Forum despre Bitech Company

. Joi, 28 Noiembrie 2013
Asadar Mihai17, Dani, Gimina si ce pseudonime mai folosesti, nu poti sa pretinzi de la cineva sa faca ceea ce tu nu faci, si anume sa isi dezvaluie identitatea. Limbajul de cartier si cu ghilimelele de rigoare nu te fac sa pari superior/superioara...din contra. Iar eu regret ca ma cobor la un asemenea nivel. Nu stiu cine esti si nu ma preocup foarte mult, dar in cazul in care te simti neindreptatit/a ar trebui sa ceri lamuriri. Dar daca ai nevoie de ajutor/asistenta in intelegerea/interpretarea contractului de munca poti sa ceri acest lucru. Totodata, ma induce in eroare orarul tau...care 8 ore (minim), care departament? Esti foarte vag in detalii, nu am cum sa fiu foarte explicit/a in lamuriri. Nu te astepta sa primesti explicatii si ca cineva sa iti dea astfel de lamuriri pe un forum unde nici macar nu se stie cine esti si despre ce vorbesti. Demonstreaza un comportament profesionist si ti se va raspunde pe masura. :)
Mihai17 Joi, 28 Noiembrie 2013
@. (adica "punct"):

Nu e bine sa faci presupuneri. Eu nu sunt acelasi om nici cu cine s-a semnat Dani, nici cu cine s-a semnat Gimina. Chiar asta e prenumele meu in realitate: Mihai. Dar nu lucrez la Bitech.
Insa despre tine am impresia ca esti un smecher/o smechera ce livreaza abureli corporatiste.

.? Punct? Pe bune? Asta e pseudonimul pe care ti l-ai ales? Poti sa-ti pui si StrutulZburator, totul e sa-ti mentii pseudonimul pe intreg firul de discutie asociat unei firme. Asta e marea idee. Nu ma intereseaza daca pe tine in realitate te cheama Gigel ori Mimishor. N-are importanta pentru mine.

FAPTELE au importanta. Si relatarea lor.
Ok, sa inteleg ca in ceea ce priveste punctul 2, programul de lucru poate varia in functie de post in Bitech? Aveti in contractul de munca o sectiune care specifica programul de lucru? Daca da, inlocuind "8 ore" cu "X ore" in enuntul 2 dat de mine, atunci el e adevarat sau fals?

Nu vrei sa spui daca 1 si 2 sunt adevarate sau false, nu? He he ...
Mihai17 Joi, 28 Noiembrie 2013
PS: Tu nici macar ce sex ai nu vrei sa spui. Cica "nu am cum sa fiu foarte explicit/a in lamuriri". "explicit/a" :))
. Vineri, 29 Noiembrie 2013
Da, punct. Eu sunt punct. Si la fel cum tu faci presupuneri despre o firma in care nu lucrezi (nu inteleg daca ai lucrat vreodata) imi permit sa fac si sa spun ce vreau in spatiul virtual. Frustrarile tale nu cred ca isi au locul, dar suntem o tara libera. Ah, si ca sa-ti raspund la intrebari, in bitech se angajeaza la 7 ore, se specifica de bonuri, iar programul de peste 8 ore nu stiu de unde l-ai scos...si nu cred ca e cazul de asl pls aici 😂 nu e mirc. Parerea mea este ca ai incurcat compania 😆
. Vineri, 29 Noiembrie 2013
Ah, si am uitat. Care e definitia ta pentru smecher? Observ ca tot folosesti cuvantul asta la adresa mea. Sa stiu daca sa ma simt flatat....sau flatata :))))
Mihai17 Marti, 3 Decembrie 2013
Nu fac presupuneri. Pun INTREBARI. E o diferenta.

N-am lucrat niciodata la Bitech.

Deci sa inteleg ca raspunsul tau la punctul 1 e "fals": angajatul primeste exact suma neta comunicata in oferta.

Ok, deci punctul 2 enuntat de mine nu are sens in totalitate. Tu ai scris " in bitech se angajeaza la 7 ore". Deci in contract scrie "7 ore pe zi" ?

