Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

Inza Marti, 5 Martie 2013
R: Sunt mai multe departamente asa ca depinde unde vei fi repartizat. Ce iti pot spune este ca oamenii sunt super ok, in schimb nu vei primi foarte mult ajutor de la TL. Acum nu pot generaliza, unii sunt ok altii te iau peste picior cand te duci cu o intrebare. Programul este de 8 ore jumate, se stabileste cu o saptamana inainte (adica miercuri afli cum vei lucra saptamana umatoare), este in ture si orele se pot incadra oriunde intre 3 dupa amiaza si 6 dimineata. Daca imi spui si in ce departament vei fi, iti pot da detalii mai multe. Legat de salariu, nu stiu cum este pentru fiecare departament dar in orice caz nu cat a spus simona inaintea mea, este mult mai mult de atat. Orele de noapte se platesc mai mult. Jobul insa este solicitant pentru ca ai de-a face cu multi cretini la telefon, multi care tipa sau ameninta ca dau in judecata etc. Daca ai intrebari punctuale, iti pot raspunde.
Jax Miercuri, 6 Martie 2013

Salut, am aplicat si eu la un job de customer care pe english. Din ce vad aici, o sa sune sigur. As vrea si eu ultimul puls. Ce proiecte sunt, salarii chestii de genul.

R. Miercuri, 6 Martie 2013
@ Inza
Am intrat pe proiectul Sprint momentan, salariul este mult mai mare intr-adevar decat se afirma mai sus. Team leadera pare foarte Ok., o doamna/domnisoara pe nume Stefania. Am inteles totusi ca dupa perioada de practica exista unele cazuri in care candidatii " nu corespund profilului", care ar fi treaba cu acest aspect. De asemenea, as dori sa stiu, in masura in care imi poti spune, cam la ce sa ma astept - cam in cat timp ma adaptez programului de noapte si daca este chiar atat de brutal pe cat se spune, care sunt principalele chestii pe care trebuie sa le evit pt. a nu avea probleme (in raport cu clientii si cu teamleaderii/ managerii etc.). Am citit foarte multe pareri negative, dar personal cred ca depinde de proiect, implicit de team leader si foarte mult si de tine ca angajat. Multa bafta.
mary Joi, 7 Martie 2013
pe limba romana cam ce proiecte sunt si cum sunt platite? m-au sunat de mai multe ori, nu am putut ajunge si acum as vrea sa ma duc dar sper sa nu ma duc degeaba dupa ce am tot citit pe aici...de-asta va rog sa-mi spuneti daca stiti cam despre ce-i vorba. ms:)
Inza Vineri, 8 Martie 2013
R: presupun ca intri in traiing acum, trainingul se va face intre niste ore de la care se face mai usor tranzitia catre un program de noapte. Sfatul meu este sa incerci sa te trezesti mai tarziu dimineata si sa te culci mai tarziu seara inca de pe acum. Este cel mai bine sa faci o trecere treptata, altfel ai sa fii praf cateva zile - ceea ce nu este indicat avand in vedere ca sunt atat de multe lucruri de invatat la inceput. In training o sa inveti doar un mic procent din ce ai nevoie sa stii in total asa ca asteapta-te ca la inceput sa ai nevoie de ajutor aproape permanent. Dupa ce te adaptezi nu mi se pare ca ar fi deloc brutal. Clientii deseori sunt furiosi cand suna, pentru ca in general nu prea suna decat daca au o problema de rezolvat. Unii iti vorbesc ca si cum te-au castigat la poker si acum le apartii. Sunt bineinteles si clienti ok care vorbesc frumos si care chiar daca sunt suparati, stiu sa faca diferenta intre companie si angajatul care nu are nicio vina.
Legat de cei care nu corespund, sunt cei care cred ca stiu mai bine si isi fac propriile lor reguli legat de modul in care sa manuiasca apelurile si cum sa discute cu clientii.
Am vazut si abuzuri in firma, nu mai mari sau mai speciale decat ce am vazut prin alte locuri. Sunt putine firmele care nu incearca de exemlu sa iti forteze mana sa iti dai demisia in loc sa te dea ei afara in acte. E mai simplu pentru ei si nu mai sunt obligati sa te tina in preaviz. Dar in orice caz, lucrul asta chiar se intampla.
R. Luni, 11 Martie 2013
@ Inza
Multumesc pentru raspuns.
J Luni, 18 Martie 2013

