Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

Adina. Marti, 16 Aprilie 2013
Stie cineva cum este in Sibiu la CGS?pt.lb.romana.
Multumesc.
Vica Marti, 16 Aprilie 2013
Igor, pe tine te-au chemat la interviu?
Pe Limba RUSA imi spune si mie cineva cum sta treaba?
Vica Marti, 16 Aprilie 2013
Radu, tu pe ce limba lucrezi? Stii ceva de proiectul de limba rusa?
Cosmin Miercuri, 17 Aprilie 2013
Salut
Am fost sambata la "Angajatori de Top" si acolo am lasat CV-ul la CGS. Mi s-a spus ca o sa fiu sunat 100 %, ceea ce s-a intamplat in decursul zilei de luni. In discutia avuta la stand s-a pus accent pe 2 limbi straini si au fost foarte interesati de germana. Eu am cunostinte de limba germana dar din cauza ca nu am mai avut nici un contact timp de vreo 10 ani cu aceasta limba, pot sa spun ca sunt slab (ceea ce le-am spus si lor si sambata la stand si la telefon luni). Cu toate astea am programat un interviu ... eu lucrez in momentul de fata la o companie de constructii din romania (printre cele mai mari cu capital privat), nu pot sa spun ca e raiu' pe pamant aici dar din ce am citit in vreo 10 pagini din forum, ma gandesc serios daca sa ma mai duc la interviu.
Tot ce am invatat pana acum din citit forumuri este ca multe pareri sunt aruncate aiurea (am testat-o pe propria piele in alte domenii). Va rog sa imi spuneti cam care ar fi conditiile pentru una din limbiile: engleza sau germana (in caz in care reusesc sa trec testul, desi este destul de complicat).
cr000 Miercuri, 17 Aprilie 2013
buna,as avea si eu o intrebare: ptr full time pe limba spaniola mi-ar putea spune si mie cineva cam cat ar fi salariul? as vrea sa imi fac o idee..merci frumos.
monica Joi, 18 Aprilie 2013
Elena, ai fost pana la urma la interviu? Ca m-au chemat si pe mine maine si nu stiu daca merita, dupa toate parerile de aici. Pe romana salariul poate fi mai mic de 1000 ron?
yoy Vineri, 19 Aprilie 2013
eu am fost la al doilea interviu pentru reprezentant relatii cu clienti si am fost acceptata fara nicio problema, puteam semna pe loc contractul numai ca eu deja lucrez in alt loc cu salarizarea cam aceeasi...sunt frecata si acolo insa am siguranta jobului pana la anul. ma intreb daca merita sa renunt la ceea ce am acum si daca am siguranta ca ma vor mai tine si dupa cele 3 luni. am vazut pe aici ca liberele, concediile si pauzele nu se iau cum ar trebui, ca team leaderii streseaza si nu trateaza cumsecade subalternii...hmm...iar ce am citit aici m-a speriat...voi ce ati face? eu una nu-mi permit sa fiu iar pe tusa si sa-mi rod unghiile pana gasesc ceva de lucru...vorba aia, sa nu dau vrabia pe cioara
Flory Luni, 22 Aprilie 2013
Buna , eu sunt din Iasi si am fost chemata pt Sibiu reprezentant relatii clienti romana , va rog mult spuneti mi sa nu fac o greseala imensa e adevarat salariul de 600 lei sau 800? as lua-o de la zero nu cunosc orasul nu am fost niciodata aici plus ca as plati chiria si cheltuieli si mancare... se merita?
la Luni, 22 Aprilie 2013
salariul e 650+bonuri de masa
Aura Miercuri, 24 Aprilie 2013
Buna tuturor,ieri am fost si eu la interviu dupa lungile lor insistente si sunt profund dezamagita...In prima luna mi-a explicat sa imi iau salariul,SALARIUL-NU bonusul,doar daca imi ating targetul de vanzari pe un proiect Vodafone.Salariul este mizer si conditiile la fel...
pache Joi, 25 Aprilie 2013

PE LIMBA OLANDEZA pe un proiect salariile cu tot cu bonusuri pot ajunge si la 1000 - 1000+ euro (fara vrajeala si net). Nu pot sa zic exact suma pentru ca nu o cunosc, dar exista NATIVI OLANDEZI care castiga sume de genul asta lunar aici.

