Forum despre BOS Automotive Products Romania

manuel Sambata, 23 Martie 2013
3 zile in care suntem vizitati de nemti facem ceva?
myra Sambata, 23 Martie 2013
manuel....facem exact ce facem in mod normal...muncim!
ex-employe Sambata, 23 Martie 2013
daca veti duce o lupta doar de interes personal de genul ca numai mie imi este greu si de restul nu ma intereseaza,numai mie sa-mi fie bine,atunci lupta este pierduta din start.trebuiesc gasite punctele si durerile comune ,a celui de linga tine impreuna cu tine,altfel veti fi niste eroi pusi la zid inainte de vreme.trebuie sa fiti uniti in aceeasi suferinta si durere,sa aveti aceleasi doleante.
daca tot ati vorbit de un lider,gasiti pe cineva care stie cum e si cu legea,ca altfel baietii de la birou au oameni in domeniu bine pregatiti si va pot anihila prin lege imediat.e destul sa se ia masuri -conform legii bineinteles-cu 2-3 angajati si va fi destul cit sa sperie lumea.dar si acel lider sa aibe interese comune cu voi,nu din dorinta de afirmare si cu aere de lider de genul-eu sunt seful-.nu.
Edy Marti, 26 Martie 2013
Am auzit ca vor da afara oameni.Oare sa fie adevarat?Stie cineva ceva sigur?
robotul Miercuri, 27 Martie 2013
Nu vor da pe nimeni afara ca oricum pleaca multa lume siatunci cu cine vor mai lucra sau poate vor lucra ei
Jery Miercuri, 27 Martie 2013
Sunt tot mai multi cei de la birouri parca se inmultesc de la o zi la alta.Ma intreb unde se va ajunge in ritmul acesta.
gaby Joi, 28 Martie 2013
Lasa Jery ,le raman destule posturi goale in productie, cat de curand si pe alese numai sa faca fata ca salarii au bune!!!
Danny Vineri, 29 Martie 2013
Ai dreptate, dar din moment ce o singura persoana a avut curajul "sa se ridice",tot respectul pentru ea, ce sa mai spunem,halal barbati,magazia,robotii,mentenanata toti sunt la fel.
Memo Vineri, 29 Martie 2013

Am auzit ca la mentenanta au salarii de salarii,iar la magazie sunt probleme,asa ca momentan nimeni nu se poate baza pe nimeni.

01-NPK Vineri, 29 Martie 2013
in loc sa motivam operatori salarial venim cu tot felul de chesti aduse de pe la unele firme de afara,infoborduri, jurnale unde scriem toate problemele pe care le intimpinam in timpul lucrului,sedinte la inceperea lucrului care oricum nu intereseaza pe nimeni .atita timp cit nu dai salariu decent nu va fi asa cum isi doresc cei care conduc ing.marea problema este a celui care produce munceste efectiv ia motiveazal salarial sa vezi cum rezolvi problemele si cu stabilitatea,interesul omului pt. munca sa o faca calitativa etc.in citiva ani daca veti mai rezista veti deveni o fabrica de pensionari care just nu vor mai face fata si atunci ce veti face voi menegeri care tineti sedinte peste sedintecare de fapt nu rezolva nimic.conduc o firma nu foarte mare cu un nr de 350 de angajati din care indirecti sint 10 persoane.totul functioneaza ca la carte oare de ce?oameni vin cu drag la munca abia apuca sa ma vada sint respectat si ei insusi sint respectati oare de ce?cu mine cu tot sint 10 persoane cu care conduc firma,am chiar si sindicat care i-mi spune ca efectiv nu are plingeri din partea oamenilor si nu prea isi are rostul oare de ce?asa ca uite ca se poate,ear domniile voastre asa zise menegeriale de la automotive va confruntati cu miliarde de nemultumiri,nu credeti ca ar trebui sa indreptati lucrurile pina nu e prea tirziu,ce ziceti?
ex-employe Sambata, 30 Martie 2013
diferentele salariale care sunt destul de mari s-au facut tocmai pentru a face dezbinare,si sincer cine nu si-ar dori un salar mai bun?de obicei se cam alege praful de cel care primeste un salar mai mare pentru ca in acelasi timp i se cere sa fie si serviabil si sa faca compromisuri,iar cine e dornic de putere si de multa bagare in seama isi face personalitatea praf.el crede ca e cineva,dar de fapt nu este decit un sclav al puterii celuilalt.se crede stapin dar de fapt slujeste.se crede sef,dar nu face decit sa slujeasca intereselor altora.unde sunt acum este exact la fel. ca peste tot.rare sunt locurile cele prezentate de 01-npk,credeti-ma sunt,dar acelea sunt foarte rare.daca ajungi sa lucrezi intr-un loc ca cel de mai sus iti vei da seama ca se poate si altfel.nu e fantasma,iar acolo nu se migreaza asa de usor.cei care isi dau seama unde se afla fac tot posibilul sa ramina statornici.
Toma Luni, 1 Aprilie 2013

