Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

realitatea Joi, 7 Noiembrie 2013
salarii de 25 de milioane la CGS. stai sa ma baleg
Anonymous Luni, 11 Noiembrie 2013
Aveti idee pentru portugheza, cam ce salarii sunt? Interviul cu managerul de proiect este ultimul?
cuxi Marti, 12 Noiembrie 2013

Eu sunt dupa prima zi de training la ei, nu am gasit altceva . Eu o sa fiu pe Orange, in Brasov , salariul din ce zic ei ajunge cam la 10 mil cu tot cu bonuri de masa . Acuma astept macar sa treaca prima saptamana de training si sa vad cum e testarea , am inteles ca nu toata lumea se descurca la testarile astea din training, stie cineva cum sunt , pe proiectul Orange ?

patratel Marti, 12 Noiembrie 2013

Cuxi, stai sa inteleg:

Incearca si alte variante daca nu-ti place la CGS, pentru ca nu e obligatoriu sa stai acolo si nu te tine nimeni cu forta. Dar inainte, pune pe hartie calitatile tale profesionale + experienta si vezi ce alta companie este dispusa sa te angajeze.

Bafta.

cosmo Vineri, 15 Noiembrie 2013
Am fost si eu la ei acum 2 saptamani la un interviu pentru postul de agent vanzari, eu am crezut ca e pt postul de limba engleza care este pentru relatii cu clientii,m am prezentat la sediul lor care este la vreo 4-3 statii de Grozavesti, am fost intampinat foarte frumos, mai intai jos la intrare unde prezinti buletinul apoi urci cu liftul pana la etajul 4 unde te asteapta testul si interviul, testul este unul mai degraba de formalitate care cred ca poate sa-l rezolveste si un copil de clasa a 5-a, dupa ce am terminat am fost chemat la interviu dupa cateva minute iar la interviu a cam comiso domnisoara de la HR fiindca s-a uitat pe CV-ul meu si a zis daca am aplicat la targul de joburi apoi s-a uitat mai bine si a vazut ca am aplicat pe MYJOB dupa ce i-am spus apoi spunea ceva ca nu intelege unde am lucram ultima data si prima data, interviul fiind in romana nu in engleza dupa cum ma asteptam iar salariu este de 190 de euro + bonuri si se lucreaza cam 9 ore pe zi o ora fiind pauza dupa cum spunea domnisoara, nu stiu pe ce criterii sunt agajati ce din aceasta firma dar nu au dat dovada deloc de profesionalism cel putin domnisoara cu care am avut eu interviul avea si un accent putin ciudat, eu cred ca tot ce face aceasta firma este de fatada si nimic serios probabil se angajeaza tot pe pile,relatii si cunostiinte cum se face peste tot in Romania iar interviurile sunt doar de formalitate sa si faca ei numarul de fraieri chemati ca sa si ia HR salariul oricum nu ma asteptam la altceva atat timp cat este conducere romaneasca si credeti ma am fost la zeci de interviuri dar daca se continua asa sa se angajeze in Romania pe baza anumitor criterii denigratoare chiar nu vom ajunge chiar bine si chiar nu ne va fi bine, aici are o parte de vina si cei care ne conduc, bafta sper ca v am fost de ajutor
who Luni, 18 Noiembrie 2013
Cunosc pe cineva care lucreaza acolo si pot sa va povestesc ca nu este deloc rau cel putin pe proiectele de back office. Respectivul a lucrat la proiectele in limba engleza, salariul 1500-1600net + bonuri de masa. Daca iti faci target-ul de comenzi nu te deranjeaza nimeni, se mai iau si bonusuri.

Concediile nu prea poti sa ti le iei de sarbatori, dar ti le iei pana la urma. Mi-a povestit ca mai fac si gesturi dragute, gen ziua fructelor, ba le mai da fursecuri,oricum neimportant asta...
In schimb pe proiectele ce tin de Customer service/Vanzari este mai greu, deoarece ai contact cu clientul la telefon...
Duceti-va fratilor la interviu, nu stiti pana nu vedeti...repet poate aveti noroc la proiect, sau la un team-leader dragut, si nu o fi dracu atat de negru...

