Forum despre BCR - Banca Comerciala Romana SA

banana split Miercuri, 16 Iulie 2014
@Ioana
Din pacate nu pot sa te ajut cu prea multe informatii - si probabil ca numai managerul de acolo le stie chiar pe toate. Ceea ce pot sa iti spun e ca postul, departamentul si directia respectiva fac parte dintr-o linie functionala mai noua, infiintata acum vreo doi ani, si care se ocupa de tot ce tine de credite neperformante. Practic a existat un nucleu format prin transferarea initiala a unor oameni / departamente deja existente, dupa care s-a angajat la greu - si cred ca inca se mai angajeaza.
Ref la salariu, cele cateva informatii "colaterale" pe care le-am avut ma fac sa cred ca se plateste destul de bine comparativ cu alte posturi din banca insa, repet, e doar o impresie a mea si nu pot sa garantez sau sa dau vreun nivel anume (grilele de salarizare pot diferi enorm de la un post la altul, chiar si in cadrul aceluiasi departament).
Mult succes la interviu!
Ioana Miercuri, 16 Iulie 2014
@banana split : multumesc mult. Una din problemele cele mai "delicate" la interviuri am observat ca este salarizarea...la final te intreaba clar ce pretentii salariale ai si aici nu prea stiu ce sa spun, ca sa am sanse de a fi luata in considerare....respectiv, un salariu de 1700-1800 euro net pentru o pozitie de executie presupun ca este mare (aici se cere vechime 3-5ani), insa nici nu stiu cam care sunt marjele intre care as putea sa "jonglez". Ideea e ca la actualul loc de munca eu am pozitie de conducere (am o vechime mai mare si specializari destul de rare pe piata) si am un salariu mai mult de dublu fata de ceea ce spuneam anterior, insa din motive personale as vrea sa lucrez la BCR (unul din ele este ca la actualul loc de munca nu plec acasa mai devreme de 21.00 zilnic, lucrez in week-end-uri curent, nu am concediu, etc si vreau un job mai relaxat, cu un program de 8h, ca regula, chiar daca mai prost platit, as vrea sa am si un copil, etc). De aceea am intrebat cele de mai sus...multumesc mult pentru orice sugestii/idei...sunt binevenite....
M Marti, 22 Iulie 2014
Buna ziua. Imi puteti da mai multe detalii despre postul de consilier financiar in Bcr-Bpl?! Munca in sine in ce consta si ce salariu ar fi? (fix sau comision)
Multumesc anticipat!
ANM Luni, 18 August 2014
Consilier client retail - part time (fara experienta) 1.000 lei + bonuri, asigurare medicala completa, telefon de serviciu (posibil si laptop de serviciu).
Iulia Duminica, 31 August 2014

ce puteti sa-mi spuneti de postul Collection?
Mediu?
Program?
Salariu?
Locatie?
Interviul cum se desfasoara?

Multumesc frumos.
Marius Marti, 9 Septembrie 2014
Cat este comisionul la colaboratorii BCR-Banca pentru locuinte si telefoanele care le dai sunt dupe telefonul tau, adica tu trebuie sa platesti si pentru a chema oamenii, s-au dai dupe telefonul celor de la BCR,-Banca pt locuinte??
Mircea G. Luni, 6 Octombrie 2014
Salut. A aparut un post de manager de proiect. poate cineva sa imi dea mai multe detalii despre echipa, salariu, modul de lucru, atmosfera, etc. in 2 zile o sa am interviu cu cei de la BCR si m-ar interesa sa stiu mai multe
alexandra Sambata, 15 Noiembrie 2014
buna.m-am inscris la BCR/BPL si am facut pfa.Acum as vrea sa renunt.Daca ma angajez in alta parte cu C.M,PFA-UL imi i'a ceva din banii castigati din locul de munca la care as vrea sa renunt?Si cum as putea sa scap de PFA?
anca Marti, 18 Noiembrie 2014
Buna.
Am fost sunata pentru un interviu Manager vanzari bcr banca pt locuinte. Are cineva idee in ce consta interviul si cam ce presupune job-ul.( daca trebuie sa faci tu contracte sau echipa ) ? Multumesc
Lary Vineri, 5 Decembrie 2014
Se poate inchide pfa-ul acolo unde l-ai deschis.
Anca, salariu fix nu vei avea, doar cei care lucreaza in sediul de pe Catargiu au asa ceva. Daca nu iti faci targetul ramai cu procent din cat ai facut in luna respectiva minus contributiile obligatorii.
andreea91 Miercuri, 24 Decembrie 2014
Buna
Am fost contactata de cei de la BCR pt postul de consilier clienti retail part-time. Mi-a fost transmis pe mail un chestionar de motivatie, apoi am sustinut un interviu telefonic care a decurs destul de ok. Acum sunt asteptata la sediu pt interviul si testul final. Insa, nu stiu la ce sa ma astept in legatura cu acest test. A mai dat cineva teste la interviu? Salariu aveti idee cam cat e? merci mult
ANONIM Marti, 30 Decembrie 2014