Eu am folosit "smecher" aici cu sensul de "manipulator".
Banuiesc ca tu esti de sex feminin. Dar pentru a nu ma lungi nejustificat, ma voi adresa tie folosind genul masculin.
sony Miercuri, 4 Decembrie 2013
Am facut un interviu la aceasta companie. Pe langa faptul ca fata care a facut interviul nu are nimic de profesionist in materie de recrutari si sincer vorbind nu stiu nici cat de bine stie italiana! Am lucrat in Italia cu Firme de recupero crediti mai mult de 2 ani si desi cu o vasta experienta in call-center si recrutari in materie avand si cetatenie italiana , dupa 28 de ani stabila in Italia....nu mi s-a pus nici o intrebare despre limba care ar trebui stiuta la perfectie pt. acest job.
Interviul a fost o bataie de joc, in practica tipa ma determina sa nu vin pt. ca e o munca pt. studenti!! eu nefiind studenta, dimpotriva cu o Licenta in Pedagogie luata in Italia si un Master in Psihologia Resurselor Umane!
Probabil ca ei nu cauta profesionisti, ci studenti ca sa-si "bata joc de ei" si de fapt am vazut ca ei cauta "fete dragute" nu persoane care sa stie limba italiana, pt. ca de italiana nici ca a fost vorba in interviu!!
Nu va recomand aceasta firma, sunt neseriosi!
dermonte Joi, 5 Decembrie 2013
Buna ziua dragii mei.
Sunt angajat timp de 2 anisori la bitech ceea ce scriu vine din experienta acumulata la acest job
TL.......cam pe toate proiectele sunt PRAF PRAF PRAF in functie de proiecte si mai praf ex. RECIPIENT
Managerul de proiect nu vede mai nimic daca nu vine spus din gura TL deci operatorul are zero credibilitate zero avantaje si nimic de spus in fata TL sau a managerului
Salariul. Da 1200 plus bonuri din care 30 se scad pt impozit
Bonusurile....pe langa faptul ca nu stii cat si cum ai luat cand ai luat ele(bonusurile) sunt facute de TL si MG cam asa.......din sursa sigura citez....ei au o suma gen 2000 euro fond de premii. Din care impart un pic la prostii.....criteriul de impartire e un mister si grosu se imparte la TL si MG
Un TL are intre 1500--1700 net plus bonuri s bonsul lunar e fix ....si e in valoare de 600-500 ron ceea ce un opeerator nu vede nici in cele mai bune luni de. Munca
Daca cineva vrea sa ma contrazica va rog..mai am detalii.
Cei ce vor sa se angajeze la noi.....FETE FRUMOASE BUNE CA ELE CHIAR AU SANSE DE AVANSARE voi baieti puteti venii dar fara sperante denceva mai bun slabe slabe sanse
Sunt 4 baietii TL 2 sunt rude sau pile ale MG restu baietilor TL. Sunt descurcareti si. Ffffffoarte "respectuosi"
2014 Joi, 9 Ianuarie 2014
Buna ziua,eu am lucrat la Bitech fix 2 luni,initial eram foarte multumita de conditiile de lucru,salariul era multumitor pt 6 ore pe zi si anume 1300 lei + tichete de masa in valoare de 200 lei........dar ATENTIE!!!Daca esti o persoana cu coloana vertebrala,careia iti place corectitudinea si nu suporti sa pupi in fund superiorii(adica nu esti posesorul sau posesoarea unei limbi deosebit de catifelate) NU AI CE CAUTA in aceasta companie!!!Singurul lucru pozitiv de aici este faptul ca salariul intra punctual in fiecare luna.In rest (si am o lunga experienta in acest domeniu de activitate) este o mare NESIMTIRE! Haideti sa va ofer cateva detalii despre ''interiorul'' companiei:
1-vei fi tratat cu superficialitate,se pot lipsi ORICAND de tine,Nu contezi,deci nu iti face iluzii ca ai avea vreu cuvant de spus sau de adaugat.
2-vei fi bruscat verbal sau ignorat complet,isi vor permite diverse libertati de exprimare aproape neortodoxe in ceea ce te priveste in mod direct dar si indirect.(aproape zilnic daca situatia o cere).
3-NICIODATA nu vei fi suficient de bun pentru ei (chiar daca statisticile zilnice demonstreaza contrariul ,am recuperat in 2 luni 37.000 Euro-pentru ei este Insuficient,Slab,Nesatisfacator etc.)
4-in fata Team Leader-ilor pierzi INTOTDEAUNA!!!!!OBLIGATORIU!!!!este politica companiei doar...
5-te vei confrunta cu ''grupuri de interese'',cu ostilitate,rautacisme,barfe exagerat de multe,ti se va impune sa dai bani la ocazii speciale pt cadourile sefilor,daca ai viata de cuplu sau familie si nu participi la petrecerile ocazionale organizate de companie vei fi exclus di ''sanul familei Bitech'' vei fi privit ca un intrus(sentiment pe care oricum il vei simti din prima saptamana de activitate,deoarece angajatilor mai vechi le este al naibii de teama de noii veniti care pot reprezenta o amenintare visavis de pozitia lor de top di sondajele zilnice-nu cumva sa devii mai bun decat iei si sa le uzurpi statutul).
6-vei fi criticat si umilit (in mod expres,este ca un fel de ''botez al focului'')pe un ton cat se poate de rificat di ridiculizant in fata celor 20-30 de operatori prezenti(si asta doar pt ca iti vei permite sa ai un contra argument valabil).
7-Ia-ti adio de la conceptul de ''zile de concediu'' luate atunci cand ai nevoi.....aici zilele de concediu ti se impun cand considera ei (adica pleci in concediu nu cand ai nevoi de cateva zile libere ci atunci cand isi fac ei calculele pe ture si te ''expediaza'' fortat.Eu am avut nevoie de 2 zile de concediu di cele maturate ca sa stau acasa cu copilul meu -NU LE-AM PRIMIT).
8-daca ai de gand sa intarzii 2-3 minute la sosirea in companie,fi pe faza,pt ca dupa cateva intarzieri de genul ti se va face referat(nu a fost cazul la mine,dar te pun in tema ca sa stii.)
9-daca cumva cade platforma sau exista probleme tehnice si va trebui sa pleci acasa inainte de terminarea programului de lucru,stai linistit....VEI RECUPERA! chiar daca ai plecat nu din vina ta ci din cauza lor.
10-Ai mare grija la Team Leaderi-par niste sfinti.......dar vei vedea tu......
11-Mare grija la ce semnezi....periodic ti se vor trece pe sub nas,in timp ce esti in linie diverse hartii.....
12-daca intentionezi sa faci un schimb de tura de dimineata pe dupa amiaza sau invers pt ca ai o problema urgenta,vezi sa anunti cu 3-4 zile inainte.......altfel o sa fi luat in vizor si iti vei da seama de asta.
Si acum ,ca pentru incheiere sa iti mai spun cateva lucruri importante despre ce trebuie sa faci aici(eu am lucrat pe recupero crediti Eni)
Acest proiect este in MOARTE CLINICA....adica -clientul care asigura baza de date ar cam vrea sa renunte la serviciile celor din Romania-existau acut cateva luni diferite call center ale Bitech Company atat din tara cat si din strainatate care recuperau creante ,acum a mai ramas decat cel din Bucuresti......trageti concluziile singuri.Trebuie sa recuperezi in medie 130.000-150.000 Euroin 2-3 luni (lucru pe care nimeni nu il face )deoarece este practic imposibil,vei face munca de genul-suni debitorii pentru recuperarea creditului,dar faci si cercetari pt ca vei avea nenumarate practici (ale tale personal,cu numele tau pe ele)pe care va trebuie sa le lucrezi cautand in Pagine Bianche dupa adrese,nume,nr de tel etc. dar si in alte sisteme(in concluzie faci si munca de back office la greu care iti mananca ore grele din program si iti termina ochii),preiei apeluri de Inbound(asta in caz ca tu credeai ca aici e vorba doar de munca de outbound)apeluri de inbound care nu conteaza nimic,deoarece nu iti sunt nici contabilizate nici atribuite(deci iesi in pierdere maxim).Vei lucra ce iti programeaza TL-ul nu ce consideri tu sau ce vine de pe platforma(deci esti la mana lor, daca ei considera ca trebuie sa urci iti voi seta practici cu numere de telefon si bune de lucrat,daca vor sa cobori in sondajul zilnic vei primi aproape in totalitate practici fara numar,fara cod fiscal,cu adrese gresite etc.)
Eu cam atat am avut sa va aduc la cunostinta(desi lista continua).

