Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

cititoare Miercuri, 15 Mai 2013
Buna! Stie cineva cat este salariul pentru orange postpay la program de 6 ore?
AndreiAlin Miercuri, 15 Mai 2013
Buna ziua , despre Reprezentat Relatii clienti in Bucuresti ce se poate spune ? Am interviu la ora 15.00. Tin sa precizez ca am mai fost odata la interviu , dar ca agent de vanzari , la al 3-lea interviu m-a refuzat....( ne-a refuzat pe toti ). E mai ok reprezentat rel clienti sau agent de vanzari? Astept un raspuns. Multumesc.
Bianca Miercuri, 15 Mai 2013
Stie cineva ceva despre cei din Sibiu cum sunt? Am fost chemata la interviu si as vrea sa stiu cum este acolo.
Adelina Joi, 16 Mai 2013
Am fost azi la interviu pentru ,,reprezentant relatii cu clienti",si interviul are loc in 2 feluri:
-te pune sa dai un test imbecil pe calculator,in care sunt 5 sau 6 intrebari.1 din ele este sa scri cu ,,mare dragoste,, si rabdare o informatie despre o obtiune de tel...de te apuca draci tastand la tastatura aia...iar dp niste intrebari de logik simple;
-interviu face to face cu o tipa.
La mine tipa a fost super draguta...dar ....pana la faza in care a inceput sa zik : salariul o sa fie de max 950 de lei in mana cu tot cu bonuri la job full time,dak vreau mai mult trebuie sa ating targetul.din care din bonuri dispar 30 de lei,k de...impozabil....statul este de vina nu ei.ei sunt ingerasi :)) deci mai ramai cu 920lei. Se lucreaza de luni pana vineri,dar uneori si in weekend,pe ture.cea ce mi sa parut mie ciudat a fost modul cum a spus k si in weekend...a ziso intr-un fel in care mi-a dat de inteles k deseori se lucreaza si in weekend, ,,depinzand de cati clientii sunt,,.
alta faza ciudata...era ora 11:00,marti si nu era absolut nici un angajat la call center...locul unde trebuia sa fie persoane ,daca se lucra pe ture cum spuneau ei...erau doar cei care venise la interviu si pers care se ocupau de asta.Nu cred k este posibil ca 2 aripi enorme de birouri sa fie ,,goale,, pe motiv ca toti au nimerit aceleasi zile libere sau ca ia apucat pe toti mancatul sau fumatul....ii vedeam cand am intrat daca era asa...totusi 100 de pers la un loc nu sunt asa de invizibile.
Eu sincer nu cred k ma mai duc nici daca ma mai suna...am gasit job-uri platite si cu 50 de lei in plus si in mana,dar macar nivelul de munca este mai mic,mai putin stres,mai putine pretenti,ma lasa sa ma duc la ore si examene(cea ce cei de la CGS nu parea ca sunt ok cu asta).
Din cate am inteles pentru posturile care au legatura cu limbii straine se primeste mai mult....decat ce mi sa oferit...si eu trebuiam sa fiu operator pentru Orange....Am fost pentru un job ca operator chiar la Orange si cik primeam 1000 de lei in mana...deci...ce sa inteleg?ca CGS opreste si ei 120 de lei ca sa ma suporte? :))
concluzie:daca aveti rabdarea de fier,nevoie mare de bani si sunteti dispusi sa nu mai iesiti decat la job si inapoi acasa este job-ul perfect pt voi.
Mihaela Joi, 16 Mai 2013
Hmmmm,observ ca sunt pareri pozitive si negative despre cgs,dar m-ar interesa si pe mine ce salariu dau pe part time si cum este programul.Care ma poate ajuta cu o informatie?Multumesc.
pache Joi, 16 Mai 2013
@ Adelina: la 11 sunt agenti doar la etajul 5, pe Vodafone, sau la 4, pe Acronis. Restul sunt, in mare parte, pe fusurile orare din SUA sau Canada si vin de la ora 13:00 incolo.