andreea91
Daca sustii interviul la Unirii o sa te intrebe despre produsele bcr si care sunt astea,care e diferenta dintre un card de credit si unul de debit,si o sa iti puna una din tipele cu care dai interviu un telefon pe masa si te pune sa il prezinti...gen ca sa o faci sa cumpere de la tine.
in final daca nu urla la tine,e ok te ia...pe mine mai avea un pic si ma lua la bataie
Salariu undeva pana in 900 de ron dca nu ma insel

euuu Vineri, 6 Martie 2015
Buna, am vazut ca postul de Consilier Financiar din cadrul BCR BPL este foarte discutat aici, asa ca vreau sa va povestesc cate ceva din cadrul acesteia.
Lucrez in cadrul BPL de 2 ani de zile. Intr-adevar, si eu am fost foarte speriata la inceput de PFA si de inexistenta unui salariu fix. Insa, acum, dupa atata timp, nici nu ma mai intereseaza acest aspect. La fel cum ti se spune si din interviu, veniturile sunt direct proportionale cu realizarile obtinute. De ce prefera BPL aceasta varianta? Simplu, vrei sa muncesti, munceste. Vrei bani cat mai multi? Ai toata sustinerea lor.Este un loc de munca in care depinde doar de tine sa iti asiguri acel venit pe care ti-l doresti. Citeam mai sus ca unui consilier ii revin "doar" 70% din comisionul de deschidere, restul impartindu-se intre coordonaor si manager. Dar pe CF-ul acela cine l-a recrutat? Cine a muncit cu el? Cui cere sprijin consilierul? Coordonatorului si managerului. Coordonatorul are ca responsabilitati recrutarea si formarea noilor consilieri, coordonatorul raspunde atat de realizarile cat si de esecul consilierului. In plus, unde mai pui chiria birourilor, utilitatile, materialele necesare si trainingurile? Eu personal, ca si consilier, deoarece mi-am facut treaba in fiecare luna, am castigat in fiecare luna intre 1000 - 4000 lei, depinzand de la o luna la alta. Si nici nu se omoara nimeni cu munca, belive me :) Mai apoi, am promovat ca si coordonator , avand deplina libertate de a alege consilierii pe care vreau sa ii am in echipa. De asta sunt 3 interviuri, nu ca sa va puna pe drumuri, ci penru a se asigura ca sunteti persoana potrivita pentru acest job! Ca si coordonator, categoric veniturile sunt si mai mari, minim 1500 pana la 7500 lei ( vorbesc din realizarile mele).

Asadar,daca vreti un loc de munca unde sa aveti motivatie financiara, vrei sa munciti si sa castigati salarii de strainatate, mergeti la Bpl, Vreti un salariu "fix" de 700-900 lei, poate se angajeaza casieri la Kaufland, sau, angajati-va la stat, ca acolo se plateste pentru stat :))
WLADIMIR Luni, 27 Aprilie 2015
Cam cat castiga un consilier client retail?ma refer la partea fixa
Yolo Miercuri, 1 Iulie 2015
Salut! Cine imi poate spune si mie ce semnifica auditul intern intr-o banca? Gen cate zile pe luna esti plecat sau cat de greu e jobul? Merci!
deutzha Joi, 16 Iulie 2015
Buna,azi am primit si eu oferta de munca pt consilier zona rapida ,dar nu mi-este frica ca nu ma pot descurca si apoi nu pot pleca pana nu implinesc anul.Ceva sfaturi?
Tudor Vineri, 2 Octombrie 2015
Am fost selectata pe pentru postul de consultant financiar la BCR banca pe tru locuințe, ce știți de acest job, contractul este doar pe baza de comision nu se specifica parte fixa, doar comision, iar potențialii cineti trebuie sa-i găsesc "ducând vorba mai departe" nu exista o baza de date la care ma pot raporta. Ce parare aveti? Este cineva in domeniu?
Gabriela25 Marti, 5 Ianuarie 2016
Buna seara ,

Am fost selectata pt un interviu : Consilier client retail in Pitesti , imi poate spune cineva ce mediu este de lucru , salariu si alte detalii care m-ar poatea juta ?

Va multumesc.
maraJ Marti, 5 Ianuarie 2016
Cand ai interviul Gabriela25? Sa stii ca mediul de lucru depinde f mult de colegi, nu stiu pentru Pitesti (Iasi e ok de ex). Salariul minin din cate stiu ar trebui sa fie 1500 de ron dar depinde f mult de ce trebuie sa faci. ai mai multe detalii?
Ela88 Miercuri, 6 Ianuarie 2016
Bună. Pe postul de consilier client retail salariul este intre 2000 și 2500;depinde foarte mult ce experienta aveți pana acum, pentru a ști ce salariu va negociați. Trimestrial primiți bonusul de 3000 jet asta dacă se face targhetul individual; acest targhetul poate fi făcut sau nu...totul depinde de capacitatea de munca a fiecăruia. Mult succes.