Forum despre Calzedonia

alexandra Luni, 27 Ianuarie 2014

te pun sa te duci la proba, te muncesc de nu te vezi, te streseaza sa te tii dupa clienti , sa stai in fundul clientilor, sa stai dreapta mereu, trebuie sa stai dupa client ca i sta bine ( chiar daca nu i sta ), numai fite si figuri pe capu lor.  nu recomand DELOC, fetele alea se cearta intre ele, o harababura.

Andra Duminica, 16 Februarie 2014
Este o firma foarte neserioasa. Am fost chemata la interviu la magazinul din Romana am fost acceptata si m-au chemat a doua zi la magazinul din Baneasa sa incep. Mi-au spus sa ma prezint la 7 dimineata la magazin pentru ca venea marfa noua si sa cunosc produsele.
M-am prezentat la 7 in Baneasa si vreau sa spun ca am stat 2 ore in fata magazinului sa vina cineva. Este o mare bataie de joc!
Ligia Luni, 17 Februarie 2014
Astazi am fost sunata de catre o domnisoara pentru a ma prezenta maine la ora 18:30 pentru un interviu si chiar ma gandeam daca sa ma duc sau nu.Oricum in mare parte nu vroiam pentru ca este departe de mine si am tot cautat detalii despre ei pe net si am descoperit ca sunt italieni, si nu fac diferente doar ca am mai avut o experienta cu italenii si nu imi mai trebuie.Am asteptat de la ora 10 pana la 12:30 ptr un interviu.Acum din ce vad la voi aceeasi poveste,oricum si mie mi sa parut dubios faptul ca de 1 luna da anunt intr-una ptr angajare.Rusine!!!
andreea Luni, 17 Februarie 2014
ce salariu si ce program ofera?
euu Joi, 20 Februarie 2014
Andra imi poti lasa o adresa de email ceva ca vreau sa te intreb mai multe despre experienta ta cu acest magazin
Alexa Miercuri, 5 Martie 2014
Eu am fost la interviu in promenada...m.au chemat pt 2 zile de proba. Prima zi fiind maine, pt 7 ore jumate. Mi.au zis ca au salariul de 250 euro.
Din ce am vazut si eu pe site.urile de angajare, au mereu anunturi...
Iulia Joi, 6 Martie 2014
Si eu sunt de acord cu voi. Eu am fost la Intimissimi (apartine de aceeasi firma ca si Calzedonia). Afara e vopsit gardul si inauntru...
Te pun sa inveti toate produsele din magazin ca la sfarsitul zilei uiti si cum te cheama. Plus ca toate fetele care au fost in proba inainte sa vin si eu, n-au mai venit, iar anuntul este de luni bune. Imi aratau exemple de vanzare, dar nici ele nu stiau sa vanda, plus ca este un mediu stresant, se cearta intre ele si zic ca de fapt a fost gluma...
Eu abia asteptam sa plec
Crenguta Sambata, 29 Martie 2014
Nu va duceti nici macar pt interviu,nu are rost,nu exista pic de bun simt din partea colegelor ce se cred superioare.Te suna sa te duci la interviu ca sa ti spuna o fata de pe acolo cat e salariul si ca te asteapta a 2-a zi sa dai proba,2 zile de proba.Bun,regula nr 1 sa spui cat te tin plamanii de tare BUNA ZIUA tuturor clientilor in cor,ceea ce e aberant.N ai voie sa ti proptesti mainile pe un dulap ca te vede pe camera facand asta si suna repede managerul .Despre mediul de lucru n ai ce sa spui ca nu e un mediu de lucru,e bataie de joc.Toate modelele de lenjerie intima trebuiesc invatate pe derost, intr-o zi.Daca la sf zilei nu le ai invatat si n ai vandut nimic nu mai are rost sa vii si a 2-a zi.Si cea mai mare tampenie:nu stai,orice ar fi,intr un magazinas micut te invarti ca un soricel.daca vine o colega de a da si impacheteaza un chilot,vii tu dupa ce termina si il despachetezi ca sa ai ce face,on and on,all day long.Cat despre prg 6 7 8 ore pe zi,1 zi libera pe sapt cu 250 de euro in mana fara decontarea transportului sau alte''pretentii''.chiar daca magazinul e tooocmai in baneasa.Si erau colege care faceau vanzare buna in perioada asta de proba pe id ul ''sefelor'' si ele se crizau ca de ce incaseaza pe casa mea.
Lili Sambata, 12 Aprilie 2014
Si eu am fst la prima zi de proba la romana , cu alte 4 fete ... Ne au explicat toate sosetele si toti ciorapi, toate costumele si toti chilotii... Dupa care a vnt managera si ne a luat la intrebari despre ce e vb n magazin... Nu ai voie sa stai un pic stramba k te vede patronul pe camera si suna pe magazin sa stai dreapta ,nu ai voie stai deloc trebuie sa faci orice, sa pigulesti toti ciorapii toata ziua... Si knd intra un client pe magazin, sa te tii tare..trebuie sa stai sa i urmaresti orice miscare si sa i arati orice, sa faci vanzare k altfel nu ai fkt nimic...
girl like me Duminica, 13 Aprilie 2014
Da,si eu am avut o experienta neplacuta,am fost programata pentru interviu,mi-au dat echipament de lucru ( pantaloni foarte scurti si un tricou mulat,sa se vada bine forma sanilor) si cand m-am imbracat m-au atacat cu fraze : Da,fata ,esti cam alba!Sa mergi la solar,logic nu era vara si nici nu sunt pitipoanca sa merg la solar pe timp rece,sii daca eram alba si nu imi placea soarele,era un criteriu de angajare??! Sii ca sa vezii,ma intalnesc cu 2 dintre colege dupa vreo saptamana sa imi zica ca m-au sunat si am raspuns ca e greseala,LOGIC ca nu am fost eu la telefon,la ce am mai mers la proba,mi-au ratacit cv-ul sau nu cunosc motivul pt care mi-au dat acest raspuns . In fine...prea multe figuri pt fete normale ca mine .:)
Lori Marti, 6 Mai 2014
Buna fetelor, cele care ati comentat si cele care o sa mai comentati.In primul rand in Calzedonia si Intimissimi se face customer service,ceea ce voi nu stiu daca stiti ce inseamna.Eu lucrez in aceasta firma de 2 ani si nu mi s-a parut extraordinar de greu sa vinzi niste chiloti care ii ai in sertar (nu expusi )si sa mai arati si alte 2 chestii pe langa,pentru ca nu sunt genul de magazine de unde sa-ti iei produsele singur ca si client.Pt ca nu ai cum.Referitor la anuntul de pe site,noi inca mai deschidem magazine ,dar asta nu este problema voastra,este problema firmei .Iar daca vi s-a parut atat de greu sa stati in picioare 6 ore e clar ca munca nu e de voi si poate va trebuie niste joburi la birou,unde sa nu va deranjeze nimeni.O seara buna!
ioana Miercuri, 7 Mai 2014

