Forum despre Billa Romania

iris Joi, 22 Noiembrie 2012
imi poate spune cineva care sunt salariile ca lucrator in magazin in Bucuresti (pe sala, casier, etc)?
maria Sambata, 12 Ianuarie 2013
orice detaliu despre cum este mediul de lucru la BILLA e binevenit !!!!!
MihaeLa Marti, 9 Aprilie 2013
YOKO , eu credeam ca la mc donald's e programul urat si uneori uita sa iti plateasca 2,3 ore ...la Billa e "film de groaza " din ce spui tu ... pe vremurile astea se mizeaza pe faptul ca iti gasesti greu altceva si nu ai de ales....
poke Vineri, 24 Mai 2013

600 ron in mana si bonuri , program l-v 8 ore (teoretic), s-d 12 ore.

alex Luni, 27 Mai 2013

Eu iau 600 ron si bonuri,nu se platesc orele suplimentare dar se dau libere

Roxana Joi, 24 Octombrie 2013
A lucrat cineva ca Asistent Manager la ei? Cum e? Cum se comporta, ce salarii ofera, care e mediul de lucru?
Cineva Joi, 20 Februarie 2014

Platesc putin 730 lucrator comercial + bonuri care le poti folosi numai la ei (sunt si scumpi) orele suplimentare nu le platesc (si sunt ore suplimentare).

ioana Duminica, 16 Martie 2014
a fost cineva chemata la interviu pentru postul de asistent manager? Eu am vorbit cu o domnisoara de la resurse umane care cred ca avea un defect de vorbire...pentru ca zicea un cuvant din 2 in 2 minute ...nu putea sa aiba un discurs coerent....mi-a spus ca se lucreaza pana la 12 noaptea in acest post in rest a promis ca imi va da un raspuns...raspunsul nu a venit nici dupa o luna...
johny Miercuri, 23 Aprilie 2014
A fost cineva chemat la interviu pentru manager trainee? Si imi puteti spune ce salar are un director de magazin si un adjunct?
Alin Marti, 26 August 2014
buna ziua! am si eu o intrebare: ca sef departament la billa in bucuresti ce salarii se dau?
anonim Miercuri, 27 August 2014
In Bucuresti nu stiu, dar pentru un oras din provincie 1500 lei brut plus bonuri de masa. Bineinteles, grila de salarizare este diferita si depinde foarte mult de oras, fluxul de clienti si altele.
amna Joi, 11 Septembrie 2014

Buna,am lucrat in cadrul companiei billa de aproape trei ani,am fost lucrator comercial aproape un an si apoi am fost promovat, fara sa cunosc pe nimeni din conducere.e adevarat salariile sunt foarte mici ca lucrator, motiv pentru care angajeaza toti lenesii care nu sunt tinuti in alta parte,dar programul e program daca lucrezi peste program, din lipsa de personal ai recuperare, nu te obliga nimeni si esti respectat,nu te injura nimeni..cel putin asta se intampla in arad.
P.S pentru cineva fara experenta billa e o rampa de lansare in munca.

Anonim Miercuri, 8 Octombrie 2014

In provincie se munceste cate 14 ore pe zi, nu ai liber 2 zile cum este normal,ci o singura zi pe saptamana,dar nu in weekend ... Salariul este 600 ron. Stie cineva daca de craciun,paste se dau prime? Va multumesc

Anonim Duminica, 12 Octombrie 2014
Stie cineva din cei care au lucrat dc dau prime de sarbatori?
Va multumesc.
mirelut Marti, 4 Noiembrie 2014

Lucrez la Billa Timisoara de o perioada destul de lunga de timp ca si lucrator comercial, intradevar bonurile de masa sunt stampilate si nu poti face cumparaturi numai de la ei....dar programul de lucru este respectat cu strictete, salarul este de 1050 brut adica cam 770 net, lucrez 5 zile din 7, daca cumva sunt chemata din ziua libera la lucru primesc o alata libera....seful este un om foarte cumsecade nu am avut nici un fel de altercatie cu el......pauzele sunt pauze..nu inteleg despre ce vorbiti....inseamna ca nu ati lucrat la auchan unde managerii de raion,de segment si directorul magazinul se cred inventatorii rotii....nu stiu cum e in alte orase dar la billa la care lucrez eu e ffff ok....

eu Marti, 2 Decembrie 2014
Am fost si eu la un interviu la inceputul lunii Noiembrie si nici acum nu am primit un raspuns.Logic ca e negativ, dar urasc faptul ca de fiecare data au aceeasi poezie:Va anuntam indiferent de raspuns-si asta se intampla la majoritatea firmelor.
Deux Miercuri, 7 Ianuarie 2015
Oameni buni, prime de Craciun nu iau nici sefii. Ei iau alte prime, dar nu d-astea de sarbatori. Faptul ca muncesti 15 ore pe zi fara libere tine de seful de magazin si nu de regulile companiei. In magazinul in care am lucrat eu puteai avea si o saptamana libera pe luna, daca iti cumulai liberele si cu cate o zi-doua de concediu. Programul era de 8 ore plus 30 min. pauza de masa, fara pretentii la ore suplimentare. Salariul, din pacate, era de mizerie, cam ca in majoritatea supermarketurilor de gen, de altfel. Cred ca atmosfera dintr-un magazin este generata de directori. Daca astia zbiara toata ziua si te trateaza ca pe un sclav, asa te simti. Daca insa dai peste un director uman, iti raman nemultumirile legate de salariu sau de alte aspecte pe care nici directorul de magazin nu le poate rezolva, dar macar nu te mai duci la serviciu ca si cum te-ai duce la spanzuratoare.
bialex Joi, 9 Aprilie 2015