Bafta !
Ioana Miercuri, 27 Noiembrie 2013
Am trecut prin toate paginile, dar ma intrebam daca are cineva idee despre cum se desfasoara testarea (scrisa?!) pentru o limba straina, mentionez ca acesta ar fi al doilea pas in procesul de recrutare dupa testarea a doua limbi si a cunostiintelor IT pe calculator la sediul lor. As fi interesata de tipul de intrebari carora trebuie sa le raspundem, texte pe care trebuie sa le scriem, etc. In acelasi timp mentionez ca este vorba de o limba exotica, daca acest lucru are vreo importanta. :) Va multumesc!!!
agent Miercuri, 27 Noiembrie 2013
Buna seara, am o intrebare ,pentru limba germana per proiect , cat ar fi salariu miniu + bonusu-uri.Cat ofera cgs-ul. Multumesc in advance.
Me Sambata, 30 Noiembrie 2013
am observat ca multi ditre voi isi dau cu parerea fara ca macar sa fii lucrat pe acolo...momentan mi-am dat demisia pentru ca am gasit ceva mai bun...si ca sa va zic cum sta treaba in CGS brasov:
m-am angajat acum 3 luni, oameni prietenosi (pe engleza .. AOL....ca pe romana nu se prea aud lucruri bune) chiar de la inceput...am avut un training de 6 saptamani, platite bineinteles cu un trainer foarte prietenos, cu glume in training...putina distractie...totul bine si frumos. roleplay....pot sa zic ca a fost cu mult peste asteptari..cu lucrurile e care le-am citit despre ei inainte de angajare. am lucrat acolo 2 luni, am mai avut zile intarziate..nu e nici o problema atata timp cat le dai un telefon sa le zici "nene...vezi ca intarzii o ora". intre timp am gasit ceva mai bine platit si mi-am dat demisia. Si la fel ca pe contractul de angajare, trebuie sa mai lucrezi inca o perioada de 20 de zile dupa ce iti dai demisia pentru a pleca.