O parere cat se poate de competenta-EVITATI acest call center!Daca totusi doriti sa va convingeti de realismul informatiilor de mai sus,mergeti la BITECH-cu siguranta veti regreta!
marian Miercuri, 12 Februarie 2014
cate ore sunt trecute in contract?6 sau 7?
transportul se deconteaza?
sunt si proiecte unde programul este de 8h?
multumesc anticipat!
anonim Sambata, 15 Februarie 2014
contractu e de 7 ore zi ,140 ore lunar
se lucreza si 6h20 min la diferite proiecte dar tre sa vii si 2 sambete lunar care nu sunt trecute in contractu de munca ,
Elena Miercuri, 19 Februarie 2014
In ce consta munca unui operator? Care este scopul companiei? Cu ce se ocupa efectiv?
@2014 Joi, 20 Februarie 2014
tare curioasa sunt pe ce proiect ai lucrat tu de ai recuperat 37.ooo euro in n2 luni....si cine te-a obligat sa recuperezi 150mii euro in 2 3 luni?muncesc de mullt in firma,culmea pe recupero,si ce crezi?nu ni s-a impus o suuma anume de recuperat, de multe ori abia reusim sa recuperam 15mii euro de persoana...atentie....in 6 7 luni ...bitech nu e firma mea preferata dar hai sa nu incepem sa mintim doar ca sa ne dam putina importanta
eu Vineri, 21 Februarie 2014
fratilor m-ati innebunit cu acel impozit de 30 lei ptr bonurile de masa ...pana sa nu le impoziteze statul nu ne oprea nimic...cand statul ns ''drag'' a a vut aceasta sclipire , cei de la conducere , mai exact aura , a venit si ne-a intrebat ce vrem:ori ne opreste cei 30 lei ori nu mai luam bonuri noi, cei veki am ales asa.Vi se comunica in mom angajarii ca se opresc cei 3- lei.Cititi fratilor contractul ascultati ce va spune fata aia la receptie ca nu vorbeste ca proasta acolo...nu va convine ceva nu inteleg de ced semnati , nu va obliga nimeni.
tot eu Vineri, 21 Februarie 2014
Bitech nu e firma ideala ,dar nici cea mai proasta nu e. Nu ii fac reclama , chiar pot spune ca vreau sa plec , m-am saturat de recuperari creante. Este o firma serioasa , salariul a fost virat intotdeauna inainte de data de 10 ale lunii , da e un salariu micut, dar spuneti-mi un alt call center cu un salariu mai mare.In momentul de fata bitech e call centerul care oferasalariul cel mai mare .Repet call center , nu multinationala.da ai un sal initial de 1200 , dar putini sunt care au aqm atat, doar cei noi ,Sunt fff multi operatori cu 14 si 15 mil,chiar si cu 16 17 milioane.Totul depinde de munca depusa..Trebuie sa mentionez ca de la 1 martie ne vor da chiar si decont de transport
zzzzzzz Luni, 24 Februarie 2014
O firma de tot dispretul ... daca vrei sa stai in tipete, stres si sedinte neplatite de 1h-2 h in care la sfarsitul fiecarei sedinte se termina cu : ”daca nu-ti convine esti liber sa pleci ” . Cu TL care daca te duci la ei sa-i intrebi nu te ajuta si uni din ei NU AU BACUL LUAT . Cu manageri pe firma care nu stiu sa articuleze cuvintele iar daca le aduci argumente tipa si arunca ??? Ei bine asta-i bitech-ul .
daniela Joi, 27 Februarie 2014
Salut,
Si eu am lucrat la aceasta firma in 2010,am lucrat doar 3 luni,pe un proiect la etajul 2.Ce pot sa va spun prin prisma criteriilor personale este ca nu respecta anumite articole de lege.Lucru pe care l-am si contestat,evident printr-o sesizare catre inspectoratul teritorial de munca.
Am ajuns sa fac acest lucru dupa ce,intr-o luna mi-am luat 1-2 zile libere,zile care,in prealabil mi-au fost aprobate.In ziua salariului,banii au fost virati integral(1200 ron...ptc.si atunci tot atat dadeau)urmand ca a doua zi sa vina stimabila cu o hartiuta si sa-mi spuna ca trebuie sa le dau 7 euro(ceva de genul)pentru zilele libere pe care le-am avut.
Am comentat,evident,pentru ca nu mi se parea absolut deloc legal sa imi ceara bani pentru zilele libere cand puteau foarte usor sa imi opreasca din salariu,nu sa-l vireze integral.
Le-am spus ca le dau banii dar ca vreau o nota de restituire,evident ca nu stiau ce este,cu ce sa mananca si ca practic nu puteau sa aiba intrari...nu?
Acesta a fost unul din multele motive pentru care am plecat de la ei,iar daca cineva vrea sa ma contrazica,este absolut liber sa o faca.Eu am si acum scrisoarea de la inspectorat.
Peste tot gasiti pareri pro si contra,niciodata nu veti afla adevarul despre o firma citind feedback-ul altor persoane.Cel mai bine va pueti convinge la un interviu,cautand firma,cifrele de afaceri..etc.Eu m-am convins singura.
Nu va ganditi ca lucrati doar 6 ore si ca sunteti platiti cu 1200 de ron,ptc.si peste 5 ani tot atat vor plati,doar ca nu stiu ce-o sa mai achizitionati cu cei 1200 de ron...macar aveti privilegiul ca lucrati 6 ore,nu-i asa!...
Traim in Romania...si chiar ca ne ocupa tot timpul..unde mai pui ca ne si imbolnaveste de stres.
fara nume Marti, 18 Martie 2014
am lucrat la ei aproape 3 ani si va pot spune tot despre firma asta...
plusuri
-orar de 6 ore
-orar flexibil (adica daca vrei sa faci un schimb de tura il poti face linistit)
-salarii punctuale

