Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

vlad Miercuri, 28 August 2013
eu va pot spune ca lucrez la cgs in brasov, pe proectul ibm (germana) si nu este in nici un fel asa cum au descris cei de mai sus. salariul este de 3600 lei brut, plus bonusuri de performanta si bonuri de masa, programul este fix, de luni pana vioneri de la 9:00-18:00 cu o ora pauza de masa si alte doua pauze de 15 min, iar mediul de lucru este chiar "relaxant" as putea spune. intr-adevar trebuie sa ai ceva cunostinte tehnice, dar la nivel de "stress", este cu mult sub alte call-centere. (si am mai fost pe la cateva, mai bine "cotate").
Eu unul recomand !! ;)
Kris Sambata, 31 August 2013
Hey ! are cineva idee de pe aici despre vreun proiect , doar pe email, pe limba portugheza sau pe limba suedeza ? exista proiecte pe limba suedeza la CGS ? si daca sunt, stiti si cu cat se platesc ambele limbi ? Pentru full time.
vladu' Sambata, 31 August 2013
haha... sa mor de nu ma speriati fratilor...

am aplicat acum doua zile prin ejobs la cgs engleza si dupa nici jumatate de ora m-au sunat si programat interviul... are cineva habar cam care ar fi salariul pe engleza zilele astea?

multumesc anticipat
cristina Marti, 3 Septembrie 2013
Aveti idee pentru postul de Agent Vanzari prin telefon cu cat este platit in Bucuresti,si cum se desfasoara interviu ?
mari Miercuri, 4 Septembrie 2013
Imi poate spune cineva in ce constau testele de la firma? Am avut un interviu telefonic in germana si a fost ok. Mi-au spus ca urmeaza sa merg la sediu pt teste printre care si o compunere in germana. Stie cineva despre teste si cam despre ce tema ar fi compunerea? Multumesc
AlinaGeorgi Miercuri, 4 Septembrie 2013
Ceao!
Am citit multe din comentariile de pe aici, nu ma intereseaza cat de bine sau prost e la CGS, ca daca iei in seama toate posturile, te miri apoi de ce inca nu ai un job, ramai doar cu dezamagirea ca e o firma neserioasa, ca e un job fara viitor si cu gandul "cum ar fi fost daca m-as fi dus?" Eu am scris observand ca mai sunt pe aici persoane care sunt "inscrise" pt proiectul din Sibiu, relatii clienti la Orange. ( @Marius). Am fost deja la interviu saptamana trecuta, am trecut de prima etapa si astept discutia cu managerul:-) stie cineva cam ce se intampla din acest punct? deocamdata nu s-a stabilit cand va fi discutia, inca se mai recruteaza, dar as dori sa stiu daca cineva e deja into the stuff si stie cum decurg lucrurile dupa prima etapa; cat dureaza pana voi fi sunata pt discutie, ce probe/pasi se urmeaza in discutie, e o discutie lejera sau ar trebui sa ma pregatesc bine? Mersi!
gabriela Marti, 10 Septembrie 2013
Mie mi se pare suuuper ciudat ca m.au sunat cei de la CSG sincera sa fiu, pentru ca nu stiu nimic despre job, nu am experienta, doar ce am terminat liceul...am aplicat la ei "din greseala" pe best jobs. Sunt in cautare de uunloc de munca part time, iar acesta suna atractiv, asa ca am aplicat fara sa ma gandesc macar ca ma vor suna... am citit destul de multe mesaje descurajatore ma devreme, dar de-a lungul timpului mi-am dat seama ca doar parerea ta conteaza, asa ca o sa-mi incerc norocul.
Ana Marti, 10 Septembrie 2013

eu lucrez in Brasov pe dell germana si am salariul net de 475 euro plus bonuri de masa. Cati studenti din Brasov mai castiga salariul asta? Si nici nu e mare lucru de facut, program de zi, fara ore suplimentare.

Ana Marti, 10 Septembrie 2013
@Gabriela:

Tot in primul an de facultate am inceput si eu, stiam doar engleza si germana, si putina pregatire tehnica din liceu cu profil. te cam invata ei tot ce ai nevoie sa stii, stai cateva saptamani in training (platit) si inveti. Bafta la interviu!
Toma Marti, 10 Septembrie 2013
Cine sa va mai inteleaga? Daca va suna repede pentru un interviu nu e bine. daca va suna dupa 2 saptamani, tot nu e bine. C'mon, be serious and get a job. Preferabil unul din care sa inveti ceva si care sa te pregateasca pentru next step, ca nimeni nu se asteapta sa iasa la pensie dintr-un call center. Dar daca preferati sa lucrati pe 1300 ron (adica sa stati acasa si sa mergeti la o interventie pe timp de noapte, daca va suna telefonul - si sa sperati tot timpul ca nu suna si puteti dormi linistiti), asa cum povestea in paginile anterioare Robby, va meritati soarta.

