau interviul si o sa platesc taxele in decurs de o luna o sa plec in Anglia la munca in domeniul hotelier. E pe bune????? Imi este frica sa nu fie doar vrajeala si sunt atitia bani pe care trebuie sa-i platim anterior. Va rog ajutati-ma sa iau o decizie inteleapta. Multumesc.
andi Joi, 25 Aprilie 2013
Va rog sa mi spuneti cum se numeste firma din Germania ,numele firmei pt cine a lucrat la ei ca sofer,curier
leonard cristi (fb) Sambata, 4 Mai 2013
euuu ce sa spun despre BANCA DE JOBURI !! -pentru mine e OK ok . tot ce mi-au scris si spus a fost CORECT !! MERSI BANCA DE JOBURI !
marius Marti, 14 Mai 2013
Salut,

Stie cineva care s-a plans ca a ajuns in Germania si a luat teapa cum ii spune la compania angajatoare? Daca sunt tepari se poate afla de pe anumite sit-uri din Germania
Silviu Marti, 14 Mai 2013
Salutare. Joi ar trebui sa ma duc in Brasov cu 500 lei si 806 euro pentru Germania. Mi se pare cam mare taxa de mediere cum ii zic ei, medierea e altceva, si cu banutii inainte. Stau si ma ganesc daca e teapa sau nu. Stie cineva cum se numeste firma din Germania. parca prea usoara e plecarea asta. Are cineva un raspuns.
Silviu Marti, 14 Mai 2013
Si vad ca adresa care e pe sait nu corespunde cu adresa primita zi de mine respectiv strada Vulturului nr4 Brasov.
marius Vineri, 17 Mai 2013
Salutare,
Eu am fost la Brasov la aceea firma si eram gata sa platesc acele taxe care au fost cerute dar in ultimul moment m-am razgandit deoare firma nu a vrut sub nicio forma sa-mi dea numele contractorului din Germania sau al unui roman care se lauda ei ca a plecat acolo si are vechime deja.Dupa ce am refuzat sa platesc am plecat iar dupa aproximativ 10 min m-au sunat sa merg sa platesc numai cei 500 ron(au primit o derogare si se poate sa platesc prima suma) iar cei 806 euro sa-i platesc numai la semnarea contractului. Am vorbit cu aceea consiliera si i-am spus sa-mi trimita pe e-mail numar de cont sa pot sa fac virament bancar dar mi-au zis ca nu mai este valabil postul pt mine deoarece nu am fost hotarat sa le dau banii inainte. In momentul in care nu am mai vrut sa continui procedura de plata mi s-a spus ca numai sunt numai 2 posturi libere,mai vin inca 2 persoane sa semneze contractul de mediere. Totusi care este logica sa chemi la semnare de contract 3 persoane pentru 2 posturi libere? mai este un semn de intrebare: cu toate ca toate posturile sunt ocupate nu se stie inca data plecarii. In cazul in care nu se gaseste un job pt tine se pierd cei 500 ron din start iar din cei 806 euro ai sanse sa primesti inapoi 350 euro dupa 14 luni cu cereri peste cereri.Daca ajungi acolo si nu sunt conditiile care au fost spuse la angajare ei nu-si asuma niciun risc si nu primesti nimic inapoi. Fiecare faceti dupa cum vreti dar dupa parerea mea nu este ceva in regula,anuntul a fost postat in luna noiembrie anul trecut. Oare de atunci nu s-au gasit 15 candidati care sa ocupe aceste posturi? NImeni nu a corespuns profilului?Pe mine m-au chemat la Brasov in 3 zile din moment ce le-am spus ca sunt dispus sa platesc acele sume.
Silviu Marti, 28 Mai 2013
Eu cred ca este o mare teapa si unii sau altii fac niste banuti frumosi din asta. Am fost la Brasov si i-am cautat, i-am gasit dar nu aveau o firma sau ceva dupa care sa-i reperezi. I-am gasit la un telefon, am intrat si mi s-a spus sa fac plata. Am cerut sa mi se prezinte numele angajatorului din Germania dar nu am primit un raspuns, mi se cereau banutii, am zis ca nu dau, m-am intors si am plecat, am mai primit niste telefoane nu am raspuns si mi-am vazut de treaba. Asta a fost.