N-am citit toate comentariile, dar nu poti merge pe auzite! Eu lucrez pe proiectul SPRINT de mai bine de 6 luni, da..e stresant, obositor..dar ce job nu e asa? Daca iti dai un pic interesul sa inveti procedurile pe care trebuie sa le aplici in conversatiile cu clientii, vei fi cel mai fericit. Eu una lucrez pe ture de noapte, 8 ore 30, cu pauze de cate 15 minute x 4, salariul ajunge undeva intre 1850-1900 lei plus bonuri de masa, daca ai rezultate foarte bune, poti lua si ceva bonusuri (eu personal nu am luat, insa lunar se ofera astfel de bonusuri), ai un TL al tau, esti evaluat si de ceva QA (quality assurance) exista oameni care iti ofera support pe floor daca nu stii sa rezolvi un caz, da...sunt si oameni mai "ciufutzi" ca deh..nu poti sa placi pe toata lumea si tot asa. In concluzie, nu e jobul perfect (din punctul meu de vedere, singura problema consta in turele de noapte) insa e un loc de munca in care daca iti dai interesul si pastrezi o atitudine calma si relaxata, ai de castigat..pe langa salariu, efectiv experienta..pentru ca inveti o gramada de chestii. Think wise!

ane Marti, 19 Martie 2013
Azi merg la primul interviu......sunt s curioasa sa vad cum decurge. Dupa ce am citit sunt putin dezamagita....dar totusi merg sa vad cum este...
O sa revin!
A. Marti, 19 Martie 2013
Salut, eu sunt pe proiectul Sprint de cateva luni si tin sa va spun ca nu e tocmai cum se scrie p-aici, salariul e bunicel plus ca ai posibilitatea de a lua bonus si de a face Over-time (am luat aproape in fiecare luna cate 2000-2100 de roni + bonuri), in fine, daca altii prefera sa cultive pamantul inseamna ca stiu ei ceva si deriva din background-ul lor, dupa sincera mea opinie cred ca ar trebui sa veniti sa vedeti cu ce se mananca aceasta companie si daca va convine munca de birou(cui nu i-ar conveni, sa fim seriosi) si apoi sa trageti singuri concluziile, pentru ca si eu am citit diferite site-uri inainte inainte de a ma angaja la ei si tot ce faceau era sa ma dea inapoi.
Mel Joi, 21 Martie 2013

Pe mine m-au sunat astazi ptr.un interviu ptr.collection. A mai lucrat cineva pe acest proiect la CGS? Puteti sa-mi oferiti cateva detalii va rog?

Bitzu16 Vineri, 22 Martie 2013
Salutare,
Am dat toate testele si interviurile (inclusiv cu Country Managerul) pt. Acronis si acum astept sa vad daca ma oferteaza...
V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati spune tot ce stiti despre acest proiect (mai ales daca lucrati inside the project):
- cum e echipa?
- cum sunt TL-ul si Project Managerul?
- cum e Country Managerul? Ii ajuta in vreun fel pe oamenii din echipa? Eu la interviu i-am pus niste intrebari si nu prea era pregatit (cu cifre si %)...
- e stres mult?
- se face overtime platit / neplatit?
- se platesc bonusurile in urma performantei din vanzari - asa cum mi-au zis mie?
- cum e cu concediile? se dau atunci cand ai nevoie?
- pauzele sunt stricte? se contorizeaza? se taie din salar daca depasesti timpul pt. pauza?

Va intreb toate astea pt. ca am citit aproape tot furmul si sincer sa fiu m-am cam speriat de ce s-a intimplat pe alte proiecte gen Vodafone, AOL, Sprint s.a.m.d. Si eu lucrez in multinationala, dar asa ceva...........
Va rog din suflet, rupeti-va un pic din timpul vostru liber si spuneti-mi cum e acolo pe Acronis. Eu sunt cu engleza si o limba exotica...

Dumnezeu sa va lumineze sa luati numai decizii corecte in viata - mai ales in ceea ce priveste angajatorul.

