Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

BiaB Miercuri, 16 Ianuarie 2013
Buna tuturor,
Maine am interviu la cgs ,english&spanish customer care,sunt curioasa deoarece impresiile m-au lasat cam rece,oricum o sa merg si o sa revin cu detalii.
PS stie cineva daca posturile astea implica orare nocturne?
ariana Miercuri, 16 Ianuarie 2013
BiaB
Unde ai ? la sibiu ?
BIaB Joi, 17 Ianuarie 2013
la brasov ,a fost ok.am trecut de test,maine am al doilea interviu.o sa revin cu detalii, salutari tuturor
BiaB Vineri, 18 Ianuarie 2013
buna revin din nou,astazi am avut al doilea interviu,totul normal sa zic asa.
Insa ce sa zic,ce am vazut pe acolo nu prea mi-a placut,nu stiu voi daca va uitati in jurul vostru la ce fel de persoane sunt,eu sincer m-am cam speriat,par toti scapati dintr-o padure,salbaticii;eu am ajuns sa ma gandesc daca aceste persoane au intr-adevar o pregatire pentru a lucra acolo,nu stiu dar va zic am fost la al doilea interviu,am vazut cu cine trebuie sa lucrez,ce superiori am si sincer,acum am foarte multe dude,in cazul in care ma selectioneaza nu cred ca am sa merg...m-am cam speriat..pentru toti vorbesc de brasov
Alina Vineri, 18 Ianuarie 2013
Am revenit cu detalii despre al doilea interviu, care a decurs ok. (O discutie in engleza cu viitorul team-leader, cam ce s-a discutat si la primul interviu + cateva intrebari pentru a vedea ce atitudine as avea fata de clienti). Am fost selectatata pt job, urmeaza sa semnez contractul, daca ma voi decide sa colaborez cu ei. Mi-au fost oferiti 350 Eur/luna pt un proiect pe engleza. Mi-au mai vorbit de niste bonusuri de performanta, dar nu imi pun sperantele in ele. Cam atat. Dat fiind ca exista si alte alternative, voi lua in calcul Cgs doar ca ultima solutie. Nu stiu dupa ce criterii se face selectia, insa am ramas cu impresia ca oricine stie un pic de engleza, are sanse sa se angajeze aici.
BiaB Sambata, 19 Ianuarie 2013
Revin din nou,ce sa zic inca continui cu aceasi idee si nu cred ca pot colabora cu cei de la CGS,am ramas foarte uimita de ce fel de team leaderi sunt la Brasov,deci sincer nici unul dintre ei nu parea a fi o persoana profesionala si pregatita in ceea ce face,sau probabil cei seriosi si profesionali aveau liber in aceea zi dar eu am ramas foarte uimita de ceea ce am vazut; nu`pare o firma serioasa sincer, deci vezi ce superiori ai si sincer eu am ajuns sa ma intreb daca intr-adevar aici se tine cont pe faptul ca esti un bun profesional si iti place sa faci un bun job ; dar cred ca ma insel nu se pune accent pe asta, ci sunt alte criterii (tupeul, pile, cat de fitos esti) asta am observat eu la CGS.
Sincer nu pot sa lucrez in asa mediu,deci, nici macar sa incep cu ei, iti dai seama imediat de cum o sa te trateze si pe ce se pune accent ( in nici un caz pe mine ca voi face un job exceptional) asadar este foarte clar,cel putin pentru mine!! Nu vreau sa imi para rau mai tarziu,pentru ca m-am subestimat cu cei de la CGS.
cristina Sambata, 19 Ianuarie 2013
bravo bia asta trebuie sa faci..din pacate eu nu mi-am dat seama de la inceput in ce m-am bagat,probabil si pt ca nu mai lucrasem si oricum ei te fac sa te simti tu vinovat in orice moment in niciun caz nu-si asuma ei vreo vina pt ceva!
BiaB Duminica, 20 Ianuarie 2013
@CRISTINA
Nici o problema,majoritatea dintre noi incercam sa gasim un job bun in care sa fim apreciati si valorati in ceea ce facem.De aceea trebuie sa incercam sa cautam acel post,asadar din prima clipa in care mergeti la interviuri uitati-va la detalii- cei de la CGS se vad numai deschizand usa ce fel de indivizi sunt,sunt mici detalii dar foarte semnificative; nu ma lasati calcati in picioare daca sunteti profesionali cu adevarat.
Sa auzim de bine!!
Dan Rares Luni, 21 Ianuarie 2013
Incerc sa imi gasesc de lucru, am fost azi 21.01.2013 la un interviu la CGS - Computer Generated Solution, si mi s-a spus ca voi primi un e-mail indiserent de raspuns, sau un telefon pana in orele 18:00 dar nu am primit nimic, Si nu e prima data cand fetele de la Resurse Umane fac acest lucru. Pentru mine a fost a 8-a oara la interviu la ei. De ce nu se da nici un raspuns? Vreau ca aceste persoane de la resurse umane sa fie trase la raspundere pentru minciunile indrugate.
eliza Luni, 21 Ianuarie 2013
wow... de 8 ori ???????

