Forum despre Bitech Company

a Luni, 15 Octombrie 2012
Am interviu la ei... Merita 10 ore pe tren oare? Are cineva ceva pareri?
Sonne Luni, 5 Noiembrie 2012
In opinia mea nu merita sa lucrezi la ei. Am lucrat o luna acolo si am plecat cu gust amar. Pogramul de lucru e bun, de fapt e singurul lucru care mi-a placut, in rest il consider cea mai negativa experienta in domeniul call centerului. Modul de bonusare e oribil, iti primesti banii din bonus abia dupa 3 luni si oricum e o nimica toata, te poti lipsi de el. Mai ales nu mi-a placut obiectul muncii, lucram la recuperari credite si trebuia toata ziua sa ma cert cu clientii sa ii conving sa-si plateasca factura si la cat stress era acolo sunt sigura ca eram subplatita. Si mai ales mi-a displacut atitudinea sefilor carea erau un fel de zei acolo (asa drept ocmparatie unde lucrez acum, sefii cand vad ca am nevoie de ajutor vin imediat si ii mai vad ca mai lucreaza cot la cot cu noi daca situatia o cere). Dar cel mai mult m-a enervat ca atunci cand mi-am dat demisia ei m-au pus sa semnez o hartie cum ca ei m-au dat afara si nu eu am demisionat.
Va urez bafta!
Mighty Miercuri, 14 Noiembrie 2012
@Sonne: macar ce salariu fix iti ofereau? Pe net apare 200-300 euro, cam putin..
luccius Sambata, 16 Februarie 2013
1200 ron + bonuri de masa, program 6 ore pe zi
brosd Duminica, 17 Februarie 2013
e destul de putin pt munca pe care tb sa o faci plus ca pauzele le recuperezi
Cristi Luni, 25 Februarie 2013
mersi de info, azi m-au chemat la interviu, pe banii astia ( si la asa conditii, fie ele si numai 6 ore ) nu ma duc.
mariutza Vineri, 15 Martie 2013
Eu lucrez pentru Bitech Company de 2 ani si va spun cu toata sinceritatea ca nu este deloc adevarat ceea ce spune dsoara Sonne. In primul rand, ar trebui sa luam in considerare faptul ca atunci cand am avut nevoie de un job, Bitech ne-a dat o sansa si salariul nu este unul foarte mare intr-adevar, dar nici de neluat in seama. Sa ne gandim totusi ca este vorba de un program de 6 ore si 20 min si activitatea departamentelor nu este una extrem de solicitanta. Pentru 6 ore pe zi, 12 mil + bonuri de masa + anumite bonusuri, eu zic ca este echitabil. In opinia mea, cam dupa 3 luni de zile poti afirma ca ai inteles cat de cat politica unei companii, felul muncii si modul de organizare. Dupa un timp ne putem da altfel cu parerea dar luand in considerare atat aspectele placute cat si cele mai putin placute( care de altfel exista in orice companie).
ionel Miercuri, 15 Mai 2013
E la fel ca cea de la etajul 2,nu va recomand,bonusuri la misto,ticketele le iau TL ,e o mare harababura
eu zic Duminica, 19 Mai 2013
Nu stiu la ce harababura va referiti...sa muncesti 6 h si sa iei 1200 ron,plus bonuri si un bonus cat de cat lunar, nu cred ca este tocmai putin cand alte companii nici macar salariu fix nu iti ofera.Sa fim seriosi,stim cu totii in ce lume ne invartim...am aproape un an de cand sunt la ei si mi se pare ok,nu se speteste nimeni cu munca.Vreti mai mult,foarte bine!optati pentru firme care platesc mult mai mult dar si cerintele sunt pe masura...
giulian Luni, 1 Iulie 2013
conjunctura a facut sa ajung la Bitech desi auzisem lucruri nemultumitoare despre ei,pot spune doar ca m-a surprins placut prin seriozitatea lor si spatiul decent in care se lucreaza,nu stiu cum este pe alte proiecte(sunt destul de multe in bitech) dar eu lucrez pe sollecito vodafone si este mult mai bine decat ma asteptam,ca bani poate initial 1200 ron + bonuri nu suna placut dar facand raporul la programul de 6 ore si 20 de minute pauza este acceptabil tinand cont de piata muncii. sfatul meu...nu mai plecati urechea la ce auziti si mergeti sa vedeti despre ce este vorba.
