Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

andreiu Joi, 29 Martie 2012
int: 650 ron pentru full time.

ai avut deja interviuri cu ei?
int Joi, 29 Martie 2012
nu inca...sapt viitoare am...din cate am vazut in anunt au disponibile 30 de posturi si ma gandeam poate ca e vorba de vreun proiect nou
daniel Joi, 29 Martie 2012
salut tuturor.

CGS are si in Sibiu? pt. ca am vazut un anunt cu germana pt sibiu. stie cineva ceva despre ce e acolo mai exact? ms, daniel
anca Miercuri, 18 Aprilie 2012
Maine am interviu pt limba romana..serios doar 650 de ron? momentan lucrez ca receptionera pe 1000 ron..nu m-as cobori sub..vreau undeva la 14 mil salariu..nicidecum 650...o sa ma duc sa vad care e treaba..credeam ca eu castig putin ca receptionera..dar sa fie salar de 650 intr-o companie de top? trist..va voi tine la curent cum va decurge interviul.
eke Miercuri, 18 Aprilie 2012
anca sa stii ca piata a luat-o rau de tot in jos :( observ ca e si cazul CGS dar la fel se intampla in mai multe companii. cu limba straina stiuta bine d-abia apuci sa-ti dea 12-13 milioane in mana.

oricum, sincer 650 de roni pe full-time mi se pare incredibil. sincer nu prea imi vine a crede. chiar sunt si eu curioasa daca iti fac o oferte cam cat ti.ar da.
monis Joi, 19 Aprilie 2012
neatza, daca tot se vorbeste de salarii CGS, m-ar interesa si pe mine daca e ceva pe bulgara si cam cat se da.
didi Joi, 19 Aprilie 2012
bulgara? wow, nu stiam ca si asta s-a externalizat la noi :)))))) prea de tot
didi Joi, 19 Aprilie 2012
si uite aici pentru cine era interesat mai sus de CGS in Sibiu:

chelu Joi, 19 Aprilie 2012
ce teste tehnice se dau la CGS la angajare?
sorin Marti, 24 Aprilie 2012
Ancaai fost la interviu? Cat dau salariul pt postul respectiv :D ?
Izzy Joi, 26 Aprilie 2012

Am lucrat fix 6 luni la CGS in Bucuresti, la sediul din Sema-Park.M-au momit cu aceeasi poveste: 350 euro salariu in mana (in care nu era inclus sporul de noapte!), program flexibil (an terminal, examene etc) si lucru in ture.Am fost de acord cu toate cele, eram chiar incantata de salariu pana cand s-a terminat luna de training si salariu virat pt 1 luna (care era de 80% din cel tottal,chipurile..) a fost undeva pe la 8 milioane.Nu ai voie sa contesti aceste lucruri la HR.Literalmente.A 2a luna am luat 10 milioane (procentajul era neschimbat), dar colegii mei luau mai mult cu cateva milioane.Am zis ca nu e cazul sa plec urechea.dupa 3 luni de ture de noapte (9:30 6:00 dimineata) in care acumulasem o gramada de ore suplimentare mi s-a spus ca acestea nu se platesc ci trebuie sa mi se iau liber.evident ca eu ma asteptam sa imi fie virati banii pt orele respective, dar am aflat ca de fapt nici liber nu puteam sa le mai iau caci trecuse luna si nu se raportau.In decursul lunilor respective nu am avut ocazia sa imi iau orele libere caci stateam mereu peste program.Buuun.M-am imbolnavit.Nu mi-au primit concediu medical de la medicul de familie (ceea ce e ilegal) asa ca m-am dus la Regina Maria cu care aveau ei contract.Mi-a dat 3 zile de medical (eu nu aveam voce) si totusi trebuia sa mi-l vizeze medicul de familie...mi-am depus concediul la HR si dupa 3 zile mi se spune ca este anulat pt ca era ilegal.Medicul trecuse data gresita pe concediu si uite-asa mi s-au taiat 3 zile din salariu.Salariu nu a fost nici in vise 350 de euro.Ajungea undeva pe la 290 cu tot cu sporul de noapte.M-am trecut pe part. Nu m-au lasat sa-mi iau concediu.M-au pus sa muncesc de revelion (nu m-au platit), a 2-a si a 3-a zi de Craciun (nu m-au platit).Am muncit toate sarbatorile legale.Nu m-au platit.Te lasau sa iti alegi o zi libera in contul celor muncite.Problema era ca nu te lasau sa ti le legi.Liberul de 2 zile saptamanal nu era nici ala legat.aveai o zi marti si una vineri.sau o zi luni si una sambata.team leaderul nu contenea sa imi spuna cum trebuie sa am rezultate mai bune, mai bune, mai bune.Tot minteau cu bonusuri de performanta, dar le primeau cei avizati.Promovarea: la fel.Au in permanenta posturi deschise.Chiar nu se intreaba nimeni de ce ?

