Forum despre Blue Point Telecom

happy Miercuri, 20 August 2014
Am avut deosebita placere de a avea primul job la BluePoint chiar din timpul facultatii. Le multumesc pentru ca datorita lor mi-am format un inceput de cariera im vanzari. Cand am ajuns eram paralela cu tot ce insemna vanzari prin telefon. Am primit multe sfaturi de la colegii mai vechi in breasla si de la team-leader, am cunoscut multi oameni minunati. Din pacate a trebuit sa plec la studii in alta tara la master si nu am mai putut ramane. Imi este tare dor de tot colectivul si abea astept sa revin in tara si sa imi revad prietenii.
M-au intristat foarte mult comentariile rautacioase si facute fara a avea cunostinta despre cum estela BluePoint. Nu este vina team-leaderilor ca nu se depune nici cel mai mic efort in a invata acest job. Cand m-am angajat eu au mai fost si alti 3 oameni, ei nu au reusit sa se adapteze iar dupa o luna au plecat, nu era job-ul pt ei. Cum eu am reusit prin munca si seriozitate sa realizez target-ul lunar cred ca oricine ar putea, insa necesita putin devotament si putina ambitie.
Eu recomand BluePoint pentru tot, profesionalism, colectiv, team-leaderi si cel mai mult pentru atmosfera, se glumeste, se fac diverse surprize(preferatele mele erau cele cu inghetata).
PS: se fface contract legal, iar dupa 3 luni se face pe nedeterminat, salariu e dat la timp, chiar si mai devreme.
Alex Vineri, 5 Septembrie 2014

Am fost acum cativa ani la ei la interviu, aceasi poveste, vroiau sa-mi faca contract pe o singura luna si apoi cica mai vedem, au incercat sa ma momeasca cu 800 de lei salariu, i-am trimis la plimbare.Team leaderele pareau ca nu au nici o treaba cu call centerul sau cu ceea ce presupune un call center profesionist.
Ceea ce trebuie sa intelegeti voi este ca firme gen Blue Point, CGS, Valoris, Expert Connection si altele recruteaza numai studenti carora sa le dea praful de pe toba, in timp ce ei fac ditamai profitul, nu mai fiti creduli si nu mai acceptati orice, trageti in jos orice om care se respecta si care stie cat valoreaza atunci cand acceptati sa lucrati gratis :)

andu Luni, 22 Septembrie 2014

Am lucrat la aceasta firma pe proiectul Vdf Retentie. Intr-adevar, se sta peste program in fiecare zi daca nu iti faci vanzarile sau daca echipa are nevoie de un numar mai mare de vanzari. Nu conteaza daca tu esti la zi sau nu cu vanzarile. Daca refuzi sa pleci la ora 17.00, cum este si normal, esti lasat in pace o scurta perioada, iar ulterior esti dat afara fara prea multe explicatii. Se tipa la tine incontinuu. Asa ceva nu intalnesti intr-o companie respectabila, nu ii recomand pe piata pt ca sunt lipsiti de experienta, educatie si lista poate continua. Am intalnit un caz f trist la ei, o tipa si-a dat demisia sa vina la ei, a stat o zi la casca dubla si dupa, i-au spus ca nu este potrivita pentru ei. Au pus-o pe un alt proiect , sa vanda carti, un proiect mizerabil, unde pacalesti niste bieti oameni sa-ti cumpere o carte. Saraca, a plecat plangand de acolo, a ramas si fara jobul anterior si si-a luat si o mare plasa cu ''minunata'' firma Blue Point! Nu ai nicio sansa sa capeti experienta aici. Va spun cu toata sinceritatea, mai bine NU!! Cu toata parerea de rau pt. ca am lucrat acolo si am plecat cu un gust amar si o mare tristete. Au o campanie f agresiva de publicitate pe facebook, dar degeaba ... Cand ajungi acolo, iti dai seama ca nu se merita! Va recomand sa luati in calcul tot ce au scris fostii angajati, nu degeaba sunt atat de multe pareri de rau!!!!!

