Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

Alexandra Vineri, 1 Februarie 2013
Am lucrat 5 luni pe proiectul Sprint OS limba engleza. Pentru un student salariul e OK. Se semneaza pentru 390 euro (impozabil) + bonuri de masa si spor de noapte 25% pentru orele lucrate dupa 22.00. Fiind vorba de un proiect pt SUA vrei , nu vrei lucrezi si de noapte sau mai bine spus in principal de noapte. Norma trebuie sa ti-o faci intre orele 15.00 si 6.00, Cei care lucreaza pe 4/ 6 ore sunt repartizati in principal pe tura de zi ca sa nu li se deconteze taxi-ul. La capitolul plusuri as pune banii dati la timp (pe program de 6 ore luam intre 1250-1350 si 15-17 bonuri de masa in functie de zilele lucrate, salariul relativ ok , faptul ca te angajeaza fara sa ai vreun fel de experienta si cam atat. Jobul este foarte, foarte stresant. Clientii sunt in cea mare parte agresivi, te injura sau de-a dreptul prosti. Nu ai voie sa le spui nimic, trebuie sa induri orice ti-ar spune si sa ii pupi in fund cat poti de mult. Sunt si departamente in CGS care interactioneaza mai putin prin telefon cu americanii si fac mai mult activitati de back office fara sa se omoare prea tare cu munca. Cat am lucrat acolo pot sa spun sa ii invidiam. Problema e ca pana sa incepi efectiv training-ul nu stii exact pe ce departament vei lucra. In afara de clienti mediul in sine e ff stresant. Pauza se ia pe cronometru si trebuie respectata la secunda. Un minut intarziere si ai sanse bune sa zbiere cineva la tine ca sunt apeluri in asteptare. In permanenta e lipsa de oameni pentru ca din cauza stresului unul vine, altul pleaca - de aici eterna scuza a lipsei de personal. Pentru concediu se depun cereri cu 2-3 luni inainte, iar la invoiri sau zile libere teoretic ai avea dreptul dar practic nu prea ti le acorda nimeni. Am insistat 2 luni sa fiu trecuta pe 4 ore pt ca aveam prea multe absente la facultate. Nimeni nu m-a bagat in seama si in cele din urma am plecat. Daca aveti nervii tari eu zic sa incercati; macar castigati experienta. Oricum nimeni nu cred ca se vede iesind la pensie de la call center.
m Luni, 4 Februarie 2013
lessy, am si eu interviu pe limba rusa maine.imi zci si mie cum a fost? vreau detalii? merita sa ma duc?
Lily Miercuri, 6 Februarie 2013
Nu mi se pare nimic in neregula cu faptul ca nu are importanta unde ai invatat limba, cata vreme dovedesti ca o vorbesti corect, la nivelul cerut de ei. Eu nu am facut in viata mea o ora macar de limba engleza dar o vorbesc aproape la fel de bine ca si romana, pentru ca am auzit-o vorbita in jurul meu de la o varsta frageda iar mai tarziu am calatorit si am lucrat in medii in care se vorbea on a daily basis. Ce e rau in asta ?
nelu Miercuri, 6 Februarie 2013
puneti mana si munciti.....nu mai asteptati mii de ron lunar,cand nu stiti bine limba romana
cautator serios Joi, 7 Februarie 2013
Buna , vad ca astia au pe ejobs 50 de posturi customer suport pe engleza.Sunt seriosi sau le-au pus asa sa se vada ca ei sunt tari? astept raspuns de la ei de vreo 3 saptamani,
ei nu raspund la interviurile pe care le fac?
dhdhf Joi, 7 Februarie 2013
apropo de articolul care a aparut in presa zilele trecute, stiti ceva? Daca recomanzi cunostinte sa se angajeze la CGS primesti 200-300 euro bonus pt recomandare cu conditia sa stea 3 luni ?
george Vineri, 8 Februarie 2013
@dhdhf : depinde pentru ce limba, ca daca recomanzi pe cineva pt lb romana, nu se aplica
Andrei Luni, 11 Februarie 2013
Buna tuturor. Am postat acum ceva timp ca o sa merg la interviu la Cgs insa nu m-am dus. Astazi am fost la interviu din nou , unde totul ok ...un test pe calculator...care au niste intrebari capcana ( gen : a 2-a intrebare era.....cate roti are o masina obisnuita , gandind-o logic are 5 , insa eu am pus 4 :))) Gresit. ) Si tot felul de intrebari. Testul mi s-a spus ca a fost doar de forma. , apoi o domnisoara a vorbit cu mine , nu-i retin numele. Referitor la partea salariala ..i-am spus ca nu am pretentii salariale , pe proiect Vodafone. Minim 1000 lei la full time.
Ramane de vazut daca ma va suna incontinuare....mi sa parut dragut interviul. Trainingul cica e platit....in fine. Ramane de vazut. O zi buna!
Fost_angajat Marti, 12 Februarie 2013
Am stat la CGS 3 luni pe proiectul AOL. In privinta banilor au fost foarte corecti, cu mine cel putin si au platit orele suplimentare. Aveam 350 de euro, plus bonuri. Am plecat din cauza feedbackului primit de la una din supraveghetoare, deoarece "m-am grabit" sa anulez un cont. Am ascultat apelul impreuna si cu toate ca mi-a dat dreptate, ea trebuia, manata de o forta necunoscuta, sa-mi dea avertismentul: era deja inregistrat la HR si nu putea sa-si recunoasca greseala.