@ Mihaela: tu pui intrebari fara sa dai detalii. Ce limba? Ce proiect? etc.
nikko Duminica, 19 Mai 2013
eu am lucrat la cgs acum 5 ani pe un proiect de orange... cred ca a fost cel mai fun proiect pe care am lucrat... era distractie cu colegii... TL-ii erau tineri si de gasca iar salariul acum 5 ani era de 700 lei plus bonuri... sal nu a intarziat niciodata ba chiar a intrat mai devreme singurul punct negativ a fost ca intr-un an si jum cat am lucrat la ei abia am reusit sa imi iau 5 zile de concediu... dar puteam sa imi iau medical de cate ori aveam nevoie :D
ioana Luni, 20 Mai 2013
si acum e distractie, depinde de proiect si de gasca, si sunt multe concursuri, cel mai tare mi se pare cel pe care il are Sprint, ca sunt mai multi castigatori si pleaca in diferite tari, anul asta s-a plecat in Malaysia. eu sunt la cgs doar de cateva luni si salariul nu a intarziat niciodata. o sa ma mut insa in Timisoara.. alt inceput.
user Luni, 20 Mai 2013
se deschide cgs la timisoara.
Chaos Luni, 20 Mai 2013
Am fost acceptat pentru proiectul orange dar inca ma gandesc daca accept sau nu...un training incepe joi (23 mai 2013) iar altul dupa 10 iunie.
Banii sunt in felul urmator 4h/zi= 400ron; 6h/zi=600 ron; 8h/zi =800 ron + bonuri de masa (1 bon/ziua lucrata)
Se lucreaza pe L-D 07:00-22:00 (4/6/8 ore in intervalul sta, cum alege fiecare) la programul de 8h ai 3 pauze 2 de 15min si una de 30.
Contract de munca pe o perioada determinata (6 luni) dupa o luna are loc o evaluare si poti ajunge la 900 ron....
Pentru cineva care nu are de ales e un job ok...eu inca ma gandesc
Jorn van Deynoven Luni, 20 Mai 2013
*Chaos, cand te-ai prezentat la interviu?
angajatusaptamanii Marti, 21 Mai 2013
Eu sunt pe proiectul Sprint, concursul e foarte tare, asa e (anul trecut s-a mers in Tenerife), dar salariul asa este, nu e foarte mare, e 350 euro net. Dar daca te agiti si tragi mai tare, mai iei bonusuri cam de 150 euro si cu totul treci de 2000 lei si atunci esti ok.
ionutz1992 Marti, 21 Mai 2013
Sunt pe un proiect in lb. romana in faza de training, am semnat contractul de angajare(imi pare extrem de rau ca am facut nenorocirea asta, din cate am citit pe forum ) si ma intereseaza daca perioada de training este platita in caz ca imi voi da demisia. Daca proiectul este pe o perioada determinata, gen un an, pot sa-mi dau demisia mai devreme????:-ss
Merci.
miruna1990 Miercuri, 22 Mai 2013
Am un prieten care este in cazul lui ionutz1992. Ma poate ajuta cineva cu niste detalii concrete? ty
pache Miercuri, 22 Mai 2013
@ miruna: demisia, din cate stiu, se poate da, indiferent de tipul contractului. cunosc persoane care au plecat inca din training si au fost platite pentru zilele in care au venit. nu exista clauza de reziliere sau ceva de genu, doar sa fie de acord sa te lase sa pleci
anna Joi, 23 Mai 2013
buna as vrea si eu sa stiu cu cat se plateste un job full time pe limba engleza?pt k prietenul meu este acceptat iar marti trebuie sa se duca la training.va multumesc
Alex Joi, 23 Mai 2013
Stiu ca o colega ia 17 mil , numai ca programul este nasol , lucrezi mai mult seara , ea intra cateodata la 9 seara si iesea la 4,5 ...trainingul se plateste 8-% din valoarea salariului.Dar el nu stie aceste detalii ca era normal sa le discute de dinainte
anna Joi, 23 Mai 2013
I-au spus ca marti cand se duce pt training se va discuta si partea asta ...e nelamurit pt k a fost acceptat si la alta firma care ii ofera 1100 de lei +bonuri de masa,dar prob este k semneaza prima oara pe 3 luni.la CGS este ceva stabil?
Alex Joi, 23 Mai 2013
Trainingul se plateste 80% din valoarea salariului.(am tastat gresit)...Si la CGS se semneaza tot pe perioada determinata,dar salariu sigur e mai mare de 1100 ron.