Pe de alta parte, am colegi care stau si-o freaca toata ziua si nu sunt dati afara. Stiu oameni care vorbesc cu clientii ca si cum le-ar fi dusmani si exista toleranta. DEPINDE CU CINE PICI IN ECHIPA, cum te porti, cum iti faci treaba. E o corporatie permisiva, cine e destept poate sa-si faca viata buna aici

BB Vineri, 26 Aprilie 2013
Am fost azi la ''interviu'', in brasov...interviul s-a tinut in incaperea unde lucrau toti ceilalti...abia auzeam ce zicea aia de la HR. Total neprofesionala discutia, cand am zis de salariul de 1500 lei s-a uitat la mine ingrozita si a spus ca ''mai mult de 650 RON net nu putem oferi, pt ca este post de entry-level''. La firma concurenta Arvato se castiga 2000 RON fara bonusuri, asa ca mai bine acolo decat aici. Atitudine foarte nasoala, sa te simti vinovat ca ceri cat consideri ca ti se pare normal si cat te-ar motiva pe tine personal sa faci jobul ala. Nu recomand..nici pe romana, nici engleza...nici germana...salariile au scazutmult fata de 2007 cand ofereau 500 eur pt germana cel putin si la mom ala CGS era ceva interesant...macar dpdv financiar. Succes!
Cristi Vineri, 26 Aprilie 2013
Am fost si eu la un interviu undeva prin martie...nu mi s-a parut deloc rau. In fine, acum lucrez in alta parte, intr-un mediu cat se poate de relaxat cu aceeasi bani. Dar as fi vrut sa lucrez la ei pentru simplu fapt ca era ceva mult mai greu, mai challenging decat ce fac eu acum. E normal sa vi se para puscarie sau alte chestii de genul daca nu ati lucrat niciodata pe nicaieri. Daca voi credeti ca va ia cineva ca student, va umple de bani si va suporta orice, atunci va spun ca gresiti. La urma urmei, este un angajator si daca vrei tu ii poti fi angajat. Daca nu, nu vine nimeni sa te traga sa muncesti la ei, sau la orice alta firma.
Andrei Luni, 29 Aprilie 2013
De fapt legea zice ca angajatorul este obligat sa iti dea 2 zile libere pe saptamana, nu conteaza daca e sambata sau duminica. CGS este o portita mai departe, intr-adevar nu toate sunt bune si frumoase, dar eu am lucrat acolo timp de 4 ani si nu pot sa ma plang. Daca nu aveti nevoie de loc de munca, atunci nu va obliga nimeni sa lucrati acolo, dar ideea e ca este un loc bun de munca pana iti gasesti altceva. Iti ofera experienta si macar mai ai si niste bani. In ceea ce priveste stresul, da, este, dar aratati-mi un loc de munca unde toate sunt bune si frumoase, nici un stres si fun toata ziua, ca vreau sa ma duc si eu acolo.
Victoria Luni, 29 Aprilie 2013
Pache, poti sa imi spui te rog, daca cunosti orice informatii despre proiectul pe limba rusa, la Dell?? Am vazut ca spuneai ca cunosti detalii despre anumite echipe, si vreau sa stiu si eu, macar orice informatie stii, pentru ca urmeaza sa ma duc la un interviu pentru limba rusa.
Multumesc anticipat.
pache Luni, 29 Aprilie 2013
@Victoria: singurul proiect de care stiu ca are agenti pe limba rusa este Acronis. Din ce am vazut, agentii nu sunt stresati, ba dimpotriva, e veselie acolo. De salariu din cate stiu de la un agent de pe rusa (daca imi amintesc bine) e 400 sau 450 de euro.
Victoria Marti, 30 Aprilie 2013
@Pache multumesc :) in sfarsit cineva mi-a raspuns si mie, ca de cand tot incerc, toti vorbesc aici numai despre proiectul de limba romana, ceea ce rezulta ca cei pe limbile straine, sunt bine mersi, fericiti, si nu simt nevoia sa se planga pe acest site. Tu pe ce limba esti?
pache Marti, 30 Aprilie 2013
@Victoria: engleza. E pacat sa va luati dupa niste frustrati, pentru ca salariile sunt bunicele pentru Romania. Exista oameni cu familie care muncesc 12-14 ore pe zi pentru 5-6 milioane. Paznici, femei de serviciu, etc. Asa ca daca doar asta ti se ofera, momentan, de ce sa refuzi?
cris Marti, 30 Aprilie 2013

Pe mine - in concediu medical fiind - m-a sunat project managerul zilele trecute sa ma-ntrebe (ei bine, nu cum ma simt, cum poate ar fi fost firesc, chiar si de fatada macar) cand imi dau demisia cu acordul partilor. Pentru ca le tin postul blocat. Auzi la ei...

cosmin Marti, 7 Mai 2013
am un interviu maine la ora 12 00 . as vrea sa stiu se cere nu st ce experienta in vanzarii etc . imi puteti da niste detalii obiective fara sa condamnati sau sa aparati CGS ul . Multumesc