asta vad si eu ca e permanent anunt de angajare la ei, de peste 2 ani de cand aveau reclamele si pe autobuze, faza cu de ce nu esti brozata e chiar faza fazelor lol... deci teoretic iti da un costum de pitzipoanca sa stai sa vinzi... (multumescu-ti doamne ca nu m-au sunat)

pt departamentul marketing - in general femeile cumpara lenjerie intima chiar si pentru parteneri iar pe o femeie in general nu o intereseaza daca cea care vinde e imbracata ca la plaja sau prin alte locuri obscure.

Ana Luni, 3 Noiembrie 2014

Fetele se cearta intre ele pentru clienti,alergi dupa clienti,este un mediu stresant de lucru.Am lucrat la Intimissimi.Nu recomdand. Sper sa intrati pe forum inainte sa va angajati!

oana Sambata, 13 Decembrie 2014

Buna si eu am avut o experienta neplacuta cu ei. Dupa ce m-au sunat si am stabilit interviul in ziua respectiva am fost sunata cu doar cateva minute inainte de catre ei pt al reprograma desi eram deja pe drum, cu toate astea m-am dus la interviu la cateva zile cand se reprogramase. Am dat interviul in magazinul din romana cu o tipa, am aflat la proba ca ea nu era managerul ci era una dintre vanzatoarele lor mai vechi. Pe tot parcursul interviului am fost deranjata de atitudinea de superioritate de care dadea dovada si de comportamentul ei, mi s-a parut lipsit de profesionalism. Am fost chemata a 2 zi la proba. Am lucrat in acelasi domeniu la o alta firma in mall si stiam la ce sa ma astept ( stat in picioare memorat produse alergat dupa client). Pauza de masa a fost 10 min in care abia daca am mancat ceva iar cat despre mersul la tualeta trebuia sa ceri voie ca la gradinita iar celelate fete care probabil erau si ele in proba sau poate chiar angajate nu vorbeau cu tine absolut de loc de parca ar fi fost interzis lucrul asta ....mi sa dat un soi de uniforma cam sumara pt iarna avand in vedere ca tineau usile magazilului in permanenta deschise.