minusuri
-manager, HR, teamleader amatori, neprofesionisti (unii teamleaderi nu au bacul luat, unii chiar au 8 clase doar)
-postatii mici, toate scaunele sunt rupte in timp ce in alte sali stau scaune noi pe care nu le foloseste nimeni
-pauzele le recuperezi
-muncesti sambata, ceea ce in contract nu e stipulat
-la interviuri se promite marire de salariu la fiecare 6 luni dar nu le vei primi nici dupa un an jumate... adica atata timp cat vei sta in firma aia vei lua 1170 ron (marire se fac doar persoanelor care pupa in fund)
-daca esti destept sa iti merge capu nu vei niciodata avansat pentru ai fi mai bun decat cei din administratie sau decat managerul si nu vei putea fi manipulat impotriva operatorilor
-teamleaderii ar trebui sa te ajute, sa-ti ofere suport dar sunt incapabili si de multe ori te sapa ca sa fie vazuti ei bine in fata managerului
-baieti sunt foarte putini pentru ca se cauta doar frumuseti si printese pe placul conducerii
-nu exista nici cea mai mica sansa sa avansezi pentru ca toti cei din conducere sunt o mare familie (la propriu, nu la figurat), care a pus stapanire pe firma asta.... sunt avansati doar cei incapabili care sunt usor de manipulat
-se promit premii pe care nu le dau niciodata, si te duc cu presu ca il vei primi luna care vine si tot asa, pana se face ca uita
-mediul de lucru si munca foarte stresanta
-referate atunci cand nu muncesti cum vor ei

