Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

Iuli Marti, 19 Februarie 2013

Am fost si eu contactata pentru un post in lb engleza.intrebarea mea este:interviul este cu mai multi candidati odata?Mi se pare ciudatica abordarea asta a lor.

Andrei Marti, 19 Februarie 2013
Deci eu am primit telefon inapoi si au zis ca o sa stabilim o sedinta cu managerul. Joi am fost sunat. Astazi este marti si nici un telefon inca. Are cineva idee cam cat dureaza....sau nu o sa ma mai sune? Ca sa stiu daca imi caut in alta parte:))

@ Iuli: sunt 10 calculatoare intr-o incapere si fiecare da testul pentru postul care a aplicat. Din ce am tras cu ochiul la cei pe acolo , e greu testul in engleza....ff greu.
Eu am aplicat pt romana , am avut 4 intrebari :))
Eu zic sa te duci ...... vezi ce si cum , si daca nu iti convine , pa si la revedere.
R. Marti, 19 Februarie 2013

Interviul este cu cate 1 singur candidat/a, intr-o camera separata fata de cea in care se da testul. Nu la comun. Testul la engleza a fost incredibil de simplu pentru mine, care nu am mai avut ocazia sa imi exersez cunostintele la lb. engleza din clasa a 8-a. Deci pt. persoane care au mai exersat, ar trebui sa fie o gluma.

Iuli Marti, 19 Februarie 2013
Va multumesc:) O sa ma duc totusi maine,nu am nimic de pierdut. Va tin la curent.
IuliaBv28 Marti, 19 Februarie 2013
Salutare,