geo Duminica, 12 Octombrie 2014

Imi poate spune cineva care a fost de curand la interviu cat este salariul?
Va multumesc
Azure Sambata, 1 Noiembrie 2014

am fost la interviu acum cateva zile, am primit un job pe proiectul readers digest...
am fost la casca dubla cu fata care a fost foarte de treaba si rabdatoare cu mine, dar care avea mai putina experienta in call center decat mine...
fata aceasta facea foarte multe greseli din cauza scriptului prost gandit.
tu suni de la blue point pe proiect readers digest si ii spui omului ca suni de la tarsago romania ... evident ca nici naiba nu stia cine e tarsago romania, trebuia sa le spui tu dupa aceea ca e singura firma din ro cu licenta RD...
vinzi niste carti de gatit la preturi de 120-160 de lei, carti despre afectiuni ale varstnicilor, table+carti la 120 de lei! si le prezinti intr-un mod sa para multe jocuri dar de fapt e vorba de o cutie de table si un pachet de carti...

de fiecare data cand prezentai un produs urma o foarte lunga insiruire de calitati care nu aveau nici un fel de substrat, cum ar fi foarte bun, performant, de calitate, modern, superb, elegant, etc etc - nu ma deranjeaza sa mint dar macar daca ai fi vazut si tu produsul ca stii despre ce e vb, dar nu! tu ai produsul intr-o poza alb negru care nu se vede bine pt ca e tras la xerox iar xeroxul e xeroxat inca o odata!
100% batrani contactati, nimeni nu a fost sub 45 de ani cat am stat eu acolo (vreo 5-6 ore)
team leaderul nu mi-a dat un script nu mi-a prezentat proiectul nu nimic (nu as fi avut mare nevoie dar asa se face) m-a aruncat in carca unei operatoare si asta a fost...

pauza e de 40 de minute , toata ziua... daca fumezi ai grija cum o imparti!
targetul e de 3 vanzari pe ora! ( nu sunt sigur ca sunt vanzari dar fie) 24 de vanzari pe zi, inmultit cu cel putin 20 de zile lucratoare ajungem la un total de 480 vanzari pe luna ...
eu am stat o zi, nici aia intreaga... pe tabla erau pana in 50 de vanzari la >10 operatori (din care 1 o facusem eu)
dupa un calcul simplu trebuie sa faci vanzare de 1000 de dolari pe zi ca sa emiti pretentii bonus, e vorba de retentie dar nici chiar asa! iei in considerare si puterea de cumparare a grupului tinta! care stim bine ca nu chiar asa mare... intr-adevar poate unul are o pensie mai mare dar e la mintea cocosului ca nu toti au...
in fine, bonusul e cea mai mica buba!
bubele mari sunt lipsa de profesionalism si rigiditatea scripturilor!

am luat cateva apeluri... 4 la numar... nu am reusit un sale din prima, clientul pur si simplu nu a vrut nimic...
la al 2-lea apel clienta vroia colierul din perle, care era insotit de un produs cadou, in cazul meu un binoclu... clienta mi-a spus clar si raspicat o doleanta cat se poate de simpla ... "schimba-mi cadoul si fac comanda de colier, pt ca binoclu mai am" - nefiindu-mi prezentat proiectul si scriptul nu aveam de unde sa stiu ca NU POT schimba obiectul gratis! trebuia sa o conving sa fac sale pe un obiect oferit gratis! ca binoclu asta e mai bun ca al ei!
am refuzat un sale pentru ca nu m-am inteles la un produs gratuit!
nu am crezut ca o sa vad asa ceva nicaieri, omu in telefon sa doreasca produsu si eu sa refuz comanda pt un obiect gratis...
al 3-lea apel fac un sale... vand un produs ... totul e ok
la al 4-lea si cel care m-a dezgustat cu adevarat ... trebuia sa iau legatura cu o femeie, raspunde insa sotul dumneaei, care imi spune ca sotia a avut un accident vascular si este la pat, tatal meu a patit la fel si i-am spus omului ca il inteleg prin ce trece si am cautat sa nu mai continui cu scriptul pentru ca am simtit ca omul nu va comanda nimic... moment in care mi-a fost atrasa atentia ca trebuia sa continui cu scriptul...
am auzit in sala scripturi turuite si dupa ce din telefon s-a auzit ca persoana a murit... jalnic! patetic! josnic!

