Forum despre Carmedia Concept Group

earta Vineri, 7 Martie 2014
Este una din firmele care incurajeaza munca la negru. O spun din proprie initiativa pentru ca dupa ce am participat la un interviu telefonic, am fost chemata cu laptopul propriu, impreuna cu castile dotate cu microfon sa particip pentru 5 (cinci) zile la un asa zis "instructaj" pentru job-ul de operator call-center in limba italiana. Ca mine multi alti sarmani, doritori de munca si la fel de naivi ca si mine. Perioada de 5 zile neplatita, ca de, suntem in Romania si asta ne permite sa facem ilegalitati. Dupa o perioada de 10 zile in care am lucrat si in week-end, am intrebat daca n-ar fi bine sa incheiem si noi niste acte conform legislatiei romane in vigoare. Mi s-a comunicat faptul ca postul pe care urmau sa faca angajari era un post de part-time (4 ore/zi), deci in consecinta si salarizarea mult mai mica decat la discutiile anterioare din timpul interviului, in plus era conditionata de planul de vanzari pe care reuseai sau nu sa-l indeplinesti (apelurile telefonice se faceau in Italia, prin programul Telmar, care genera niste numere de telefon dintr-o cine stie ce baza de numere telefonice ...). Mentionez faptul ca in perioada celor 10 zile am lucrat cate 8 ore fara niciun fel de retributie, cu echipamentul personal. Firma are in continuare anuntul de angajare pe ejobs, myjob si tocmai.ro. Pentru ca astfel de ilegalitati sa se mai perpetueze, ma gandesc ca oamenii legii ar trebui sa fie mai atenti, iar ITM-ul sa faca controale mai serioase. In toata perioada cat am lucrat ca sclav la ei se perindau zeci de persoane care lucrau fara acte pentru ei.
marian Luni, 10 Martie 2014
Intr-adevar, asa este cu aceasta firma. Sunt extrem de neseriosi si pe langa ca nu-ti asigura un training serios, te mai pun sa-ti aduci de acasa echipamentul (laptop, casti cu microfon) necesar cu care sa le aduci lor profit. Perioada lor de proba se face fara niciun document, niciun act si poate dura pana te sesizezi tu, iar atunci iti spun ori ca nu corespunzi cerintelor lor, ori ca au nevoie pentru part-time, Dumnezeu stie daca cu acte...
ITM-ul ar trebui sa se sesizeze sa nu mai o pateasca si altii.
Ana Miercuri, 30 Aprilie 2014
Daca nu ati vacut fata cerintelor,si nu stapiniti limba italiana,nu are rost sa faceti aceste comentarii !!! Eu lucrez in aceasta firma,si sunt foarte multumita.Si va asigur ca nimeni nu lucreaza la negru ! Cit despre salariu....este OK! Primim chiar si bonusuri. Cit despre echipamentul de lucru,ne este util doar pentru a lucra de acasa si cred ca asa este si normal! Intradevar trebuie sa vi cu pc-ul tau personal pentru instalarea programului de lucru,altfel cum ai putea lucra de acasa?
Nu mai fiti rautaciosi !
Mihaela Luni, 28 Iulie 2014