Trezirea!!!!! suntem tineri, e perioada in care asimilam cele mai multe informatii, in care invatam, ne pregatim pentru un job de high-level - daca stati acasa sau vindeti la chiosc, cum ramane cu provocarea voastra profesionala, cu "professional development" cum zic toti corporatistii? Ajungeti la 30 ani si in CV o sa va incapa CV-ul pe un servetel. Inca nu am auzit pe nimeni ca i-a picat un super job si tone de experienta din asteptare. Asteptare vesnica, dragilor...
Criss Marti, 10 Septembrie 2013

In 6 ani de zile, perioada in care m-am format, mi-am platit studiile cu salariul de la CGS, am obtinut experienta si am cunoscut oameni minunati, nu am de ce sa ma plang. In 6 ani de zile, salariul/bonurile de masa nu au intarziat nici macar o zi, mi s-a respectat programul, iar orele suplimentare au fost facute doar cu acordul meu si platite, mi-am luat concediu cand am avut nevoie, am facut schimb de tura cu colegii ca sa ajung la facultate - si tu vorbesti de sindicat. In primul an de facultate m-am angajat pe proiectul AOL si castigam atunci mai mult decat parintii mei cu 30 ani vechime in munca. Si stiam doar limba engleza. Si fata de multi de pe forum-ul asta, stiam ca banii nu se castiga usor si nu ti-i da nimeni degeaba. Stiam ca trebuie sa lucrez ture de noapte, mi s-a zis de la interviu, stiam ca e vorba de stres, ca doar suntem intr-un call-center, dar nu ma vaitam pe toate forum-urile.

Analya24 Marti, 10 Septembrie 2013
Salut! Am ajuns pe acest forum deoarece astazi am fost la interviu pentru Relatii Clienti cu engleza si spaniola, insa nu am fost inspirata sa ma documentez cam ce salarii se dau. Am cerut 1000 RON (optand pentru tura de noapte) si acum, cand vad ca de fapt se da un salariu de peste 1500 RON, imi pare rau. Oare imi vor da si mie mai mult, sau vor ramane la cei 1000 de lei pe care i-am sugerat? :(
@Analya24 Miercuri, 11 Septembrie 2013
Salariile sunt in cea mai mare parte standard, nu fluctueaza in cadrul aceluiasi proiect pe aceeasi pozitie. Deci ai toate sansele sa primesti acelasi salariu ca ceilalti colegi :)
Analya24 Miercuri, 11 Septembrie 2013
A, ok, mersi frumos! :)
vali Joi, 12 Septembrie 2013
Salutare. In urmatoarele zile vreau sa aplic si eu pentru postul de limba engleza. Intrebarea mea este, daca totul decurge bine la interviu, cam ce salariu ar trebui sa cer pt lb engleza la 4 ore sau cat mi se va oferi?
@vali Joi, 12 Septembrie 2013
Depinde de proiect...daca e un proiect tehnic (Dell, IBM), atunci salariile sunt ceva mai mari. Depinde si de oras. Daca ai aplicat in Bucuresti, pentru limba engleza la 4 ore, poti sa ceri undeva pe la 175 euro. vei primi si bonuri de masa (la 20 zile lucratoare, la part time vei primi doar 10 bonuri).
vali Vineri, 13 Septembrie 2013
Mersi pt. raspuns!
cineva Luni, 16 Septembrie 2013
Un feedback , despre CGS Bucuresti, pentru post de java programmer ? Ms frumos
poxy Marti, 17 Septembrie 2013
Am fost programata la un interviu pt un proiect in limba romana . as dori daca stie cineva sa ma lamureasca cam ce salarii se dau pt proiectele in limba romana deoarece am auzit fel si fel de variante! Multumesc frumos!
Eyrina Joi, 19 Septembrie 2013

Buna! A fost si eu contactata de firma CGS in urma aplicarii pt un post de operator call center pe lb italiana. Am fost la interviu, am dat 3 teste(englza, italiana si IT) plus am scris o compunere in italiana, dupa care am fost preluata de o tipa. Mi-a vorbit despre proiect, am schimbat nu mai mult de 2 propozitii in engleza, dupa care mi s-a spus sa dau o fasa orara in care sa fiu sunata a doua zi. Am stat cu ochii pe telefon 2 ore (timpul fasei in care sa fiu sunata), dar nu m-a sunat nimeni... Ce e si mai urat este ca am citit ca nu am fost singura care a patit asta. Eu imi doresc tare mult sa ocup un post de operator call center in aceasta firma. Cineva care nu a fost contactat cand i se spusese, a dat un replay si le-a semnalat lucrul acesta ? Daca da, s-a intamplat ceva dupa ? Multumesc!