Forum despre BCR - Banca Comerciala Romana SA

rox Marti, 8 Aprilie 2014
Buna ziua, ma intereseaza salariul minim si maxim pentru consilier microintreprinderi ( nu pentru Bucuresti), cu experienta bancara de 10 ani. Multumesc!
intrebare Miercuri, 9 Aprilie 2014
ce salariu are un consilier call center la bcr?stie cineva?
Ionel Sambata, 12 Aprilie 2014
La call center-ul din Ploiesti, pe part time ai 800 net, iar pe full-time 1200-1400.
xoxo Marti, 15 Aprilie 2014

se fac inca angajari in sistem leasing desi a avut loc acum cateva luni o migrare in masa a angajatilor in leasing pe contracte directe cu bcr. din punctul asta de vedere este un mini haos.
oferta din timpul migrarii a fost insa atat de dezamagitoare pt mine personal incat in prima luna ca angajat bcr am si plecat:)) singurele lucruri de care imi pare rau sunt colegii, faptul ca imi placea ce faceam si ca lucram in buricul targului cum s-ar zice; other than that nu am ce sa regret. nu regret perioada petrecuta la bcr.

c Miercuri, 16 Aprilie 2014
@xoxo ai lucrat cumva la popriri?
intrebare Miercuri, 23 Aprilie 2014
ce salariu are un ofiter colectare?
@c Duminica, 27 Aprilie 2014
nu, eu am lucrat la IT. insa am cunostiinte care au lucrat/lucreaza pe la popriri etc si d-asta stiu ca s-a mai angajat in leasing
mihaela Duminica, 4 Mai 2014
am fost sunata prin luna februarie de la BCR sa ma anunte daca mai sunt interesata de un post de consilier zona rapida, post pentru care aplicasem la targul de joburi din toamna. am spus ca da si atunci doamna de la telefon mi-a spus ca voi fi sunata saptamana urmatoare pt a stabili un interviu. nici pana in ziua de astazi nu am mai auzit vreo veste. din cate am mai auzit iti trebuie pile sa intri la ei. asa ca bcr a iesit din lista mea de optiuni pt un viitor job!
carmen Vineri, 30 Mai 2014
Am fost sunata pt postul de ofiter colectare sediul BCR din Pipera stie cineva care este programul postului,salariul, unde se desf activitatea? Ms o zi buna
Arcadio Marti, 10 Iunie 2014
Am fost sunat de ei pentru ca doreau sa stabileasca o intalnire in vederea ocuparii unui post. Atentie, am fost sunat de ei, nu am aplicat eu...
Mi-au trimis niste detalii despre pozitie pe mail, apoi m-au sunat sa stabilim interviul. Le-am explicat ca nu pot ajunge intre orelle 08:00 - 18:00... deh lucrez. Mi-au spus ca ma vor suna din nou pentru a ma programa dupa 18:00... Si ADIO. Nu am mai auzit de ei... se pare ca sunt superprofesionisti, nu?
anonim Miercuri, 11 Iunie 2014
@c
Duminica, 27 Aprilie 2014
nu, eu am lucrat la IT

Salut pe ce pozitie ai lucrat la it ? o sa am un interviu la BCR IFN Leasing
@anonim Luni, 16 Iunie 2014
Buna, am lucrat in ca analist suport (level 2 pe baze de date), in centrala.
George Joi, 19 Iunie 2014
@Arcadio: Atata timp cat n-ai aplicat tu, e ok. Daca ai fi aplicat si s-ar fi comportat astfel, atunci, intradevar, erau neprofesionisti!

PS: Daca iti doreai neaparat sa ajungi la BCR, faceai tot posibilul sa te duci cand te-au chemati ei. Nu stiu daca ai aflat dar anumite trenuri nu trec de 2 ori prin aceeasi gara, metaforic vorbind. ;) Adica nu poti sa te astepti ca dupa ce ti-au facut o oferta, tot ei sa stea sa astepte dupa tine. Vrei, bine. Nu vrei? Sa fii sanatos, ca alta sansa nu vei mai primi!
c Joi, 19 Iunie 2014
@Arcadio: (desi banuiesc ca e o intrebare retorica ). DA. Au fost neprofesionisti fara indoiala Daca au spus ca te suna pentru reprogramare trebuiau sa sune. E cu atat mai bizar faptul ca nu au reprogramat din moment ce ei si-au manifestat interesul fata de tine in primul rand

si @George nu se justifica mintirea candidatului (chiar daca nu a aplicat el) si lipsa unui raspuns. Poate el reusea sa pana la urma sa -si faca timp si sa ajunga daca i se comunica ca asta este singura varianta posibila.
Adela Marti, 1 Iulie 2014
Si eu am fost la interviu pt consilier finaciar si trag in disperaresa te angajezi desi trebuie sa investesti ca sa lucrezi. Adica sa iti faci pfa , costuri care spun ei la inceput sa vada daca ti se potriveste nu e neaparat sa le suporti ca vor fi luate din primul contract ca poti face pe pfa-ul altuia, adica sa incasezi comisionul. Atata imbarligare si te plimba la nu stiu cate interviuri ca sa iti faca ofertatea, ofertate care consta practic sa iti spuna care este salariul fix si comisionul. Pun oamenii pe drumuri aiurea. Vin odata stau la discutie, imi spune multe povesti ,spun despre mine dupa care ma intreaba daca doresc sa dau testul sau sa vin alta data. Il dau in aceiasi zi, nici macar nu mi-a spus ca este de durata testul minim 1 ora ( bine ca nu trebuia sa mai ajung prin alte locuri programate), am facut testul super gresit, stiu sigur ca nu era de trecut si cu toate astea ma suna si ma felicita ca am luat testul ( aberatii de cerculete, triunghiuri, antonime si sinonime) si ma intreaba cand vin la training. Am zis ca nici nu am avut timp sa magandesc si ramane ca revin cu telefon. Revin cu telefon si zic ca nu doresc sa imi fac pfa ca sa lucrez, si ei tot insista. Trageti si voi concluzie!
philips Luni, 7 Iulie 2014
Stie cineva cam care este salariul pentru cei alesi in programul Learn@bcr?si daca a fost cineva implicat imi poate da niste detalii legate de program si restu?
George Duminica, 13 Iulie 2014
@philips: anul trecut era 800. Acum nu stiu daca l-au marit sau va ramane la fel.
banana split Luni, 14 Iulie 2014
Eu nu mai lucrez acum in BCR, insa avand in vedere ca stiu mai multe lucruri din interior, m-am gandit sa pun aici cateva informatii - poate vor fi de folos celor care se gandesc sa aplice la un job acolo. Luati-le ca atare - un punct de vedere, nu un adevar absolut (altii pot sa vada lucrurile altfel).