am lucrat la brokeri si sunam lumea cu singurul gand de a-i face sa isi piarda banii! dar parca nu te simteai asa josnic... la ora 3 m-am imbracat si am plecat dupa vreo 5 ore si ceva ...

team leaderul/managerul nu si-a facut treaba cu mine cel putin!
nu mi-a prezentat proiectul
nu mi-a dat un script decat dupa ce l-am cerut
nu mi-a spus cum sta treaba cu pauzele
nu mi-a spus cum sta treaba cu targetul
nu mi-a spus cum sta treaba cu bonusul
nu mi-a spus cum sta treaba cu orele suplimentare
nu mi-a spus cum sta treaba cu weekenduri
CHESTIILE ASTEA TREBUIE SA LE AUZI DE LA SUPERIORUL TAU ! nu de la colegi sau de pe net!
seful meu a dat mana cu mine, s-a prezentat si m-a EXPEDIAT!

am decis sa nu colaborez cu ei pentru ca nu asa se incepe un job, manageri neprofesionali si multe lucruri ascunse!
mi-au lasat un gust amar din prima zi, nu pot sa spun daca dau tepe la salarii pentru ca nu am ajuns acolo, dar cu siguranta sunt neprofesionisti si delasatori

Alex Joi, 6 Noiembrie 2014
E simplu ! 1000 lei salariu - L-V 09:00-17:00 sau 10:00-18:00 , mediu relaxant...asta cu statul peste program este pt cei care nu se pricep la vanzari si sunt la inceput cum am fost si eu, dar dupa 1 luna, dupa ce te obisnuiesti este foarte chill...eu am ajuns si la 1800 - 1900 lei, sunt colegi care ajung si la 2500 - 3000 de lei/luna pe proiectul VDF Retentie Proactiva sau orice alt proiect ! RECOMAND !
Bebe Marti, 11 Noiembrie 2014
Din cate am inteles eu la Blue Point poti sa muncesti si part-time. Nu? Daca da, care e salariul si intre ce ore se lucreaza? Este program flexibil?
Dragos Marti, 11 Noiembrie 2014
va intreb si eu ceva, muriti de foame sau de ce acceptati call center si mai ales firma asta? nu ca altele ar fi mai rasarite...sau salarii dinastea de max 1000 lei....ce naiba faci cu banii aia ? din cauza voastra se dau salarii asa mici ca are cine sa vina imediat in loc.
Daniela Vineri, 14 Noiembrie 2014

Buna!!tocmai ce am avut astazi un interiu la aceasta companie!intr-adevar zona este cam aiurea,dar din moment ce ai intrat in aceasta companie ..totul devine relaxant! :) in primul rand doamna de la receptie..este o draguta,dupa....apare tipa de la recrutari,o fata minunata,care iti explica foarte clar ce ar trebuii sa faci in cazul in care esti ales pentru postul vacant!Interviul l-am avut la ora 11,iar la ora 16 deja am primit confirmarea iar de luni incep perioada de training!!!mie una mi se par foarte corecti,ti se spune inca de la inceput cum sta treaba,ca salariul este de 1000 de lei(parte fixa)dar tu trebuie sa muncesti si o sa ajungi sa-ti suplimentezi venitul!!asa ca va recomand sa mergeti la interviu si sa nu luati in calcul comentariile rautacioase de mai sus! P.S(m-am angajat pe retentie clienti,Vdf!!!

rukash Luni, 6 Iulie 2015

Am lucrat o scurta perioada la ei si va voi povesti strict exeprienta mea, eu stiu de 2 mari proiecte pe care le au ei, unul pe Reader Digest in care suni oameni ca sa le vinzi niste carti si cel cu Vodafone care este impartit in mai multe sub-proiecte (gold, retentie, vmb) aici suni clienti Vodafone fie pentru a ii convinge sa nu renunte la abonament fie pentru a le vinde ceva in plus (pachet de date, tableta, stick de net) acesta este proiectul pe acre se fac ci cei mai multi bani. Sun persoane in acest proiect care lucreaza de ani de zile in firma si care sunt evident bine vazuti si tratati oarecum preferential fata de altii, din punctul asta de vedere BluePoint nu se diferentiaza de alte firme.