Multumesc din suflet.
BlackS Marti, 26 Martie 2013
@Bitzu16 : din cate stiu pe niciun proiect din CGS nu ti se taie din salariu daca depasesti timpul de pauza, dar daca abuzezi ti se dau avertismente scrise. In general pauzele sunt prestabilite si trebuie sa le respecti :) dar asta e normal. Oricum pe Acronis ai o ora si 30 min pauza / zi.
Cu concediile anunti din timp, conteaza si cum sunt programati ceilalti colegi care lucreaza pe aceeasi tara cu tine si TLul isi da OKul.
Nu se face overtime, e si stres pentru ca e job pe vanzari - ai target, trebuie sa suni mult, trebuie sa alergi dupa clienti, dar daca faci treaba ai si bonusuri.
mon2013 Joi, 28 Martie 2013
Buna seara!
Maine ma duc la interviu la ei pe post de treasury officer.Imi puteti spune despre teste?
Multumesc
ela Vineri, 29 Martie 2013
Buna! Cumva stie cineva ce proiecte in Engleza sunt la filiala CGS din Brasov? Am un interviu saptamana viitoare, insa nu as dori sa ma deplasez pana acolo pentru a afla ca se lucreaza doar pe AOL. Va multumesc anticipat!
Aurel Joi, 4 Aprilie 2013
Ma duc si eu maine la un interviu ptr un post de customer service ptr America.
Am avut interviul acum la telefon, cel ptr limba engleza, si a durat aprox 2 minute :) Mi se pare cam putin.. Nu stiu ce idee si-au format cei de la HR. Am mai dat un interviu si la Oracle, a durat 20 de minute si m-a durut gura de cat am vorbit in engleza :)
Va zic maine ce impresie mi-au facut.
Din ce stiu eu, interviu consta intr-un test de engleza (cel cu intrebarile in care alegi raspunsul corect) si un interviu face to face.
worpax Joi, 4 Aprilie 2013

salut!azi am semnat un contract determinat pe o luna cu CGS (Bucuresti) urman ca dupa o luna sa am posibilitatea de a-l prelungi.am semnat pe functia de call center inbound pe ING asigurari de viata.dupa semnarea contractului mi s-a spus sa sun TL de pe proiectul aferent pentru mai multe detalii prvind inceperea training-ului,etc dar nu mi-a raspuns nici pana acum in ciuda incercarilor repetate de a-l contacta (deja este ora 21:20) si asta ma cam ingrijoreaza.sper sa se rezolve maine cand ajung acolo.
vroiam sa intreb daca este cineva care a lucrat sau lucreaza pe acest proiect si poate sa-mi dea niste detalii sau pareri sa stiu ce ma asteapta :D
Va multumesc!

codyz Sambata, 6 Aprilie 2013
Eu am terminat cu CGS-ul dupa 1 an si 8 luni. Am lucrat pe limba engleza si pot sa va zic in felul urmator : salariul luna de luna imi intra intre 1800 - 2300 RON ( niciodata mai putin ), munca intradevar stresata cu pauze programate de un soft intern ( dar se mai luau si cand vroiai daca erai atent si te descurcai ), oamenii de tot felul ( de la incompetenti pana la oameni foarte buni in job ). parerea mea sincera dupa 1 an si 8 luni petrecuti in cadrul CGS este ca daca vrei sa lucrezi este un job cu salariul cat de cat bun si este o experienta care te poate ajuta sa te formezi ca persoana ( nu cunosc nicio persoana care sa nu se fi schimbat in perioada cgs, in bine sau rau depinde doar de tine ).
Igor Marti, 9 Aprilie 2013
Lume, eu nu vreau sa cred nimic din ce e scris aici, pana nu ma duc singur sa vad care-i treaba, dar poate cineva sa imi zica despre proiectul cu limba rusa (din ce am citit aici, nu prea s-a scris despre echipa de limba rusa)? Adica, nustiu, salariu, cum sunt oamenii din proiect? cum decurge interviul? In cate etape? Program? Adica orice stiti, e binevenit sa scrieti! O sa va fiu recunoscator celor care vor sa imi raspunda. Multumesc :)
Igor Marti, 9 Aprilie 2013
Scuze, am uitat sa mentionez, ma refer la echipa de limba rusa din cadrul CGS Bucuresti, mulumesc inca odata :)
georgi Joi, 11 Aprilie 2013
buna....imi poate spune cineva care sunt proiectele ptr limba germana ?