Este important de stiut ca salariile variaza foarte mult, sunt multe functii si posturi (o lista cu toate categoriile ar ocupa pagini intregi) si poate nu intotdeauna ai norocul sa nimeresti un post cu grila de salariu mare. Sigur, daca ai niste calitati/experienta exceptionale si care sunt utile si cautate in jobul respectiv exista posibilitatea obtinerii unei derogari de la grila - insa nu cred ca se intampla prea des, mai ales in conditiile de acum. Ceea ce este util de stiut - odata intrat in BCR, ai mai multe posibilitati bune de angajare decat din afara. Exista o piata interna de joburi, iar daca se gaseste candidat bun din interior nu se mai publica jobul si in afara (valabil si pentru studentii care vin in internship! - unii au ramas in BCR asa). Sigur, la intern pot sa existe si posturi deja "date", insa depinde de fiecare sa se informeze daca anuntul intern e "pe bune" sau e pus acolo doar pentru ca asa cere procedura. Iar salariul odata stabilit - acolo ramane. Cel putin in ultima vreme cam singura posibilitate de marire e schimbarea postului cu altul mai bine platit in grila.

In ce priveste atmosfera de lucru - iarasi difera de la un loc la altul si depinde foaaaaaarte mult de manageri. Unii dintre ei sunt foarte ok si oameni exceptionali cu care te poti intelege indiferent ce problema ai, in timp ce altii doar isi apara scaunul si isi exploateaza oamenii la maxim. Am avut parte de ambele specii. Deci daca mergeti la interviu eu as recomanda sa va pregatiti propriile intrebari despre lucrurile care va intereseaza cel mai mult si sa faceti si voi un mini-interviu cu viitorii manageri, ca sa va faceti o idee cam ce fel de oameni sunt si ce va asteapta. Daca puteti obtine info si din interior - si mai bine. Eventual cereti sa va intalniti si cu echipa/colegii inainte sa semnati ceva si daca vedeti fete lungi si cearcane negre, fugiti de acolo cat mai repede - clar e ceva in neregula! Si intr-adevar, procesul de recrutare poate dura uneori destul de mult.

Orele suplimentare neplatite este una din problemele frecvente de care am auzit (nu peste tot, dar in destul de multe locuri). Sigur ca nu se cer in mod explicit (daca s-ar cere oficial ar trebui sa le si plateasca), insa volumul de munca si tintele sunt atat de mari incat nu ai de ales - presiuni se fac mai mult acolo, de tipul: nu poti face = esti incompetent sau ineficient /trebuie!!!!! /cum, n-ai facut? /etc. etc.

In rest - concedieri pe scara mai mica sau mai mare, in valuri succesive, se inchid sucursale, se strange surubul la cheltuieli, mult de munca, de multe ori stres si agitatie, iar daca ai de la 40 de ani in sus deja te califici pt rolul de mamaie/tataie - cam astea ar fi problemele.

Ca parti pozitive le puteti include pe cel obisnuite la organizatii mari si care fac parte din grupuri multinationale: salarii relativ bune (aici depinde cat de pretentios e fiecare), posibilitati de invatare - inclusiv de la alti colegi (mai ales daca ai sansa sa lucrezi sub 12 ore / zi ;-)), sanse mai bune de dezvoltare a carierei in cadrul aceleiasi companii/grup, asigurare medicala privata (chiar e ok, sunt o gramada de chestii incluse), o gramada de colegi cu care poti relationa, etc etc.

Sper ca va fi de folos cuiva ce am scris.
Multa bafta tuturor! (indiferent unde aplicati)
PHILIPS Luni, 14 Iulie 2014
MERSI GEORGE.Am fost contactat pentru internshipul asta acum 2 saptamani,mau intrebat daca mai sunt disponibil am zis ca da si ca revin ei cu un telefon..si de atunci pauza..nu stiu ce sa mai cred acum:))
Ioana Miercuri, 16 Iulie 2014
buna,

poate ma puteti ajuta va rog cu cateva informatii utile. Am fost invitata la interviu pentru postul de consilier juridic Dept Executare Silita, Directia Recuperare

am cateva intrebari, pentru cine cunoaste direct/indirect (a auzit de la altii):
1) cum e atmosfera? sefii?
2) ore suplimentare neplatite?
3) salariul estimativ pentru vechime 3-5ani?
4) cam cat dureaza procesul de recrutare si in ce ar consta, in afara de interviu?

multumesc mult de ajutor