Cristinell Miercuri, 18 Martie 2015
Da azi am fost si eu in proba la ei azi...multe pretentii sa inveti toate produsele din magazin intr-o zi si o atitudine de superioritate fata de noi cele care eram in proba
LuminitaAndrei Miercuri, 12 August 2015

Am lucrat si eu 1 luna la ei, la inceput iti spun tot feluri de lucruri, cat de bine si frumos este dar realitatea este alta iar vanzatoarele vechi sunt destul de arogante si nu prea te ajuta sa te adaptezi.

Ana12345 Luni, 16 Mai 2016
Buna, astazi am fost sunata pentru ca se deschide un magazin Calzedonia la mine in oras iar pentru asta trebuie sa particip la un training pana in luna octombrie in alt oras. Este normal sa dureze atat de mult? A mai fost cineva la un astfel de training? Daca da va rog sa.mi raspundeti pentru ca efectiv nu stiu ce sa fac... Multumesc!
xela Marti, 17 Mai 2016

Astazi am sustinut un interviu pt o pozitie de Responsabil magazin Intimissimi in Affi Palace Cotroceni.

Am fost invitata in mijlocul magazinului sa discutam despre interviu. :)) total neprofesionist!...am zis zambind, ok...

Dra Valentina (caci nu se prezentase la inceput, am rugat-o sa-mi spuna totusi la final cum se numeste, a raspuns doar cu un prenume...) s-a scuzat ca nu are Cv-ul meu, ca nu i l-a dat nimeni de la resurse umane, deci implicit nu stie cine sunt, si nu are habar de experienta mea anterioara, ma roaga sa ii spun ce varsta am si pe unde am mai lucrat. OK. :)

Am sa trec la subiect si va voi spune despre salariul de inceput care ar fi de 350 euro, urmand apoi sa fie marit dupa perioada de proba, nu a stiut sa imi zica cu cat, ori i s-a spus sa nu zica. :). Nu mi-a spus nimic despre bonuri de masa, deci consider ca nu exista.

Programul de lucru: 5 zile din 7, cu 2 zile libere in fiecare saptamana, iar liberele in week-end mai deloc, eu asteptandu-ma ca macar 1-2 week-end-uri libere sa existe pe luna. In fine....Cumva se justifica, in magazin neexistand pozitia de Asistent manager.

Pt aceasta pozitie mi s-a spus ca tura de lucru zilnica este cea intermediara, de la 11 sau de la 12.

Cica ar exista si un target care daca se face, primeste toata lumea undeva la un minim de 100 euro. N-am inteles de ce a tot vb in euro, noi aflandu-ne in Romania...mi-e greu cred ca te platesc in euro.

Acest target cica s-ar atinge undeva la 9 luni pe an....mai taiati de la voi vreo 2-3 luni si reiese adevarul...aici sunt subiectiva :)

La intrebarea mea de ce nu promoveaza din interior pe aceasta pozitie, mi-a raspuns ca managera ei nu ii permite deoarece considera ca nu are oameni capabili in magazin sa faca asa ceva....trist...deci libertatea de decizie ca responsabil magazin este nula.

Inventar facut de 2 ori pe an si mi s-a zis ca pana acum pierderile s-ar fi retinut din zilele de concediu ale anagajatilor. Cam bizar avand in vedere ca produsele nu sunt asigurate cu alarme...Cica in prezent nu s-ar mai proceda asa....insa dra nu a fost foarte convingatoare...

Ar fi o perioada de proba de 1 luna jumatate, care se regaseste in contractul de munca, dar daca dupa doua zile nu considera ca esti ok, inceteaza raportul de munca.

Ca impresie generala: DEZAMAGITOR: -nu au avut Cv in magazin al candidatilor;
-interviu sustinut in mijlocul magazinului (noroc ca nu era magazinul populat de clienti);
-salariu extrem de mic si responsabilitati o mie;
-produsele nu sunt asigurate cu alarme;
-program neflexibil, as fi curioasa cum se procedeaza cand managerul isi ia concediu :)

Ce mai este interesant este ca tot timpul au anunt pe site-urile de recrutare, ceea ce da de gandit.

Concluzia? NU RECOMAND!

SIlvia99 Vineri, 28 Octombrie 2016

Stie cineva ce salariu au resposabilii de magazin de la Intimissimi? Eu am fost chemata azi la interviu, pentru postul de manager punct de lucru, dar fata care ma intervievat ma socat din prima secunda. interviu in depoziti?? aere de managera , aroganta. mi-a zis ca au un salariu mai mult decat decet, cat sa fie? oare ce am pierdut ? nu am mai vrut nici sa continuu nici sa o intreb.
merci!