niciodata nu ti-au dat raspuns?????
ben hur Luni, 21 Ianuarie 2013
pierzi timpul de pomana...ca nu dau feed-back la interviuri e cea mai mica problema a CGS.
daca tii neaparat poti sa suni, sa dai mail, banuiesc ca ai primit un mail cu precizarea orei, locatiei etc. dar nu vei rezolva nimic.
cine sa le traga la raspundere? managementul, sfantu duh?
Fost_lucrator_la_CGS Marti, 22 Ianuarie 2013
Intr-o buna zi (Martie 2011) sunt sunat de cei de la Cgs pentru un interviu.Proiectul era unul dragut LENOVO-IBM pe Lb. Italiana.Tin sa specific ca nu interviul este greu de trecut, ci binevointa doamnelor de la Resurse Umane, de a te informa daca te mai angajeaza sau nu; este un lucru destul de stresant sa astepti un telefon sau un mail (70 la suta nu te mai suna si nici email nu primesti).
Odata trecut de aceasta faza si accespti: salariul de 350 euro + bonuri de masa + bonusuri, incepi training-ul unde dureaza aproximativ 4-6 saptamani (depinde mult de capacitatea fiecaruia de a invata si cat e de practic in domeniul in care va lucra).Dupa 4 saptamani de training am incepu munca.Perioada de training este platita cu doar 80 la suta din salariul net+ bonuri de masa(parca).
Proiectul pe care am ales sa fiu a fost FOARTE ok din toate punctele de vedere(sefi,colegi,nivel de munca,orar,etc).Dupa 2 luni incepi sa incelegi ceeea ce se intampla pe acolo si incepi sa iei si bonusurile pe langa salariu net, care erau de 65 euro, 80 euro, 125 euro (in functie de realizari).Pot spune ca dupa 6 luni incepi sa devii "expert" si castigurile sunt de 350e+125e+bonuri de masa, ceea ce nu este delor rau.Sefii pe proiectul de lb italiana(Lenovo) sunt foarte ok si foarte intelegatori.Stiu ca cele mai grele proiecte Lenovo erau: pe lb Franceza, pe lb Engleza pe urma venea lb Olandeza, lb Italiana si la sfarsit era lb Spaniola.Acest lucru era datorat faptului ca era un nivel mare de apeluri; de exemplu pe Franceza sub 40-50 de calluri nu scadeai.Pe lb Italiana erau undeva la 15-20 pe zi si procedurile de rezolvare a problemelor erau destul de simplificate si rapide (ceea ce nu se intampla pe alte limbi).
Concediul de odihna iti era respectat si deca te organizai, puteai sa il iei cand doresti.Concediul medical iti era platit, chiar daca ti se sugera sa fie stamplilat/vizat de Regina Maria sau Medlife.Mulri puneau botu la acest abuz pe care il facea firma.Eu sincer am fost o singura data in concediu si certificatul medical a fost adus exact asa cum mi-a fost dat de medicul de familie.Nu se faceau ore suplimentare si nimeni nu tipa la tine daca iti respectai locul de munca si iti faceai treaba.
Erau multe proiecte unde angajatii erau terorizati si prost platiti dar erau cateva proiecte unde se castiga binisor.
Am lucrat in aceasta fima pentru 1 an si 7 luni si pot spune ca multi care au lucrat pe proiectele Lenovo au reusit sa se angajeze la firme precum: HP,Oracle,Microsoft,IBM,etc,(deci a fost un fel de rampa de lansare catre companii de renume cu salarii mult mai mari).
Pentru mine a fost o experienta destul de placuta si mi-a prins foarte bine ceea ce am invatat acolo dtpdv.
Am reusit sa ma angajez la o firma mult mai serioasa unde salarizarea este cu 35 la suta mai mare si nivelul de lucru este cu 75 la suta mai mic. :))

Bafta tuturor!!!
ariana Marti, 22 Ianuarie 2013

am luat fost acceptata de 2 ori in urma a 2 interviuri la ei pe 2 proiecte diferite si nu m-au sunat niciodata pt demararea lucrului :)))) daca perseverez ma gandesc ca ajung la cifra de 8 interviuri asemenea persoanei ce a scris un msj mai inainte ... nu sunt seriosi , asta e problema majora

Brasov Miercuri, 23 Ianuarie 2013

am fost la interviu pt proiectul orange. salariul e de 650 plus bonuri de masa.

lessy Miercuri, 30 Ianuarie 2013

buna. si eu am maine un interviu la CGS pe l. rusa ... sper sa revin cu pareri pozitive :)

Un_fost_Lucrator Miercuri, 30 Ianuarie 2013
Pe rusa ar trebui sa fie cat de cat salarii decente....de ex pe olandeza se lua 1000 de euro...sau pe germana erau la 2500 ron, dar totul depinde de proiect si de oras.
lessy Miercuri, 30 Ianuarie 2013
buna :) revin .. am trecut azi de primul interviu. a fost bine, teste multiple choice cu punctajul afisat intr-o secunda:) si apoi interviul tete-a-tete. maine am interviu cu managerul de proiect, dupa care se discuta si partea financiara. stiu ce presupune munca in call center si nu ma astept la un job ideal, dar unul ok care sa aiba si parti pozitive -salariu decent, posibilitate de crestere profesionala... am mentionat ca as vrea minim 2500 ron... wish me good luck :)
rob Miercuri, 30 Ianuarie 2013
good luck lessy!!! cine te-a testat la rusa?
Andrew Rayel Joi, 31 Ianuarie 2013
Salutare, cum sunt testele pentru limba straina, de exemplu engleza? Pe ce se pune accent mai mult din gramatica?

Multumesc.
Robert Vineri, 1 Februarie 2013
Lessy, la CGS pe limba rusa, sales sau alt proiect? merci de raspuns :)