eusiatat Marti, 23 Iulie 2013
lucrez de multi ani la bitecch...nu va recomand ....e un job bun ptr a capata experienta .Intradevar e on job sigur ,rezista pe piata de 13 ani si vor rezista in continuare , dar e prost platit in comparatie cu munka depusa , si mai nou nici prea respectat nu esti.Daca mai aveti si un copil eu zic sa fugiti de bitech ,Nu ti se acorda libere cand vrei iar daca iti iei vreun medical nu te uita 2 ani, te tine minte .Iar cu concediile pot spune ca actual mai sunt inca persoane cu 4 5 sau mai multe zile de concediu de pe anul 2012 .Lucrez tot la recupero credito.Nu se merita avand in vedere ca iti distrugi nervii
Intradevar respecat ziua de salariu , de fiecare data am luat inainte de termen , e curat ,bucatarie , fumoar dar cam atata pozitiv
Daca mai esti si fumator e cam nasol cu pauza , alergi toata ziua pe holuri, ai 2o min pauza dar poti depasi la un maxim de 25 mi . toti spuneti ca e convenabil sa lucrezi 6..20 / zi....Spuneti si faptul ca se lucreaza si 2 sambete pe luna ...tot in salariul de 12 mil
Eu una am inceput deja sa caut un alt job...
cit Sambata, 31 August 2013
Indiferent cat de mult randament dai (fie ca esti printre cei mai buni sau esti cel mai bun dintre cei mai buni; iar persoanele competente le poti numara pe degete), pentru team leader si conducere, acest lucru nu valoreaza. Daca ai capacitate de gandire si personalitate puternica de incerci sa ii iei tare, spunandu-ti punctul de vedere (logic, atunci cand ai dreptate, insa 95% din cazuri ai dreptate) atunci cand ti-a ajuns nesimtirea pana peste cap, sa nu fi surprins sa constati ca atat team leaderul cat si conducerea se blocheaza, stiind ca ai dreptate in ceea ce zici insa avand cu totii o lipsa considerabila de buna crestere iar pregatirea pt. pozitia pe care o ocupa este doar in imaginatia lor, nu stiu ce sa mai spuna. Dar cu toate acestea, bineinteles ca ti se vor evoca motive (minciuni din partea lor) incercand sa iti "arate" cum ca situatie este nefavorabila tot din vina ta. Ca la final, cand vei observa ca nu ai cu cine discuta si cand le vei spune ca ori se vor indrepta lucrurile ori vei pleca, sa nu fi uimit atunci cand vei auzi ca te poti duce in alta parte, ca nu au nevie de tine. Chiar daca tu esti printre putinii care dau randament si probabil ca mai ai si vechime. Concluzie: sunt dispusi sa-si piarda putinii oameni competenti si cu vechime, in momentul in care acestia ajung sa numai suporte bataia de joc, in loc sa caute rezolvari. Iar in ceea ce priveste salariul de 1200 lei net + bonuri, acest pachet salarial nu se schimba dupa 6 luni asa cum ti se comunica la interviu (dupa 6 luni salariul ar trebui sa creasca), iar atunci cand creste (foarte rar si nu pentru oricine), se majoreaza cu maxim 100 lei. Poate ca tot ceea ce veti citi aici, o sa va faca sa ganditi si sa realizati odata pentru totdeauna ca mentalitatea romanului legata de zicala "bina ca ai unde sa lucrezi" este una care sta la baza tuturor tarilor de lumea a 3, din care facem si noi parte. Fiindca nu este in avantajul angajatului un salariu de nimic, in conditii de nimic, cu o perspectiva de evolutie profesionala de nimic.
becco Miercuri, 18 Septembrie 2013
Tot ceea ce am citit pana acum pot spune ca este adevarat. 1200 ron + bonuri de masa si cum ca dupa 6 luni,8..depinde iti mai dau 100 ron... Ajungi undeva la 1300 net platiti la timp, bonurile de masa si desi modic un 50 de euro ti-i poti lua ca bonus si daca nu te spetesti, chiar daca nu ai sclipiri si esti UNUL din cei poate 200 de angajati.
Sa facem un calcul final 1500 ron ,repet ,platiti la timp, + bonurile care le iei din primele zile ale lunii... Cam asa stau lucrurile... Este adevarat ca de cele mai multe ori TL-ul neaga evidenta cand ii expui o problema, pentru ca au sau nu alte lucruri pe cap, dar unde nu se intampla asta?! Tot ce pot sa spun este ca job-ul in cadrul acestei firme ramane la aprecierea fiecarui angajat, in functie de ceea ce cauta.