asa ca baieti si fete...nu stiu de ce unii din voi fug de munca ca Devil de tamaie..dar un lucru e cert la cgs: e foarte stresant, si vorbesti cu oameni care iti vor strica zile intregi.
E greu...si bani putini...asta e adevarata ^_^
Asa ca, recomandarea mea -> nu va angajati aici decat daca chiar aveti nevoie
yva Luni, 2 Decembrie 2013
@ cosmo: nu s-a prea inteles, ai fost respins? din ce motiv? sau de ce spui ca angajeaza doar pe baza de pile? nu stiu despre voi oameni buni, insa in ceea ce ma priveste pe mine - in data de 29 octombrie 2012, incepeam prima mea zi la CGS, respectiv training-ul. Am lucrat fix 1 an si 1 luna - pe proiectul Sprint OS (cel mai greu de altfel) si ce pot sa zic: pentru inceput am lucrat ture de noapte adica 21.30 - 6.00 luam undeva in jur de 1800 lei plus bonuri de masa, apoi dupa vreo 6 luni m-am trecut pe program de zi adica 15.00 - 23.30 (cu toate ca programul oscila, puteam intra si de la 16.00, 16.30) aici luam in jur de 1500 lei si bonuri, programul de 8 ore cu 15 minute pauza x 4 pe zi, daca iti vezi de treaba ta lucrurile sunt ok, singura chestie nasoala cu clientii (trebuie sa incerci sa nu iei nimic personal, doar sa incerci sa te mentii in metrici) si da, s-au organizat o gramada de chestii de-a lungul timpului sau mai bine zis s-au sarbatorit..si s-a facut cinste ba cu o pizza pt fiecare, prajituri, sucuri, cani personalizate etc etc.. Nu va mai luati dupa nimeni, incercati sa va creati voi parerea voastra bazata pe ceva ce experimentati voi. Si ps, am plecat pt ca am gasit ceva mai bun, da :)
Adriana Marti, 3 Decembrie 2013
Salut,am si eu o intrebare : Stie cneva care sunt intrebarile interviului si cum sta treaba pe acolo? Miam pus cv pe net si mau si sunat iar maine am interviu la ora 10:00. Din ce citesc e destul de grava situatia acolo dar sunt disperata si am nevoie de bani,de un job,macar pentru cateva luni pana am sa gasesc altceva..Cv este pe limba romana dar as vrea sa incerc si pe engleza.am ceva cursuri de lb engleza si asa deci cred ca mas descurca binisor. Vreau sa vorbesc cu cineva care lucreaza sau a lucrat in trecutul apropiat acolo sa imi poata spune care sunt salarille si conditiile de munca,daca merita sau nu sa merg acolo. Mersi oricum. Have a nice day :D
elena Joi, 5 Decembrie 2013
Aveam si eu azi interviu pt limba romana dar cand am auzit cat este salariu 9-10 mil plus bonuri de masa plus atata stres am ales sa numai pierd timpul cu interviul degeaba.Am mai pierdut timpul la zepter si alte firme de acest gen.Am crezut ca ei fiind o firma mare au alte salarii.Nu mi-e frica sa munca dar macar sa fiu platita.
O.P. Sambata, 7 Decembrie 2013
Hello guys!
Am lucrat la CGS timp de un an pe dept Sprint AEQ si vreau sa va spun ca a fost cea mai frumoasa perioada :). Intr-adevar turele de noapte sunt obositoare si salariul nu e chiar asa mare insa colegii sunt destul de ok, eu mi-am facut doua prietene din training cu care eram pe aceeasi tura si ne simteam super la munca...no orders most of the time. Lansarile de telefoane erau un pic exhausting pentru ca lucram intens dar nu statea nimeni sa ne streseze sau sa puna presiune pe noi, TL extraordinari care au rabdare si iti explica de fiecare data cand ai o situatie sau o problema...colegii la fel. Salariul vine la timp, bonurile de masa la fel. Lumea care se plange de CGS habar nu are cat de horror este si ce stres se indura la alte call centere. Cei care sunt acceptati la CGS ar trebui sa fie recunoscatori, majoritatea pleaca la HP si la Oracle de acolo pe salarii mult mai mari. So, cut the crap ..those complaining :)
ex-CGS Duminica, 8 Decembrie 2013
No, bravo tie O.P.! Deci tu ai iesti din training direct pe Spring AEQ si ne zici noua sa "cut the crap"?. De fiecare data cand treceam pe la voi, erati cu picioarele de birouri, stateati pe net, mancati la birou, etc. Evident ca a fost o experienta placuta. Da, eu am lucrat la CGS pe Sprint OS. Pot sa zic ca am prins fobie de call centere, a fost groaznic. extrem de mult stres, programul de noapte te omoara, salariul nu merita, si un management mai dezastruos nu cred ca exista. Da, unii Team Leaderi sunt de treaba, colegii sunt ok, dar per total nu m-as mai intoarce niciodata. Cred ca problema cea mai mare a CGS-ului este imaginea pe care o proiecteaza, de mediu profesionist in care angajatul chiar este apreciat si recompensat. Nici pe departe. Eu m-am simtit chiar ca pe plantatie. P.S. Am lucrat la CGS Bucuresti
DM Miercuri, 11 Decembrie 2013
Nu inteleg de unde atat tam tam legat de stres si de TL care nu sunt de treaba. Este un mediu placut si oamenii sunt dispusi sa iti ofere ajutor daca si tu esti dispus sa inveti. Fiecare are un rol pe floor si toti sunt acolo sa munceasca. Normal, daca un coleg are o zi mai proasta nu nu ti se ofera raspunsul pe care il voiai gata...mergi la baie si plangi. Nu asa se procedeaza, cel mai important este sa iti vezi de ale tale si sa inveti, atat. In timp toate vin de la sine, conteaza sa iti dai si tu interesul. Iar daca tragi, nu tragi pentu altul tragi pentru tine si la salariu se vad eforturile. Sa fim seriosi, mari cerinte nu sunt sa lucrezi la CGS pe SPRINT OS, doar engleza si sa ai minimum o diploma de BAC, ce vreti salariu de $12312321 ????
huu Miercuri, 11 Decembrie 2013
dar nici sa muncesc doar sa platesc chiria.nu?
lorena Luni, 16 Decembrie 2013
cine stie cat se plateste pe partea cu spaniola?
Emeri Luni, 16 Decembrie 2013

Am lucrat un an la CGS pe proiectul AOL si a fost cel mai lung an din viata mea . Apeluri la secunda (nu inchideai ca suna altcineva,deci 8 ore vorbeai incontinu) ai 3 pauze de 15 min care le iei cand zic ei nu cand vrei tu.Trebuie sa ceri voie sa te duci la toaleta si e posibil sa nu te lase.Managementul ... nu ii pasa nimanui decat de el si de ratingul lor.Trebuie sa faci vanzari si daca strangi un bonus destul de mare , cauta sa te penalizeze pentru diverse nimicuri (intarzii 23 de secunde din pauza,pe bune) .Salariul e pe undeva la 2000 in mana dar nu merita pentru nivelul de nervi care ti'l faci sa vorbesti cu totii la telefon.

Emeri Luni, 16 Decembrie 2013
Pentru spaniola primesti 50 de euro in plus la salariu (impozitabili) si trebuie sa stii si engleza ca altfel e degeaba spaniola
cinevadeundeva Luni, 16 Decembrie 2013
Eu am fost chemata la interviu de foarte multe ori....si nu am raspuns afirmativ, dar ma ”bate gandul” sa merg la un interviu, ce parere aveti...cu toate ca am citit experientele voastre?? M-ar interesa ceva pe italiana...