Salariul este de 1000 lei (fara bonuri) din punctul asta de vedere sunt corecti te platesc la timp si nu te fura niciodata la zilele muncite. Initial prima luna nu ti se face nici un fel de contract, lucrezi "la negru" in baza unui acord de training ca sa fie ei acoperiti prin lege si ca sa poata scapa repede de tine daca nu esti ce cauta ei, in perioada asta banii in primesti cash in plic, abia dupa ce iti fac si forme legale, si semnezi contractul si faci si vizita medicala iti vor vira salariul pe card.
Pe proiectul pe cate am fost eu Vodafone VMB daca se facea targhetul mai primeai inca 400 de lei si ajungeai la 1400 lei.

Programul este de L-V de la 9 la 17 si se mai vine cam 2 sambete la munca de la 10 la 14 asta de obicei spre finalul lunii ca sa se faca targhetul, oficial nu este obligatoriu dar daca nu vii este luat in vizor de catre team-leader.

Training-ul dureaza cateva zile, timp in care te familiarizezi cu ofertele Vodafone, asculti apeluri pentru a iti face o ideea asupra speach-ului, te familiarizezi cu aplicatiile si faci multe play roll-uri, apoi o zi de casca dubla si este gata sa suni clientii.

Ce mi-a placut insa a fost faptul ca ei fac tot posibilul sa mobilizeze oamenii cu tot felul de maruntisuri, de exemplu cand se vine pe week-end se comanda pizza sau inghetata, cand a fost aniversarea fimei au organizat tot felul de joculete in echipa, se fac cel putin odata pe luna iesiri in oras, in general colectivul este ok si sefii sunt prietenosi cu conditia sa fii un om care sa faca vanzari. Atmosfera la munca e relaxata si daca ai vanzari nu te streseaza nimeni.

Pe scurt daca vrei un job ok dar in care sa nu castigi multi bani Blue Point este o alegere buna, poate fi o excelenta rampa de lansare si in general angajatii sunt stundenti la inceput de cariera.

