Forum despre BOS Automotive Products Romania

nina Sambata, 9 Martie 2013
@Bianca ... fara suparare, dar exagerezi !
Ai dreptate cand spui ca la birou (in unele) e munca multa si responsabilitate mare dar nu e acelasi lucru, dupa cum recunosti si tu, cu hamal. Tu, la nevoie, pui pixul jos si poti lipsi 2-3 zile, cand revii cu putin efort recuperezi in scripte si nici salariu nu ti-e afectat, in cazul unui operator situatia e cu totul alta. Sau ... un birou inchis o saptamana sau productia oprita o saptamana ... te las pe tine sa tragi concluzia fara pretentia de a-mi raspunde pt ca raspunsul e limpede.
Oamenii nu se plang aici ca niste babute, isi spun pasurile, e dreptul lor, ca o fac in acest spatiu virtual nu e de condamnat, sa nu uitam ca internetul azi a devenit o miscare.
Da, ""MUNCA in orice domeniu nu e roz"" insa oamenii (daca erai putin atenta) nu acuza munca ci salariu si tratamentul aplicat.
La sloganul 'nu-ti convine, pleaca' fac alergie asa ca nu intru in detalii. Poate cu alta ocazie.
Ma incapatanez sa traiesc cu convingerea ca BOS-ul sta in noi toti si nu in ""unul dintre noi"".
marinela Duminica, 10 Martie 2013
citind tot ce sa scris, nu pot sa nu intervin si eu; sunt si eu o angajata a firmei bos de aproape 10 ani,nu sunt sefa ,sunt un simplu operator pentru ca nu am lins pe nimeni,dar nu asta ii problema,adevarata problema este salariul care in urma cu 8-9 ani mergem de placere la lucru ,puteam sa plec cu familia intrun concediu.,deci ne permiteam;dar, acuma muncim dublu salariul ii pe jumatate si nu ami imi permit nici sa mai ies la un film cu familia ,ca numi ajunge de la avans la decontare;tot timpul raman in pana.[ce sa mai vb de concedii]
parerea mea ii ca nu ii mai de stat,nu va mai fi bn niciodata,la iceput si cand zic inceput vb de vremea lui jorris erai respectat de toata lumea,acuma esti ultimul om,nici macar nu iti mai raspunde la salut UNII care au ajuns sus si au plecat de langa tine;dar stii cum se zice ,,SA FII DOMN E O INTAMPLARE,SA FII OM II LUCRU MARE;; si inainte cu tupeu ptr ca ei nu o sa poata face niciodata ce facem noi
Andreea Duminica, 10 Martie 2013
buna ziua. va rog sa-mi spuneti daca BOS mai face angajari, in decembrie era un afis la UTA ca angajeaza confectionere dar acum nu mai e si nu stiu cum sa procedez, un nr telefon unde pot suna. Va rog sa imi mai spuneti pe cate schimburi lucrati, salariu de 800lei e brut sau net, pauza demasa cat e si daca e respectata, concediul de odihna cum se ia, te obliga cand sa ti-l iei ? multumesc.
floryn Duminica, 10 Martie 2013

(pt andreea)

se lucra pe 1. 2. 3 schimburi salariu se negociaza la firma ultimii angajati au avut un salariu la angajare de 950lei brut pauzele se respecta cu concediile se mai greseste dar se rezolva dar te obliga sa til iei chnd au sefii chef dar e bine pauza de masa e de 20minute in rest ok . vino personal la bos si intreaba de angajari

multumesc floryn .
Andreea Duminica, 10 Martie 2013
inca ceva, cum se lucreaza cu norma individuala sau pe echipa ?
Andreea Duminica, 10 Martie 2013

spuneti-mi cum lucrati la norma individuala sau pe echipa

xyz Duminica, 10 Martie 2013

norma ii pe echipa.