Nu are rost sa asteptati raspunsuri nu ai sa le primesti.Sunt prea ocupati cu alte lucruri.Am lucrat 10 ani in firma si am plecat si stii si tu foarte bine asa rau nu a fost niciodata..Oamenii in adevaratul sens al cuvantului nu sunt apreciati.Sta in puterea voastra sa faceti ceva.

Ana Joi, 4 Aprilie 2013
Dragi colegi si fosti colegi,

Din cate observ sunteti vreo 10 care comunicati pe acest site....scoateti niste aberati si niste baliverne mai mari ca voi....as vrea sa va intreb eu pe voi si sa fiti sinceri care dintre voi aveti studii superioare/bun simt/respect/?Cred ca va pot da eu raspunsul...nici unul...daca aveati cu siguranta nu le aratati si altora cat de deplasati mintali sunteti.Voi va permiteti sa vorbiti de manageri care conduc fabrica?Sa va fie rusine!!!Si mi-e rusine de voi toti care comunicati pe acest site.De ce nu ati fost promovati?....pentru ca aici se vad rezultatele voastre...doar atat puteti,sa va exprimati fustrarile pe un site de socializare.Sunteti jenanti.Cativa dintre voi inca sunteti in acesta firma...de ce nu plecati in alta parte daca aici nu vi se ofera mai multe sanse....?....pentru ca si voi sunteti constienti ca nu sunteti buni de nimic.
Sunteti penibili rau...jigniti oameni cu care poate nici o data nu ati stat de vorba...habar nu aveti ce vorbiti....
Inca o data va spun,ca mi-e rusine cu voi.....
O seara placuta si apucati-va de treaba daca vreti sa ajungeti undeva.
Rodica Joi, 4 Aprilie 2013
e ceva normal sa tragi la norma ,,,,,sa castigi 8 milioane in cel mai fericit caz? si altu care se plimba cu un caiet sub-brat sa ia 25 de mlioane salar?
@ ANA Joi, 4 Aprilie 2013

Draga ana, cultivato si plina de studii ce esti, inainte de toate mai pune mana pe o gramatica limbii romane si mai invata sa scrii, in al doilea rand acesta nu este un sait de socializare, stim ca facebook.ul ti.a spalat creierul, dar totusi querida mai exista si altfel de saituri. In al treilea rand, vezi ca munca acestor "inculti cu 8 clase" cum ii numesti tu si de care ti.e asa rusine ( ca deh tati al lor poate n.a avut bani sa le plateasca o facultate privata cum ai facut tu "scolito") iti asigura tie salariul, din sudoarea si mainile lor tabacite iti primesti tu painea.

