Forum despre CallPoint New Europe

Corina Sambata, 11 August 2012
In Craiova veti gasi proiecte doar pe limba romana, efectiv au fost mutate de la Bucuresti la Craiova iar angajatii din Bucuresti pe proiectele respective au fost nevoiti sa se care din firma. In Bucuresti se castigau cam 400 ron pe 4 ore, 650 pe 6 ore si nu mai stiu cat pe 8 ore, asta la inceput cand erai abia angajat in firma. Existau si bonuri de masa dar le-au taiat in Bucuresti, nu stiu in Craiova daca se ofera. Nu stiu ce salarii sunt acum in Craiova, posibil sa fie mai mici daca s-au tinut de cuvand si le-au micsorat asa cum au "promis"
Cata Miercuri, 21 Noiembrie 2012
In Bucuresti, salariile pentru joburi cu limbi straine sunt acceptabile, interviurile sunt realizate ca la carte si sunt foarte selectivi, in sensul ca te aleg doar daca stii limba pt . care aplici foarte bine, cred ca tine si putin de noroc si impresia din momentul respectiv. Mai departem depinde probabil de fiecare si de prioritatile sale. Ca salariu full time se ajunge pe undeva la 320 euro de inceput iar la part time in jur de 180 de euro.
cristina Vineri, 4 Ianuarie 2013
prind extrem de bine informatiile despre aceasta companie, chiar eram curioasa ce conditii de lucru si ce salarii ofera. Chiar azi am aflat ca fac din nou angajari si e bine sa stim ce se intampla in cadrul firmei.
joy Marti, 15 Ianuarie 2013
buna tin sa va anunt ca nu este asa bine precum credeti, sunt niste conditi foarte stricte, intradevar se ofera training dar la finalul acestuia exista posibilitatea sa nu fiti angajati. Plus ca salariile sunt foarte mici. in jur de 7 milioane in mana (700 lei) 6 plus bonuri de masa.
Cata Miercuri, 23 Ianuarie 2013
depinde de proiect si de norma, daca lucrezi 4 ore, salariul de care spui este undeva pt o norma de 4 ore, si mai ales conteaza si limba straina pe care lucrezi
Cata Miercuri, 23 Ianuarie 2013
referitor la training e valabil peste tot, daca nu iti insusesti cunostintele predate nu te angajeaza nimeni, este normal ca o formare sa fie incheiata de un test de verificare, pe care daca il pici la final... nu prea sunt nici ei incantati
mara Joi, 24 Ianuarie 2013
intr-adevar e o alegere proasta. conditii foarte stricte...ce e cel mai important ca dupa training iti poate zice pa!bani foarte putini.
Alex Miercuri, 20 Februarie 2013
Salutare,

Cam la ce timp dupa sustinerea interviului telefonic te vor programa pentru training?
ioana Joi, 7 Martie 2013
a fost cineva la interviu pentru recrutor si generalist hr? se tot republica aceste posturi de vreo 3- 4 luni.
Andy Sambata, 9 Martie 2013
Cat dureaza perioada de training ? Esti platit in timpul trainingului ?
Kostas Sambata, 9 Martie 2013
Salutare. Ca idee generala salariile din Call Point difera in functie de limba straina pe care lucrezi. Cele mai bine platite sunt limbile nordice. Nota importanta, salariile oferite de firma sunt foarte mici relativ la responsabilitate si volumul de munca.
Cata Miercuri, 13 Martie 2013
Perioada de training este platita, si aici ma refer la combinatia salariu si bonuri de masa
Cata Miercuri, 13 Martie 2013
@Alex :Esti sunat in maxim 4 zile pt un interviu la firma dupa interviul telefonic, mai dai niste teste la firma abia apoi daca esti acceptat aflii programul pt inceput
Cata Miercuri, 13 Martie 2013
Completare: Perioada de training difera in functie de proiect.
somebody Joi, 14 Martie 2013

Hello, am avut ocazia sa lucrez in cadrul acestei companii si as putea sa ofer niste idei de ansamblu referitoare la f multe aspecte pe care si eu as fi vrut sa le stiu inainte sa ajung la ei:
1.Duc lipsa de organizare la orice nivel.
2.Regulile pe floor sunt extrem de stricte, nu ai voie cu telefon mobil, decat in geanta care sta inchisa intr-un seif' poti vorbi doar in bucatarie/ hol/ lift, nu pe floor, nu ai voie sa mananci nici macar un mar/covrig, la fiecare 1 ora-5 min pauza, unele proiecte lucreaza si in weekend(9 ore sambata/duminica) urmand sa primesti liber in cursul sapt. urmatoare.
3. Quality controler- evaluarile lunare nu sunt obiective, nu exista o statistica reala care sa demonstreze ca atat meriti la bonusul de evaluare.