Andreea Duminica, 10 Martie 2013
merci. am citit ce s-a scris aici si inteleg situatia dar unde lucrez acum e pe norma individuala adica cat faci atat castigi si sunt zile, uneori si 2-3, cand nu ai de lucru si afecteaza rau la salariu. deocamdata sunt in faza de cautare si informare ...
Biana Marti, 12 Martie 2013

BOS-ul nu sta in nici unul dintre noi..in locul tau, vine altul care nu are nici 8 clase si se bucura pentru ca ia un salar, asa cum e el..nu dramatiza pentru ca ai o mancarica pe masa...e adevarat , nu avem luxul pe care ni-l dorim cu totii dar macar avem o paine pe masa...Nu il suparati pe Dumnezeu bucurati-va ca aveti un loc de munca sigur si ca va primiti la timp banutii...

kyra Marti, 12 Martie 2013
Draga Bianca,cu toata stima daca te duci acasa cu 390 roni oare cum te descurci pana in data de 25 a luni, sa ai si familie si copil la scoala+ cheltuieli.Oare chiar asa de simplu iti este,oricum sa le ajute dumnezeu la cei ce pot ca aceste mesaje sa ajunga unde trebuie.Mergem sa muncim nu ca sa ne uitam la voi cum va binoclati jos la noi cu multa scarba.Si ca sa stii si jos printre muncitori sunt destui de capabili poate chiar mai capabili ca si voi.
Colegu Joi, 14 Martie 2013
Stimata colega nu mai fa aberatiile astea cu bonusuri mari de 600 eu ca nici tu nu le crezi sau probabil ca nu esti operator ,spui numai baliverne nu vezi ca lumea si asa e agitata cu normele astea facute de "SAMANTA" inchide ochii si scrie cu pixul ,mai agiti si tu spiritile si asa sunt salariile de groaza ca nu stii cum sa te descurci si nu ne ajuta nime manageri nu misca un deget ala e salar 830 cine se poate descurca cu atitia bani si ce daca se fac angajari cu 950 netul conteaza ramii cu 680,COLEGA aia-s bani?Daca mai ai si alte venituri.....te descurci,nu toata lumea se stie descurca asa ca tine .
EU Vineri, 15 Martie 2013

se fac mari diferente intre operatori si tesa cea ce nu este corect sa nu uitam ca daca nar fi cine sa traga la norma cei din birouri ar fi muritori de foame. diferente se fac si la cantina cea ce primesc cei de la birouri noi nu primim ma refer la mancare si la cum suntem serviti. Nu ai cui sa te adresezi cu o problema manageri nu sunt capabili sati ofere o solutie la problema pe care o ai legata de servici ,mi-sa spus de ne numarate ori sa gasesc eu solutia ,asa sa tot fi manager bani vin prosti sa se decurce cum stiu.