Personal atunci cand am avut nevoie de zi libera sau sa imi mut concediu dintr-o saptamana in alta s-a putut. Este in functie de proiect si de atitudinea fiecarui angajat. Daca unul e "rompe scattole" ,are doar drepturi, comenteaza mereu( vorbesc atunci cand situatia nu o cere) este evident ca i se pot refuza anumite lucruri. Problema este ca atat noi ca angajati cat si angajatorul sa isi dea seama si de obligatii, nu doar de drepturi.... Cam atat
dani Marti, 12 Noiembrie 2013
1200 ron din care 30 ron iti sunt luati pt ca primesti bonuri si trebuie sa platesti la stat pt ca normal nu iti plateste bitech, bonuri de masa, premii nici nu mai vb. eu muncesc la sollecito din pacate ca team leader am doua domnite fitoase care sunt pline de ele, nu te ajuta din contra daca le ceri ajutor mai ca tipa la tine pt ca le ai deranjat. mediu de lucru incordat, cele 20 de min de pauza nu sunt platite, trebuie sa ajungi la munca cu 20 min ca sa iti deschizi sistemele de operare bineinteles ca nici aceste 20 de min nu sunt platite. concediu nu se acorda nici daca te rogi in genunchi in schimb daca ajungi la sfarsitul anului si mai ai zile de concediu te baga ei obligat fortat ca ai nevoie sau nu pt ca asta e politica firmei. se munceste o sambat da una nu si cam atat.
@dani Luni, 18 Noiembrie 2013
M-ar interesa daca binevoiesti sa fii mai explicit/a. Atunci cand ai semnat contractul nu ti s-a specificat salariul sau faptul ca se opreste impozit din salariu pentru bonuri? Ti s-a explicat pe ce criterii se ofera premiul? Te-ai gandit vreodata ca intrebarile pe care le pui celor 2 domnite fitoase (asa cum le-ai numit) sunt de domeniul SF-ului sau poate ca este a mia oara cand pui aceeasi intrebare sau ca ar fi trebuit sa stii deja raspunsul avand in vedere ca procedurile sunt explicate, paraexplicate si aprofundate in perioada de training si nu numai? (poate la tine nu este cazul si gresesc eu) Esti constient/a de faptul ca la angajare ai dat cu subsemnatul ca esti de acord cu regulamentul intern care presupune prezentarea ta la locul de munca cu 15 minute inainte de inceperea programului pentru a-ti deschide sistemele? Dar faptul ca durata pauzelor voastre este specifica tot in acest regulament cu care ai fost de acord la angajare? Te-ai gandit vreodata ca in nici o firma nu ti se acorda un concediu de 3 saptamani consecutive doar pentru ca asa ai tu nevoie? Sau ca stresul nu este numai al tau, ci si al celor 2 domnite fitoase? Ei bine, poate ar trebui sa mai si gandim inainte sa deschidem gura, respectiv sa postam niste comentarii. Cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa isi asume responsabilitatea pentru lucrurile cu care suntem de acord si ca ar trebui sa punem lucrurile in balanta inainte sa aruncam cu noroi, sa avem curajul sa spunem lucrurile in fata si sa invatam sa purtam o conversatie de bun simt, nu sa pretindem ca cele 2 domnite citesc ganduri si ca trebuie sa afle nemultumirile angajatilor de pe un forum.
Zic si eu...
Gimina Miercuri, 20 Noiembrie 2013
"Procedurile sunt explicate, paraexplicate si aprofundate in perioada de training si nu numai"..care training? Sunteti chiar amuzante dragelor TL ;)
@Gimina Joi, 21 Noiembrie 2013
Draga "Gimina", numai anonim n-a fost comentariul tau. Acum cine e amuzanta? :)
daniela Joi, 28 Noiembrie 2013
Buna draga "dani" dak tot ai atat de mult de comentat nu te mai ascunde sub un alt nume si da cartile p fata, eu am lucrat tot sollecito, si nu e chiar asa cum zici tu, ai curaj si nu te mai ascunde dupa un alt nume
Mihai17 Joi, 28 Noiembrie 2013
Dupa mine ar trebui sa invatati si voi sa va "semnati" cu un nume care sa va identifice in discutia aferenta unei firme. Eu daca vreau sa-i raspund lui @dani si ma "semnez" @@dani? Si apoi @dani imi raspunde mie semnandu-se @@@dani ... E greu sa pui in INTERIORUL mesajului "@Mihai17" ?
Mihai17 Joi, 28 Noiembrie 2013
Asadar, @@dani:
Tu ai dat un raspuns destul de "smecher". Insa eu voi reformula 2 idei scrise de dani, iar tu poti spune in dreptul fiecareia daca e adevarata sau falsa.

1. Atunci cand Bitech face o oferta de angajare, ii spune viitorului angajat "Iti oferim o suma neta de X RON", iar apoi angajatul primeste X - 30 RON.
2. Programul (minim) de lucru este de 8 ore si 20 de minute zilnic, 5 zile pe saptamana. Viitorului angajat nu i se spune asta atunci cand i se face oferta. Apropo, in contractul de munca, ce scrie in dreptul programului de munca?