Forum despre British American Tobacco Romania

mirela Joi, 30 August 2012
un GL cu limba maghiara cat castiga?
sore Joi, 6 Septembrie 2012
In ce consta testul de contabilitate de la interviu, si ce salariu are un senior analyst general ledger?
bujorel Luni, 15 Octombrie 2012

British American Tobacco detine 3 entitati in Romania.

BAT Trading - unitatea comerciala concentreaza functiile de marketing, distributie, relatii publice. Exista si personal in functiile de suport (Financiar, HR) dar restranse. Excelenta oportunitate pentru marketeers la inceput de cariera.

BAT Investment - unitate productiva, o alegere buna pentru absolventii de facultati tehnice

BASSE - este un Finance Shared Service, centrul european regional. O alegere buna pentru absolventii de Financiar sau limbi straine (care doresc o cariera in domeniul financiar) la inceputul carierei.

BAT Romania in general este o companie buna atat in termeni absoluti cat si relativi. Nu este si nu isi propune sa fie in fruntea clasamentului dupa nivelul salariilor platite ci in top 25% dintre companiile cu care se compara.

Orice remarca asupra atmosferei de lucru nu poate fi decat subiectiva, oamenii vad in mod diferit aceleasi lucruri. Din experienta proprie, este o atmosfera inca buna, doar ca se cere efort - daca vrei sa mergi pe principiul 'timpul trece, leafa merge' cauta in alta parte. Spun 'inca' pentru ca a fost si mai buna. Doar ca odata cu criza, desi BAT nu este atat de mult expusa, au aparut si tensiuni, cerinte de reorganizari etc. lucruri care au condus la o erodare a mediului de lucru.

BAT in prezent, nu la nivel local, ci global, se afla intr-un program masiv de restructurare, program inceput in urma cu cativa ani si care o sa mai dureze inca alti cativa. Scopul final (cel putin cel declarat) - exploatarea dimensiunii globale a companiei cu toate beneficiile si eficientele pe care le poate aduce globalizarea.

Iuliu Miercuri, 9 Ianuarie 2013
ce stiti despre "Customs & Freight Executive - Functionar Administrativ Vama"? e in Ploiesti

multumesc
anonim Vineri, 18 Ianuarie 2013
Buna. Are cineva idee la ce se refera testul de abilitati numerice? In ce consta? Multumesc.
ema Luni, 21 Ianuarie 2013
Imi poate facilita cineva cateva informatii despre testul de limba engleza la proba orala?

Multumesc!
Jiji Joi, 24 Ianuarie 2013

Daca nu esti bun nu prea ai ce cauta la BAT ;) Bafta.

Ioana Marti, 29 Ianuarie 2013
Salut, stie cineva ce salarii se ofera pe pozitia de junior analyst? si ce bonus pe limba rusa? cate interviuri se sustin si in ce consta testul de contabilitate? cum se fac angajarile de obicei, se angajeaza candidati din exterior sau cei recomandati din interior?
Andrei Joi, 7 Februarie 2013
Eu am fost recent la test pentru Senior GL

Am ramas un pic dezamagit nu doar de ei dar si de mine.
3 teste. Engleza , mie mi s-a parut foarte usor, dar ca dificultate era mediu.
Test abilitati numerice. Din punctul meu de vedere greu. 40 intrebari in 35 min. Mie imi lua jumatate de minut sa inteleg ce am de facut:). Intr-un cuvant parerea mea daca esti obisnuit sa faci cate un test din asta online in fiecare zi, te descurci. Testul numeric presupune foarte multe calcule in baza unor tabele si grafice.
Si in sfarsit testul de conta. Pur romanesc. Daca lucrezi in conta romaneasca, contabilizezi cel putin pana la nivel de bilant ai sanse mari sa treci cu brio testul. Cei care lucreaza in multinationala si sunt obisnuiti cu tranzactiile SAP-ului si trec doar perioada inainte sa dea Execute atunci sansele sa ia testul sunt minime. Se cere monografie contabila la fiecare problema. Asa ca daca o reevaluare a open items in moneda straina in SAP o postezi prin F.05 si treci ultima data a lunii dupa care dai execute.Aici la test aceasta activitate trebuia explicata prin conturi contabile (de fapt ce se posteaza in ledger dupa ce apesi F8).
Intr-un cuvant, daca dadeam testul acum 3 ani cand lucram in conta romaneasca aveam foarte mari sanse sa il iau. Dar dupa 3 ani de SAP va spun sincer ca nici o achizitie nu-mi aduceam aminte corect cum se posteaza:)
De salarii nu stiu, ca nu am ajuns la urmatoarea etapa:)
Ioana Duminica, 10 Februarie 2013
Andrei ai fost la interviu pentru Senior GL cu limba rusa, sau alta limba? inseamna ca testul nu l-ai trecut? ai fost anuntat de domnisoara de la recrutare ca ai un rezultat negativ sau nu ai fost sunat deloc? ca de obicei la Accenture, HP nu prea se grabesc sa iti dea un raspuns pozitiv sau negativ oricare ar fi acesta...
Andrei Luni, 11 Februarie 2013
Buna Ioana,

