Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

angajat Escalations Romania Vineri, 25 Octombrie 2013

Buna ziua,
In cazul in care doriti sa va angajati la CGS-Romania, va sfatuiesc sa o faceti. Daca esti la primul job, este ok sa te angajezi la ei pentru cateva luni.

Eu lucrez de 2 ani pe proiectul Sprint - Order Support.
Am inceput ca agent, dupa 5 luni am ajuns pe Help-Desk si dupa alte 8luni am ajuns pe departamentul de Escalations in cadrul proiectului Sprint -Order Support.

Va pot spune ca este foarte greu! Clientii Sprint sunt foarte dificili , procedurile se schimba des, proiectul este intr-o continua schimbare.
Cu toate astea, daca va decideti sa va angajati pe proietul Sprint-OS, veti avea un training de 3 saptamani. Nu veti intelege mare lucru din training.Asta nu pentru ca trainer-ul nu stie sau nu vrea, ci pur si simplu nu e destul timp sa asimilati intreaga informatie.
Cand veti ajunge pe floor, veti vedea ca sunt oameni ok care va vor ajuta doar daca va uitati la ei si le dati impresia ca nu intelegeti. O sa va imprieteniti foarte repede pentru ca si ei sunt tineri si dornici de noi prieteni.
Oricand aveti o problema, aveti optiunea de a intreba un teamleader, un escalation specialist pe support sau sa sunati pe linia de Help-Desk si unul dintre agentii vechi va veni sa va ajute.

Va veti descurca! Insa este greu si trebuie sa fiti pregatiti si rezistenti la stres.

Eu va doresc succes !

Cu stima,
Angajat Telesales & Websales Escalations Romania

Vest Vineri, 25 Octombrie 2013
Oops, chiar asa de rau?!
bajtan Duminica, 27 Octombrie 2013
@unu..sunt umflate. 600 de euro net dau pentru o limba exotica..la munca pe plantatie.
johnny Duminica, 27 Octombrie 2013
Stie cineva care este salariul net pt perioada de training pe proiectul order support?
moka Duminica, 27 Octombrie 2013
bineinteles ca ar fi logic sa plateasca bine pentru olandeza, norvegiana sau suedeza...chiar as fi tentat sa cred si sumele care s-au vechiculat mai sus. problema e alta: voi stiti ce investitii trebuie sa faceti ca sa invatati limbile astea...? dragutilor, limbile alea nu se invata doar din carte sau cu cursuri insotite de CD audio...puteti sa uitati! ganditi-va ca trebuie sa vorbiti in limbile alea nu cu profesorul vostru, ci cu clienti derutati sau chiar nervosi...
Cineva Marti, 29 Octombrie 2013
Am fost si eu la un interviu cu ei.

Nu ofera decat part-time si nu stie stanga ce imi zice dreapta. Ba mi-au zis ca vorbesc doar cu oameni care stiu cu ce se mananca IT-ul si stapanesc limbajul tehnic si suna la CGS cu probleme, ba mi-au zis ca vorbesc cu tipi gen nea Caisa din deal, care nici nu stiu ce Windows au, depinde de persoana care ma intervieva la momentul respectiv.

Managerii m-au privit asa, sictiriti, si intrebarile au fost tampite rau, gen "daca ai o problema, cum o rezolvi?". Cand am intrebat ce fel de problema, mi-au zis ca "una generala". Ce sa mai zic ca nu le functionau calculatoarele din sala de testare!

Fisa postului mai nou contine depanari nu doar de PC, ci si orice electronice utilizate de client, de la mobile la imprimante, prin email, telefon, live support si ce or mai visa ei noaptea sa mai adauge.

Cer cam mult tipii astia.
Marian Sambata, 2 Noiembrie 2013
Salutare, am fost vineri la un interviu in Sema Parc Bucuresti pentru Customer Care in engleza, interviul a decurs foarte bine, setul de 45 de grile in engleza cu o singura varianta corecta de raspuns, apoi 5 minute mai tarziu am fost chemat la interviul face 2 face de catre o tipa simpatica si binevoitoare. Mica discutie in engleza, discutie in romana despre experienta anterioara, mi-a vorbit despre pretentiile lor, program si conditii de lucru, apoi cand am fost intrebat ce asteptari am in ce priveste remuneratia i-am spus 300 de euro. Intrebarea mea este, in cazul in care voi fi selectat pentru urmatorul interviu cu managerul, mai am sanse sa fiu acceptat in care imi schimb pretentia pentru 300 de euro cu una pentru 400 ?
Apropo, am observat ca foarte multi caracterizeaza firma si mediul de lucru ca fiind unul de cosmar, si nu mi se pare corect desi nu am lucrat acolo pana acum. Parerea mea este ca voi cei care folositi multe semne de exclamatie, scrieti cu caps, folositi semne de messenger habar nu aveti ce inseamna munca. Mai ales ca ei angajeaza si entry level, e foarte probabil sa va fi dus acolo flower power.