Raportat la orar, bani si munca depusa salariul ar trebuie sa fie undeva la 1800 ron

In concluzie nu merita sa muncesti nici o macar o zi in firma asta!!!
Iar daca va ganditi ca veti sta doar 6 ore la munca si ca o sa treaca repede timpul o sa fa inselati amarnic!! E cumplit!
Nici ca ultima solutie sa nu luati in calcul Bitech!! Oriunde in alta parte e mai bine!
Eu am stat aproape 3 ani si regret! Dupa 2 ani jumate cand am vazut cate oferte de munca sunt pe piata pe limba italiana mi-a venit sa plang!
Mihai Sambata, 22 Martie 2014
Da. Dau de toate mai nou: si asigurare medicala si transport dar uita sa zica ca dupa 3 luni de la angajare. Si daca nu esti o domnita dornica de afirmare sau pila unui TL nu prea mai apuci, deci... ma intelegeti, nu?
Plus tipete si stres daca nu vii cu pile si in plus trebuie sa cotizezi regulat pentru diverse ocazii sau situatii urgente aparute peste noapte - si unii dau mereu, unii niciodata, dragut, nu?
Si colegii sunt ceva de vis: daca nu esti pila unui TL nu te ajuta deloc, ba dimpotriva iti dau si raspunsurile gresit, apoi tot tu esti de vina si ti se face un referat. Si binenteles daca nu esti pila tu muncesti ca prostu si pila iese la o cafea, la un suc ca doar a muncit de s-a rupt.
Deci, mai bine cautati in alta parte ca dupa 7 ore plecati si fara bani in buzunar si nervosi si fara siguranta locului de munca, ca doar esti in perioada de proba 3 luni, nu? Asa ca se pot lipsi de tine oricand.
CosminP Luni, 24 Martie 2014
FALS! Este un job de student pe care-l recomand cu caldura. Am lucrat 1 an in bitech si pot zice a a fost o experienta foarte frumoasa. Colectiv tanar, glume, caterinca. Ore suplimentare platite, atunci cand se cer. Daca ai examen esti liber sa mergi si recuperezi...
Ce am citit mai sus doar un frustrate poate scrie sau un ciudat neacceptat de grup.
Eu am plecat acum 6 ani din Bitech dar au ramas fosti colegi si-mi zic ca atmosfera e la frl de placuta. Ca pe orice forum: Cate bordeie, atatea obiceie... Recomand!