Forum despre Centrul Medical Unirea - Regina Maria

George Joi, 17 Octombrie 2013
Aveti departament de vanzari?Daca da,ce informatii ne puteti da.Multumim
Dia Joi, 24 Octombrie 2013

Eu lucrez de ceva vreme aici si va pot oferi o imagine asupra firmei si ce se intampla in Bucuresti. La Call Center este adevarat ca se insista intai pe programul part time macar in prima luna de munca. Insa au fost si colegi direct angajati full time care au demonstrat in timpul interviului ca sunt foarte buni pe ceea ce fac si au deja experienta in call center astfel incat adaptarea lor va fi usoara. Unora li se pare ceva gresit, altora li se pare ok abordarea aceasta. Fiecare cum considera. Ideea este ca Regina Maria te angajeaza si te pregateste astfel incat sa te pastreze pe termen lung. Sunt extrem de multe informatii pe care trebuie sa le asimilezi si sa le legi intre ele(nu doar sa le inveti pe derost) si asta intr-un timp foarte scurt. Exista o tendinta ca persoanele fara experienta de munca sa se adapteze mai greu la acest loc de munca. Team leaderii si managerul au rabdare si intelegere fata de tine iar ei se gandesc doar la binele angajatului cand ofera posibilitatea de part time. Stresul este destul de mare pentru ca nu este un simplu call center, se lucreaza cu oameni bolnavi si sunt multe cerinte de respectat pentru a face o programare cum trebuie. In afara de informatiile din training tot timpul apar noi cerinte ciudate sau situatii complicate prin care trec pacientii. Situatii pe care nu ai cum sa te gandesti la ele inainte si cand esti la inceput s-ar putea sa-ti fie mai greu si sa te pierzi. Sunt situatii noi cu care nici agentii vechi nu s-au intalnit (fiind vorba repet, de sanatatea oamenilor). Spre deosebire de alte locuri de munca, aici daca gresesti intr-un fel(tu sau altcineva din clinica) se incearca repararea greselii facute si trebuie sa fie ceva foarte grav sa te dea afara.
Exista alte firme mai ales call centere unde la cea mai mica greseala zbori(sau daca nu iti atingi targetul pe vanzari). Aici nu este asa. Stresul provine din interactiunea cu clientii/pacientii insa nu din cauza sefilor. In privinta sefilor, personal mie imi place de ei. Am lucrat in mai multe parti insa aici este pentru prima data cand am parte de intelegere din partea lor. Cand am intrat prima oara la apeluri n-a avut nimeni pretentia de la mine sa am apeluri impecabile (ma miscam mai greu, durau mai mult apelurile, mai uitam din informatii si ii intrebam etc). Lucrurile astea se simt in interactiunea cu pacientul. Daca nu esti stresat de echipa/sef/firma, te poti concentra mult mai mult pe nevoia pacientului, nu stai cu stresul ca aoleu daca fac o mica gresela si ma da afara.
Programul de lucru a fost mereu in functie de optiunile mele. Team leaderul care face programul pentru luna respectiva, indiferent care este acesta, se chinuie sa ne respecte tututor nevoile personale. Mai sunt si mici exceptii cand optiunile noastre nu coincid cu nevoile firmei(cei mai multi vor sa vina doar dimineata dar totusi trebuie sa vina cativa si seara) dar solutia este schimbul de tura si se rezolva. Eu ma bucur ca mi se respecta orarul de la facultate si pot ajunge acolo fara sa lipsesc, ba uneori daca intr-o zi trebuie sa stau mai multe ore si intr-o zi mai putine se poate si asta. Se mai poate, cel putin pentru cine este part time sa stea mai multe ore luni si marti si vineri sa-si ia liber. Studentii din afara orasului care doresc sa se duca acasa intr-un weekend vad asta ca pe un bine :) La 8 ore este mai greu, nu imposibil, dar nivelul de munca se simte altfel cand trebuie sa stai in plus.
Salariul este acceptabil pentru mine ca student care n-are chirie de platit. Cam mic daca trebuie sa te intretii complet din el si nu ai si un mic ajutor din partea parintilor. Sambata nu este obligatoriu sa lucrezi. Programul este luni-vineri, ce se lucreaza sambata sunt ore suplimentare si daca nu ai chef sa vii vei gasi pe cineva caruia sa ii cedezi tura. In aceasta zi sunt putini care vin la birou.
Sanse de promovare exista insa este nevoie de ceva vechime in firma in primul rand iar apoi se iau in consideratie si celelalte aspecte: pregatirea ta academica, performanta. Nu exista o regula impusa ca poti fi promovat doar dupa 2-3 ani, totul depinde doar de tine. Nu te promoveaza nimeni dupa 2-3 luni insa am avut colegi care au migrat catre alte departamente dupa 8-9 luni, dar si dupa 1 an si 3-4-5 luni. Alti colegi au promovat in cadrul departamentului si au ramas printre noi. Din call center poti pleca in orice departament iar aici intervine si ce facultate ai terminat si ce stii sa faci si cat de bine stii sa faci acel lucru: de la echipa medicala pana la echipele cu munca tip de birou(IT, contabilitate, vanzari, etc). In domeniul medical, daca n-ai pile, sincer este un loc bun unde poti sa iti incepi o cariera, chiar daca incepi intr-un departament care nu are legatura directa cu pregatirea ta. Posibil ca departamentul HR sa fie un pic mai aerian. Stiu ca este o bila neagra acest lucru, dar incercati sa nu va lasati influentati de ele. Odata ce ajungeti pe postul pentru care aplicati o sa va puteti da seama daca este ceva ce vi se potriveste. Sunt momente si momente. Eu am avut interactiune cu HR-ul doar cand am semnat contractul, interviul l-am avut direct cu managerul.
Imi pare rau ca nu cunosc informatii de alta natura: despre asistente, cum percep ele firma, salarii, departamentul de vanzari, salarii imagistica etc.