iasi Marti, 9 Iulie 2013
e la mintea cocosului ca e teapa sa dai banii inainte
nici macar legal nu e dar,,,naivi sunt multi
gar_o Luni, 4 Noiembrie 2013
M-ar fi interesat si pe mine cateva detalii despre banca de joburi. Asa ca am inceput sa caut pe net. Am ramas surprins sa vad ca la aceeasi adresa, aceleasi nr de tel sunt de fapt 2 firme, care au aceleasi joburi dar modalitatea de a incasa comisioanele sunt diferite. Banca vrea banii jos la zic ei, ,,aprobarea dosarului'' ( si aici voi da niste detalii mai incolo ). si EuroStaff care accepta si plata unui avans dupa care restul se trage din salariile ulterioare. Acum una peste alta exista niste taxe la agentiile din Ro care in lumea civilizata nu exista. NICAIERI NU SE INCASEAZA BANI DE LA ANGAJAT!!!! In mod normal agentiile de recrutare ,,traiesc'' din comisioanele incasate de la ANGAJATORI!!! Si aceste comisioane sunt de la cateva sute pana la o mie si ceva de euro/lire, etc. In plus sa fim seriosi, ma uitam peste un job in Anglia; 360£ comision???!!!!! Sa fim seriosi!!!!! Oameni dragi, e chiria pe o luna intreaga in LONDRA! La salariul care il dau ei posibil sa il castigati ( si eu pot spune ca in mod sigur nu il veti castiga din primele luni) ar trebui sa veniti de acasa cu mancarea pentru prima luna. Apoi taxa de 100£ cica taxa brokerului imobiliar!!! F***, ce fel de taxa e asta? Cine naiba mai este si brokerul asta imobiliar? Nici barem taxa de 300-500 lei nu e normala, dar cred ca fiecare din noi ar accepta-o daca ar fi numai aia. Si acum sa va zic cate ceva din experienta mea cu o agentie intamplata acum cativa ani. Agentia era din Miercurea Ciuc. Imi pare rau dar nu ii mai retin numele si nici nu e relevant deoarece au fost oarecum rezonabili ( nu imi cerusera decat un comision de 240 de lei. in schimb unde m-au ,,ars'' a fost biletul de avion, rezervat printr-o agentie tot din Miercurea Ciuc si care dupa ce am verificat pe site la
gar_o Luni, 4 Noiembrie 2013
Tarom, am vazut ca era cu 60 de euro mai ieftin. Nu stiu ce credeti voi dar eu cred ca 60 de euro e o suma, nu asa. In fine, am ajuns in Anglia deoarece jobul era acolo. Aici stupoare. Noi romanii, ca sa putem lucra la aceea vreme, trebuia sa avem statut de self employed (PFA) iar noi practic acolo am fost preluati de o alta agentie de recrtuare englezeasca care a ales cativa din noi iar restul au fost pusi pe liber ( unii veniti prin alte agentii din tara au platit si comisioane de 800 de euro). Agentia ne-a spus ca era problema noastra sa ne rezolvam statutul de self, ei neacordandu-ne nici un fel de sprijin! Nici barem informatiile necesare pentru demararea acestui proces. Ne-au dat doar un termen de 2 saptamani in care puteam rezolva asta. In fine, unii am reusit, altii nu. Care e concluzia pentr cei care sunt in dilema; CAND FACETI UN CONTRACT IL FACETI CU AGENTIA DIN ROMANIA, DAR AGENTIA DIN STRAINATATE NU ARE NICI O OBLIGATIE CONTRACTUALA FATA DE VOI. Asa ca noi ramanem singurii trasi in piept. Pentru ca precis in contractul romanesc, ei sunt acoperiti, iar cei de dincolo nu au nimic cu voi. Cam asta este. Nu vreau sa zic ca nu cunosc persoane care au reusit sa iasa la munca prin agentii ro, dar ce trebuie sa intelegeti, e ca trebuie sa fiti extrem de bine informati inainte de a aplica, si de ce e acolo unde mergeti si despre agentie si de comenturile de pe forumuri. Nu fiti disperati sa aruncati cu banii! Intrebati inainte absolut tot ce vi se pare neclar. In fond sunt banii vostri munciti din greu. Si e problema lor daca intrebarile li se par incomode. Cu cat mai deranjati sunt de intrebari, cu atat mai mult trebuie sa va ganditi ca e ceva putred la mijloc. Cel mai sigur mod de a pleca afara e sa pleci
gar_o Luni, 4 Noiembrie 2013
ori direct prin agentiile straine care mai vin uneori la targurile de joburi si fac ele personal, angajari, sau sa cauti pe cineva care e deja acolo si sa te ghideze in acest sens. Cam atat din experienta mea si sper sa fie de folos si altora. Multa bafta si spor la bani!
John01 Marti, 17 Decembrie 2013
A mai plecat cineva cu ei? e teapa,nu e teapa? acum mi se spune ca pot plati doar 25% din valoare costurilor,iar restul imi opresc din primul salariu
sorynelu Miercuri, 15 Ianuarie 2014
buna ziua am sta de vorba la tel cu o doamna interviu plecare in Anglia bancadejoburi srl
Recruitment Office:
Str. Zizinului, nr 38-36
BRASOV - ROMANIA

vreau sa stiu mai multe despre va rog
... Luni, 20 Ianuarie 2014
@daria, daca ai fi citit si inteles ceea ce a scris cristi ti-ai fi dat seama ca nu a luat atatea tepe cum ai scris tu.. citeste atenta si nu raspunde prostii daca intelegi prostii
... Luni, 20 Ianuarie 2014
@Cristi
Multumim Cristi, e foarte bun articolul tau inainte de a lua o decizie
sunt si pareri bune si rele aici, care sa crezi... depinde, analiza-ti tot ce este despre X SRL, cantariti totul si luati decizia care credeti ca e mai buna !
infomunca Luni, 8 Septembrie 2014
In calitate de reprezentant al portalului de joburi http://www.infomunca.ro doresc sa va spun ca anumite informatii scrise mai sus sunt eronate. Infomunca.ro este intr-adevar un portal de joburi unde gasiti sute sau chiar mii de joburi ale altor companii de recrutare, dar Infomunca.ro este de asemenea si agentie de recrutare care a plasat in ultimii 5 ani peste 2500 de persoane in strainatate in peste 20 de tari. Doresc sa mentionez de asemeneaa ca toate companiile care posteaza joburi pe portalul Infomunca sunt verificate de catre noi si in proportie de peste 99% joburile de pe Infomunca sunt reale. Am scris 99% deoarece intr-adevar cateodata, unii utilizatori reusesc sa ne induca in eroare pentru o scurta perioada de timp, postand anunturi in numele unor companii a caror reprezentanti nu sunt dar aceste cazuri sunt depistate foarte repede si conturile respective anulate.