bam596 Vineri, 20 Mai 2016
Am lucrat o luna de zile la ei si, dupa un job care mi-a lasat un gust amar, pot spune ca acesta mi-a lasat..cel mai amar gust posibil.
Interviul a fost pe repede inainte, am comunicat faptul ca aveam nevoie de un program special(care a fost si notat de intervievator dar care insa nu a fost respectat). Tipa cu care am facut training-ul este o tipa super draguta, a avut rabdare cu noi, ne-a explicat absolut tot si ne-a atentionat ce sa (nu) facem. Din punctul asta de vedere, nimic de reprosat.
Insa, cand la training a venit asa-zisa "team-leader"-a, incaperea aia parca s-a umplut de energii negative. Femeia asta pare mereu nedormita, nelinistita, si mega nemultumita. Nu a avut rabdare sa ne explice ce sa facem exact, ci la ea toate propozitiile incepeau cu negatii sau "sa nu cumva sa..." (de mentionat - in convorbire are pretentia sa nu folosim negatii :) ). A spus ca "i se urca tensiunea" atunci cand noi i-am spus ca nu putem veni dupa programul stabilit de ea, fiind elevi sau studenti.. mi-a lasat o impresie super nasoala.
A venit si prima zi de munca. Am stat la casca dubla cu o tipa care era super prietena cu "Sefa", avea mereu pauze depasite, avea voie pe telefon in timp ce noi eram pusi sa lasam telefoanele la biroul sefei.. in fine. Am fost lasata sa citesc de pe script in loc sa mi se zica exact ce trebuie sa fac, tipa imi atragea atentia in timpul convorbirilor si, fiind primele, abia ma puteam concentra.
Esti platit cu 5 lei pe ora sau 7 daca intri in target. E cam de neatins, fiind vorba despre o campanie Tarsago si Readers Digest.. oamenii suna sa se inscrie intr-un concurs si noi trebuia sa le vindem o carte de 90 de lei. Target-ul e cam asa: unul din 2 apeluri sa fie o carte vanduta, iar durata medie de apel de 3 minute 30 secunde, ceea ce e cam imposibil, unii pensionari abia isi zic datele in primele doua minute...
Nu prea exista intelegere, esti mustrat in loc sa ti se explice ce e de facut, nu poti sa iti schimbi programul (fie ca diferenta e de o ora sau jumatate de ora) nici in caz de urgenta. Bine, favorizatii pot... sunt unii ce stau in pauza si cate o ora, in conditiile in care 40 de minute e timpul maxim.
Sunt 2 weekenduri obligatorii pe luna a cate 10 ore fiecare, si ceea ce mi se pare amuzant e faptul ca eu, desi eram cu contractul incheiat de o zi, a trebuit sa merg la munca si in weekendul urmator zilei finalizarii contractului, pt ca semnasem ca il voi lucra si am fost practic obligata :) ceea ce pare PUTIN ilegal. Se pot face ore suplimentare, dar pt 5 lei pe ora sa stai in stresul asta, sa ti se tipe atat in casca cat si in jur si sa vezi atata nedreptate in jur, chiar nu merita. Ca promoter in 2 weekend-uri strangi banutii astia, de exemplu ( desi nu sunt adepta ).
Ah, si inca ceva. Elibereaza adeverinte de practica, iti spun ca poti da mail oricand cu datele si iti e eliberata a doua zi, insa.. aveam nevoie de adeverinta miercuri, am dat mail sambata si mi s-a spus ca se iau in calcul DOAR orele lucrate de duminica pana miercuri :)
Per total, eu nu recomand acest loc de munca, incepand de la sefi, politica interioara si pana la fetele uneori triste ale colegilor stresati care poate ca, desi nemultumiti de conditii, nu au de ales.
claudia88 Luni, 22 August 2016
am fost si eu la ei in echipa si pot sa spun ca am fost norocoasa ca am nimerit la ei in echipa. m au chemat repede la interviu, mi au facut oferta si am inceput sa lucrez pe vanzari. am nimerit chiar dupa ce si au mutat sediul. cladirea e noua, e aproape de metrou, programul e flexibil si colegii de treaba. fac tot felul de activitati, petreceri, aniversari, concursuri,teambuildguri. in fiecare luna e cate ceva. trebuie ssa iti doresti sa muncesti si sa te implici daca vrei sa avansezi. am observat ca dau anunturi interne cu joburi care sunt libere, daca vrei sa iti schimbi proiectul pe care lcurezi sau daca vrei sa avansezi, se poate. ideea este sa vrei!!! poate fi stresant uneori, dar ce loc de munca nu e. eu am apreciat ca au platit mereu la timp,cateodata si mai devreme, totul e legal, cu contract de munca,ai acces la o biblioteca si poti sa imprumuti carti, ai asigurare medicala. cred ca e mult peste alte firme. RECOMAND!
bam596 Luni, 2 Ianuarie 2017
Penultimul review este lasat de mine si am revenit. Am incheiat colaborarea cu ei prin mai asa cum am zis si mai sus. La ultima intalnire, cand am mers sa imi iau banii, s-au luat de mine domnisoarele, DRAGUTELE de team-leadere. De ce? Pentru ca am avut tupeul sa imi exprim parerea !!!!! Au facut ele cercetari si mi-au zis ca si-au dat seama dupa mail ca eu eram si ca macar trebuia sa fac asta anonim daca tot o faceam. Dragile mele, imi pare rau sa va spun, am dreptul sa spun exact ce se intampla acolo, incetati sa mai spuneti ca "nu e corect sa scrii asa ceva acolo, atata timp cat noi nu avem dreptul la replica". Ma rog, in alte detalii nu mai intru, tare aiurea ca se simt amenintate si ca m-au "certat" ca am indraznit sa vorbesc. Schimbarea sta in voi, dragile mele! Daca se intampla ceva acolo si nu vreti sa mai vorbeasca lumea despre asta, nu mai interziceti sa se exprime pareri, incercati SA SCHIMBATI CEVA! :) un an mai bun, R&S. Semnat, B******
mmara90 Marti, 28 Februarie 2017

Am fost si eu la interviu pe vanzari. Mie mi-a zis de 1400 de lei pe luna in mana cu tot cu bonuri asta fara bonusuri si mai ziceau si de concursuri financiare. Mi-a placut si sediul, e aprope de metrou la Big, persoana care mi a luat interviu a fost draguta.
E cienva pe aici care a si lucrat acolo de curand sau mai lucreaza? Ca la prima vedere par ok.