Forum despre Cegeka Romania

Me Luni, 9 Septembrie 2013

Salut,
Imi scriu si eu parerea. Sunt angajat al Inside Software/Cegeka Romania de peste 2 ani .
Cegeka Romania are 2 mari departamente : Dezvoltare Software si Suport (Ane- RIMS).
Nu stiu ce se intampla la departamentul de Support ( deci nu pot contesta ce au spus unii mai sus) dar va pot spune ca in departamentul de software development lucrurile nu sunt asa rele. Din contra sunt o multime de beneficii :
- Salariile sunt bune ( am vazut ca s-au dat salarii de 1000 de euro net la persoane cu doar un an de experienta)
- Mediul de lucru este placut mai ales daca nimeresti intr-o echipa buna.
- Ai posibilitatea de a invata lucruri noi (se organizeaza tot felul de activitati de acumulare de cunostinte noi : intalniri , grupuri de citire... etc). Unele echipe au 1-3 ore pe saptamana (din timpul programului) in care pot invata lucruri noi.
- Avem sala de relaxare....Dart si foosball :D .
- conducerea ( Laurentiu) este o persoana deosebita cu bun simt si fara aer de superioritate

Acum sa spun cateva lucruri care nu imi plac :
- Ne-au laudat sediu nou (Victoriei), frate avem niste WC-uri naspa :D
- Hr-ul a introdus "multe beneficii" doar de ochii lumii.
Ex:
1) Sucuri gratuite : doar la bucatarie ai voie . Sunt 3-4 sticle la 160 de angajati. Si nu ai voie sa iei sticla la birou ... chiar daca mananci in alta parte.
2) Abonament la sala si inot gratis : Sunt doar cateva cartele si foarte rar prinzi o cartela...
3) Masaj gratis ! doar 15 minute pe luna.....

Proiectele sunt asa si asa : Se mai pot schimba proiectele dupa o perioada de timp.

wow Marti, 22 Octombrie 2013
aveti ce informatii despre pos
tul de Quality de la Cegeka?
UnKN Miercuri, 6 Noiembrie 2013

Exista clar o diferenta intre software developement si support. Puteti da mai multe detalii despre departamentul de software developement de java? Se face dezvoltare de functionalitati noi sau mentenanta? Proiectele sunt vechi sau noi? Folositi tehnologii vechi sau mai de actualitate? E in proiecte ce se lauda ei ( Spring, JPA, JSF, JTA, REST )?
Multumesc anticipat de raspuns.

Vali Miercuri, 6 Noiembrie 2013
Cegeka are anunt de Inginer in Spatii de stocare Pe Best are un nume mai englezesc anuntul lor. Cegeka e specilista in Cloud Computing? Unul de level 3 pe la IBM face munca de intretinere si constructia matricelor de HDD nu aveau un job separat. Cu ce se mananca la CEGEKA chestia asta?JOB description al acestui personaj pe care il vreti ca ma intereseaza. Pe BEST nu e prea concludent ce vreti de la dansul. Cat platiti?
Ingineru Vineri, 8 Noiembrie 2013
Salut,
Are cineva idee cam cat este salariul pentru pozitia de "System Engineer Linux" L3 ? Urmeaza sa am interviu si nu stiu cam care este plaja de salarii. Multumesc!
Nick 21 Luni, 11 Noiembrie 2013

Eu am ales sa accept oferta lor. Am intrebat in piata despre Cegeka, am vorbit cu fosti colegi care lucreaza in prezent aici si am aflat lucruri care m-au facut sa merg mai departe cu ei. Sunt bucuros de alegerea facuta.

Mihai Enescu Vineri, 21 Februarie 2014

Am lucrat pentru Cegeka Romania timp de 1 an de zile ( Perioada 1 Martie 2013 - 21 Februarie 2014 ) . Am fost nevoit sa parasesc compania din cauza faptului ca m-am mutat temporar in Germania pentru un proiect de Management si studii.
Eu sunt programator in PHP si pot spune ca pe toate planuriile , managementul tine foarte mult cont de nevoile angajatilor. Am fost cu totii ca o familie si am reusit astfel sa facem progrese uriase pe plan profesionale si sa livram tot ceea ce am promis clientilor. Dealtfel, ne-am atins cu totii obiectivele promise si pot spune ca din pricina relocarii am parasit compania, fapt pe care pe anumite planuri il regret. Daca ma voi intoarce in tara intr-un an de zile sunt sigur ca ma voi intoarce .

As putea sa detaliez si sa discut elaborat pentru cine doreste informatii ( evident, neconfidentiale ) si sa dau un sfat .

