Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

maisimplucaniciodata Joi, 11 Iulie 2013
Scuza-ma dar si mie nu mi s-a mai raspuns la o aplicatie dupa drumuri la sediu unei companii, uita-te aici cati sunt care nu au mai primit un raspuns chiar de la aceasta firma, e bine sa le-o mai intoarca cineva din cand in cand.
mktn Vineri, 12 Iulie 2013

am participat la un interviu prin telefon cu cei de la sibiu ( eu sunt din alt oras) pt postul de ref informatii clienti, si din cate am inteles, este vorba de proiectul orange. as dori sa stiu de la cunoscatori care este salariul pt proiectul orange la full time? vroiam sa stiu macar ce salarii dau.

teo Marti, 16 Iulie 2013
as vrea sa stiu si eu cat e salariu ca agent de vanzari la sediu din Bucuresti , ce program zilnic au, daca se lucreaza in weekend, si training-ul se plateste?
LA Miercuri, 17 Iulie 2013
ADA .... eu chiar as vrea sa aud continuarea . Ce ai facut, ce ti-au raspuns....
Cred ca e corect sa iti ceri salariul pe care tu il consideri ca il meriti la experienta pe care o deti.
Mereu am cosiderat ca cei care te angazeaza nu te platesc pt.. ceea ce faci tu acolo , te platesc pt. ceea ce sti sa faci !!! si mereu am mers dupa motoul asta!
filip Miercuri, 17 Iulie 2013

@LA: daca e vorba de Sprint, asta e cel mai mare proiect si CGS-ul e nevoit sa faca angajari non stop.. la fiecare 6 sapt, o grupa de 20 de oameni, si tot sunt understaffed pe floor. de ce credeti ca se intampla asta? trainingul e o frectie, mai mult o formalitate pe care o grabesc cat se poate de mult ca sa va bage in ”productie”. Managementul, cu mici exceptii, lasa mult de dorit - cand spun management ma refer la sup, tl, si proj. manag, niste persoane cat la 25-26 de ani cu ifose de corporatisti.

LA Miercuri, 17 Iulie 2013
mersi de sfat.
1. habar nu am despre ce proiect e vorba.
2. nici macar nu am primit pe mail datele unde treb sa merg si ce sa fac . Mi-au fost date prin telefon, cu toate ca am lasat 2 mailuri pt a primi detaliile.
3. Mi s-a zis ca e vorba de un interviu , fara nici un alt detalui :|
filip Miercuri, 17 Iulie 2013
@LA: stiu, asta e tactica de hr, incearca sa-ti de-a cat mai putine detalii ca sa nu te informezi/pregatesti inaintea interviului. la interviu pe engleza, mai intai o sa dai un test pe calc cu 50 de intrebari cu variante (usor) apoi o discutie in engleza cu recruter-ul (standard, intai isi prezinta mareata multinationala).. ulterior o sa ai interviul cu project managerul. La cgs intra cine vrea si sta cine poate :))
marius Miercuri, 17 Iulie 2013
stie cineva cum e la Sibiu pt relatii clienti la Orange? as dori sa aplic la ei pe best jobs.orice detaliu mi-ar fi de ajutor.
alex Joi, 18 Iulie 2013
A primit cineva raspuns pentru proiectul GDF Suez ?
galbior Joi, 18 Iulie 2013
Stie cineva concret cat sunt salariile pe franceza? Adica French Customer Support? Si cum sunt sefii de-acolo? Merci.
hackeru Sambata, 20 Iulie 2013
nu stiu cine are sau nu dreptate pe aici.
am vazut postari care vorbeau despre salarii de 800 RON. normal ca e foarte putin, mai ales pentru oameni care vin din alt oras...pai cu banii aia platesti doar chiria.
eu nu inteleg niste lucruri:

a)daca nu va convin conditiile la inceput, sau chiar dupa ce ati citit contractul, de ce acceptati oferta? doar nu sta omul ala cu pistolul la voi sa semnati...
b) din toti cei care ati fost nedreptatiti, vorbind conform contractului bineinteles sau conform legilor hai sa zicem, cati ati facut ceva ca sa se stie ce face firma asta si in afara forumului? daca te bate un om pe strada scrii pe forum sau mergi la politie?
c) sigur ca exista oameni care chiar au nevoie de job, indiferent cat e platit, iar atunci accepta chiar si incalcarea unor drepturi. asta ii face pe cei de la firma sa aplice in continuare aceleeasi metode...un copil va maca dulciuri toata ziua daca lasi dulciurile tot timpul pe masa, indiferent cat de mult ii spui ”nu manca”
crys Luni, 22 Iulie 2013

hey..as avea si eu o intrebare..tocmai ce am primit si eu un tef d l cei de la cgs pentru un interviu..care va avea loc maine j despre care n-am absolut nici o idee in ce consta sau chestii de genu`.sincera sa fiu m-am bucurat avand in vedere faptul ca chiar vreau sa ma angajez neaparat.am intrat si eu sa vad care cum sta treaba cu chestia asta pt ca habar n-am cu ce se mananca:)) as dori si eu sa stiu..in cazu in care stiu eu..voi opta pt romana cu ce am sanse s m aleg(salar,etc)?vb de judetul sibiu....ps: as vrea un rasp clar daca se poate:P ms