Miki Joi, 24 Octombrie 2013
@Dia.Multumin mult pentru informatiile date.Succes.
hdhdh Vineri, 25 Octombrie 2013
Frumoasa descriere a jobului mentionat de- Dia-!Daca HR-ul ar detalia tot asa si pentru asistente medicale ............
Dia !ai talent la compunere,incearca si pe la jurnalism,protocol de grad 0.Bafta!
Dia Vineri, 25 Octombrie 2013
Multumesc, dar momentan sunt la psihologie, ma indrept catre domeniul medical intr-un viitor indepartat :) Imi voi folosi talentul in rapoartele de evaluare psihologica. Din pacate HR-ul nu prea detaliaza, nici eu n-am prea fost incantata de ele, dar am zis sa dau o sansa companiei chiar daca exista mici scapari prin unele departamente
hdhdh Duminica, 27 Octombrie 2013
A? psiholog! daaaaaaaaaaaaa,pai prin domeniul de psihologie medicala la firme private gen alte firme se practica mult intimidarea si aranjarea avizului psihologic in functie de cum doreste patronul tau care primeste si el lucrarea de la celalalt patron,adica daca trebuie sa treaca angajatul sau nu ,asa scapa frumos de pesoane incomode si patronii de servicii medicale isi mentin clientii,se fac si multe pe naspa tu doar trebuie "sa fii de acord cu ce te roaga sefii sa faci!"Discutia este off topic Regina Maria nu o cunosc .Deci Dia mult succes in viitoarea ta profesie de psiholog.A si era sa uit la stat posturi nu sunt.Sa fii docila si sa stai cum te pun angajatorii sa semnezi ce te "roaga" dinsii sa rescrii avizele psihologice etc.................................
Dia Luni, 28 Octombrie 2013
Aceea nu este psihologia medicala(numita clinica in vremurile noastre) ci psihologia muncii sau psihologia aplicata in transporturi. Nu ma intereseaza "industria" de avize psihologice false din psihologia muncii. Stiu foarte bine cum se dau avizele in domeniul la care te referi tu, la fel cum se dau si alea pentru soferi. Niste formalitati. Niste domenii care ma scarbesc prin modul in care sunt folosite de catre angajatori. Ceea ce voi face eu este cu totul si cu totul altceva iar avizele psihologice sunt rare. La stat exista posturi sub forma de voluntariat daca reusesti sa convingi conducerea spitalului sa le lase sa lucrezi gratis. Pe psih muncii nu stiu si zau ca nici nu ma intereseaza situatia posturilor de la stat(si nici la privat) avand in vedere ca este o specializare care nici nu imi place si nici nu mi se potriveste. Pe lumea asta exista si alt tip de psihologi(cei care lucreaza cu oameni bolnavi sau care trec prin anumite situatii neplacute in viata lor), nu doar xeroxuri de avize. Daca tu i-ai intalnit doar pe aceia de la muncii, imi pare rau daca ti-ai facut o imagine gresita despre toti psihologii din cauza lor. Eu m-am intalnit cu ei doar la practica si mi-a ajuns cat le-am admirat peretii cabinetelor intrucat nu ma lasau sa fac ceva.
George Joi, 31 Octombrie 2013
Din departamentul de vanzari ne ajuta cineva cu informatii(salariu,cerinte,mediu de lucru).Multumesc.
mary Luni, 13 Ianuarie 2014
Ma poate ajuta cineva cu informatii despe cum stau lucrurile la Cluj.... post receptie (program , remuneratie finaciara, atmosfera..)
clau Vineri, 28 Martie 2014
Buna seara
Imi poate spune cineva cum decurge un interviu pt postul de economist ( se da test de contabilitate?)
Multumesc
xxx Luni, 31 Martie 2014
Buna seara,

Stie cineva care este salariul pt postul de economist? Cum e atmosfera in departamentul financiar?
Oltenia Vineri, 25 Aprilie 2014
Stie cineva cat este salariul pt postul de receptionist full time? Multumesc
Adelina Miercuri, 9 Iulie 2014
Buna ziua. Stiti cumva pe postul de receptionist cat este salariul part-time? :)
@Adelina Luni, 14 Iulie 2014
Este 1200 la 8 ore. In Bucuresti nu stiu sa angajeze part time
ani Luni, 21 Iulie 2014
1200 cu bonuri sau fara?
aritel Marti, 16 Septembrie 2014
Buna ziua ! Am si eu o intrebare sambetele sunt platite dublu ?Sau macar sunt platite ?
samira Marti, 14 Octombrie 2014
Buna!
Stie cineva cum decurge interviul pentru postul de receptionist?? (cate interviuri sunt si ce testari se dau) ms:)
marevna Miercuri, 25 Martie 2015
Eu am tot aplicat la jobul de operator call center part time, deoarece au anunturi active pe mai multe site-uri, insa niciodata nu mi-au vizualizat CV-ul, desi am aplicat printre primii. Nu inteleg de ce.
oana_i Marti, 5 Mai 2015
Buna
Care este salariul pentru call center full time, se lureaza si sambata,daca da cate sambete pe luna, zilele legale libere se lucreaza si in ce consta interviul?
Multumesc
radua Marti, 22 Septembrie 2015
Nu prea vizualizeaza cei de acolo cv-urile depuse pe site-urile de job-uri.