nimic Sambata, 16 Martie 2013
de ce credeti ca se transfera proiecte din Germania?
ex-employe Sambata, 16 Martie 2013
patronul e patron,nu e ca la buget......daca el vrea sa dea salar de 1000 euro,care e problema?eu ca patron pot face ce salarii doresc ,ca deh,sunt banii mei si fac ce vreau cu ei.ca este un salar minim stabilit pe economia nationala,e cu totul altceva,dar patronul nu depinde de bugetul de stat ci el poate face ce salarii doreste,daca doreste.interesul poarta fesul.nu cred ca se avanseaza doar pe relatii,sunt si exceptii.cati dintre noi poate spune adevarul pe fata in acest moment?sau citi se vor alinia acestor doleante fara frica de a-si pierde locul de munca.?imi aduc aminte ca la takata cind s-a initiat miscarea de formare a sindicatului,cel in cauza a fost dat afara.cititi presa si va veti convinge.cind stai pe nici 700 net in mana nu e usor .asta e o chestie generala ,la toate firmele multinationale.pe deasupra mai sunt si patroni mici care nici macar nu binevoiesc sa dea salariile la timp chiar si cu intirzieri de luni de zile. e experienta proprie.cine credeti ca a modificat codul muncii in care nici sindicatul nu mai are putere?ati ghicit,patronatele.asa ca ,sunt mina in mina toti si oriunde mergi te vei izbi de aceleasi probleme.poate totusi in unele locuri se pune pret si pe om,dar in majoritatea corporatiilor straine totul se rezuma la profit.
Bianca Luni, 18 Martie 2013
Si sa nu uitam ca peste tot sunt neajunsuri, nu sunteti singurele persoane care au probleme financiare..mai sunt si altii..si pot sa bag mana in foc ca toate chestiile se vor opri aici..si vor ramane blocate pe acest forum, pentru ca din toate comenturile pe care le-am vazut si toate cuvintele aruncate..o singura persoana a avut curajul sa faca ceva in privinta asta si sa lupte pentru drapturile ei, tot respectul -Adina - dar restul..ori copiati de la ea, ori o lasati balta..Degeaba ma judecati pe mine pentru ca nu am nici o legatura cu ceea ce se intampla, tot ceea ce ma deranjeaza e ca aruncati cuvinte urate unor persoane care nu merita, nu bagati pe toata lumea in aceeasi oala..Si daca voi cadea de pe scaun...fi sigura ca nu ma voi milogi la nimeni si nu voi incepe sa comentez pe forum-uri tot ce imi trece mie prin cap..voi ridica capul si voi incepe de la 0..in alta parte unde probabil va fi la fel :) Daca aveti atatea nemultumiri, de ce nu aveti curajul sa taiati raul de la radacina??? Totusi daca stam bine sa ne gandim , tinem la locul nostru de munca, care ne asigura un salarut la timp si o paine pe masa, fie ea cat de mica, nu?
flo Vineri, 22 Martie 2013
stiu din sursa sigura ca sefele de sch( nu toate) nu au salarii de 2700 ron si bonusuri.am lucrat si eu acolo( operator)
Ruxandra Vineri, 22 Martie 2013

Sa stiti ca orele suplimentare se fac doar cu acordul salariatului, nu au cum sa va tina impotriva vointei voastre.Sa nu va mai fie frica ca va da afara. Ei doar va ameninta dar nu cunosc legile.
Daca va da afara nelegal, puteti da firma in judecata si castigati procesul. Sunt foarte multe cazuri in care tribunalul da castig de cauza salariatului si obliga firma sa-i plateasca din urma toate salariile de la data concedierii pana la zi, eventual si reangajare daca asta doreste salariatul.

ex-employe Sambata, 23 Martie 2013
unii cer dreptate in felul lor,adica ce li se pare lor dreptate dar intr-un mod egoist as apune fara a vrea sa jignesc pe cineva.inca o data,trebuie mentionat ca hotaririle trebuiesc luate si pentru cei din jurul nostru,dar sa fie serioase nu gen -vreu inca o pauza de cafea-.....apropo de pauza,pentru ca unii vor sa fumeze s-a mai acordat o pauza in plus ce depaseste minutele acordate legal prin lege in cele 8 ore,trebuie sa recuperati lucrind acele minute si peste pina la 14.30.renuntati la tigara si asa veti lucra doar 8 ore din care jumatate de ora este obligatorie sa se acorde prin lege,pauza care nu se recupereaza.asta nu ar fi un punct comun?nu unul de cearta,ci unul comun.aduceti solutii in privinta aceasta ca sa nu mai recuperati niste minute ce oricum nu-si au rostul pentru multi.ce ziceti?trebuiesc gasite puncte comune ,consider ca acesta,ar fi unul de unde sa plecati,caci altfel prima impotrivire va fi si ultima.asta este,trebuie sa recunoastem.atita timp cit nu avem cauze comune,nu se va putea lupta laolalta.tot timpul va fi dezbinare.
iolanda Sambata, 23 Martie 2013
pt.ex-employe ! cine a cerut bogatii.Alpi,fite?eu nu am citit asa ceva se cer salarii decente s-a mai scris la cat s-au marit normele era normal sa se mareasca salariile nu numai daca faci ceva in plus peste norma si asta daca mai poti sa faci ca pixul lui samanta scrie ce vor muschi ei sa dea bine!