Leadul meu nu a putut sa ma ajute in nici un fel. Angajatii sunt antrenati ca in armata, nu vorbesti, nu gandesti, doar executi dupa reguli. Daca cineva din upper management greseste, nu ai voie sa evidentiezi asta, trebuie sa taci.

Cu mai putin de 3,4 zile inainte sa-mi dau demisia, s-a intamplat ca o colega veche de 14,15 luni sa fie ridicata de la birou, printre calluri, sa-si ia lucrurile si a fost data afara pe loc din cauza unui call, fara nici un avertisment. Avea rezultate bune.

So, e bine sa ai un job, e naspa daca ai sa fii tratat urat si sa nu ai certitudinea ca maine ai sa mai ai jobul respectiv.
Andrei Miercuri, 13 Februarie 2013
Luni am fost la interviu....inca nici un raspuns. Au zis ca imi va da un raspuns la telefon daca voi fi acceptat , si pe mail daca nu.
Astept ...:)) mult si bine.
krolik Miercuri, 13 Februarie 2013
pe proiectul acronis lucreaza cineva?:)
Alin Sibiu Miercuri, 13 Februarie 2013

Sibiu : M-a sunat o tipa de la HR presupun din cadrul CGS pentru un interviu.....momentan lucrez la o fabrica pe functia de electrician. Nu stiu de ce va certati atata pe tema cu CGS !!?? Probabil conditiile de acolo nu sunt asa de bune insa merita incercat o luna 2 si vezi cum e. Aici in fabrica salariul de incadrare este de 940 ron ca operator fara experienta care apoi creste dupa 3 luni , orele de noapte sunt platite mai mult orele suplimentare sunt platite dublu plus prime de pasti, craciun concediu. Pauzele sunt pauze si mai nou daca vrei sa stai mai mult la puza poti sta dar iti trage din minute ( daca esti platit la minut) Nu e atata stres... acuma depinde de fiecare fabrica, firma in parte . Ideea e ca la inceput sa nu va asteptati la salariu mare fiindca nuti da nimeni. Cam atata am vrut sa va zic sper ca va veti gasii un loc de munca adecvat si bine platit.

marta Vineri, 15 Februarie 2013
@krolik
proiectul acronis se plateste foarte bine - undeva la 2500 atat mi-au zis mie, so go ahead :)
Cineva Sambata, 16 Februarie 2013
IBM - Germana - 2500 net + bonuri
ask Sambata, 16 Februarie 2013