Mihai

rzv Miercuri, 7 Mai 2014
Salut,

Stie careva cam cat este salariul pentru Service Desk Technician (1st line support IT) ?

Multumesc mult.
Ioana Vineri, 27 Iunie 2014
Am un interviu la Cegeka, pe un post de Marketing & PR.
Imi poate spune cineva la ce sa ma astept la acest interviu si cate etape sunt? Am citit pana acum numai opinii contradictorii. Multumesc & zi frumoasa!
Ludovic Marti, 5 August 2014
Salutare,

Stie careva cat este salariul pentru Service desk limba germana?

Multumesc frumos
bellydoll Miercuri, 6 August 2014
Salut,
Eu am fost la interviu la ei pentru un post de tester. Mi-au placut ambele interviuri, HR si tehnic. Sunt profesionisti
X-ulescu Miercuri, 20 August 2014
Ce anume poate sa iti placa la un interviu...? :D
Cum decurge un interviu? Ce fel de intrebari se pun? Cat dureaza interviul?
ami Vineri, 5 Septembrie 2014
Cam ce salarii sunt pentru .NET junior programmer?
Multumesc anticipat.
madone Miercuri, 10 Septembrie 2014
Ioana, te-au mai contactat cei de la HR pentru postul de PR si marketing?
nick24 Vineri, 12 Septembrie 2014
Eu recomand sa va duceti la un interviu cu ei. Nu e pierdere de timp, chiar invatati lucruri noi. Interviul de HR e unul clasic, dar macar te fac sa te simti bine, iti dau toate informatiile pe care le ceri. Cel tehnic dureaza cam 2 ore si te cam freaca oamenii aia, XP, TDD. Eu astept raspunsul lor acum.
Mak Miercuri, 1 Octombrie 2014
Am fost si eu la un test pentru un post de junior .net developer. atmosfera super OK, domnisoara de la receptie super amabila, tipul de la HR mai mult decat profesionist, am fost servit cu un ceai si a inceput testul. Testul avea durata de 90 min si a fost de nivel mediu ca dificultate.
Am inteles ca feedback-ul vine dupa aproape o saptamana ... astept!
boy boy Miercuri, 8 Octombrie 2014

Eu am ajuns si la interviurile cu ei: HR si tehnic. Grele, dar au meritat, afli lucruri noi si despre tine si despre ei. Au super benefecii: masaj, sala, jocuri, evenimente, oamenii par f ok, relaxati. Cred ca mi-ar placea sa lucrez aici. Si am auzit si lucruri bune despre ei. Acum si eu astept raspunsul lor....de la persoana de la HR

laur Miercuri, 12 Noiembrie 2014
Eu am fost la ei la interviu si am avut ocazia sa interactionez cu mai multe persoane. De la domnisoarele de la receptie pana la interviul cu managerul am ramas placut impresionat. Chiar au dat dovada de profesionalism, mi-au detaliat mai multe proiecte si mi-au spus exact ce cauta, fara ascunzisuri mi-au prezentat si lucrurile bune si lucrurile neplacute. Mai rar intalnesti asa ceva...
Ioana Luni, 24 Noiembrie 2014
Buna Madone
Am fost la ei la interviu. M-au respins, motivandu-mi ca: ”...trebuie sa inveti sa fii mai degajata si mai relaxata. Desi ai cunostiinte in domeniu, si ai lasat o impresie pozitiva, ai avut de pierdut in zona aceasta.”
Mi-a parut rau, mai ales ca raspunsul m-a lasat un pic confuza...am fost foarte serioasa la interviu, dar nu asa trebuie sa te prezinti ca si candidat? Nu e normal oarecum sa ai emotii?
Acum ma gandesc ca a fost mai bine. M-am angajat la foarte scurt timp dupa acest episod la o companie concurenta a Cegeka, pe acelasi post :)
Deci tot raul este inspre bine :)
zarzarel Miercuri, 24 August 2016
Am ramas f dezamagita de experienta Cegeka. Pe scurt, am fost contactata in legatura cu un post de coordonare, am fost in total la 3 interviuri la ei, vara, pe caldura, ca apoi sa nu mai primesc nici o veste, NIMIC. Liniste totala, le-am trimis eu mail sa le cer un feedback, nu mi se parea normal sa nu primesc nimic. Si cu toate astea, liniste in continuare. Mare pacat, imi facusem o prima impresie foarte buna despre ei, despre HR si despre oamenii cu care am interactionat dar se pare ca m-am inselat.