Bogdan Marti, 23 Iulie 2013
Din ce am inteles training-ul dureaza 6 saptamani...
Alea 6 saptamani ti le platesc ?
Experiment 1 Miercuri, 24 Iulie 2013
Am interviu cu project manager-ul in cateva ore. Am sa va tin la curent cu ceea ce se intampla. Am aplicat pentru techincal support in engleza, in Bucuresti si am fost la primul interviu care a durat in total cam o ora (2 teste...unul de gramatica si unul de cunostinte tehnice PC, pe computer, plus o compunere despre punctele mele forte si un exemplu de situatie in care am folosit unul dintre ele, dupa care am fost intervievat de o domnisoara de la HR.....cateva ore mai tarziu am fost sunat si chemat, ziua care urmeaza, la un interviu cu project manager-ul. Salariul cerut de mine a fost 1500+ si pentru ceea ce doresc ei de la mine, cred ca este putin. Programul e prin rotatie, nu ai week-end, ai doua zile in timpul saptamanii si lucrezi si de noapte. Trainingul au spus ca dureaza 7 saptamani. Mentionez ca nu mai sunt la varsta studentiei si oricum ar fi, cred ca e un job foarte solicitant pe care sunt dispus sa il fac in timp ce caut ceva mai bun si nu il vad ca ceva de viitor.
bobby Joi, 25 Iulie 2013
Buna, sunt din sibiu, am fost la interviul cgs, am primit un test pe calculator la care am obtinut 3 din 4 (chiar nush ce am gesit, dar ma rog), apoi 2 fete m-au luat intr-o sala la interviu, iar la final mi s-a spus ca in cazul in care voi fi luat va mai exista un al 2-lea interviu cu managerul. Intrebarea este: ce sanse sunt sa fiu sunat? la ce sa ma astept daca voi fi chemat?
Sembraz001 Vineri, 26 Iulie 2013
Bobby ce departamente sunt disponibile pe Sibiu in afara de Orange? Tu pentru ce ai aplicat?
Myself Sambata, 27 Iulie 2013

Salut tuturor!

Va povestesc eu de o experienta recenta...
Am aplicat pe internet la un post la CGS. Dupa aproximativ 45 de minute am fost contactata pentru programarea interviului... Foarte frumos, prompt... poate chiar prea prompt, dar sa trecem cu vederea...
In ziua in care fusese programat interviul m-am simtit foarte rau si nu am putut sa ma prezint si nu am anuntat - deoarece nu stiam unde sa sun, evident. Nu mi se lasase niciun numar de contact pe care sa sun in cazul in care se intampla ceva. Urmatoarea zi sunt contactata pentru a fi trasa la raspundere pentru neprezentarea mea la interviu. Am explicat de ce s-a intamplat asa si s-a reprogramat interviul.

Am ajuns, m-au pus la un birou si m-au pus sa rezolv doua teste dupa care am avut un mini-interviu cu o persoana de acolo care mi-a spus la final ca urmatoarea zi o sa am al doilea interviu, pe parcursul careia voi vorbi cu managerul de proiect despre salariu, aspect despre care persoana din ziua respectiva doar mi-a mentionat vag... A doua zi, la al doilea interviu cam aceleasi intrebari, poate formulate un pic altfel, fara nicio vorba despre salarizare... La sfarsit mi s-a spus ca cel tarziu a doua zi voi fi contactata pentru raspunsul final. Bineinteles ca am fost contactata, doar ca a treia zi, nu a doua asa cum mi se promisese. Culmea, cand m-au sunat mi-au cerut sa ma prezint la ei pentru semnarea contractului in aproximativ 2 ore... Am spus ca nu pot si s-a stabilit intalnirea pentru a doua zi. La acea intalnire nu am putut ajunge din cauza unor probleme de sanatate, insa am fost sunata pentru a mi se atrage atentia ca nu m-am prezentat. Le-am explicat de ce si le-am cerut sa semnam acel contract in urmatoarea zi, insa personalul de la recrutare mi-a spus ca nu se poate si daca nu ma prezint exact in ziua respectiva, nu mai putem colabora pe viitor. Toate acestea spuse pe un ton ... execrabil din partea unei companii angajatoare! Pe langa asta imi tot repeta ca eu sunt cea care imi caut un job! Mi-a reprosat " lipsa de profesionalism' pentru ca nu am anuntat ca nu pot ajunge la semnarea contractului, pacat ca nu am apucat sa ii spun de termenul promis de ei, insa nerespectat.
Ei, dupa toate acestea, consider ca sunt norocoasa ca nu am semnat niciun contract cu ei.

Succes! :)

bobby Duminica, 28 Iulie 2013
Sembraz001
Inca nu stiu despre ce departament e vorba, stiu ca e ceva pe limba romana, eu doar am dat testul si am vorbit apoi cu cele doua recruitere. eu vreau sa stiu daca are rost sa astept telefonul lor din nou si la ce ma pot astepta (in cazul in care voi fi chemat) la interviul cu managerul.
smy Luni, 29 Iulie 2013
stie cineva de proiecte pe Germana ceva?
Cat e salariul?
Cum se lucreaza?
galbior Marti, 30 Iulie 2013
deci nu stie nimeni nimic de posturile pe franceza? salariu, mediu de lucru, ceva detalii...