Multumesc anticipat pentru raspuns, chiar vreau sa lucrez la ei.
Anonima Sambata, 2 Noiembrie 2013
Dragilor, lucrez la CGS de 3 luni. N-ai timp de carti, nu exista "nu sunt calls" :)) si bonusuri de performanta exista, :) Dar trebuie sa fii bun in ceea ce faci!
Chrono Duminica, 3 Noiembrie 2013
Daca vreti salarii de 4000 de ron, CGS nu va poate platii, aveti mai mari sase sa va formati , propria companie IT, sa oferiti suport tehnic si sa angajati si voi la randul vostru studenti.
adi Duminica, 3 Noiembrie 2013
Salutare!
Am aplicat pentru un job ca agent vanzari prin telefon la cgs in Bucuresti si as vrea ceva pareri.
Cum e interviul? Cum se lucreaza? Ce salarii sunt? Cred ca e pe romana pt ca nu se mentiona nimic de limbi straine.
Ms!
iulian Duminica, 3 Noiembrie 2013
ia-ti o cafea, da la pagina 1 si citeste
adi Duminica, 3 Noiembrie 2013
Ms de rapuns, dar am nevoie de raspunsuri concrete. Nu stau prea bn cu timpul.
P.S. am uitat sa mentionez, programul este full time.
elena Luni, 4 Noiembrie 2013
saptam asta este practic a 4 a sapt din training si imi doresc sa plec de la ei intrucat -mi-amgasit un job mult mai ok decat acesta.poate cineva sa imi spuna daca pot sa imi dau demisia si sa plec fara sa stau in preaviz?
:) Marti, 5 Noiembrie 2013
pe germana care sunt salarile?
silvia Marti, 5 Noiembrie 2013
eu am maine interviu dar dupa tot ceea ce am citit, imi este teama sincer sa ma duc :(((
ptr adi Marti, 5 Noiembrie 2013
Hello,

Salariul este de 950 ron (cu bonuri de masa incluse) pentru program full time in vanzari. La interviu vei merge intr-o sala si vei da un test foarte simplu la pc (de care nici macar nu se tine cont,habar nu am ce relevanta are... ). Ulterior vei merge sa discuti cu o persoana de la HR ( recita o poezioara despre companie), te va ruga sa faci un role play in care trebuie sa o convingi ca ai abilitatile necesare unui vanzator. Aceasta etapa in cadrul unui interviu este trata de catre CGS total neprofesional, din punctul meu de vedere, plecand de la faptul ca intrevederea are loc intr-o sala de call center. Din respect pentru angajati/ potentiali angajati ar putea asigura macar o incapere speciala.
In cazul in care esti eligibil vei fi invitat la un interviu de grup. Aici trebuie sa iesi in evidenta astfel incat team leaderul / managerul proiectului sa te accepte.
Din pacate impresia mea despre dumnealor nu a fost una foarte placuta, fapt pentru care nu am acceptat sa ma mai prezint si la interviul de grup.

Chiar si pentru un job de start, consider ca poti gasi ceva mai dragut. :)
Carmen Marti, 5 Noiembrie 2013
@elena:

Conform art.31 din Codul Muncii "pentru verificarea aptitudinilor salariatului la incheierea unui contract individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pt functiile de conducere. Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa,FARA preaviz, la initiativa oricarei dintre parti , fara a fi necesara motivarea acesteia."

Succes!
@Adi Miercuri, 6 Noiembrie 2013

Buna Adi,

Ca si agent de vanzari la CGS, cel putin. Salariul este foarte mic si pt un amarat de bonus trebuie sa tragi tare. Pe langa asta vei suporta un manager care nu a facut in viata lui vanzari , el pur si simplu vrea sa faci bani si atat.

Poti incerca daca nu ai altceva mai bun...

Pentru toti ceilalti trebuie sa faceti diferenta dintre proiectele de limba straina si cele de limba romana. Pentru limba romana sa nu va asteptati la nimic , absolut. Managementul este la pamant, ca si agenti probabil veti putea lucra si pe mai multe proiecte in acelasi timp, evident pe aceeasi bani. Din pacate TL-ii sunt stresati de dra manager operational si sunt mereu nervosi si frustrati si din acest motiv nu veti gasi prea multa intelegere.

Pentru limbile straine situatia sta un pic altfel, iti poti negocia salariul si atmosfera este mai destinsa sunt si manageri ok.

O zi faina!

adi Miercuri, 6 Noiembrie 2013
Ms pt randurile scrise...
agent Joi, 7 Noiembrie 2013
@ :)
pe germana salariile incep de la 550 euro si merg pana pe la 900 euro fara bonusuri, depinde de proiect, oras.. etc