Forum despre CGS - Computer Generated Solutions - CGS Europe

oana Sambata, 15 Februarie 2014
@Maya - 4 ani de facultate pentru un salariu de 800 si ceva de lei - ? :(
kersanova Duminica, 16 Februarie 2014
cunoaste careva cam cat e salariul pentru maghiara part sau full-time la BV? :)
cristi Vineri, 21 Februarie 2014
stie cineva cat e salariul pentru limba portugheza customer support pe proiectul dell?
raluca Luni, 3 Martie 2014
Am fost pe sprint OS, am lucrat acolo un an, pot sa va spun ca daca va angajati acolo in mod special pe acest proiect, cel mai bun atu va fi colectivul, colegii, iar ceea ce va va face sa va luati cu mainile de par va fi managementul. Nici clientii nu sunt lapte si miere, dar managementul intrece toate asteptarile in materie de nepasare.

Sa va dau un exemplu. Fiind un proiect foarte complex, este nevoie de suport non stop, cateva persoane nu fac decat asta, stau acolo sa raspunda la intrebarile agentilor. Cand e volum mare de apeluri, stai si cate 10 minute pana sa iti vina randul sa pui intrebarea. Dar nu ai voie sa tii clientul pe hold decat 2 minute. Asa ca stai 2 minute la coada, te duci sa anunti clientul ca mai dureaza, pana te intorci s-au bagat altii in fata ta si stai iar si astepti, clientul se enerveaza si iti inchide, sau primesti un raspuns cam in doi peri de la persoana de pe suport care probabil a obosit deja de la atatea intrebari cate a auzit in ziua respectiva. Ghici cine e gasit vnovat daca o dai in bara intr-un astfel de scenariu?
Set Marti, 4 Martie 2014

Amintiri din experienta unui fost angajat ...
Si voi incepe cu minusurile:

- Management care lasa de dorit
- Nu se tine cont de parerea angajatilor
- Team leaderii (unii) te trateaza cu superioritate
- Pentru orice greseala mica ti se scot ochii
- Cele 2-3 promovari care se fac pana a ajunge pe postul de TL se fac pe aceeasi bani
- Program strict, trebuie sa fii logat la FIX altfel esti luat in vizor. Inclusiv raspunzi in secunda in care iti suna telefonul in mod automat, si nu peste 3 secunde in care mai ai tu chef sa te relaxezi
- Trebuie sa-ti ceri voie pentru a merge la toaleta, aviz celor cu vezici jucause!
- Mediu in general stresant
- Salariu fix indiferent de vechime sau rezultate/aport.
(15-16 mil pe tura de zi, 16-17 mil pe tura intermediara, 17-18 mil pe tura de noapte, bonus de limba non English - inca 2-3 mil la salariu)
- Reducerea la minim a vietii personale pentru cei cu tura de noapte pentru simplul motiv ca ziua esti rupt si organismul iti cere somn
- Atitudinea care se cere este "tac si fac"
- Accesul inexistent pe majoritatea site-urilor, ca sa nu mai spun de yahoo, facebook, youtube etc.
- as mai scrie dar ma doare mana si prefer sa fac ceva mai productiv! ........

Si putinele plusuri pe care le-am indentificat:
+ Colegii sunt in mare parte OK, oameni simpli si de treaba, vorbareti, mai o barfa, o tigara ... o poveste.
+ La zilele de nastere ale celor care vor sa serveasca cu ceva ... va mai indulciti cu una alta
+ Pentru rezultate foarte bune se mai ofera bonusuri intre 50 si 150$ neimpozitati, lunar
+ Foarte rar se organizeaza tombole cu premii ce valoreaza maxim 1500 lei (2-3 premii)
+ Pentru extrem de putini oameni cu rezultate ultra-exceptionale, adica cei mai buni, se ofera o excursie de o saptamana intr-o tara, de regula, non-europeana.

All in all, daca sunteti disperati in gasirea unui loc de munca si chiar nu mai aveti alta alternativa, va puteti angaja aici pana gasiti altceva .. cu putina engleza treceti lejer de interviu.

SUCCES !!!

boga Marti, 4 Martie 2014

deci pana la urma cum e pe romana in sibiu?
ca am citit tot forumul ++ alte forumuri si tot nu am fost lamurit.
eu am o intrebare-DACA E NASPA DE CE AU PESTE 2000 de angajati? precizez ca am fost contactat azi pt a merge maine la intreviu-deci pana la urma ce proiecte sunt cele mai bune pe call center in romana?
astept feedback.ms anticipat

adi Miercuri, 5 Martie 2014
ce parere aveti despre departamentul orange-vanzari pe sibiu?
TM cum sunt,ca am vazut din celelalte pagini ca conteaza postul oferit care implicit implica TM...
alida Miercuri, 5 Martie 2014
a fost cineva la interviu pe limba franceza,din sibiu?
Simona Miercuri, 5 Martie 2014
Am si eu maine la ora 11 un interviu la ei? In ce consta mai exact acesta?Din ce am citit pe aici, salariul este dupa unii mic, dupa altii- acceptabil! Deci care e concluzia???
Astept sugestii ceva pe tociksimonaelena, id de mess. Multam.
unu Joi, 6 Martie 2014
pai iti va da un test pe pc-daca mergi pe romana atunci e simplu-trebe sa scri un text fara sa folosesti paste,dupa sunt inca 5 intrebari de psihologie(cate roti are masina-5!) daca esti pe engleza sau alte limbi atunci e un test pe linba aleasa normal :)
spor la interviu,sa ne spui cum a fost :D
MARIAN Vineri, 7 Martie 2014
pentru cristi: salariul pe portugheza din cate stiu eu e de 550 euro program 8 ore de luni pana vineri .
mihai Vineri, 7 Martie 2014
Am fost chemat luni la interviu la cgs pentru agent de vanzari prin telefon , imi puteti da mai mullte detalii ?
flory Sambata, 8 Martie 2014