si eu am maine interviu. am mai fost la interviu anul trecut si mi-au dat un test de engleza care cred ca l-am facut 99% corect , apoi mi-au dat un test de cunostinte tehnice pe care l-am picar , ca nu ma pricep pe partea tehnica. Dar au zis totusi ca ar putea sa ma bage pe parte de relatii clienti. In fine.. am dat interviul in engleza , m-au intrebat de pretentii salariale si am spus 400 de euro , si probabil ca am spus prea mult ca nu m-au mai sunat. Sunt dispusa sa lucrez pe oricat si nu m-as supara sa lucrez numai noaptea , pentru ca sunt venita din state , si inca nu mi-am reglat somnul dupa ora din Ro. Sa vedem maine ce se intampla, dar acum dupa ce am citit toate comment-urile , parca nu prea imi mai vine sa ma duc ... dar va tin la curent.
deedee Miercuri, 20 Februarie 2013
si eu am interviu azi:))...dar nici macar nu am aplicat la ei..in fine insista sa ma duc pt ca prima data nu am vrut,mai ales ca am citit com voastre:)..azi ma duc sa vad ce vor ei de fapt si ce ofera..insa sunt convinsa ca nu ofera un salariu bun tragand o concluzie din discutiile voastre.pupici
Sal Miercuri, 20 Februarie 2013
@deedee: Sa ne spui pls cum a decurs interviul. Bafta!
Sal Miercuri, 20 Februarie 2013
@IuliaBv28: Ce continea testul tehnic? acum te-au mai intrebat de salariu? :)
cu siguranta va spun:)
sincer ma duc ptr ca insista cu telefoanele si c mailurile.i-am intrebat daca este interviu de grup ptr ca nu ma intresaza atc si au zis ca nu,este individual..eu am lucrat la vodafone 4 ani si in mare stiu cu ce se mananca,insa la voda castigam foarte bine si daca ei vor fi dispusi sa ma plateasca la fel accept!important e sa iti vezi interesul si sa fi diplomat,atat cu colegii cat si c u TL. sunt sigura ca n imi pot oferii cat imi doresc dar macar sa invete ca nu mai suntem sclavi,ca avem principii si teluri in viata..cu totii ne dorim mai multi bani, n munca in folosul comunitatii..va povestesc pe seara ce am facut;)
sal Miercuri, 20 Februarie 2013
@deedee: Din ce am citit pe aici, inteleg ca nu se ofera cine stie ce salarii... dar acum depinde de la caz la caz. In orice caz, sper sa fie o experienta interesanta pentru tine. ;)
Pot sa intreb de ce ai plecat de la Vdf mai ales ca inteleg ca erai multumita de salariu,nu? sau pur si simplu ai vrut o schimbare?
Iuli Miercuri, 20 Februarie 2013
Buna!
Am fost in cele din urma la interviu.Surprinzator a fost faptul ca mi s-a dat sa fac o compunere in limba franceza ,lucru care nu mi s-a spus cand m-au sunat,mai ales ca eu aplicasem pt engleza..In fine,am stors cum am putut si eu toate notiunile de franceza pe care le am si am facut compunerea.Apoi au urmat testele pe calculator.Sunt 3 teste,unul de engleza avansat,al doilea de franceza avansat si al treilea tehnic (in engleza desigur).Engleza e floare la ureche,la franceza am scaldat-o cat de cat decent iar tehnicul a fost pura nimereala si a fost mai bine de jumatate corect. :D A urmat discutia cu domnisorica.La salariu i-am zis ca minimul ar fi de 300 de euro.Cred ca mi-a aruncat CV-ul direct :)))) raspuns ar trebui sa primesc pana la sf sapt viitoare.
Sincer,nu prea imi inspira mare incredere.Erau prea multi oameni la interviu si asta nu inseamna decat ca nu faci prea multi purici pe acolo.
E bun totusi ca experienta,daca va cheama alte firme stiti cum decurge si cam ce intrebari pun .
Spor :)
deedee Miercuri, 20 Februarie 2013
@sal:am fost, a durat 30min(mai mult a tinut discutia cu fata de la recrutari)incep sa iti raspund la primul aspect legat de salariu:am cerut 2000net+comision altfel n accept.probabil iuli are dreptate nu vor fi de acord, dar fata si-a notat.
-am plecat de la vodafone pe o pozitie de vanzari directe care ofera mult mai mult din toate punctele.aici mi s spus ca tot pt vodafone m-ar angaja..urmeaza interviul cu managerul daca va fi cazul si ii voi adresa aceleasi intrebari ca si domnisoarei de azi:de ce au plecat cei carora le ocup postul?si cat sunt dispusi sa ofere ptr un candidat ca mine?fata de la recrutari n a stiut sa raspunda.
ideea este simpla:postul se merita doar daca ies bani frumosi,spun asta pentru ca sti cum ca este greu sa iti atingi targetul si daca o faci sa fi multumit, daca nu rmatorul job.Suntem tineri si avem entziasm, n trebuie sa ne vindem ieftin chiar daca in ziua de azi te descurci mai greu.Daca ai ambitie si perseverezi poti sa te faci respectat, nu trebuie sa ne lasam condusi de aceste macrointreprinderi care dupa urma vanzarilor noastre le intra cont de 4 ori mai mult fara cheltuieli.
eu va urez bafta tuturor si invingeti-va teama ca nu veti reusi!!daca ei au putut, putem si noi!!va doresc o seara magica
sal Joi, 21 Februarie 2013
@Iuli: Multumim pentru impresii si detalii, iar daca iti vor face o oferta finala multumitoare pe care o vei si accepta, sa iti mearga bine la ei! ;) Daca nu, nu-i capat de lume... oportunitati apar mereu...
@deedee: Multumesc pt raspuns. Imi place mult atitudinea ta. Bravo! Sunt perfect de acord cu ce sustii mai sus. ;)
Ref. la job, sincer nici eu nu prea cred c-or sa ofere salariul cerut... decat [ma gandesc] doar daca au nevoie urgent de omuleti cu experienta... Oricum,ai facut bine ca ai mers la interviu. Te-ai lamurit despre ce este vb.
Mult succes pe mai departe!
Inza Duminica, 24 Februarie 2013
Pentru proiectul Sprint - inveti in training cateva chestii pe care trebuie sa le stii, dupa care descoperi ca ai invatat poate 5% din ce ai nevoie sa stii pe floor. Chiar si agentii vechi se lovesc de scenarii pe care nu le-au mai intalnit pana atunci. Volumul de cunostinte necesar pentru a te descurca este imens.
Andrei Luni, 25 Februarie 2013
@ 2 saptamani au trecut de cand au zis ca trebuie sa stabilim o intalnire cu managerul ...blabla.
Nimic. In concluzie , imi caut alt job , astia sunt neseriosi. Macar putea sa zica la telefon da sau nu , nu sa ma tina pe pauza sa-mi mai si caut de lucru.
O zi minunata.
Iuli Marti, 26 Februarie 2013
@Andrei stai linistit ,nu esti singurul in aceasta situatie..si eu astept de ceva timp si nimic!Lucrul asta spune totul despre ei.Bafta in gasirea unui angajator serios :)
krolik Miercuri, 27 Februarie 2013
se intampla ceva foarte interesant la CGS! am fost la interviu, toate bune si frumoase, dar i-am refuzat din cauza programului... dupa aproape o luna, ma suna doamna de la HR si insista sa vin la interviul cu managerul... ma duc. feedback pozitiv, vroiau chiar sa semnez pe loc contractul. le spun sa-mi dea ragaz 1-2 zile, fiindca astept si feedbackul altui angajator. pana la urma ma hotarasc sa le accept oferta. am semnat, am inceput trainingul si dupa 2 zile imi spun ca trebuie sa incheiem colaborarea, fiindca nu ma potrivesc profilului... nu mi se pare deloc normal... mai ales ca inaintea mea a mai fost o tipa care, aparent, a plecat dupa o saptamana, fiindca i se oferise un salariu mai bun in alta parte! oare? sau nici ea nu s-a potrivit profilului? de ce mai exista departament de HR, teste scrise, teste orale, interviuri cu TL sau/si cu managerul? in fine... nu mi s-a parut ca adopta un comportament profesional si profesionist cu candidatii... asa ca in viata mea nu mai calc pe-acolo! bafta oricum celorlalti si sa dea Dumnezeu sa va potriviti profilului! numai bine!
R. Luni, 4 Martie 2013
@ Inza. Poti detalia un pic te rog ce stii despre proiectul SPRINT? Sau oricine are cunostinte despre acest proiect? Am fost contactat pentru interviul final cu managerul, dupa care urmeaza sa incep pe proiectul SPRINT, asa ca as vrea sa acumulez niste cunostinte despre proiect, echipa, TL etc. Orice informatie este folositoare. Multumesc!
Anca Luni, 4 Martie 2013
hehe .. la mine a fost si mai interesant.... am dat primul interviu in februarie pe la inceputul lunii... si astazi primesc un telefon a am fost acceptata si ca trebuie sa incep lucrul undeva pe la mijlocul lui martie.... nu am dat nici un fel de interviu cu manager sau altceva... cred ca totusi o sa refuz oferta.... e ceva dubios sa ma accepte asa... just because
simona Marti, 5 Martie 2013
Proiectul Sprint este in limba engleza, se lucreaza cu America din cate stiu, iar programul de lucru este tura de dupa amiaza si cea de noapte. ca si salariu cred k pe undeva pe la 900 lei