La Billa Sinaia se lucreaza de cele mai multe ori cate 10-11 ore pe zi, cu cel mult un liber pe saptamana, din cauza LIPSEI DE PERSONAL; nu se platesc ore suplimentare, majoritatea salariilor sunt minime; se munceste mult, dar prost organizat. Toti angajatii isi fac treaba in sila; ti se considera o ora pauza de masa si de multe ori nu apuci sa mananci nimic. Esti tratat ca un robot. Sefii cei mari vin doar in control, fara sa vrea sa cunoasca adevaratele probleme din interior (cred ca s-ar putea discuta confidential, cu oricare angajat in parte). Cum intra in magazin incep ei cu reprosuri si nemultumiri ca sa nu apuci tu sa intrebi nimic despre salariile mici, orele suplimentare neplatite sau macar liberele legale neacordate. Sunt multe intrigi. Profesional nu ti se explica nimic, nu ti se arata concret cum trebuie lucrat, ca si cum cunostintele ar fi secrete! Doar ti se cere peste masura! Nu se cunoaste niciodata programul de lucru. Chiar daca exista cat de cat ceva stabilit, programul se poate modifica instantaneu si esti chemat din liber ; daca nu-ti convin conditiile ti se cauta nod in papura sau esti poftit direct sa-ti dai demisia ! de unde porneste totul ???....Domnilor sefi, chiar nu aveti nimic pe constiinta ?

adelaadela Joi, 10 Septembrie 2015

sa va impartasesc si eu experienta mea cu Billa Romania!
merg la inteviu pentru admin. de baze de date , raspund la intrebarile stupide ale celei de la HR , ma lauda ca vai de tare esti , ce calitati ai,erc. vine managerul IT, un om aparent de treaba, imi pune intrebari, i se pare ca sunt potrivita pentru acest post si ma cheama sa dau un test de BD pe care l trec cu bine, dar sunt ca si anagajata
imi spun ca sunt angajata pt ca vad in mine potential si ca o sa devin foarte buna pe parcurs si bla bla bla.
hotaram cand sa incep, imi fac oferta salariala,ma pun sa mi adun tot felul de acte, toate bune, toata lumea fericita!
ma pun sa anulez toate interviurile ca o sa ma ia sigur sigur , incep toate procedurie necesare , sa mi fac analize, sa aduc documente necesare , cazier etc ,
astept astept sa ma cheme sa duc documentele si sa semnez contractul, daca vad ca nu ma suna ii sun eu sa vad ce s a intamplat ca ma tin pe loc,
imi spun ba ca au fost informati ca directorul financiar nu doreste sa mai faca angajari in departamentul IT, ba ca nu stiu cine de la Viena face reorganizari in firma , ba ca locul meu nu e la billa romania dupa ce erau toti incantati ca o sa lucrez acolo si imi tot ziceau ca vai ce potrivita sunt pentru acel post, ba ca intra managerul IT in concediu, ba ca sa stau 3 sapt sa vina el din concediu si vedem dupa aia, dar pana atunci sa merg si la alte interviuri! intr-un cuvant ca nu o sa ma mai ia sa lucrez acolo!
Sper ca aceasta postare sa va ajute si sa va faca sa va ganditi mai bine inainte sa va angajati la ei!

TantiAglaia Miercuri, 30 Martie 2016

Pentru un salariu minim pe economie + bonuri de masa, muncesti intre 10 - 12 ore / zi (de luni pana duminica), fara pauza de masa, desi in contract sunt trecute 40 de ore / saptamana, adica 8 ore / zi (de luni pana vineri) si o pauza de 30 de minute. Te angajezi pe un post si muncesti pe 4 sau chiar 5 posturi. Sunt zile cand nu ai timp sa mergi nici macar la WC. Programul incepe la 6 dimineata si tine cel putin pana la ora 16. Au fost zile in care am muncit si pana la ora 18. Transportul nu se deconteaza, desi cheltuiam mai bine de 100 de lei / luna din salariu. Se mai mira seful de magazin ca nu vine nimeni sa lucreze la ei sau ca le pleaca oamenii. Ca sa nu mai spun ca, in magazinul unde am lucrat eu, toti dadeau ordine (de la cel mai mic la cel mai mare, inclusiv angajatii firmei de paza). Toti stiau sa faca de toate, dar de fapt nimeni nu stia sa faca nimic, decat sa dea din gura. Aia mai vechi formau o gasca in care era imposibil sa intri. Te vorbeau de bine, dar pe la spate te faceau praf la seful de magazin. Aveau camere de supraveghere in magazin, in depozit, pe holuri, la frigidere. Ma felicit ca am plecat inainte sa o iau razna. In urma experientei de la Billa, m-am ales cu dureri foarte mari de coloana. Aviz amatorilor. Banii se fac oriunde, dar sanatatea nu se trateaza decat in spital, pe banii tai.