4.Ti se da impresia dar doar impresia ca you matter there for them, daca nu mai au nevoie de tine, te arunca pur si simplu si cel mai grav este ca nu exista promovare interna. Sa nu te surprinda sa vezi ca dupa 1 an sau 2 sa vezi ca angajeaza un superviser extern, pe care tu il vei invata treaba urmand ca el sa iti fie superviser, desi este un om care nu a lucrat/ nu stie nimic despre acel proiect. Ca angajat al lor poti afla de posturi intrand pe net, nu vei stii dinainte, din cadrul firmei.

somebody Joi, 14 Martie 2013

5.Nu au nicio colaborare cu vreo clinica medicala, desi se deduc lunar din salariu niste taxe pentru asigurari medicale( care nu exista).

6. La 8 ore, in functie de proiect/ limba, poti avea un salariu in medie de 12 mil. Pe romana este cel mai slab platit insa esti muncit din greu; pe proiectele care implica call center voce( sunt si proiecte pe mail, chat) se castiga mai binisor, depinde de gradul de dificultate al limbii, cu tot cu bonsuri de performanta( pe care vor face tot posibilul sa nu ti le dea cautandu-ti nod in papura) poti ajunge la 18 mil( repet, in cele mai fericite cazuri).

7. Nu esti sustinut sa iti expui punctul de vedere, nu ai voie sa faci/ zici nimic care i-ar putea deranga pe bossi.

8. Se duce lupte infinite pentru a avea liber in zilele legale date du Guvern, se promite marea cu sarea insa tot ce vei primi intr-un final va fi un gust amar si dezamagire.

9. Am invatat multe lucruri din aceasta experienta si anume ca nu trebui sa te lasi calcat in picioare si sa iti ceri niste drepturi care iti revin si de care poate nu stiai ca le ai.

10. Din experienta multor colegi care si-au dat demisia, mai mult de 90% au avut probleme de genul: aveau zile de concediu ramase si care trebuiai platite dar s-au facut uitate, aveau bonuri de masa care li se cuveneau dar te "aburesc" ei cu niste explicatii ca asa este in ultima luna de preaviz, etc. Pentru orice act de care vei avea nevoie la o noua angajare o sa bati drumuri la greu sa iti iei niste acte care se elibereraza la sf. asteapta.

Am uitat sa mentioneza la pauze ca, da,5 min la 1 ora, dar nu pot fi depasite, adica ti se contorizeaza fiecare minutel si cineva va nota pentru tine( daca nu o face sistemul automat cat tu nu esti la pc) cate minute ai stat fata de cate ar fi trrebuit sa stai, so be aware daca mananci mai lent spre exemplu.

Sper ca au fost utile o parte din aceste mentionari, if there is anything else uncleat to you, let me know.

Spor in toate!

ala rau Sambata, 6 Aprilie 2013

@somebody - eu am lucrat acolo 5 luni, aveam contract determinat, dar parca nu era asa. Eu puteam sa vorbesc oricand la telefon, puteam sa ies oricand la toaleta, nu aveam pauza contorizata, era cat de cat ok ! Ce imi spui tu e trist, dar ei erau fall-down de anul trecut, vorbeam intre noi ''CallPoint se destrama firma X ia amploare '' ; de neregulile in acte stiam si eu ca se practica multa lume se plange , cat si la libere si toate cele !