mia Marti, 15 Mai 2012

azi am fost sunata sa ma prezint maine la interviu? CE FAC?

karla Marti, 15 Mai 2012
mia, du-te. nu ai ce sa pierzi. eu zic ca cel mai bine e sa vezi cum decurg interviurile si dupa iei o decizie.

sa ne zici si noua cum a fost,
karla Marti, 15 Mai 2012
apropo... unde te-au chemat bucuresti sau brasov? ce pozitie?
Americano Miercuri, 23 Mai 2012
lucrez de 6 luni deja la cgs pe cel mai urat proiect, intr-adevar e foarte stresant dar daca iti faci treaba bine sau peste asteptari cel putin, si lucrezi si ceva ore de noapte ajungi lunar la 1500 in mana plus bonuri. doar cei care merg la serviciu doar sa treaca timpul ajung la sfarsit de luna cu 9 milioane. din moment ce sunteti in cautarea unui loc de munca, parerea mea e ca ar trebui sa profitati de oportunitatea de a lucra intr-o multinationala buna rea si pt simplul fapt ca trebuie sa stiti doar engleza!!!!!!!! nu e foarte relevanta experienta, nu conteaza cum arati, ci sa stii pt ce mergi acolo!! succes daca veniti la firma
ps:legat de persoanele care nu au trecut de interviul si testul scris preliminar si critica firma =))))))))))) mi-ar fi rusine sa comentez pe internet cand eu nu am reusit sa rezolv un test foarte simplu, pe care personal l-am rezolvat in 7 minute, luand in considerare ca eu la scoala am studiat franceza ca prima limba
Martha Miercuri, 23 Mai 2012
Americano: 15 milioane in CGS? serios?!?!?!?! pe ce limba apropo si ce proiect?
altul Joi, 24 Mai 2012
Pareri bune cred ca au cei 2300 de angajati actuali ai companiei, dar nah... romanul pleaca urechea la aia 2-3 care urla mai tare. In definitiv fiecare face cum crede de cuviinta.
kenny Joi, 24 Mai 2012
2-3 care urla mai tare? si jumatate de om daca ar fi tot ar fi o problema !!!!!!

exista un cod al muncii, exista legi. faptul ca se intampla la 2-3 lucruri care evident NU ar trebui sa se intample, ei bine lucrurile astea trebuie semnalate.

sunt de acord ca exista majoritatea care poate fi multumita (si e bine sa stim si lucrurile astea apropo), dar totusi, nu invinovatiti 2-3 persoane (Care fie vorba intre noi sunt mai multe) ca au fost nedreptatite.

sa ti se puna demisia pe masa si sa fi fortat sa o semnezi fara avertisement sau ce mai trebuie E STRIGATOR LA CER.

faptul ca s-a raportat asta la CGS e frectie la picior de lemn, credeti-ma se intampla peste tot. ei bine acest lucru ar trebui sa ne doara.
cristi Joi, 24 Mai 2012
oare tine totul si de mentalitatea noastra de romani? ne calca cineva in picioare si nu facem nimic. mda, scriu 2-3 pe un forum si gata. dar o sa mai fie peste un timp si alti 2-3 si tot asa care o s-o pateasca la fel.

uniti-va fratilor daca vreti sa schimbati ceva!
altul Joi, 24 Mai 2012
Va multumesc ca mi-ati demonstrat punctul de vedere. Pentru astfel de cazuri exista institutii autorizate care vor demonstra veridicitatea sau lipsa veridicitatii unor astfel de afirmatii. Nu poti avea pretentia ca semnalezi ceva in acest mod, atata timp cat este doar o parere personala, se numeste calomnie. Eu nu spun ca au sau nu au dreptate cei care reclama anumite chestiuni legate de o firma sau alta, spun doar ca modul in care o fac este unul lipsit de cea mai miica umbra de corectitudine si oricine "pune botul" la genul acesta de "adevarui absolute" bazate pe "Iti spun eu ca asa este" nu face nimic altceva decat sa renunte la propria judecata si la dreptul si obliigatia de a gandi.