Fost angajat Joi, 4 Aprilie 2013
,,Draga'' Ana ,tu stii ce salar ia un operator?,tu stii cum este tratat?,cum i se vorbeste?stresul in care lucreaza?stii ca de n-ori nu are timp sa mearga la baie din cauza normelor care sau marit de la o luna la alta?
NU STII sau nu vrei sa stii,tot ce se scrie aici ii adevarat.
SUNT DESTUI cu studii superioare,au si bun simt si stiu sa si respecte daca sunt respectati,dar acest lucru nu se mai intampla de mult timp in BOS
DACA AI AVEA MACAR UN PIC DE BUN SIMT nu i-ai face,, deplasati mentali'',caci acestia va tin pe voi acolo sus la birouri
De promovat NU poti ,chiar daca ai studii daca nu ai vreo cunostinta cu functie mai mare; daca mergi cu ,,plasa'',sau daca esti ,,lingau''.ASTEA SUNT CRITERIILE DE AVANSARE.
AR MAI FI UNUL,dar regulile acestui site nu i-mi permit sa scriu.
De plecat, se pleaca,daca nu ai observat,si tot oameni buni si cu vechime in firma pe care te puteai baza,din pacate nu pot sa zic si acelasi lucru si despre cei de sus;se inmultesc de la o zi la alta pe posturi care nici macar nu ai auzit ,si culmea sunt cate 2 sau 3 pe acelasi post.
,,DRAGA ANA'' nu stiu cum ai ajuns acolo unde esti,nu jigni operatorii,caci nu esti in masura sa faci asta,mai bine ai grija de scaunul tau,ca s-ar putea sa i-ti sara de sub fund intr-o zi,nici tu nu esti prinsa in cuie acolo,asa mai bine pregateste-ti perinile pentru aterizare[o sa doara]
,,SEFU'' scrie in continuare poate se prind ceva de ei
ADEVARUL DOARE INTOTDEAUNA
O SEARA FRUMOASA IN CONTINUARE
Vrajitoru Sambata, 6 Aprilie 2013
@ q-Ana etc. Esti si cam neserioasa ce te doare atit de mult cine si ce scrie aici daca tot sustiii ca nu este adevarat .Politia zici ei uite ca poate ne va face un bine si va veni si garada financiara sa descopere cate nereguli sunt in administrarea finantelor si unde merg baniii. De tine depinde marirea de salar mai DOAMNA( scris cu litere mari sa nu mai cerseasca respect) Uiti ca de curind fabrica a platit o amenda usturatoare pentru nerespectarea unor drepruri ? Afla ca cei ce au fost vor veniii cat de curind iar si baniii tai vor merge acolo in amenzi dupa amenzi! CINE TE CREZI SA NE AMENINTI ? te pomenesti ca tu tai si spinzuri in fabrica ? voi incarca cate o poza de fiecare data cand ne jicnesti. ce zici accepti?daca tu esti cea drapta si ai curaj spune cine esti.
ADRIANA Sambata, 6 Aprilie 2013
peste tot e la fel salarii de mizerie si salarii mici daer trebuie sa muncesti ca sa traiesti ce sa facem unde sa mergem dincolo lucri zi lumina aici macar dupa masa esti acasa cu familia ta eu una iubesc bos arad products.dar ar putea fi putin mai motivante salariile avand in veredera scumpetea din ziua de azi
Vrajitoru Duminica, 7 Aprilie 2013
Ore nu ar fi mai corect sa mai chemam ITM ? Sunt multe drepturi ale muncitorilor care se incalca in Bos nu doar cele spuse aici. Sindicat intr-o fabrica in descompunere ar fi indicat . de ce descompunere? pai cei ce muncesc in fabrica stiu ca pina acum de 10 ani nu a mai fost asa de varza tot. Norme saptamanale marite cu cica 5 bucati pentru asa zis bonus care de fapt nu exista ,decizii care se iau iar daca ceva nu merge operatorii sunt de vina acei ( oameni) care te imping de la spate facetii mai mult ca si salar o sa luati cand de fapt e praf in ochiii muncitorilor, posturi care apar si se ocupa fara ca nimeni sa nu stie de ele , pleaca un indirect si imediat 2-3 sunt pusi pe postul ramas desi nu este cazul avand in vedere volumul de comenzii scazut. A fi multe ce ziceti dragi colegi chemam ITM?
danutza Miercuri, 10 Aprilie 2013
Cu aceste salarii ce sa mai asteptam?sunt operatoare si eu cu facultate terminata, nu mi-e rusine sa o spun ,muncesc cot la cot cu colegii mei dar este deja prea de tot ce se intampla.Astazi la ora 14 si.15 min cand mrs Helebrann a defilat prin sectie am avut impresia ca doreste sau asteapta o reactie din partea noastra,dar din nefericire nimeni nu are acest curaj.Cu siguranta a fost foarte satisfacut vazand ca nu este nici o miscare in front.Pacat de noi, de natia romana si de ce am ajuns la noi in tara,sclavie este putin spus,mai un bici ii trebuie si apoi aceeaia suntem.Sunt alaturi de voi dar tare mi-e frica caci prea putini vor fii aceeia care sa ia o atitudine si sa nu se mai lase calcati in picioare .Sa ne ajute Dumnezeu si sa avem putere sa razbim prin greutatile care apar.