Am fost la interviu pentru Senior GL cu engleza. Nu am primit raspuns, dar nici nu e cazul. Stiu ce am facut. :)
Legat de Accenture am avut acum vreo 4-5 ani o experienta foarte neplacuta , si de atunci nu am aplicat la nici un job de la ei, cu toate ca lucrez la concurenta:) si experienta mea acum le este foarte"profitabila")
Am fost la ei, am trecut toate testele de conta, engleza and so on. M-au chemat pentru a doua discutie, sa-mi zica ca sunt angajat si ca urmatorul interviu este cu 2 manageri. De ce 2? pentru ca erau 2 proiecte noi si s-ar fi hotarat pe loc unde eram repartizat. Am plecat si am asteptat sa ma anunte cand urmeaza interviul final. Am fost sunat cred ca peste o luna si ceva sa-mi zica ca pozitia s-a ocupat din intern. Really?! bine ca nu mi-am dat demisia atunci in baza unor vorbe. Chestia asta m-a scarbit atat de mult incat la ei nu o sa aplic niciodata. Profesionalism 0.
La HP, depinde probabil unde aplici. Eu am dat un test, dar nu era pe finance, ce au ei pe acolo logistics, contract admin and so on, si nu am primit raspuns nici negativ nici pozitiv. Anul trecut am aplicat pe o pozitie "mai finance" sa-i zic asa. Am dat test, m-a sunat a doua zi, dupa test ca sunt angajat :) Nu am acceptat pentru ca atunci cand mi-am dat demisia compania la care lucrez si acum mi-a facut o contraoferta mai buna, si sincer nu regret ca nu am plecat.:)
British sunt ok, ei dau raspuns chiar daca e negativ, am mai fost la ei acum 1 an , si am primit raspuns negativ (dar atunci am dat doar test de engleza si numeric).
Sincer sa fiu British e unica companie la care am aplicat in ultimul an si la care intentionez sa aplic si la vara sau toamna iar. Acuma ca stiu despre ce e vorba la testul de conta am nevoie doar de un refresher in conta romaneasca ca sa pot trece testul de conta (am lucrat 4 ani in conta romaneasca). Care repet, este usor doar ca dezavantajul unei multinationale este ca nu prea iti folosesti cunostintele contabile in GL area, SAP-ul face tot, tb sa stii tranzactiile si variantele necesare. Fac asta de 3 ani deja:) si sincer sa fiu am uitat cum se mai tine conta "pe hartie".
"minelli_m Marti, 12 Februarie 2013
Andrei, cred ca am fost in acelasi timp la testele pt GL cu limba rusa.
am fost chemata si al al doilea interviu pe 8.02...care a durat 1 ora... dif intrebari din exp pe care o am .. si bla bla bla-uri din astea...am vb si in limba rusa cu o pers (prob ca sa vada cat de bine cunosti rusa), si mi-au spus ca o sa imi dea un raspuns pana la sf sapt ...adica pana pe 15, dar luni am primit mail prin care m-au anuntat ca raspunsul lor este negativ pt pozitia vacanta...
oricum in aceeasi zi cu mine au mai fost inca 3 pers la discutii (pers cu care am fost la test)

Felicitari celui care a obtinut postul!
ana Miercuri, 13 Februarie 2013
Stie cineva care este procesul de recrutare pentru un post de analyst finance - engleza la BAT? Ma intereseaza mai mult pe partea de testare abilitati. Multumesc!
Andrei Miercuri, 13 Februarie 2013
"minelli_m, Eu nu am fost pe vreo pozitie cu limba rusa. Eu am fost ca Senior GL cu engleza:)
British Miercuri, 13 Februarie 2013
minelli_m Ce teste ai dat la British? ai aplicat ca Senior GL cu rusa sau ca junior? Diferenta dintre junior si senior din cate am inteles, e ca la senior dau un test de conta destul de complex, iar ca junior doar engleza, rusa si abilitati numerice.
minelli_m Marti, 19 Februarie 2013
British, eu am dat abilitati numerice, engleza si conta
evie Marti, 19 Februarie 2013
deci pana la urma nimic despre salariu:(((
w Miercuri, 20 Februarie 2013
2100 Senior GL