buna, sa incepem cu inceputul :) Carmedia, Viva Call, Viva Sms....sau ce alt nume mai are firma aceasta...nperioada de training nu este platita, in teorie tine 10 zile aceasta perioada de proba, in care nu esti platit si lucrezi cate ore vor ei bineinteles, adica ceva de genul 8 ore sau mai mult pe zi, se intelege ca e totul la negru.
Dupa ce treci de aceasta perioada de proba, in care poti sa stai linistit ca oricine o trece, sa nu te gandesti ca iti face contract de munca, nu, imi pare rau, contractul de munca o sa ti-l faca cand vor ei, adica peste 1 luna, 2 , nu se stie cand, iar daca intrebi cand o sa ti se faca contractul de munca o sa ti se raspunda "zilele acestea" dar tu actele si adeverinta de la medic trebuie sa o aduci cat mai repede. Ai sa lucrezi bineinteles folosind calculatorul tau personal, o sa iti instaleze programe care o sa iti distruga calculatorul dar daca le spui asta o sa ti se raspunda ca e virusat calculatorul, ca nu este vina lor.
Banii o sa ii primesti intr-un plic pe sub birou, ai impresia ca te mituieste, nu ca iei banii pe zilele lucrate. Contractul de munca, daca o sa il faca, il face la 4 ore. Ai sa lucrezi in cel mai fericit caz 9 ore pe zi "ca doar ce faci acasa".Ai sa lucrezi cum vor ei, adica daca ei vor 4 ore dimineata si restul seara adica de la ora 18.00 asa trebuie sa lucrezi, in concluzie nu trebuie sa comentezi ca degeaba o faci. Nu exista sa ti se platesca ore suplimentare sau sa fie compensate cu zile libere, trebuie sa zici multumesc daca iei salariul. Nu exista fulturas de salariu sau ceva de genu. Daca ai contractul la 8 ore si inregistrat la ITM poti sa te consideri foarte norocos. Ai sa lucrezi in cel mai fericit caz pe un proiect, dar de obicei lucrezi pe 3 proiecte.
Ti se da un target pentru fiecare proiect care daca il atingi bineinteles nu iti este platit si o sa il mai si mareasca ca sa nu mai ajungi la el.
Am uitat sa specific, da, poti sa lucrezi de acasa dar cand vor ei nu cand vrei tu.
Concluzia este cea mai mare teapa posibila mai bine stai acasa, daca nu vrei sa vii si cu bani de acasa si sa te distrugi psihic.

martin Duminica, 24 August 2014

Nu lucrati pentru carmedia grup!Si eu am lucrat pt ei din pacate iti promit un salariu foarte mare plus bonus.Din pacate e vina noastra ca nu ii denuntam pt faptul ca lucram 5 zile neplatite si fara contract cum fac alte firme...

nisa Miercuri, 24 Septembrie 2014
Nu stiu unde ati lucrat voi 5 zile neplatiti, pentru ca stiu din surse sigure ca aceasta firma face contract din prima zi de munca ... prima zi de munca fiind considerata prima zi de training ... iar referitor la salariu, acesta este fix plus bonusul care il poti lua sau nu depinzand de nivelul vanzarilor...iar daca nu ati trecut de perioada de training inseamna ca nu ati facut fata cerintelor clientilor carmedia si nu ca ati fost trasi pe sfoara de firma
Mihai Vineri, 17 Octombrie 2014

Pt toti rautaciosii care cateodata nu recunosc ca nu se pot descurca intr-un anumit mediu de lucru,nu vb bine o limba straina dar doresc sa lucreze intr-un call center specializat pe limba respectiva,va sugerez sa lasati minciunile si chiar daca asa suntem noi romanii mai rai de fel sa recunoastem si lucrurile bune,eu lucrez la carmedia si sunt multumit din toate punctele de vedere,economic fiindca ma plateste la timp fara intarzieri,legal ca am un contract de munca ,intradevar dupa 5 zile de proba,care da au fost training,e normal fratilor ,uitam fetelor ca veniti din italia de la badante sau vanzatoare fara contracte tavalite de italieni ,iar in Romania in afara de o vanzatoare pe la un magazinas ce stiti sa faceti,o ardeti atat ca nu ati fost platite ,eu as tacea din gura si o spun din propria experienta,ma si platit la timp,atat salariul cat si bonusurile iau 1400 lei pe luna la 8 ore plus bonus,am ajuns la 1900 lei in fiecare luna ,lucrez de 3 luni si sper sa tina firma asta ca am un copil de crescut,asa ca lasati rautatile astea de cacat si puneti mana la munca,iar pt cei care vreti sa lucrati linistiti,cu un salariu sigur,pe italiana,franceza ,spaniola incercati ,nu fiti fraieri se merita