@Cineva
Uau, ce salariu!
Crezi ca am vreo sansa? Nu am studii superioare.
- Ich will eine Beschreibung meiner Fähigkeiten schildern.
- Ich habe lange Zeit mit deutscher Sprache gearbeitet, aber am meistens nur schriftlich, Sie können daraus bemerken, dass ich Gramatikbegriffe beherrsche.
- Ich habe Erfahrung mit Erfassung, Eingabe und Korrektur von Daten in deutscher Sprache.
- Die verarbeiteten Daten waren in verschiedenen Formaten: Websites, Databases, Handgeschriebenes.
- Ich glaube, dass die Korrektur und dabei die richtige Eingabe der Texte meine Stärke sind, aber muss man auch die Schwäche zugeben ....
- Ich bin kein guter Sprecher, eigentlich kann ich nicht ein umfassendes Gespräch führen, weil ich bisher sehr selten auf Deutsch mit jemandem gesprochen habe.
- Wenn Sie meinen Deutschkenntnissen gut bewerten lassen, wäre ich sehr glücklich eine schriftliche Prüfung abzulegen, weil mir ein Bewerbungsgespräch auf keinen Fall helfen würde.
- In Bezug auf meine Basisebene IT-Kenntnisse, hier ist eine kurze Ãœbersicht:
Ӣ MySQL
Ӣ Photoshop

Cineva Sambata, 16 Februarie 2013
@Ask:

daca nu poti sa porti o conversatie, slabe sanse, dupa parerea mea...dar o incercare merita!
ask Sambata, 16 Februarie 2013
@Cineva
Multam pentru raspuns, daca este intr-adevar vorba despre conversatii live in spatiul de limba germana, atunci nu am sanse.
Cand lucram, aveam un proiect de preluare date din inregistrari audio, care contineau numele, adresa persoanei si un text in care isi exprima preferintele sau nemultumirile fata de un produs, era teribil :0), sunt atatea dialecte ... plus ca unii vorbeau repede si trebuia sa reascult inregistrarea, dar sa vorbesti live cu cineva si sa fie client IBM, eu unul nu o pot face.
Este prea mare raspunderea, parerea mea ca cei care fac asta sunt oameni care au absolvit liceul german ori au trait o perioada in Germania, de fapt nu conteaza unde au invatat limba la nivelul asta, dar isi merita banii!
Oricum, eu trag tare cu HTML5, CSS3, Javascript, PHP, MySQL, si alte alea, ma descurc eu pana la urma, cred ca pentru un programator (momentan) mediocru ca mine imi ajunge germana care o stiu, aveam un coleg care a stat in Germania 5 ani si nu eram departe de el in ceea ce priveste traducerea si corectura gramaticala a textelor in limba germana.
Trebuie sa realizez un portofoliu de lucrari, dupa aceea imi voi cauta un loc de munca acceptabil.
R. Luni, 18 Februarie 2013
Salutare. Am fost si eu astazi la interviu. Trebuia sa incep interviul la ora 10.00 dar abia pe la 10.15 a ajuns secretara sa ne duca sa dam testul. Acesta este tip grila cu 45 intrebari, 1 singur raspuns corect. Dupa ce il termini, teoretic vine sa te preia domnisoara cu care vei avea interviul, practic am asteptat o ora. Interviul este sustinut ca o conversatie in lb. engleza, cerandu-ti-se sa detaliezi experienta de munca anterioara, motivul pentru care ai aplicat, etc. De mentionat si impresiile pozitive: cladirea are o locatie foarte ok si arata bine, mediul de munca este curat, ingrijit. Urmeaza sa mi se raspunda prin mail in cazul in care nu sunt acceptat sau telefon daca sunt acceptat.
P.S. : Proiectul pe care ar urma sa fiu angajat este SPRINT, daca imi poate impartasi cineva informatii referitoare la proiect, team leaderi etc, as fi recunoscator. Multumesc!
holliday Luni, 18 Februarie 2013
Buna R.

Merg si eu saptamana asta la interviu la CGS. Cum a fost testul? In Engleza sau in Romana? Ce fel de intrebari sunt?
R. Marti, 19 Februarie 2013
Testul este in functie de limba pentru care aplici, evident. Eu am aplicat pentru o pozitie care necesita lb. engleza, asa ca testul a fost cu intrebari grila din engleza, sa incercuiesti forma verbului sau cuvantul care se potriveste cel mai bine in contextul respectiv. Este foarte usor, nu ai de ce sa iti faci griji. Au mai fost alte persoane care au aplicat pentru pozitii care necesitau lb. germana si din cate am observat testul lor a fost diferit, in sensul in care trebuiau sa faca o compunere. Bafta