Laura Joi, 18 Aprilie 2013
Hey!
Am lucrat la CallPoint in Bucuresti,nu stiu cum este in Craiova, evident :)
In Bucuresti a fost cea mai tare experienta ever, luam bonus luna de luna, cadouri, tichete valorice.
Am lucrat pe un proiect in limba romana, aveam cam 1200 ron + bonuri + cele mai sus mentionate.
A fost foarte, foarte tare.Echipa tanara, cand am aflat ca se muta in Craiova am plecat de la ei pe alt angajator.
Oricum, mi-a placut si recomand.
Am inchegat prietenii stranse , atat cu colegii cat si cu team-leaderii si sefii.
Ieseam la sucuri, la karaoke..in excursii, faceam team-bulidinguri.. a fost grozav!
Nu spun asta pentru ca inca mentin legatura cu unii oameni, o spun pentru ca mi-a facut placere sa lucrez aproape 1 an acolo.
Mi-au dat si bonurile, mi-au dat si banii pe zilele de concediu.
INSA, ca sa ai parte de toate astea, nu pupa in cur, fi un om corect!:)
Se apreciaza foarte mult corectitudinea si sinceriaitatea... sa spui totul de la om la om.
Lucian Marti, 30 Aprilie 2013

Somebody cam exagereaza, nu ma intelegeti gresit, nu mai lucrez acolo si sunt FOARTE fericit de asta.

Te obliga sa-ti inchizi lucrurile intr-un seif la intrare si poti sa le iei numai cand pleci in pauza/acasa si asta include telefonul... pai daca maicamea se simtea rau si cum nu am frate/sora si tata... si eu nu puteam sa raspund atunci ce se intampla? Eram eu bucuros ca ascultam de reguli in timp ce-mi ingropam mama?

Compania acum este in parteneriat cu o alta canadiana cred sau frantuzeasca, nu mai stiu, si tot Promit schimbari in bine, ca de acum totul este numai si numai pentru agent, ca le pasa de agent... din momentul speachului va fac o lista de lucruri schimbate: 1 nu mai ai voie cu telefon la tine, 2 tot ce nu tine de munca trebuie sa inchizi in seif, nu mai ai voie sa te abati de la pauza, si daca se intampla iti primesti DIRECT avertisment si esti dat exemplu pentru alte persoane. Niste info din interior sugereaza urmatoarele: Schimba sistemul de bonusare in asa maniera incat sa NU poti sa ajungi la 100%. Bine ca schimbarile astea sunt pentru binele agentului... ca daca vroiau sa ne faca rau... cine stie ce se intampla :D.

Salariul este sincer, sub competitori, cand am vazut cat se ofera pe ce stiu eu in alte companii... am ramas cu gura cascata!

just me Miercuri, 29 Mai 2013
Hello all,
Momentan lucrez in Call Point Craiova si sincer nu mi se pare chiar atat de rau, intr-adevar nu sunt salariile foarte mari, dar conteaza si mediul de lucru, conditiile, conteaza ca din moment ce te-ai angajat ai contract de munca si daca ai nevoie de o adeverinta sa mergi la medic sau mai stiu eu unde se ofera si toate contributiile sunt platite la timp.Nu cred ca exista vreo firma care sa te angajeze, iar tu sa nu faci mai nimic sau sa faci doar ce vrei tu si ei sa te plateasca si sa te plateasca mult....sau poate ca exista si nu am aflat si eu...... Oricine isi doreste mai mult, dar in nenorocita asta de tara in care traim din pacate nu se poate mai mult.Eu cred ca programul de lucru este cat de cat flexibil, oamenii nu sunt chiar asa de rai (aici ma refer la superiori). Am tot vazut aici comentarii de genul "dupa training am dat test si daca nu am luat nota buna m-au dat afara".....pai fratilor cine te mai angajeaza, sau cine ar fi nebun sa te angajeze daca tu nu sti sa faci nimic....adica ti se face training o saptamana si tu nu esti in stare sa inveti cateva pagini sau un program care este usor, nu cred ca te va angaja cineva ever.
In Craiova salariile sunt in functie de norma de lucru: 8h/zi----800ron, 6h/zi----600 ron, 4h/zi----400 ron, tichetele de masa si bonusurile in functie de performanta fiearuia.
Daca mai are cineva intrebari poate voi mai intra sa va mai dau detalii.
Bye bye :)