Si eu am fost chemata la un interviu si ulterior la inca unul, am sustinut 3-4 teste, si acum astept tlf clientului pentru o conversatie in lb spaniola pentru un post de suport tehnic IBM in limba spaniola, ulterior acesta are ultimul cuvant de spus.
Practic am fost ca si angajata la ultima intalnire cu o domnisoara care mi-a explicat cum sta treaba cu salariul, bonusurile, programul si totul parea foarte ok...
A lucrat cineva la acest proiect??
Multumesc.

Nemra Vineri, 14 Martie 2014
Buna, eu am raspuns la anuntul de pe myjobb.ro: Swedish Customer Support si am cautat putine informatii despre firma CGS. Am gasit pagina de internet care este foarte atragatoare dar care nu corespunde cu comentarele dvs la acest forum!
Eu stiu ca salariile in Romanina se afla la un nivel foarte mic, (asa ca la negru) dar eu as vrea sa incerc cu un loc de munca de suport/economi.
Luni 17/3 am primit timp pt interviu prin telefon. In ce consta testul despre care vorbiti dvs? Ce fel de suport pun la dispozitie? Eu nu locuiesc in Romanina si as vrea sa stiu daca este interesant sa fac drumul la Bucuresti.
Cele bune
Nemra Vineri, 14 Martie 2014
Eu locuiesc in Suedia de 24 de ani, am studiat si am lucrat in Suedia (la stat). In momentul de fata nu lucrez si am fost interesata de posibilitatea de a incerca un loc de munca in Rom, dar salariile sunt ffff mici in tara. Am gasit un alt post asemanator in Polonia, dar cred ca i-am speriat cu ideea de salariul. As dori sa ma informez despre salariile "normale". Ma intereseaza mai mult ideea de experienta.
PS: Eu nu am lucrat la negru.... am facut numai un comentar.
Nemra Vineri, 14 Martie 2014
Eu locuiesc in Suedia, am studiat si am lucrat aici (la stat). In momentul de fata nu lucrez si as fi vrut sa testez lucrul in tara, dar salariile sunt ffff mici. Am vrut sa ma documentez cu informatii de piata de "salarii normale" in tara, pt am-mi face o idee ce salariu as putea sa cer la CGS pt swedish cutomer support. Nu vreau sa-i sperii!
O seara placuta
Marian R Sambata, 15 Martie 2014
Salut,
Lucrez la CGS-proiectul Vodafone Achizitie, din Ianuarie, crede-ti-ma, este ok. Personalul super tare, Managerul si TL, ajuta noii angajati sa se dezvolte, ca drept dovada, in momentul de fata, fara niciun fel de experienta, sunt cel mai bun agent al lunii si credeti-ma, m-au ajutat foarte mult.
NUMAI FACETI AFIRMATII NEFONDATE SAU DIN AUZIT. fIECARE PADURE ARE USCATURILE EI! Niciodata nu o sa intalnesti un angajator perfect! In primul rand, lucrezi intr-o multinationala. Asa ca, va asteptam pe cei care doriti sa ne fiti colegi.
xulescu Miercuri, 19 Martie 2014

Lucrez la CGS din septembrie, salariul este de 1800 de lei ( daca lucrezi in ture de noapte ) plus bonuri, primesti un bon de masa pe fiecare zi lucrata in valoare de 9,35 lei. Sa va spun sincer, firma si oamenii sunt absolut grozavi dar procedurile in sine te omoara. Locul acela ar fi perfect daca ai putea sa ai putina gura fata de tampitii care suna zilnic, mai multi prieteni ne-am angajat pe Sprint OS, aici e cea mai mare nenorocire, vb cu americanii la telefon si te dai cu capul de pereti cat pot fi de prosti si incerci sa le explici dar ei nu inteleg absolut nimic! Am dat odata de unu care nu isi stia nici numele dar facea gura la telefon! Pe scurt, incercati daca sunteti in CGS sa nu va bagati pe Sprint OS, e omor din cauza clientilor, oamenii de acolo si firma din punct de vedere al seriozitatii... nu am ce sa spun, totul se procedeaza exact cum trebuie, cu acte si tot.

yo Miercuri, 19 Martie 2014
Vi se pare un mare beneficiu ca aveti un castig de 1800 de lei pe tura de noapte si un bon de masa pt fiecare zi lucrata? E absolut normal, nu e nimic SF in asta... De ce se face din ceva care ar trebui sa existe de la bun inceput ceva special?Mda...
andreea Sambata, 22 Martie 2014
Buna, stie cineva ce salariu se da pentru limba germana la sibiu?
Si cum e ? Vad ca nu prea sunt pareri bune...