Mihai Vineri, 17 Octombrie 2014

Buna tuturo,
Ce pot sa va spun e ca si acuma sunt aici si nu va mint ca NU am sa plec dar in niciun caz din motivele mentionate mai sus. Am sa plec pentru ca imi doresc altceva de la viata. Ceea ce inseamana contract la negru nu e ADEVARAT si ce inseamna cele 5 zile de training neplatite asa ERA, acuma nu stiu dar depinde de tine. Ce pot sa va zic sigur si nu glumesc e ca am castigat si 3.600 ron doar ca am vrut, acuma sincer am o medie de 2.300 fara sa ma omor pera mult din care fixu e de 1.400 restu bonus binenteles depinde de proiect si de aptitudinile tale. Trebuie sa fii facut sa faci anumite lucruri nu doar sa stii sa vorbesti o limba care poate ai invatato facand pe menajera ecc. Oameni buni ce trebuie sa stiti ca oriunde ati merge depinde de voi indiferent de ce faceti. Sa fim seriosi, poate va intrebati de ce vreau plec, daca tot castig asa de bine. E simplu nu-mi place ceea ce fac simt ca involuez. Vorbind si de Directorul acestei firme pot sa va zic sigur ca foarte rar gasiti asa de treaba , are si minusuri dar in general pot face un pariu cu oricine daca iti faci treaba cum trebuie si demonstrezi ca poti mai mult decat se cere vei ramne surprins placut . NU UITATI CA E UN CALLCENTER si ca de voi depinde. Nu sunt de neglijat nici sumele care se pot castiga.
Si pentru cei care au avut neplaceri in Carmedia inseamna ca nu ati corespuns cu criteriile companiei si din frustrare sau din rautate va dati cu parerea.
Va salut si va urez noroc

only my Sambata, 18 Octombrie 2014

si eu am lucrat in carmedia ,din pacate am fost atras de un PRIETEN intr/un alt call center ,ce poat sa zic e ca am fost platit exact in 15 ale luni,1400 ron am luat 480 ron bonus*in afara de salariu*si va asigur ca in afara de 1sau operatori care iti strica ziua ,este chiar o firma k,sincer comentariile legate de 5 zile neplatite mi se par aberatii,sunt zile de training,proba ,e normal,asa vedem si noi daca ne descurcam si ei daca ne incadram in cerinte,citeam comentariul mihaelei de mai sus ,sincer e cam aberant,frate nu poti si nu te descurci dute in alta parte ,vrajelile cu salariul etc ,sunt deja prea duse la extrem,poate omul cauta intradevar oameni seriosi ,pe mine ma platit la timp ASTA E IMPORTANT,va pup

Ana-Maria Marti, 21 Octombrie 2014
Eu cred ca rostul acestor forumuri este de a spune adevarul ... in concluzie chiar nu inteleg unde ati lucrat voi cu contract la negru, sau N zile neplatiti .... sunt angajata acestei firme si nici nu se pune problema de neplata sau de contract la negru ... exista contracte de munca ca in orice alta companie ce se respecta, exista bonusuri considerabile, pe care daca ti le doresti le poti lua foarte usor, aceste bonusuri se dau pe langa partea fixa ....
Daniela D Luni, 27 Octombrie 2014
Carmedia....eu pentru locul acesta de munca am riscat facand diverse eforturi la inceput.
Am imprumutat un laptop de la o prietena,am schibat furnizorul la internet pentru ca e necesar sa ai internet fibra daca vrei sa lucrezi de acasa dupa perioada de training si am apelat la diverse rude pentru a sta cu fiul meu in varsta de 5 ani ca sa-mi pot face perioada de training in birou.
Acum va spun cu mana pe inima ca a meritat din plin sa fac aceste eforturi deoarece am avut si am contract de munca de la bun inceput,banii se dau fara intarzieri ,as putea spune ca de multe ori i-am primit chiar si cu o saptamana mai devreme decat este prevazuta data de salarizare din contract.
Este jobul ideal atunci cand ai copii si vrei sa ai situatia sub control si sa-ti poti gestiona timpul astfel incat sa-ti poti duce si lua copilul singur de la gradi dar si atunci cand ai copilul acasa il poti supraveghia lucrand comod chiar si in pijamale din propria sufragerie de la propriul pc.
Lucrez fara a pierde ore pe drum si astfel ii dedic fiului meu mai mult timp pe care sa il petrecem frumos impreuna, dar am aceleasi beneficii ca si cum as merge la birou deoarece am contract de munca.
Va pot spune din proprie experienta ca la aceasta firma atata timp cat oferi punctualitate,seriozitate si profesionalitate,poti obtine satisfactii financiare ,caci bonusurile pot fi echivalente cu salariul sau chiar il pot depasi.
OAMENII PUTERNICI GASESC O CALE,CEILALTI O SCUZA.
Ionut Joi, 30 Octombrie 2014
Am lucrat si eu pt aceasta firma pt doua luni apoi am gasit un alt loc de munca in domeniul in care sunt specializat si a trebuit sa plec. Este o firma ok , este adevarat ca sunt la inceput dar tot ce pot sa spun e ca am lucrat cu persoane serioase si nu am avut probleme cu bani.